Рішення № 79307891, 22.01.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2019
Номер справи
809/368/18
Номер документу
79307891
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2019 р. справа № 809/368/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

22.02.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 2), в якому просить:

- визнати неправомірними дії Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без зазначення надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та із зменшеним розміром премії;

- визнати неправомірними дії головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії позивачу;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС в Івано-Франківській області направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 із врахування посадового окладу - 3 400,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200,00 грн., надбавки за стаж служби (40%) - 2 240,00 грн., надбавки за особливо важливі завдання (47%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 10%, премії 18% до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 1 в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» безпідставно відмовив ОСОБА_1 у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї надбавки за особливо важливі завдання (47%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 10%, премії 18%, а відповідач 2 протиправно, на підставі наданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення, не провів йому, з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у зв'язку з відсутністю коштів.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.02.2018 зупинено провадження в даній адміністративній справі, до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах № Пз/9901/1/18 802/2196/17-а та № Пз/9901/8/18 820/6514/17.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 поновлено провадження у справі №809/368/18 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення.

Суд зазначає, що 07.03.2018 на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №4039/06, згідно якої управління просить суд розглядати справу у судовому засіданні.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи №809/368/18 в судовому засіданні з повідомленням сторін - залишено без задоволення.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву та 14.03.2018 представником відповідача 2 подано відзив на позовну заяву від 07.03.2018 за №4112/06, в якому позовних вимог не визнав та просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на невідповідність довідки №3331/108/05/8-17 від 07.07.2017 вимогам постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, а також на врегулювання вказаною постановою порядку перерахунку та виплати пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, як на підставу відмови в задоволенні позовних вимог (а.с. 42-46).

14.03.2018 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначає, що доводи відповідача у відзиві є безпідставними та надуманими, не ґрунтуються на нормах законодавства (а.с. 37-40).

Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області після спливу встановленого десятиденного строку та на момент розгляду справи не надала відзив на позов. Також відповідачем 1 не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Відповідно до частини 6 статті 162 та частини 2 статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на вищевикладене, судом проведено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі за наявними матеріалами.

Дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ.

24.10.2006 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 14.12.2017 (а.с. 10).

07.07.2017 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області підготувала довідку №3331/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, згідно додатку 2 до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (а.с. 12).

Згідно з довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за №3331/108/05/8-17 від 07.07.2017 розмір грошового забезпечення за посадою перший заступник відділу - начальник кримінальної міліції Коломийського РВ прирівняною до посади перший заступник начальника відділу поліції становить: посадовий оклад - 3 400,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2 240,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.; премія (1%) - 83,50 грн.

У зв'язку з не проведенням відповідачем перерахунку пенсії, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії.

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №33/Б-15 від 10.01.2018, роз'яснено позивачу, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988 буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 17).

Також 21.12.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про видачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за особливо важливі завдання (47%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 10%, премії 18% (а.с. 13).

28.12.2017 відповідачем відмовлено у внесенні уточнюючих даних до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (а.с. 14-16).

Наведене і слугувало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина 2).

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3 статті 51).

Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015, та постановою за №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 за №268» (чинною до 24.09.2016) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини третьої статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України постановою за №45 від 13.02.2008 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент звернення позивача до суду) (далі - Порядок від 13.02.2008).

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку від 13.02.2008 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку від 13.02.2008 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У відповідності до пункту 4 даного Порядку від 13.02.2008 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Таким чином, на момент звернення позивача з даним адміністративним позовом до даних правовідносин підлягав застосуванню Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008.

У зв'язку з цим, бездіяльність відповідача 2 щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на момент звернення до суду є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17, яке набрало законної сили.

Щодо позовних вимог позивача, направлених до відповідача 1 про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без зазначення надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та із зменшеним розміром премії та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 із врахуванням вказаних складових до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016, суд зазначає наступне.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Абзацом 3 преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Як уже зазначалось судом, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суд відмічає, що з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить 3 400,00 грн. (за посадою перший заступник відділу - начальник кримінальної міліції Коломийського РВ прирівняною до посади перший заступник начальника відділу поліції); оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2 240,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.; премія (1%) - 83,50 грн.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 за №3331/108/05/8-17.

З'ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 18% до 1%, суд підкреслює наступне.

Відповідачем у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 за №3331/108/05/8-17 вказано розмір премії 1%, що становить 83,50 грн. (а.с. 12).

Так, як уже відмічалось, згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Судом встановлено, що гарантоване статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право позивача на перерахунок пенсії за посадою перший заступник відділу - начальник кримінальної міліції Коломийського РВ прирівняною до посади перший заступник начальника відділу поліції виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015.

Згідно відповіді Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 28.12.2017, в якій воно посилається на лист Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, у грудні 2015 року середній розмір премії по Україні за посадою перший заступник начальника відділу поліції, до якої прирівняна посада начальник кримінальної міліції Коломийського РВ, яку обіймав позивач до звільнення, становив 1% (а.с. 14-16).

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 1%.

З урахуванням наведеного, підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача премії у розмірі 18% - відсутні.

З'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 47% та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 10%, суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність як вид грошового забезпечення були передбачені постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для їх включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем при видачі позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 до складу грошового забезпечення за посадою перший заступник відділу - начальник кримінальної міліції Коломийського РВ прирівняною до посади перший заступник начальника відділу поліції включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а саме: посадовий оклад - 3 400,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2 200 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 2 240,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 510,00 грн.; премія (1%) - 83,50 грн., а підстави для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 47%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 10% та премії у розмірі 18% - відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області щодо надання довідки про грошове забезпечення без зазначення надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та із зменшеним розміром премії та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області направити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 із врахуванням вказаних складових до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016, є необгрунтованими та не підлягають до задоволення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 - неправомірними.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1.

Відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області: вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 08592193.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області: вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088.

Суддя Кафарський В.В.