Рішення № 79280177, 21.01.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2019
Номер справи
480/4716/18
Номер документу
79280177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2019 р. справа № 480/4716/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльності щодо припинення виплати пенсії та зобов'язання сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення виплати пенсії, тобто з травня 2018 року по червень 2018 року. Свої вимоги мотивує тим, що він є внутрішньо переміщеною особою. Місцем його фактичного проживання є АДРЕСА_1. В травні 2018 року виплату пенсії йому було припинено у зв'язку з отриманням інформації про відсутність його за фактичним місцем проживання. Він звернувся до Конотопського об'єднаного управління ПФУ Сумської області із заявою про поновлення виплати пенсії. З липня 2018 виплату пенсії йому було поновлено, але не виплачено заборгованість за травень та червень 2018 року. Позивач не погоджується із такою бездіяльністю органу Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії припиняється за рішенням органу Пенсійного фонду або за рішенням суду. В даному випадку припинення виплати пенсії здійснено безпідставно та без прийняття відповідачем відповідного рішення.

Ухвалою суду від 19.12.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа та отримує пенсію за віком. У результаті проведеної перевірки згідно списків щодо осіб, які «виїхали» понад 60 днів до дати контрольної перевірки, надійшли рекомендації щодо призупинення виплати пенсії позивачу з 01.05.2018. Проте, на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Конотопській міській раді №22 від 07.06.2018 виплата пенсії ОСОБА_1 відновлена з липня 2018 року. Водночас, суми пенсії, які не виплачені за минулий період з 01.05.2018 по 30.06.2018, відповідно до пункту 16 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" від 08.06.2016 №365 обліковуються у територіальному управлінні та будуть виплачені на умовах окремого порядку, що буде визначений Кабінетом Міністрів України.

Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Конотопському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області, яке до травня 2018 року нараховувало та виплачувало йому пенсію.

У результаті проведеної перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення Конотопського району виявлено, що ОСОБА_1 відсутній за місцем реєстрації понад 60 днів до дати контрольної перевірки. Тому до Конотопського об'єднаного управління ПФУ Сумської області надійшли рекомендації щодо призупинення виплати пенсії позивачу з 01.05.2018.

З травня 2018 року відповідачем була припинена виплата пенсії ОСОБА_1, у зв'язку з чим позивач звернувся до Конотопського об'єднаного управління ПФУ Сумської області із заявою щодо відновлення виплати пенсії.

Конотопське об'єднане управління ПФУ Сумської області листом від 15.11.2018 №116/П-1 повідомило ОСОБА_1 про те, що у результаті проведеної перевірки згідно списків щодо осіб, які «виїхали» понад 60 днів до дати контрольної перевірки, надійшли рекомендації щодо призупинення виплати пенсії позивачу з 01.05.2018. Проте, на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при Конотопській міській раді №22 від 07.06.2018 виплата пенсії ОСОБА_1 відновлена з липня 2018 року (а.с.9).

У зв'язку з чим позивачу поновлено виплату пенсії з 01.07.2018.

Разом з тим, після відновлення виплати пенсії ОСОБА_1 не була виплачена пенсія за травень та червень 2018 року.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Передбачене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване в Законі України № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в Законі України №1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", якими встановлено порядок призначення, нарахування та виплати пенсії.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсій страховий стаж.

Питання виплати пенсій врегульовані ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виключно цим Законом України визначається порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Таким чином, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або будь-яким іншим законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.

Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Вказаний перелік є вичерпним, розширеному тлумаченню не підлягає та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом. Жодна з цих підстав відповідачем не була застосована для припинення виплати пенсії. Окреме рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду не надсилалась.

Отже, відповідач припинив виплату пенсії ОСОБА_1, не приймаючи рішення у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при тому, що жодним законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.

На думку суду, право громадянина на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Будь-які висновки органів соціального захисту про відсутність осіб за місцем проживання, перебування чи реєстрації, а також рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (яка була створена виконавчим органом міської ради на підставі ПКМУ від 08.06.2016 №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам"), яке фактично слугувало підставою для припинення виплати пенсії позивачу, ніяким чином не є таким рішенням у розумінні ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Аналогічний висновок викладений у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі, викладений у рішенні Верховного Суду від 03 травня 2018 року (справа №805/402/18, провадження №Пз/9901/20/18), згідно якого визнано протиправним та скасовано розпорядження Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24 березня 2017 року "Про припинення виплати пенсії до з'ясування" та зобов'язано відновити виплату призначеної їй пенсії за віком з 01 квітня 2017 року.

Суд зазначає, що справа №480/4716/18, є аналогічною із вказаною зразковою справою.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності невиплати пенсії за травень-червень 2018 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за травень-червень 2018 року та зобов'язання здійснити виплату пенсію за травень-червень 2018 року.

Що стосується клопотання позивача про звернення судового рішення до негайного виконання в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.

Статтею 371 КАС України визначено перелік категорій справ, рішення в яких можуть виконуватися негайно.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного спору є невиплата заборгованості по пенсії за два місяці.

Отже, звернення до негайного виконання рішень у цій категорії справ Кодексом адміністративного судочинства не передбачено.

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 за травень-червень 2018 року.

Зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (Сумська область, м. Конотоп, вул. Депутатська, 2, код ЄДРПОУ 37784691) здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), пенсії за травень-червень 2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Депутатська, 2, код ЄДРПОУ 37784691) судовий збір у розмірі 704,80 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар