Рішення № 79308185, 09.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2019
Номер справи
1340/4243/18
Номер документу
79308185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4243/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за

позовом ОСОБА_1 ОСОБА_2, представник – ОСОБА_3 ОСОБА_4, представник – ОСОБА_5до Виконавчого комітету Львівської міської ради, представник – ОСОБА_6 Львівської міської ради, представник – ОСОБА_6про визнання протиправними і скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Позивачі – ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_4 звернулися до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівської міської ради про визнання протиправними і скасування рішень, в якому просили:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 23 березня 2018 року № 310 «Про розроблення детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка»;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 06 липня 2018 року «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

17.12.2018 року ухвалою суду по даній справі позовну заяву ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_2, ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівської міської ради про визнання протиправними і скасування рішень в частині позовних вимог ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 залишено без розгляду.

Позовні вимоги решти позивачів обґрунтовані тим, що 23.03.2018 року на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради було прийнято рішення № 310 «Про розроблення детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка», а 06.07.2018 року на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради було прийнято рішення «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

Позивачі вважають вказані рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню виходячи із наступного:

Відповідачем порушено порядок прийняття рішення за № 310 від 23.03.2018 року «Про розроблення детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка», оскільки таке приймалося на засіданні виконавчого комітету, а не на сесії Львівської міської ради, що свідчить про прийняття вказаного рішення у спосіб, не передбачений законом і обумовлює його незаконність.

Також відповідачем протиправно прийнято рішення «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка», оскільки план зонування території Галицького району міста Львова відсутній, тому детальний план території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка повинен затверджуватися на сесії Львівської міської ради.

Підставою для прийняття рішення виконавчого комітету Львівської міської ради про погодження детального плану території є виконання встановлених законодавством вимог щодо розробки проекту детального плану території (що включає ліцензування розробника, врахування законодавчих та будівельних норм і стандартів, існуючої містобудівної документації при підготовці проекту детального плану території), а також щодо проведення громадських слухань проектів містобудівної документації. Недотримання передбачених чинним законодавством процедур буде свідчити про відсутність правової підстави для прийняття рішення та, як наслідок, незаконність прийнятого рішення.

Також позивачі зазначають про порушення порядку прийняття вказаного рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.07.2018 року «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка», оскільки розгляд оспорюваного рішення було зініційовано за пропозицією директорки юридичного департаменту ОСОБА_14, яка не входить до персонального складу виконавчого комітету Львівської міської ради. ОСОБА_15 ОСОБА_14 не мала жодного права пропонувати додатково вносити до порядку денного питання, так як повноваження на внесення додаткових питань до порядку денного є лише у членів виконавчого комітету і у спосіб передбачений правом реалізації нормотворчої ініціативи.

Позивачі та представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали суду додаткові докази та пояснення просили суд позов задоволити повністю.

Представник відповідачів в судовому засіданні підтримала заперечення проти позову, надала суду додаткові докази та пояснення, вказала на правомірність спірних рішень. Просила в задоволені позовних вимог відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 20.09.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Ухвалою від 20.09.2018 року судом вжито заходи забезпечення позову. Ухвалою від 19.11.2018 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Ухвалою суду від 17.12.2018 року залишено позовну заяву без розгляду в частині.

Судом встановлені наступні обставини:

23.03.2018 року виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення за № 310 «Про розроблення детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

06.07.2018 року виконавчим комітетом Львівської міської ради прийнято рішення за №720 «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивачі вважають спірні рішення відповідача протиправним та таким, що підлягають скасуванню, оскільки такі прийняті з порушенням процедури та підстав їх прийняття також не відповідають вимогам закону.

Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Судом враховуються аргументи наведені позивачами щодо протиправності рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 23 березня 2018 року № 310 «Про розроблення детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр.Т.Шевченка», з наступних підстав:

Позивачі зазначають, що згідно ч. 6 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Пунктом 4.1. Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року за № 290, встановлено, що рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Згідно п. 28 Розділу ІІ Додатку до ухвали Львівської міської ради від 14.07.2016 року за № 777 до повноважень виконавчого комітету Львівської міської ради належить надання дозволу та затвердження детальних планів територій, внесення змін до детальних планів територій у встановленому законодавством порядку, попередній розгляд планів зонування територій.

Виконавчий комітет Львівської міської ради у відзиві зазначив лише, що:

Згідно п. 8 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

ОСОБА_15 до Розділу ІІ Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради, затвердженого Ухвалою Львівської міської ради №777 від 14.07.2016р., до повноважень виконавчого комітету Львівської міської ради належить надання дозволу та затвердження детальних планів територій, внесення змін до детальних планів територій у встановленому законодавством порядку, попередній розгляд планів зонування територій.

Представник відповідача в судовому засіданні пояснила, що:

Зміни до плану зонування можуть розроблятись як окремий документ або вноситись шляхом розроблення детального плану території;

Зміни до плану зонування, що розробляються як окремий документ, вносяться на підставі рішення міської ради і затверджуються на сесії міської ради. Зміни до плану зонування, що вносяться шляхом розроблення ДПТ, затверджуються Виконавчим комітетом міської ради (п.1.7.1. Плану зонування м. Львова (затверджений Додатком 1 до ухвали Львівської міської ради від 25.01.2018 р. № 2914).

Проте відповідачі не підтвердили належним та допустимим доказами повноваження виконавчого комітету Львівської міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту містобудівної документації.

Таким чином, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Також судом враховуються аргументи наведені позивачами щодо протиправності рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.07.2018 року за № 720 «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка» з підстав, що розгляд вказаного рішення було зініційовано за пропозицією директорки юридичного департаменту ОСОБА_14, яка не входить до персонального складу виконавчого комітету Львівської міської ради. ОСОБА_15 ОСОБА_14 не мала жодного права пропонувати додатково вносити до порядку денного питання, так як повноваження на внесення додаткових питань до порядку денного є лише у членів виконавчого комітету і у спосіб передбачений правом реалізації нормотворчої ініціативи.

При цьому суд зазначає, що 06.07.2018 року відбулося засідання виконавчого комітету.

Згідно протоколу вказаного засіданні виконавчого комітету взяли участь члени виконавчого комітету: ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21;

Відсутні на засіданні члени виконавчого комітету – ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24.

Крім інших, на вказаному засіданні була присутня - ОСОБА_14 – в.о. керуючого справами виконкому, директор юридичного департаменту.

В матеріалах справи є розпорядження від 06.06.2018 року за 348-к видане Львівським міським головою «Про надання відпустки ОСОБА_23», яким керуючому справами виконкому надано відпустку на 11 календарних днів з 10.05.2018 року по 06.07.2018 року включно.

На час відсутності ОСОБА_23 виконання обов'язків керуючого справами виконкому Львівської міської ради було покладено на директора юридичного департаменту Львівської міської ради ОСОБА_14, з наданням їй права першого підпису на бухгалтерських та фінансових документах виконавчого комітету Львівської міської ради.

Згідно Регламенту виконавчого комітету Львівської міської ради (затвердженого рішенням від 13.10.2017 року за № 903), формує порядок денний засідання виконавчого комітету Львівської міської ради керуючий справами виконкому.

Згідно па. 3.10. цього ж Регламенту, додаткові питання на засідання виконавчого комітету Львівської міської ради вносяться у випадках, які потребують невідкладного вирішення (виконання міського бюджету м. Львова, ліквідація надзвичайних ситуацій, резонансні суспільно-політичні події, виконання судових рішень, затвердження містобудівних умов та обмежень тощо).

Згідно п. 3.11. цього ж Регламенту, вносити додаткові питання до порядку денного засідання виконавчого комітету Львівської міської ради можуть тільки члени виконавчого комітету.

Згідно п. 3.12. цього ж Регламенту, рішення про включення додаткових питань у порядок денний приймають члени виконавчого комітету Львівської міської ради шляхом голосування.

Згідно тексту згаданого протоколу засідання виконавчого комітету від 06.07.2018 року, головував на засіданні ОСОБА_16, який ставив питання про вилучення питань з порядку денного та про включення додаткових питань в порядок денний.

Як керуючий справами виконкому ОСОБА_14 зазначала питання, які слід вилучити, а які слід включити, в тому числі «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_11, вул. С. Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М. Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

Виступав з приводу цього член виконавчого комітету – ОСОБА_16, вирішили: (в результаті голосування питання включені у порядок денний). Головуючий вніс пропозицію щодо прийняття порядку денного в цілому, вирішили: прийняти порядок денний в цілому.

На думку суду, таке формування порядку денного виконавчого комітету, внесення до нього додаткових питань не у повній мірі відповідає вказаному Регламенту виконавчого комітету. Пропозиція щодо включення вищевказаного додаткового питання до порядку денного мала виходити безпосередньо від члена виконавчого комітету, а не від в.о. керуючого справами виконавчого комітету.

Також суд зазначає, що порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 р. № 555.

Згідно ст. 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та вказаної постанови, пропозиції подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинні містити обґрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил. Пропозиції громадськості підлягають реєстрації органом місцевого самоврядування та розглядаються розробником і замовником проектів містобудівної документації у місячний строк.

За результатами розгляду пропозицій заявнику надається відповідь про їх врахування або обґрунтована відмова.

У разі наявності пропозицій громадськості, рішення про врахування яких розробник і замовник не можуть прийняти самостійно або мають місце спірні питання, особи, які забезпечують роботу з розгляду пропозицій громадськості, повідомляють про це відповідному органу місцевого самоврядування для прийняття останнім рішення щодо утворення погоджувальної комісії (п. 11 Постанови).

З наведеного можна дійти висновку, що погоджувальна комісія створюється органом місцевого самоврядування лише при умові наявності таких пропозицій громадськості, рішення про врахування яких не можуть прийняти самостійно розробник або замовник. Якщо таких пропозицій чи спірних питань не існувало, то підстав для утворення відповідної комісії не було.

Таким чином, в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.

ОСОБА_15 позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню повністю.

Норми права, які застосував суд, наступні:

Згідно ч. 6 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно ч. 8 ст. 19 цього ж Закону, детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно ч. 1 ст. 21 цього ж Закону, громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.

Згідно ч. 2 ст. 21 цього ж Закону, затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.

Згідно ч. 3 ст. 21 цього ж Закону, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити:

1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками;

2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості;

3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення);

4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;

5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Згідно п. 12 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні,затвердженого Постановою КМУ від 25.05.2011 року № 555 комісія утворюється за рішенням органу місцевого самоврядування у тижневий строк після закінчення строку подання пропозицій громадськості.

Згідно п. 4.1 Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290, встановлено, рішення про розроблення генерального плану, плану зонування території, детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.

ОСОБА_15 до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати відшкодовуються позивачам в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5. п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (79005, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 6/7а), ОСОБА_2 (79005, м. Львів вул. Вороного, 5/5), ОСОБА_4 (79005, м. Львів вул. Вороного, 5/5) до Виконавчого комітету Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок 1), Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок 1) про визнання протиправними і скасування рішень, - задоволити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 23.03.2018 року № 310 «Про розроблення детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_25, вул. С.Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М.Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради від 06.07.2018 року № 720 «Про погодження детального плану території, обмеженої вул. ОСОБА_25, вул. С.Руданського, вул. ОСОБА_12, вул. М.Коперника, пл. ОСОБА_13, пр. Т. Шевченка».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26256622, м. Львів, пл. Ринок 1) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 6/7а) 1409,60 грн. сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26256622, м. Львів, пл. Ринок 1) на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2, м. Львів вул. Вороного, 5/5) 1409,60 грн. сплаченого судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26256622, м. Львів, пл. Ринок 1) на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3, м. Львів вул. Вороного, 5/5) 1409,60 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення суду складено в повному обсязі 21.01.2019 року.

Суддя Гавдик З.В.