Рішення № 79308813, 22.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
520/11564/18
Номер документу
79308813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 січня 2019 р. № 520/11564/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61038, код НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ 22682655) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, в якому просить суд:

визнати дії УПФУ в Московському районі м. Харкова виражені у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із заробітної плати одержаної за період з 15 по 30 березня (за 16 днів) згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р. наданої ГУ МНС України в Київській області. 72,45+289,8+43,47+43,47 = 449,19 крб. з розрахунку- 449,19крб.: 16 днів = 28,07 крб./день - неправомірними;

зобов'язати УПФУ в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно довідки № 1424 від 01.11.2007 р. про одержану заробітну плату, наданої ГУ МНС України в Київській області за період з 15 по 30 березня (за 16 днів) згідно законодавства. 72,45+289,8+43,47+43,47 = 449,19 крб. з розрахунку- 449,19крб. : 16 днів = 28,07 крб./день за період з моменту звернення (з квітня 2018 р.).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.12.2018 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №520/11564/18.

Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п’ятнадцяти днів з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова надав до суду відзив та просив суд у задоволенні позову відмовити.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності 2 групи відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796 - XII (далі - Закон № 796) та обчислену відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» враховуючи зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення».

Згідно змісту відзиву на позовну заяву пенсія позивача розрахована із заробітної плати за період роботи в зоні відчуження за листопад 1986 року (довідка від 11.03.2011 №244 видана ГУ МНС України в Київській області).

З метою перерахунку пенсії позивач подав до Управління заяви (від 10.04.2018 р. та від 01.06.2018 р.), якими просив здійснити перерахунок пенсії із суми заробітної плати отриманої за роботу у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за березень 1987 року, згідно довідки №1424 від 01.11.2007 року, виданої Головним управлінням МНС України в Київській області.

За результатами розгляду заяв позивача прийнято рішення у вигляді протоколу №157888/38, яким відмовлено позивачу в перерахунку пенсії із суми заробітної плати отриманої за роботу у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за березень 1987 року, згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р., виданої Головним управління МНС України в Київській області, оскільки неможливо визначити кількість днів фактичного перебування ОСОБА_1 в кожній зоні окремо (періоди перебування перетинаються).

Листом від 25.06.2018 р. управлінням на адресу позивача направлено копію протоколу засідання комісії по розгляду повторних звернень громадян УПФУ в Московському районі м. Харкова від 19.06.2018 р.(а.с.13).

Згідно змісту протоколу від 19.06.2018 р.(а.с.14) комісією вирішено ОСОБА_1 надати копію протоколу управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова по розгляду спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 08.06.2018 року про відмову в проведенні перерахунку пенсії із суми заробітної плати отриманої за роботу у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АГС за березень 1987 року, згідно довідки від 01.11.2007 року №1424 виданої Головним управлінням МНС України в Київській області.

Зробити запит до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, щодо акту перевірки правильності розрахунку заробітної плати за березень 1987 року, зазначеної у довідці від 01.11.2007 року № 1424.

Не погоджуючись з вказаними діями ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Як передбачено ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

З 01.01.2012 року набув чинності Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року.

В силу положень п. 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 7 вищевказаного Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов’язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Отже, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід ІI групи ОСОБА_1, який виконував роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітку отриманого за роботу в зоні відчуження.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 року довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Довідка про заробітну плату видана позивачу на підставі первинних документів про нараховану та виплачену заробітну плату, а саме на підставі розрахунково-платіжних відомостей, які підтверджують факт нарахування позивачу заробітної плати за роботу в зоні відчуження, що підтверджується актом перевірки №2864 від 10.12.2018 року.

Згідно зі статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Таким чином, орган пенсійного фонду може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст.

Відповідач не надав доказів, що дані, які містяться в довідці про заробіток позивача, містять неправдиві або недостовірні дані.

З огляду на вказане вище, дії УПФУ в Московському районі м. Харкова, що виражені у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із заробітної плати одержаної за період з 15 по 30 березня (за 16 днів) згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р. наданої ГУ МНС України в Київській області є неправомірними.

При цьому, відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

З метою захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення УПФУ в Московському районі м. Харкова у вигляді протоколу №157888/38, яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із суми заробітної плати отриманої за роботу у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за березень 1987 року, згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р., виданої Головним управління МНС України в Київській області.

Для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у спосіб зобов'язання УПФУ в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р. про одержану заробітну плату, наданої ГУ МНС України в Київській області за період з 15 по 30 березня (за 16 днів) 1987 р. з моменту звернення (з квітня 2018 р.).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з вимогами Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61038, код НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ 22682655) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати дії УПФУ в Московському районі м. Харкова, що виражені у відмові здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності із заробітної плати одержаної за період з 15 по 30 березня (за 16 днів) згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р. наданої ГУ МНС України в Київській області неправомірними.

Скасувати рішення УПФУ в Московському районі м. Харкова у вигляді протоколу №157888/38, яким відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із суми заробітної плати отриманої за роботу у зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за березень 1987 року, згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р., виданої Головним управління МНС України в Київській області.

Зобов'язати УПФУ в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно довідки №1424 від 01.11.2007 р. про одержану заробітну плату, наданої ГУ МНС України в Київській області за період з 15 по 30 березня (за 16 днів) 1987 р. з моменту звернення (з квітня 2018 р.).

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22 січня 2019 р.

Суддя Сагайдак В.В.