
Справа № 560/3585/18
РІШЕННЯ
іменем України
22 січня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" до Державної фіскальної служби України , Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 №36521/38303470/2 та зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 20.09.2018.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що ДФС України безпідставно відмовила в реєстрації податкової накладної №2 від 20.09.2018, оскільки товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" надало усі необхідні документи на підтвердження здійснення поставки сільськогосподарської продукції. Вказує, що всупереч вимогам підпункту 4 пункту 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган не зазначив, копії яких саме документів необхідно надати для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Разом з тим, згідно з повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якого зупинена від 21.09.2018 року позивач надав пояснення та скановані копії документів, а саме: договір поставки сільськогосподарської продукції №1598 від 12.09.2018, укладений між ТОВ "Агротрейд-Експорт" та ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2", договір №1/19 від 19.09.2018 року укладений між ПП "Черняхівська аграрна група" та ТОВ "Агротрейд-Експорт", довіреність №0944 від 19.19.2018 видану ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", видаткову накладну №124 від 20.09.2018 року, квитанцію №06588 від 20.09.2018 року, звіт про фінансовий стан суб'єкта малого підприємництва на 01.01.2018, картку рахунку 361 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 р. по взаємовідносинах з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", картку рахунку 631 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 р. по взаємовідносинах з ПП "Черняхівська аграрна група", видаткову накладну №26 від 20.09.2018 року, ТТН №20 від 20.09.2018 p., згідно з якою замовник ПП "Черняхівська аграрна група", вантажовідправник ТОВ "Агротрейд-Експорт", вантажоодержувач ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", платіжне доручення №56 від 21.09.2018 р. на суму 79 928 грн., платіжне доручення №57 від 24.09.2018 р. на суму 100 000 грн. Проте, рішенням комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області від 03.10.2018 року №941529/38303470 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 2 від 20.09.2018 року. Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням Комісії з питань розгляду скарг №36521/38303470/2 від 16.10.2018 року скарга позивача залишена без задоволення, а рішення Комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області від 03.10.2018 року № 941529/38303470 - без змін. Вважає, що оскаржуване рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної за своїм характером є складним, оскільки містить два критерії для відмови: відсутність копій документів та/або документи надано не в повному обсязі. Зазначає, що при подачі скарги позивач врахував зауваження вказані контролюючим органом в рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 20.09.2018 року, та повторно надав письмові пояснення на підтвердження реальності господарської операції, картку рахунку 361 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 та фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва. Проте, рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС України про відмову в реєстрації податкової накладної не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого, не зазначено які саме копії документів відсутні та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Вважає, що рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС України від 16.10.2018 року, не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому порушує права та інтереси товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт". Просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 06.11.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 07.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд залучив Головне управління ДФС у Хмельницькій області як другого відповідача.
04.12.2018 року Державна фіскальна служба України подала до суду відзив на позов, у якому зазначила, що Рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної безпосередньо не створює будь-яких правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав платника податків, оскільки саме рішення, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної залишається чинним. ДФС України не приймала рішення №36521/38303470/2 від 16.10.2018 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а позовні вимоги щодо зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 20.09.2018 року за №2 є передчасними.
У відзиві на позов Головне управління ДФС у Хмельницькій області зазначило, що 21.09.2018 року реєстрація податкової накладної №2 від 20.09.2018 року зупинена, оскільки ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Товариству з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач подав пояснення та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.Рішенням комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області від 03.10.2018 року №941529/38303470 у реєстрації податкової накладної № 2 від 20.09.2018 року відмовлено, у зв'язку з тим, що наданий позивачем пакет документів до податкової накладної №2 від 20.09.2018 року не є достатнім для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної. А саме: не надано письмові пояснення щодо здійснення господарських операцій з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", не надано інформацію про наявність у ТОВ "Агротрейд- Експорт" офісних та складських приміщень для зберігання товару, не надано протокол випробувань товару, що передбачено пунктом 4.3 договору поставки №1598 від 12.09.2018, укладеного між ТОВ "Агротрейд-Експорт" та ТОВ "Віннииький комбінат хлібопродуктів №2". Зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач врахував усі надані платником податків документи. Вважає рішення комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 року №36521/38303470/2 правомірним. В задоволені позовних вимог просить відмовити.
12.12.2018 року товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" надіслало до суду заяву у якій просить суд не брати до уваги поданий 04.12.2018 року Державною фіскальною службою України відзив на позов, оскільки він поданий без дотримання строків встановлених судом для його подання, та без додержання вимог щодо змісту документа встановлених пунктом 2 частини 2 статті 162 КАС України. Просить суд розглянути справу за наявними матеріалами, що містяться у справі.
22.12.2018 року Державна фіскальна служба України подала до суду заперечення у яких вказала, що у відзиві ДФС України, поданому 04.12.2018 року, вимоги визначені частиною 2 статті 162 КАС України дотримані.
Вирішуючи клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" від 12.12.2018 року, суд враховує, що відповідно до частини 6 статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.
Суд вважає, що відзив Державної фіскальної служби України від 04.12.2018 року, поданий відповідачем з порушенням встановленого судом строку з поважних причин, оскільки у зв'язку з віддаленістю місця розташування відповідача, обмін інформацією між ним та представником є ускладненим.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.
Суд встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.07.2012 року. Одним із видів діяльності підприємства є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин - КВЕД 46.21.
19.09.2018 року товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" та ПП "Черняхівська аграрна група" уклали договір поставки №1/19 відповідно до якого ПП "Черняхівська аграрна група" зобов'язується поставити ТОВ "Агротрейд-експорт" сільськогосподарську продукцію в кількості, асортименті, якості у терміни передбачені умовами цього договору та його додатками. Відповідно до пункту 1.2. договору - найменування сільськогосподарської продукції: зерно гречки урожаю 2018 (далі - товар). Згідно із пунктом 2.3. договору - фактична кількість товару, поставленого згідно цього договору, визначається згідно відповідних видаткових накладних на відвантаження товару. Відповідно до пункту 4.3. договору продавець зобов'язаний власними силами та за свій рахунок поставити товар на склад покупця.
На виконання умов договору поставки №1/19 ТОВ "Агротрейд-експорт" придбало в ПП "Черняхівська аграрна група" 28,56т. гречки, що підтверджується видатковою накладною №26 від 20.09.2018, та платіжними дорученнями №56 від 21.09.2018 та 57 від 24.09.2018.
12.09.2018 року товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-експорт" уклало з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2" договір поставки №1598, відповідно до якого, ТОВ "Агротрейд-експорт" зобов'язується поставити покупцеві ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2" сільськогосподарську продукцію рослинного походження урожай зернових 2018 р. Відповідно до пункту 3.1. договору - кількість товару, що підлягає поставці та його асортимент по класам визначаються в специфікаціях, які є додатками до цього договору. Згідно із пунктом 2.1. договору - поставка товару здійснюється постачальником автомобільним транспортом на наступних умовах: місцем поставки є виробничі та/або складські приміщення та/або прилегла до них територія, які використовуються покупцем та знаходяться на території смт. Десна, Вінницького р-ну, Вінницької обл., постачальник зобов'язаний власними силами та засобами або шляхом призначення (наймання) перевізника постачальника (або експедитором постачальника) та за власний рахунок здійснити (забезпечити) доставку товару до місця поставки; товар вважається поставленим з моменту його фактичного прийняття покупцем в місці поставки від постачальника та/або перевізника, призначеного постачальником.
12.09.2018 року товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-експорт" уклало з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2" додаткову угоду до договору поставки №1598, якою виключили пункт 4.3. договору поставки, яким передбачений обов'язок постачальника надати протокол випробувань товару.
На виконання умов договору поставки №1598 від12.09.2018 року, сторонами була складена специфікація №3 від 20.03.2018, якою визначений асортимент та кількість товару за договором - 28,56 т (+/- 10 %) гречки, загальною вартістю 199 668,67 з ПДВ, строк поставки-з 20.09.2018 - по 20.09.2018.
20.09.2018 pоку товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-експорт" поставило ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2" гречку в кількості 28,56 т., що підтверджується товарно-транспортною накладною №20 від 20.09.2018, згідно з якої вантажовідправник - товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-експорт", вантажоодержувач - ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2", замовник - ПП "Черняхівська аграрна група", видатковою накладною №124 від 20.09.2018, квитанцією №06588 від 20.09.2018, довіреністю на отримання ТМЦ №0944 від 19.09.2018.
На виконання пункту 9.2. договору поставки №1598 ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2" 21.09.2018 здійснило оплату 80 % вартості товару, в розмірі 166390,56 грн., що підтверджується платіжним дорученням №V80921024 від 21.09.2018 року.
Вказану операцію з постачання гречки товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд - експорт" оформило податковою накладною №2 від 20.09.2018, яку надіслало для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ДФС України надіслала позивачу квитанцію від 21.09.2018 року про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної, зазначивши, що ПН/РК відповідає вимогам підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропонувала надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
27.09.2018 року позивач направив відповідачу повідомлення щодо подачі пояснень, в яких зазначив, що факт покупки гречки підтверджує договір №1/19 від 19.09.2018р, прихідна накладна №І6 від 20.09.2018 p., специфікація №3 від 20.09.2018 р. до договору, ТТН №20 від 20.09.2018 та квитанція №06588 до ТТН. Процес перевезення товару здійснювався за рахунок постачальника, згідно з умовами договору №1/19. Факт реалізації підтверджує договір №1598 від 12.09.2018 p., ВН №124 від 20.09.2018 р. та доручення №0944 від 19.09.2018 р. Також на підтвердження даної операції позивач надіслав скановані копії: договору поставки сільськогосподарської продукції №1598 від 12.09.2018, укладений між ТОВ "Агротрейд-Експорт" та ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2", договору №1/19 від 19.09.2018 року укладений між ПП "Черняхівська аграрна група" та ТОВ "Агротрейд-експорт", довіреності №0944 від 19.19.2018 видану ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2", видаткової накладної №124 від 20.09.2018 року, квитанції №06588 від 20.09.2018 року, звіту про фінансовий стан суб'єкта малого підприємництва на 01.01.2018, картку рахунку 361 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 р. по взаємовідносинах з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", картки рахунку 631 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 р. по взаємовідносинах з ПП "Черняхівська аграрна група", видаткової накладної №26 від 20.09.2018 року, ТТН №20 від 20.09.2018 p., згідно з якою замовник ПП "Черняхівська аграрна група", вантажовідправник ТОВ "Агротрейд-експорт", вантажоодержувач ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", платіжного доручення №56 від 21.09.2018 р. на суму 79928 грн., платіжного доручення №57 від 24.09.2018 р. на суму 100 000 грн.
Рішенням від 03.10.2018 за №941529/38303470 відповідач відмовив позивачу щодо реєстрації податкової накладної № 2 від 20.09.2018 року, в розділі "додаткова інформація" зазначивши: "платником не надано достатній пакет документів для прийняття рішення про реєстрацію ПН№2 від 20.09.2018 в ЄРПН, а саме: не надано письмові пояснення щодо здійснення господарських операцій з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2", не надано інформацію про наявність у ТОВ "Агротрейд-експорт" офісних та складських приміщень для зберігання товару. Крім того, не надано протокол випробувань Товару".
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням Комісії з питань розгляду скарг №36521/38303470/2 від 16.10.2018 року скарга позивача залишена без задоволення, а рішення Комісії ГУ ДФС у Хмельницькій області від 03.10.2018 року № 941529/38303470 - без змін. Підставою для його прийняття слугувало: відсутність копій документів, що підтверджують факт реалізації товарів, та/або надання документів в повному обсязі.
Позивач, вважаючи рішення Комісії з питань розгляду скарг ДФС Україну №36521/38303470/2 від 16.10.2018 року протиправним, звернувся до суду з позовом про його скасування та зобов'язання здійснити реєстрацію податкової накладної.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 201.1. статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (далі Порядок №1246).
Згідно з пунктами 12, 13 та 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №117 (далі Порядок №117).
Згідно з пунктами 5, 6 Порядку №117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За змістом пункту 2 Порядку №117 критерій оцінки ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник моніторингу, що характеризує ризик. Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складання та надання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а"/"б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а"/"б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено у такій податковій накладній / розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
У квитанції від 21.09.2018 року відповідач зазначив, що реєстрація податкової накладної №2 від 20.09.2018 зупинена, оскільки ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Зупинивши реєстрацію цієї накладної, відповідач запропонував надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання вимог контролюючого органу, позивач надав пояснення, що факт покупки гречки підтверджує договір № 1/19 від 19.09.2018, прихідна накладна №16 від 20.09.2018 p., специфікація №3 від 20.09.2018 р. до договору, ТТН № 20 від 20.09.2018 та квитанція №06588 до ТТН. Процес перевезення товару здійснювався за рахунок постачальника, згідно з умовами договору № 1/19. Факт реалізації підтверджує договір № 1598 від 12.09.2018 p., ВН №124 від 20.09.2018 р. та доручення №0944 від 19.09.2018 р. Також на підтвердження даної операції надав скановані копії документів, а саме: договір поставки №1598 від 12.09.2018 р. укладений між ТОВ "Агротрейд-Експорт" та ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів №2", договір поставки - №1/19 від 19.09.2018 року, довіреність №0944 від 19.19.2018 р. видану ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", видаткову накладну №124 від 20.09.2018 року , квитанцію №06588 від 20.09.2018 р. до ТТН, звіт про фінансовий стан суб'єкта малого підприємництва станом на 01.01.2018 р., картку рахунку 361 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 р. по взаємовідносинах з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", картку рахунку 631 за період з 01.09.2018 по 27.09.2018 р. по взаємовідносинах з ПП "Черняхівська аграрна група", видаткову накладну №26 від 20.09.2018 року, ТТН №20 від 20.09.2018 p., платіжне доручення №56 від 21.09.2018 р. на суму 79 928 грн., та платіжне доручення №57 від 24.09.2018 р. на суму 100000 грн.
Згідно з пунктом 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС за погодженням Мінфіну.
Відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Рішенням від 03.10.2018 року №941529/38303470 відповідач відмовив позивачу у реєстрації податкової накладної № 2 від 20.09.2018 року.
Підставою для відмови слугувало ненадання платником достатнього пакету документів для прийняття рішення про реєстрацію ПН№2 від 20.09.2018 в ЄРПН, а саме: письмових поясненья щодо здійснення господарських операцій з ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2", інформації про наявність у ТОВ "Агротрейд-експорт" офісних та складських приміщень для зберігання товару, протоколу випробувань товару.
Непогоджуючись з рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 20.09.2018 року, позивач, відповідно до пункту 27 Порядку №117 , звернувся із електронною скаргою, разом із якою подав письмові пояснення, щодо офісних та складських приміщень та поставки товару.
Рішенням Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 №36521/38303470/2 скарга позивача залишена без задоволення, а рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної №2 без змін у зв'язку з відсутністю копій документів, що підтверджують факт реалізації товарів та/або документи надано не в повному обсязі.
Відповідно до пункту 1 Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 117 ( далі Порядок розгляду скарг) розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.
Згідно з пунктом 13 Порядку розгляду скарг за результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; залишає скаргу без розгляду.
Підстави для скасування рішення Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 №36521/38303470/2, прийнятого за результатами розгляду скарги платника податків, поданої в порядку пункту 13 Порядку розгляду скарг, законодавством не визначені.
Тому, здійснюючи правову оцінку рішенню Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 №36521/38303470/2 суд керується пунктом 21 Порядку №117, яким встановлені підстави для відмови у реєстрації податкової накладної.
Дослідивши подані позивачем документи, суд вважає, що відповідач безпідставно прийняв рішення від 03.10.2018 року №941529/38303470 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 20.09.2018 року.
В оскарженому позивачем рішенні відсутні будь-які відомості щодо дослідження та оцінки поданих позивачем документів на підтвердження реальності господарських операцій з поставки товару ТОВ "Вінницький комбінат хлібопродуктів № 2" та/або обґрунтування щодо невідповідності цих документів вимогам законодавства чи їх недостатності для підтвердження цих господарських операцій.
Таким чином, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують реальність фінансово-господарських операцій між позивачем та контрагентом, а також враховуючи, що достатність їх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не спростована відповідачем, суд дійшов висновку, що останній не мав правових підстав для прийняття рішення №36521/38303470/2 від 16.10.2018 та відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Враховуючи наведене, рішення Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 16.10.2018 №36521/38303470/2 прийняте з порушенням вимог Податкового кодексу України, а тому позовна вимога про його скасування є правомірною та такою, що підлягає до задоволенню.
Водночас, позовна вимога про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 20.09.2018 року не підлягає задоволенню, оскільки рішення Комісії ГУДФС у Хмельницькій області від 03.10.2018 року №941529/38303470 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 20.09.2018 року позивачем не оскаржене, є чинним. Тому, вимога про реєстрацію цієї податкової накладної, за наявності рішення про відмову у її реєстрації, передчасна.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Податковим кодексом України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України №36521/38303470/2 від 16.10.2018.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" 1762,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 січня 2019 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Агротрейд-Експорт" (АДРЕСА_1,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 38303470) Відповідач:Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8,Київ 53,04053 , код ЄДРПОУ - 39292197) Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя ОСОБА_1