
Справа № 909/1018/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
22.01.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Вакалюк А. М., розглянувши заяву (вх.№394/19 від 04.01.2019) про відстрочення виконання рішення у справі
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області,
вул. Сахарова , 23 А , м. Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Національного природного парку "Гуцульщина",
вул. Дружби , 84 , м. Косів, Івано-Франківська область, 78600
про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 263043,50 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність №02-12/14 від 03.01.2019
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №45/2 від 21.01.2019
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність №44/2 від 21.01.2019
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 07.12.2017 позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області задоволено, на виконання рішення 26.12.2017 видано наказ про стягнення з Національного природного парку "Гуцульщина" на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області 263 043, 50 грн. (двісті шістдесят три тисячі сорок три гривні 50 коп.) шкоди.
Відповідно до постанови Львівського апеляційного господарського суду від 26.03.2018 по справі №909/1018/16 рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 07.12.2017 залишено без змін.
На виконання рішення суду та постанови видано наказ про стягнення з Національного природного парку "Гуцульщина" 263 043,50 грн.
04.01.2019 від Національного природного парку "Гуцульщина" до суду поступила заява /вх.№394/19/, в якій заявник просить суд відстрочити виконання судового рішення по справі №909/1018/16 строком на 6 (шість) місяців до 04.07.2019, обґрунтовуючи свою заяву тим, що Національний природний парк "Гуцульщина" є бюджетною неприбутковою установою, яка фінансується за рахунок коштів державного бюджету і може виконувати рішення суду лише в межах суми, яка передбачена кошторисом на відповідні видатки.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 14.01.2019 року призначено заяву про відстрочку виконання рішення суду до розгляду в судовому засіданні на 22.01.2019 року.
В судовому засіданні представники заявника вимоги заяви підтримали в повному обсязі, представник позивача проти заяви заперечив, згідно підстав, викладених у відзиві на заяву про відстрочку виконання рішення суду (вх.№998/19 від 18.01.2019).
Розглянувши подану заяву про відстрочення виконання судового рішення (вх.№394/19 від 04.01.2019), суд вважає за правильне вказати таке.
Відповідно до ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом). Заява про відстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для відстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Про відстрочення виконання судового рішення постановляється ухвала, яка може бути оскаржена.
Крім того, слід вказати, що підставою для відстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, не вимагається, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, обов'язковою умовою надання відстрочки є, зокрема, не тільки обставини, підтверджені належними доказами щодо об'єктивної неможливості виконати рішення суду у строк, які, до того ж, мають бути винятковими, але й реальна можливість виконання такого рішення в подальшому.
Таким чином, лише за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд може відстрочити виконання рішення.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
В судовому засіданні заявник подав суду докази в підтвердження обставин, які ускладнюють виконання рішення суду, а саме: 1) лист Міністерства екології та природних ресурсів України №5/5.1-13/183-19 від 04.01.2019 року відповідно до якого видатки на відшкодування шкоди згідно з рішенням суду не заплановані, 2) лімітна довідка про бюджетні асигнування та кредитування на 2019 рік, 3) кошторис на 2019 рік Національного природного парку "Гуцульщина", 4) план асигнувань загального фонду бюджету на 2019 рік.
Господарський процесуальний кодекс України не містить вичерпного переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, як і не містить переліку виняткових випадків відстрочення виконання рішення. У кожному конкретному випадку це згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України є оцінкою судом доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 129 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно зі ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. З урахуванням викладеного, відповідно до вимог Конституції України рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання та має бути виконане.
Таким чином, враховуючи характер спору, вину боржника, та те, що боржник є бюджетною установою, заявлене намагання відповідача сплатити борги, наявність заперечення з боку позивача щодо відстрочки виконання рішення суду на 6 місяців - суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви сторони про відстрочку виконання рішення суду від 07.12.2017 року частково, а саме на 3 місяці. Приймаючи таке рішення суд виходить із наявності підстав щодо неможливості негайного виконання рішення суду, внаслідок чого воно може бути не виконане взагалі та необхідності сторони мобілізувати всі ресурси для погашення заборгованості.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст.74, 86, 234, 326, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Національного природного парку "Гуцульщина" /78600, Івано-Франківська область, м. Косів, вул. Дружби, 84, код ЄДРПОУ 262153/ про відстрочення виконання судового рішення (вх.№394/19 від 04.01.2019) - задоволити частково.
Відстрочити виконання судового рішення у справі №909/1018/16 строком на 3 (три) місяці до 04.04.2019 року.
Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі “Судова влада України”, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі: http://court.gov.ua/fair/sud5010/
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/
Веб-адреса Господарського суду Івано-Франківської області: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/
e-mail суду: inbox@if.arbitr.gov.ua. Інформація за тел.: (0342) 55-94-88
Звернути увагу, що учасники справи можуть отримувати процесуальні документи в електронному вигляді. Для цього необхідно зареєструватись в системі, розміщеній на офіційному веб-порталі "Судова влада України" (https://e-court.mail.gov.ua/?_task=login&_action=plugin.registration_rules) та подати до суду заявку для отримання процесуальних документів в електронному вигляді.
Суддя Фрич М. М.