
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
11 січня 2019 р. Справа № 120/3826/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Федчук Т.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (22400, АДРЕСА_1)
до: Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, Вінницька область, Козятинський район, м. Козятин, вул. Винниченка, 56)
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 30.10.2017 року звернувся із заявою до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, листом за №300/03-1-28/02 відповідач повідомив позивача про те, що відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки ОСОБА_1 має 9 років 3 місяці 24 дні пільгового стажу, який підтверджується первинними документами.
Позивач не погоджується із рішенням відповідача, в зв'язку із чим звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просить:
- визнати неправомірною відмову Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 01.06.2007 по 29.06.2007, з 01.02.2008 по 18.03.2008, з 19.03.2008 по 26.01.2010, з 30.03.2010 по 25.01.2012, з 08.02.2012 по 26.01.2013, з 02.03.2013 по 27.01.2017, з 05.03.2014 по 28.09.2015 на посаді електрозварника ручної зварки в ОАО "Арктикнефтегазстрой";
- зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, починаючи з дати подачі заяви про призначення пенсії, а саме з 30.10.2017.
Ухвалою суду від 06.11.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати в спрощеному позовному провадженні без виклику осіб.
На виконання вимог ухвали суду від 06.11.2018 року та відповідно до положень КАС України стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених ОСОБА_1 позовних вимог. Так, відповідно до відзиву відповідач заперечує щодо заявлених вимог та просить суд відмовити у задоволенні, посилаючись на наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідний пільговий стаж позивача складає 9 років 3 місяці 24 дні, та враховуючи надані уточнюючі довідки та відсутність наказів про результати проведення атестації робочих місць на момент звернення з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах, правові підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відсутні.
06.12.2018 року ухвалою суду вирішено судовий розгляд справи №120/3826/18-а здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження із викликом осіб. Призначено перше судове засідання.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги відповідно до обставин, викладених в позовній заяві, та просив суд задовольнити їх.
Представник відповідача заперечував щодо адміністративного позову та просив суд відмовити у задоволенні заявлених вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд встановив наступні фактичні обставини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 30.10.2017 року звернувся до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
23.07.2018 Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області листом за №300/03-1-28/02 повідомило ОСОБА_1 про відмову у пенсійному забезпеченні.
Так, згідно листа №300/03-1-28/02 зазначено, що Калинівським відділом з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області розглянуто звернення позивача, та встановлено наступне.
Посада, яку займає особа повинна повністю відповідати спискам №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України та підтверджена результатами атестації робочих місць.
Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 зараховано періоди роботи в ВАТ «Калинівський машинобудівний завод», так як дана організація ліквідована. А саме періоди роботи з 28.09.1987 року по 31.07.1990 року, з 01.09.1990 року по 30.06.1995 року, з 01.10.1995 року по 31.03.1997 року, з 01.02.1998 року по 28.02.1998 року та з 01.04.1998 року по 20.04.1998 року.
ОСОБА_1 надано уточнюючу довідку №264 від 22.05.2017 року видану ОАО «Арктикнефтегазстрой» про те, що він працював на посаді електро-газозварювальника зайнятого на різці і ручному зварюванні з 01.06.2007 року по 29.06.2007 року та з 01.02.2008 року по 18.03.2008 року. Також, надано уточнюючу довідку №265 від 15.06.2016 року видану ОАО «Арктикнефтегазстрой» про те, що він працював на посаді електрозварювальника ручного зварювання з 19.03.2008 року по 26.01.2010 року, з 30.03.2010 року по 25.01.2012 року, з 08.02.2012 року по 26.01.2013 року, з 02.03.2013 року по 27.01.2014 року та з 05.03.2014 року по 28.09.2015 року.
Так як підприємство не надало копії наказів про результати проведення атестації робочих місць, тому вказані періоди роботи зарахувати до пільгового стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення немає законних підстав.
Відповідно, пільговий стаж роботи ОСОБА_1 по Списку №2, який підтверджений первинними документами становить 9 років 3 місяць 24 дні.
Відтак, станом на 30.10.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач не погоджується із рішенням відповідача, звернувся до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України слідує, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них та їхніх сімей.
Частина друга статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій в Україні врегульовані Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
При цьому, положеннями ст.8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV (далі Закон №1058-IV) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
В той же час, положеннями ч.3 ст. 4 Закону №1058-IV передбачено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. (ч. 1 ст. 114 Закону №1058-IV)
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Дана норма Закону кореспондується також з положенням пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, де, зокрема, передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Із аналізу наведених положень слідує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, натомість необхідність підтвердження трудового стажу іншими документами виникає лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно із записами у трудовій книжці ОСОБА_3, остання містить наступні періоди роботи позивача:
з 01.03.2007 по 18.03.2008 електрогазозварник 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 19.03.2008 по 03.03.2009 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 04.03.2009 по 26.01.2010 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 30.03.2010 по 24.02.2011 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 25.02.2011 по 25.01.2012 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 08.02.2012 по 26.01.2013 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 02.03.2013 по 27.01.2014 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой";
з 25.03.2014 електрозварник ручної зварки 5 розряду вахтовим методом на ОАО "Арктикнефтегазстрой".
Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 20.07.2018 року Козятинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Вінницької області прийнято рішення, яке оформлене протоколом №1408 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2.
Зі змісту вказано протоколу слідує, що відповідно до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, атестація на підприємстві проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 зараховано періоди роботи в ВАТ «Калинівський машинобудівний завод», так як дана організація ліквідована. А саме періоди роботи з 28.09.1987 року по 31.07.1990 року, з 01.09.1990 року по 30.06.1995 року, з 01.10.1995 року по 31.03.1997 року, з 01.02.1998 року по 28.02.1998 року та з 01.04.1998 року по 20.04.1998 року.
Згідно уточнюючої довідки №264 від 22.05.2017 року, виданої ОАО «Арктикнефтегазстрой» вказано про те, що ОСОБА_1 працював на посаді електро-газозварювальника зайнятого на різці і ручному зварюванні з 01.06.2007 року по 29.06.2007 року та з 01.02.2008 року по 18.03.2008 року. Також, згідно уточнюючої довідки №265 від 15.06.2016 року, виданої ОАО «Арктикнефтегазстрой» зазначено, що він працював на посаді електрозварювальника ручного зварювання з 19.03.2008 року по 26.01.2010 року, з 30.03.2010 року по 25.01.2012 року, з 08.02.2012 року по 26.01.2013 року, з 02.03.2013 року по 27.01.2014 року та з 05.03.2014 року по 28.09.2015 року.
Відповідно до позиції відповідача, підприємство не надало копії наказів про результати проведення атестації робочих місць, тому вказані періоди роботи зарахувати до пільгового стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, немає законних підстав.
Відповідачем підтверджено пільговий стаж роботи ОСОБА_1 по Списку №2, згідно з первинними документами та становить 9 років 3 місяць 24 дні, що на переконання пенсійного фонду не дає підстав для призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд звертає увагу, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 містяться довідки (картки) атестації робочих місць за умов праці №100 електрозварювальника ручного зварювання 5 розряду від 28.12.2010, протокол оцінки травмобезпеки робочого місця №100 електрозварювальника ручного зварювання 5 розряду від 19.07.2010, протокол №13745 вимірювання та оцінювання повітря робочого місця з метою атестації відповідно до умов праці від 01.10.2010 на ОАО "Арктикнефтегазстрой".
Також, до матеріалів адміністративної справи долучено протокол №13529 оцінювання показників тяжкості виконання роботи з метою проведення атестації, протокол оцінки забезпечення працівників засобами індивідуального захисту для електрозварювальника ручного зварювання 5 розряду від 01.12.2010.
24.06.2014 щодо робочого місця електрозварювальника ручного зварювання 5 розряду експертом сформовано висновок №426А.
Відтак, суд зазначає, що станом на дату звернення до Відповідача із заявою наявний у ОСОБА_1 пільговий стаж роботи, який належно підтверджений первинними доказами, а саме записами в трудовій книжці позивача, а також докази щодо проведення ОАО "Арктикнефтегазстрой" атестації робочого місця позивача є належними.
Крім того, суд звертає увагу на те, що у зв'язку із необхідністю захисту прав громадян в області пенсійного забезпечення, 13.03.1992 року між державами - учасниками Співдружності Незалежних Держав підписано Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 11 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані в належному порядку на території держави-учасника Співдружності Незалежних Держав і держав, які входили до складу СССР, або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держави-учасника Співдружності без легалізації.
Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що подані позивачем довідки відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки містять усі необхідні відомості про роботу ОСОБА_1 на посаді електрозварювальника ручного зварювання 5 розряду, суд приходить до висновку, що у позивача наявні підстави для зарахування пільгового стажу.
При цьому, суд також вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідок первинним документам, не повинна покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідки видані належним органом та містять усі необхідні реквізити та відомості.
Аналогічні за змістом висновки з приводу подібних правовідносин відображені у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 року (справа №583/392/17).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими. Визначаючись щодо вимог позивача, в силу положень ст. 9 КАС України, суд вважає, що з метою належного захисту позивача, необхідно саме визнати протиправним рішення Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, оформлене протоколом №1408 від 20.07.2018 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах по списку №2.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги наявність у трудовій книжці усіх необхідних записів на підтвердження наявного у позивача пільгового стажу роботи електрозварником, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з дати звернення до відповідача із відповідною заявою, а саме з 30.10.2017, що підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, дослідивши усі обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного здобутого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним рішення Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, оформлене протоколом №1408 від 20.07.2018 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах по списку №2.
Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 01.06.2007 по 29.06.2007, з 01.02.2008 по 18.03.2008 на посаді електрозварника та період роботи з 19.03.2008 по 26.01.2010, з 30.03.2010 по 25.01.2012, з 08.02.2012 по 26.01.2013, з 02.03.2013 по 27.01.2017, з 05.03.2014 по 28.09.2015 на посаді електрозварника ручної зварки в ОАО "Арктикнефтегазстрой".
Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області з 30.10.2017 признати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (22400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, Вінницька область, Козятинський район, м. Козятин, вул. Винниченка, 56, код ЄДРПОУ 37926607) судовий збір у розмірі 704, 80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) сплаченого згідно квитанції №0.0.1176596096.1 від 05.11.2018.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (22400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1); Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (22100, Вінницька область, Козятинський район, м. Козятин, вул. Винниченка, 56, код ЄДРПОУ 37926607)
Повний текст рішення складено: 17.01.2019
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна