
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4074/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
16 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:
- визнання дій ГУПФУ в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки протиправними;
- зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області видати ОСОБА_1 довідку про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника Головного управління, доплати за ранг та вислугу років (з урахуванням відповідного їй рангу та вислуги років), встановлених з 01 січня 2018 року.
Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю відмови управління, оформленої листом від 17.05.2018 №635/Ч-02, у видачі їй довідки про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника ГУПФУ в Полтавській області, підвищення за відповідний ОСОБА_1 ранг державного службовця та відповідну їй вислугу років станом на 01.01.2018, оскільки предметом її звернення до управління було не визначення права на перерахунок пенсії, а лише отримання даних щодо показників розміру основних видів заробітної плати по посаді, з якої остання вийшла на пенсію, станом на 01.01.2018. Позивач вважає, що право на отримання нею даних про посадовий оклад, доплату за ранг та вислугу років (у вигляді довідки) є прямою гарантією, встановленою статтею 34 Конституції України та Законом України "Про інформацію", а тому обмеження, здійснене Головним управлінням відносно неї у вигляді не видачі довідки, є протиправним.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження з викликом учасників справи.
28.12.2018 ГУПФУ в Полтавській області надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останнє заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, оскільки в зверненні від 05.09.2018 остання не навела жодної норми чинного законодавства, яка передбачала б право останньої на отримання довідки про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника Головного управління, доплати за ранг та вислугу років, встановлених з 01.01.2018. Управління наполягає, що чинним законодавством не передбачено підстав для видачі запитуваної позивачем довідки. При цьому, зауважує, що станом на 01.01.2018 форма довідок про заробітну плату, які були затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 та надавалися для проведення перерахунку пенсії, була скасована постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2.
09.01.2018 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій остання вказує на безпідставність усіх наведених ГУПФУ в Полтавській області у відзиві обставин.
Позивач в судовому засіданні 14.01.2019 позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання 14.01.2019 явку свого уповноваженого представника не забезпечив, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, у відзиві на позов просив суд провести розгляд справи за відсутності уповноваженого представника управління.
Заслухавши доводи позивача, розглянувши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить наступних висновків.
Згідно пенсійного посвідчення від 08.04.2010 №2012307087 позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком (а.с. 24).
16.05.2018 ОСОБА_1 звернулася до ГУПФУ в Полтавській області із заявою, у якій, зокрема, просила управління видати їй довідку про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника Головного управління станом на 01.01.2018, розмір надбавки по відповідному їй рангу державного службовця та надбавки за відповідну їй вислугу років, за формою, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України на момент призначення їй пенсії, незалежно від того, що в даний час ця форма скасована, а пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 33).
Листом від 17.05.2018 №635/Ч-02 (а.с. 34-35) ГУПФУ в Полтавській області проінформувало позивача про те, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". З травня 2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі - Закон 889), на підставі якого втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, зокрема, дія статті 37-1 вказаного Закону. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу". За постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 утратила чинність. Крім цього, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, були скасовані постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2. З огляду на наведене, підстав для видачі довідки про заробітну плату станом на 01.01.2018 про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника Головного управління, розмір надбавки по відповідному заявниці рангу державного службовця та надбавки за відповідну їй вислугу років за формою, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України на момент призначення останній пенсії чинним законодавством не передбачено. Враховувати заробітну плату, в тому числі посадовий оклад згідно нового Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ передбачено лише при призначенні пенсії за цим Законом.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, суд виходить з наступного.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" (далі - Закон №3723-ХІІ).
Стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції до 01.12.2015, далі - Постанова №865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова №1013) внесені зміни до Постанови №865, які застосовуються з 01.12.2015, а саме, виключено пункт 4 Постанови №865, а пункт 5 викладено в новій редакції наступного змісту: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики".
Тобто, в редакції Постанови №1013 пункт 5 постанови №865 передбачав форму довідки про заробітну плату, що подається лише для призначення пенсії державним службовцям.
Постанова №865 втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян", в якій також передбачається затвердження лише однієї форми довідки - для призначення пенсії.
На момент виходу позивача на пенсію (лютий 2010 року) форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджувалася постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11.
У подальшому, постанова правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11 втратила чинність згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, яка, в свою чергу, також передбачала форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Разом з тим, у зв'язку із внесенням змін та доповнень до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 (набрала чинності 02.09.2016), форму довідки для перерахунку пенсії було виключено.
Прийнята, у подальшому, постанова правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, згідно з якою втратили чинність постанови Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 та від 04.07.2016 №15-2, також передбачає лише форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та не передбачає форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Тобто, станом на дату звернення позивача до відповідача за спірною довідкою законодавство, яке регулювало сферу правовідносин перерахунку пенсій державним службовцям, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку, поряд з цим, скасовано і саму форму довідки для перерахунку пенсії.
Таким чином, на час звернення позивача (16.05.2018) до відповідача із заявою про надання довідки про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника Головного управління станом на 01.01.2018, розмір надбавки по відповідному заявниці рангу державного службовця та надбавки за відповідну їй вислугу років, нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не існує.
Відсутність цього акта зумовлена тим, що на рівні закону не передбачено (не врегульовано) можливості, умов і порядку перерахунку пенсії для непрацюючих пенсіонерів державної служби, для досягнення мети якої й існує потреба у довідці з відомостями про заробітну плату.
Посилання позивача як на підставу обґрунтованості її вимог на те, що право на отримання нею даних про посадовий оклад, доплату за ранг та вислугу років (у вигляді довідки) є прямою гарантією, встановленою статтею 34 Конституції України та Законом України "Про інформацію", не може слугувати підставою для задоволення позовних вимог, з огляду на зміст заяви позивача від 16.05.2018.
Так, у вказаній заяві ОСОБА_1 просила ГУПФУ в Полтавській області видати їй довідку про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника Головного управління станом на 01.01.2018, розмір надбавки по відповідному їй рангу державного службовця та надбавки за відповідну їй вислугу років, саме за формою, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України на момент призначення їй пенсії.
Як вже зазначено судом, постанова правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11, якою на момент призначення пенсії ОСОБА_1 була затверджена форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, втратила чинність.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що відмова відповідача у видачі запитуваної довідки не свідчить про порушення прав позивача, зважаючи на відсутність нормативного акта, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм та суб'єкта її видачі.
При прийнятті даного рішення судом враховано правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові 20.12.2018 у справі №815/6064/16 (адміністративне провадження №К/9901/18493/18).
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У даній справі ГУПФУ в Полтавській області довено правомірність дій щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про розмір посадового окладу працюючого першого заступника начальника ГУПФУ в Полтавській області, підвищення за відповідний останній ранг державного службовця та відповідну їй вислугу років станом на 01.01.2018, оформлену листом від 17.05.2018 №635/Ч-02, а тому позов останньої задоволенню не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат у справі відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 21 січня 2019 року.
Суддя О.В. Гіглава