
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
21 січня 2019 р. справа № 520/10/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за процедурою письмового провадження відповідно до ст. 263 КАС України справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату про 1) визнання протиправними дій з приводу неподання у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України всіх документів та висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у порядку Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013р. за випадком загибелі (смерті) 20.04.2018 року чоловіка - ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) зобов'язання подати Міністерству оборони України всі документи та висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) 20.04.2018 року чоловіка ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» в порядку, встановленому Постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи проходження служби у військовому резерві"; 3) зобов'язати відповідача відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15-денний строк після набрання чинності рішення звіт про виконання судового рішення, -
встановив:
Матеріали позову одержані судом 02.01.2019 р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 03.01.2019 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 21.01.2019 р.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що позивач (як член сім’ї загиблого ветерана війни, смерть якого настала внаслідок захворювання, що виникло у зв’язку із виконання обов’язків з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи) письмовою заявою та переліком копій документів звернувся до обласного військового комісаріату, маючи на меті передачу цих документів до Міністерства оброни України для вирішення по суті питання про призначення спірної виплати.
Між тим, владний суб'єкт, Харківський ОВК, у визначений законом строк відповідного висновку не склав, до розпорядника бюджетних коштів – Міністерства оборони України документів не передав. Натомість направив заявнику лист з вимогою про надання оригіналів документів для ознайомлення. На думку заявника, ОВК у спірних правовідносинах були вчинені дії, які є протиправними. Для захисту права на одержання коштів за виплатою допомоги позивач вважає необхідним обтяжити ОВК обов’язком подати розпорядникові бюджетних коштів висновок з приводу призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чоловіка у порядку ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що рішення про відмову в складанні висновку про отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОВК прийнято не було. Оскільки позивачем до заяви про отримання такої допомоги надано лише фотокопії документів, перелік яких визначений у Постанові КМ України №975 від 25.12.2013 року, то листом ОВК від 19.12.2018 р. №2968/ВСЗ зобов’язано ОСОБА_1 надати для ознайомлення оригінали зазначених документів. Посилаючись на викладені міркування, відповідач просив відмовити у позові.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, була дружиною померлого громадянина України - ОСОБА_2, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, унаслідок чого одержав захворювання, котре і спричинило настання смерті.
31.10.2018 р. позивачем отримано посвідчення Харківської РДА №610477, відповідно до якого пред’явник має право на пільги, передбачені п.п. 5, 7, 8, 11, 12, 23, 27 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
27.11.2018 р. позивач, ОСОБА_1, письмово звернулась до Харківського обласного військового комісаріату із заявою з приводу ініціювання процедури призначення виплати одноразової грошової допомоги як дружині – утриманцю загиблого (померлого) внаслідок виконання обов’язків з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
До заяви дійсно були долучені лише копії документів.
У відповідь відповідач, Харківський ОВК, надіслав лист від 19.12.2018 р. №2968/ВСЗ про необхідність надання оригіналів приєднаних до звернення документів для ознайомлення.
Як з’ясовано судом, фактичною підставою для нескладання та ненаправлення висновку до розпорядника бюджетних коштів щодо отримання одноразової грошової допомоги позивачу, владним суб’єктом зазначено - подання ОСОБА_1 не завірених у встановленому законом порядку документів.
Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб'єктом у даному випадку діяння управлінського характеру, суд відзначає, що правовідносини з приводу виплати військовослужбовцям одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності унормовані, насамперед, приписами ст. 16-16-4 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі за текстом – Закон) (які повністю кореспондують положенням ст.3 Конституції України, де указано, зокрема, що здоров’я людини визнається в Україні найвищою соціальною цінністю) та деталізовані приписами Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (затверджений постановою КМУ від 25.12.2013р. №975; далі за текстом - Порядок №975)
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п. 1-3 ч. 2 ст. 16 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; 3) загибелі (смерті) військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Коло осіб, котрі мають право на призначення цієї виплати, окреслено законодавцем, зокрема, у ч. 1-2 ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Так, ч.ч. 1-2 ст.16-1 Закону у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Випадки, які унеможливлюють призначення виплати викладені - ст. 16-4 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, а саме, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Згідно абз. 1 ч. 3 Порядку №579 визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Частиною 4 Порядку №579 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, якщо смерть настала: 1) під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; 2) у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; 3) під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві військовослужбовцем строкової служби, військовозобов'язаним та резервістом, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.
Відповідно до ч. 10 Порядку №579 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми закону, суд зазначає, що законодавцем чітко зазначено, що утриманці загиблого (померлого) до заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, подають копії документів згідно переліку.
Суд зазначає, що законодавцем у даному конкретному випадку не визначено будь-яких застережень щодо обставин виготовлення копій зазначених документів, не конкретизовано, яким саме чином мають бути виготовлені дані копії (фотокопії, ксерокопії, чи завірені у встановленому законом порядку копії документів).
Водночас із цим, суд зазначає, що подані копії документів не містили явних та очевидних дефектів, не мали ознак щонайменшої невідповідності обставинам об'єктивної дійсності.
Задекларована владним суб'єктом мета надання оригіналів документів (для ознайомлення) не передбачена законом та не викликана у даному конкретному випадку обставинами вимушеності.
Поданий зацікавленою особою пакет документів з огляду на зміст, характер, обсяг та склад документів не містив нездоланних та непереборних перешкод у формуванні у владного суб'єкта власного письмового висновку у межах управлінської компетенції.
Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає, що відповідач попри вимоги ч. 2 ст. 77 КАС України не подав належних і допустимих доказів, які б свідчили про невиконання позивачем вимог ч.10 Порядку при поданні заяви від 27.11.2018 р. до Харківського обласного військового комісаріату.
Пунктом 13 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Судом встановлено, що відповідачем у зазначений законом термін не складено висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як і не прийнято рішення про відмову у складанні такого висновку, документи до Міністерства оборони України не передані.
Таким чином, у ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт бездіяльності відповідача, що полягає у невиконанні обов'язку надати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
Не заперечуючи наявності у владного суб'єкта певного обсягу дискреційних повноважень у спірних правовідносинах та не обмежуючи обсягу власного розсуду владного суб'єкта, суд вважає за необхідне обтяжити обласний військовий комісаріат обов'язком скласти письмовий висновок з урахуванням власної, але достовірної, об'єктивної, незалежної та правильної юридичної оцінки обставин фактичної дійсності і передати матеріали висновку до розпорядника бюджетних коштів для прийняття рішення по суті порушеного зацікавленою особою питання.
Разом з тим суд зазначає, що оскільки прийняття рішення по суті призначення виплати віднесено законодавцем до виключної компетенції розпорядника бюджетних коштів, то форма та зміст складеного обласним військовим комісаріатом висновку не має юридичного значення, позаяк розпорядника бюджетних коштів не обмежено правовою кваліфікацією обставин та подій, котра була надана обласним військовим комісаріатом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст. 72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб’єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, внаслідок чого допущена бездіяльність не узгоджується із законом.
Натомість факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом.
У спірних правовідносинах, створивши перешкоду у надходженні матеріалів звернення громадянина до розпорядника бюджетних коштів, владний суб’єкт тим самим допустив ущемлення публічного інтересу заявника на розгляд і вирішення порушеного питання компетентним суб’єктом права та за встановленою законодавством процедурою.
Разом із тим, оскільки у спірних правовідносинах владним суб'єктом було вчинено бездіяльність, а не дії (на чому помилково наголошував позивач), то в позов в частині визнання неправомірними дій підлягає відхиленню.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату (місцезнаходження - 61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, код - 08166355) щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації вcix документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку з питання призначення ОСОБА_1 (місцезнаходження – вул. Гоголя, буд. 17, с. Рідне, Барвінківський район, Харківська обл., 64760, ідентифікаційний код – НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги у порядку ст. 16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Зобов’язати Харківський обласний військовий комісаріат (місцезнаходження - 61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, код - 08166355) подати розпорядникові бюджетних коштів висновок з питання призначення ОСОБА_1 (місцезнаходження – вул. Гоголя, буд. 17, с. Рідне, Барвінківський район, Харківська обл., 64760, ідентифікаційний код – НОМЕР_1) одноразової грошової допомоги у порядку ст.16 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
У решті вимог позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя Сліденко А.В.