
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2019 р. Справа №480/4640/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку письмового провадження адміністративну справу №4804640/18 за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовною заявою до Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - Охтирське ОУПФУ), у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу неотриманої пенсії за період з 01.09.2018 по 31.10.2018;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму неотриманої пенсії за період з 01.09.2018 по 31.10.2018.
Свої вимоги мотивує тим, що він є внутрішньо переміщеною особою. Місцем його фактичного проживання є АДРЕСА_1. У вересні 2018 року виплату пенсії йому було припинено до з'ясування - у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, видане управлінням соціального захисту населення і підписане керівником цього управління. На звернення до відповідача, позивача було повідомлено, що відповідно до протоколу №17 від 04.10.2018 позивачу було поновлено пенсію з 01.09.2018, однак, не виплачено. Позивач не погоджується із такою бездіяльністю органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. На переконання позивача, в даному випадку припинення виплати пенсії здійснено безпідставно та без прийняття відповідачем відповідного рішення відповідачем.
Ухвалою суду від 26.12.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що відповідно до Постанови КМУ від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюється за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 №509. Припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі Порядок №365). Відповідно до п.2 Порядку №365, контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. За змістом порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються, виплачуються та відновлюються, зокрема, територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем їх фактичного проживання (перебування) на підставі відповідної заяви особи та рішення комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у містах Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад. Зазначеними нормативними актами та постановою КМУ від 01.10.2014 року №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" визначено, що ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та контроль за проведенням їм соціальних виплат за місцем їх фактичного проживання здійснюють територіальні органи соціального захисту населення. Водночас пунктом 15 Порядку контролю, визначено, що у випадках, коли соціальні виплати припинено у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеній особі поновлення виплати здійснюється за рішенням комісій.
На переконання відповідача, управлінням не було порушено норми законодавства при виплаті пенсії гр. ОСОБА_1.
Крім цього, відповідачем зазначено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12,2016 № 988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 5 "Деякі питання реорганізації територіальних органів Пенсійного фонду України Сумської області" Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі та Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області реорганізовано шляхом злиття в Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, що зареєстроване за адресою: 42700, м. Охтирка, вул. Сумська, 48, є правонаступником управлінь, що припинили свою діяльність.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне замінити відповідача - Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області на його правонаступника - Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 48, м. Охтирка, 42700) (далі - відповідач, Південне ОУПФУ).
Позивач у судове засідання не з'явився, у позовній заяві просив розгляд справи проводити за його відсутності (а.с.9).
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлені (а.с.31). Про причини неявки суду не повідомив.
Згідно ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, яка діє з 15.12.2017), неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч.13 ст.10 та ч.1 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Охтирському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області (правонаступник Південне об'єднане управління ПФУ Сумської області). Відповідачем до 01.09.2018 року було нараховано та виплачено пенсію позивачу.
Розпорядженням Охтирського ОУПФУ від 23.08.2018 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком з 01.09.2018 до з'ясування обставин - у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, видане управлінням соціального захисту населення і підписане керівником цього управління (а.с.17).
В подальшому, позивач звернувся із заявою про поновлення виплати пенсії, до якої додав довідку №0000614413 від 12.09.2018 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.12).
Відповідач, розглянувши заяву ОСОБА_1, поновив йому виплату пенсії як внутрішньо переміщеній особі з 01.09.2018. Однак, позивач пенсію з 01.09.2018 не отримував.
ОСОБА_1 повторно звернувся до Охтирського ОУПФУ із заявою щодо виплати йому пенсії за вересень-жовтень 2018 року.
Листом №публ./3 від 28.11.2018 Південне ОУПФУ (правонаступник Охтирського ОУПФУ) повідомило ОСОБА_1, що відповідно до протоколу №17 від 04.10.2018 засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Охтирка, виплату пенсії було поновлено з 01.09.2018. Крім цього, у листі зазначено, що відповідно до п.15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженому постановою 365, орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Враховуючи зазначене, виплата пенсії за вересень-жовтень 2018 буде проведено після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку (а.с.16).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в Законі України №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно зі ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Таким чином, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
За приписами п.1 ч.1 ст.8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж.
Питання виплати пенсій врегульовані ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, виплата пенсії за віком ОСОБА_1 припинена з 01.09.2018 на підставі Розпорядження Охтирського ОУПФУ від 23.08.2018 до з'ясування в зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, видане управлінням соціального захисту населення і підписане керівником цього управління (а.с.17).
З листа Охтирського ОУПФУ Сумської області №публ/3 від 28.11.2018 вбачається, що відповідно до протоколу №17 від 04.10.2018 засідання міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які мешкають на території м. Охтирка пенсії було поновлено з 01.09.2018. Виплата пенсії за вересень-жовтень 2018 буде проведено після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку (а.с.16).
Натомість, статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати пенсії. Окреме рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду не надсилалась.
Отже, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_1, не приймаючи рішення у відповідності до ч.1 ст.49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.
На думку суду, право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як наявність чи відсутність довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Аналогічний висновок викладений у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, викладений у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року (справа №805/402/18, провадження №Пз/9901/20/18), згідно якого визнано протиправним та скасовано розпорядження Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 березня 2017 року "Про припинення виплати пенсії до з'ясування" та зобов'язано відновити виплату призначеної їй пенсії за віком з 01 квітня 2017 року.
Суд зазначає, що справа №480/4640/18, є аналогічною із вказаною зразковою справою.
Посилання відповідача у листі №публ/3 від 28.11.2018 про проведення виплати пенсії ОСОБА_1 за вересень-жовтень 2018 року після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку є безпідставними, оскільки статтею 47 Закону України №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності невиплати пенсії за період з 01.09.2018 по 31.10.2018.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 неотриманої пенсії за період з 01.09.2018 по 31.10.2018 та зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (як правонаступника Охтирського ОУПФУ) нарахувати та виплатити позивачу суму неотриманої пенсію за період з 01.09.2018 по 31.10.2018.
Що стосується клопотання позивача про звернення судового рішення до негайного виконання в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.
Статтею 371 КАС України визначено перелік категорій справ, рішення в яких можуть виконуватися негайно.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного спору є невиплата заборгованості по пенсії за два місяці.
Отже, звернення до негайного виконання рішень у цій категорії справ Кодексом адміністративного судочинства не передбачено.
Щодо зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З даної норми свідчить, що встановлення судового контролю є правом суду, а не обов'язком.
Крім цього, позивачем не доведено, що Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області буде ухилятись від виконання даного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 неотриманої пенсії за період з 01.09.2018 по 31.10.2018.
Зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 48, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 42421549) нарахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) суму неотриманої пенсії за період з 01.09.2018 по 31.10.2018.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець