Рішення № 79280400, 18.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2019
Номер справи
639/6124/18
Номер документу
79280400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

18.01.2019 р. справа №639/6124/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження за процедурою письмового провадження справу за позовом

ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про1) визнання протиправними дій ГУПФУ в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні перерахунку пенсії основного розміру пенсії за вислугу років з 83% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення; 2) зобов'язання ГУПФУ в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 83% грошового забезпечення з урахування 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням включеного до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум щомісячної процентної надбавки за виислугу років 50%, робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 10% починаючи з 01.01.2018 року, -

встановив:

Заявлені позивачем, ОСОБА_1, вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018р. протиправно застосовано показник грошового забезпечення - 70%, тоді як первісний розмір пенсії складав - 83%. Стверджував, що відповідачем не враховано те, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії. Також зазначив, що складовим пенсії позивача становили, зокрема, суми щомісячної процентної надбавки за вислугу років - 50%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 50% та премія - 10 %, які Головним управлінням ПФУ у Харківській області протиправно не були враховані під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018р.

Відповідач, ГУ ПФУ у Харківській області, з поданим позовом не погодився.

Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що головним управлінням перераховано пенсію позивача з 01.01.2018р. з посиланням на п.1 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. З посиланням на ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону України №1166 від 27.03.2014р.), застосовано обмеження максимального розміру пенсії у розмірі не більше 70% грошового забезпечення військовослужбовця. Щодо неврахування під час перерахунку пенсії позивача суми щомісячної процентної надбавки за вислугу років - 50%, робота з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50% та премія - 10 %, відповідач зазначив, що оскільки довідкою, наданою Харківським обласним військовим комісаріатом №ФХ114507 від 15.03.2018р. не було визначено даних надбавок, то у органу ПФУ відсутні підстави для їх врахування під час здійснення перерахунку пенсії позивача.

Згідно з ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи незмінність завдання адміністративного судочинства згідно з ч.1 ст.1 та ч 4 ст.242 КАС України незалежно від категорії спору, імперативно встановлену законодавцем мету адміністративного судочинства у вигляді захисту прав та інтересів невладного суб'єкта, зміст та характер спірних правовідносин, обсяг доказів, котрі повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній письмовими документами.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

За матеріалами справи судом встановлено, що позивач одержує пенсію, призначену у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як колишньому військовослужбовцю Міністерства оборони України, знаходиться на обліку як пенсіонер в ГУ ПФУ в Харківській області.

Як вбачається з матеріалів справи розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 становив 83% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 31 рік.

Відповідачем, ГУПФУ у Харківській області, на підставі п.1 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р., але одночасно з цим здійснено зменшення розміру пенсії з 83% грошового забезпечення на 70%.

Не погодившись з тим, що під час перерахунку пенсії відповідачем застосовано відсоток грошового забезпечення - 70%, позивач неодноразово звертався до ГУ ПФУ у Харківській області (заяви від 26.04.2018р., 16.06.2018р.) щодо здійснення перерахунку пенсії із застосування 83% розміру грошового утримання військовослужбовця.

Розглянувши дані заяви ГУ ПФУ у Харківській області повідомлено позивача (листом від 17.05.2018р. №3090/С-14, від 12.07.2018р. №14305/С-11), що перерахунок пенсії здійснено відповідно до вимог ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ №103 від 21.02.2018р.

Перевіряючи відповідність закону вчиненого владним суб'єктом діяння управлінського характеру, суд зазначає, що правовідносини з приводу перерахунку пенсій, призначених у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон), унормовані приписами ст.63 цього Закону та деталізовані приписами постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008р. №45; далі за текстом - Порядок №45), приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Згідно з ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Системно проаналізувавши як приписи загальних актів права з питання визначення розміру призначеної пенсії, а саме: Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальних актів права, до яких належать Закон України "Про державну службу", Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Закон України "Про прокуратуру", Закон України "Про Національну поліцію", Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", також інших актів законодавства з питань визначення розміру пенсії, суд доходить висновку, що в усіх без виключення випадках законодавцем застосовується стала та незмінна юридична конструкція, котра полягає у первісному обчисленні базового розрахункового показника майбутньої пенсії - грошового виразу загальної суми коштів як плати за виконану роботу. До цього показника включаються чітко визначені законом складові, котрі у свою чергу можуть обраховуватись у відсотковому значенні, тобто у процентах від іншого показника. Але при цьому, юридичне значення має не такий відсоток, а виключно остаточно розрахована сума складової оплати праці. До розрахованого базового показника застосовується передбачений законом умовний арифметичний розмір пенсії у відсотковому відношенні до загальної величини оплати праці за певний період трудової діяльності.

Суд вважає, що саме означений показник - умовний арифметичний розмір пенсії і є тією сталою незмінною величиною, на котру прямо поширюється дія приписів ст. 22 Конституції України, і який не може зазнавати зменшення навіть у разі запровадження нового законодавства.

За допомогою умовного арифметичного розміру пенсії розраховується і абсолютний арифметичний розмір пенсії, який складає певну грошову суму.

Таким чином, у подальших процедурах перерахунку розміру пенсії владний суб'єкт не може зачіпати саме умовного арифметичного розміру пенсії.

З огляду на викладене, владний суб'єкт повинен забезпечити сталість і незмінність означеного вище показника в 83 % від грошового утримання, позаяк ревізія раніше призначеного умовного розміру пенсії є втручанням у право особи на майно згідно з ст.1 Протоколу Першого до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Стосовно вимог позивача щодо зняття ГУ ПФУ у Харківській області процентної надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, зняття надбавки за особливо важливі завдання - 50% та зняття премії - 10%, то суд зазначає наступне.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Так, Постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.

Так, згідно довідки, яка видана Харківським обласним військовим комісаріатом №ФХ114507 від 15.03.2018р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, чинними на 01.03.2018: посадовий оклад - 7.750,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) - 1.410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4.580,00 грн. Інших складових грошового забезпечення дана довідка не містить.

Відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.04.2018р. №3542 пенсія призначена з 06.10.2005р. із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7.750,00 грн., оклад за військове звання - 1.410,00 грн., процентна надбавка за вислугу років - 50%, премія - 0%.

Таким чином, судом не встановлено факту зняття відповідачем при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 процентної надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, зняття надбавки за особливо важливі завдання - 50% та зняття премії - 10%, оскільки терорган ПФУ здійснив її перерахунок на підставі наданої відповідним органом - Харківським обласним військовим комісаріатом, довідки про розмір грошового забезпечення.

Відтак, вимога позивача в даній частині позовних вимог не підлягає задоволенню.

Вирішуючи спір за вимогою щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати позивачу пенсію у розмірі 83% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, то суд зазначає, що у силу положень ч. 4 ст. 63 Закону повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій передані у відання Кабінету Міністрів України.

Як було зазначено вище, на подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Порядок №45 діяв протягом 2016-2017рр., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.

Вирішуючи спір, суд відмічає, що Порядок №45 не запроваджував спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки платежів мали узгоджуватись з вимогами ч.2 ст.85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.3 ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У той же час, постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями.

Положення даної постанови станом як на час здійснення перерахунку, так і на час розгляду справи в суді є чинними та не скасованими.

Отже, судом не встановлено факту порушення відповідачем порядку виплати перерахованої пенсії позивачу у спірних правовідносинах згідно із законодавством, що діяло на момент їх виникнення.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб'єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України.

Натомість факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для задоволення заявлених вимог в частині визнання протиправними дій владного суб'єкта з приводу зменшення розміру пенсії та обтяження владного суб'єкта обов'язком провести перерахунок розміру пенсії із збереженням показника в 83% та із виплатою різниці.

Обраний судом спосіб захисту порушеного права здатний повно, ефективно та дієво захистити суб'єктивне право фізичної особи - громадянина у спірних правовідносинах.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) з приводу зменшення розміру пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код -НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) при перерахунку розміру пенсії з 01.01.2018р. з показника 83% грошового утримання військовослужбовця до показника 70% грошового утримання військовослужбовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний код -НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) з 01.01.2018р. із збереженням показника 83% грошового утримання військовослужбовця та провести виплату різниці.

В решті вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний код -НОМЕР_1; місцезнаходження - АДРЕСА_1; дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов.) витрати зі сплати судового збору у розмірі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.)

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.

Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Старосєльцева