Рішення № 79279782, 21.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2019
Номер справи
1340/6045/18
Номер документу
79279782
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №1340/6045/18

21 січня 2019 року

зал судових засідань № 9

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) звернулася до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (місцезнаходження: 79019, м.Львів, пр.Чорновола, 4), в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, що викладено у листі від 26.11.2018 №К-8276/0-5360/0/37-18 про відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту);

-зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання від 06.11.2018 (вх.№К-8276/0-5360/0/37-18) позивача та прийняти рішення про надання дозволу або вмотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 06.11.2018 позивач звернулася до ГУ Держгеокадастру у Львівській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно із КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту). Листом від 26.11.2018 за № К-8276/0-5360/0/37-18 «Про розгляд клопотання» відповідачем повідомлено про відмову в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою відмови стала невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а також те, що проект землеустрою щодо впорядкування території на території даної міської ради не розроблялися. На думку позивача, вказана відмова Головного управління Держгеокадастру у Львівській області обгрунтована відсутністю розробки містобудівної документації, схеми землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель, проекту землеустрою щодо впорядкування території вказаної міської ради. Вважаючи, що нормами Земельного кодексу України не передбачено такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивач звернулась до суду за захистом свої прав.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відзив обґрунтований тим, що відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, оскільки містобудівна документація, схеми землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальні одиниці, проект землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, а також те, що проект землеустрою щодо впорядкування території на території даної міської ради не розроблялися. Крім цього, відповідач зобов'язаний отримати погодження щодо надання дозволів на розроблення документації із землеустрою від органу місцевого самоврядування, що передбачено дорученням Віце-прем'єр-міністра України та рішенням колегії Держземагентства України. На думку відповідача, проекти землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів розробляються на підставі рішення відповідної сільської, селищної, міської ради. Оскільки, відповідач від Дублянської міської ради такого погодження не отримав, тому правомірно відмовив позивачці у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Враховуючи наведене, представник відповідача вважає позовні вимоги позивача безпідставними, та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження без проведення судового засідання, оцінивши подані докази, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з таких підстав.

06.11.2018 ОСОБА_1 звернулася із клопотанням до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту).

Листом від 26.11.2018 за №К-8276/0-5360/0/37-18 «Про розгляд клопотання» Головне управління Держгеокадастру у Львівській області відмовило позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту), оскільки відсутнє погодження Дублянської міської ради щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає спірну відмову відповідача протиправною, оскільки відповідачем відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не з підстав, встановлених законом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, що викладено у листі від 26.11.2018 №К-8276/0-5360/0/37-18 про відмову в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту), суд встановив наступне.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст.14 Конституції України та ст. 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до Закону.

Статтею 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частиною 2 ст.22 ЗК України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

При цьому, в п. «а» ч.3 ст.22 ЗК України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до ст.33 ЗК України земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами у користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих земельних ділянок.

Частиною 4 ст.122 ЗК України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно з п. 1. Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Підпунктом 13 п.4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління Держгеокадастру в області розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 вказаного Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Вказана норма кореспондується із положеннями ч. 3 ст. 123 ЗК України, згідно з якою відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Із наведених норм ЗК України убачається, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.

Виходячи з аналізу вказаних положень законодавства, суд вважає, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекта землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Суд встановив, що позивач, при зверненні до відповідача з клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекта землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, подала всі необхідні документи, передбачені нормами ЗК України.

Проте, відповідач відмовив позивачці в наданні дозволу на розроблення проектів землеустрою для відведення земельної ділянки, з тих підстав, що відповідачем не розроблялася містобудівна документація, схеми землеустрою і техніко-економічні обгрунтування використання та охорони земель адмінінстративно-територіальної одиниці, проект землеустрою щодо упорядкування території на території даної міськоої ради.

Водночас, жодних доказів того, що відповідач звертався до Дублянської міської ради Жовківського району Львівської області про погодження місця розташування відповідної земельної ділянки та іншої інформації, відповідачем суду надано не було.

З урахуванням викладеного, суд вказує на те, що ЗК України передбачено механізм безоплатної передачі земель сільськогосподарського призначення у власність та вичерпні підстави для відмови в цьому, а тому відповідач не мав право відмовляти позивачці у наданні дозволу на розроблення проекта землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з підстав, не передбачених ЗК України.

З огляду на вказане, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є підставними та обґрунтованими, а тому рішення відповідача від 26.11.2018 №К-8276/0-5360/0/37-18, яким відмовлено позивачці у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,00га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту), є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача повторно розглянути клопотання від 06.11.2018 (вх.№К-8276/0-5360/0/37-18) позивача та прийняти рішення про надання дозволу або вмотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту), то така підлягає задоволенню, оскільки клопотання позивача розглянуте відповідачем по суті, жодних недоліків клопотання та додані до нього документи не містили.

Наведене дозволяє суду константувати факт, що суб'єкт владних управлінських функцій - відповідач діяв не у відповідності до норм чинного законодавства, відмовивши у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту), з підстави, що не передбачена положеннями ст. 118 ЗК України.

Відтак, такі дії відповідача щодо відмови є протиправними, оскільки не відповідають критерію законності та обґрунтованості.

Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ Держагеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання від 06.11.2018 (вх.№К-8276/0-5360/0/37-18) позивача та прийняти рішення про надання дозволу або вмотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок категорії земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту).

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір в розмірі 704,80грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, що викладено у листі від 26.11.2018 №К-8276/0-5360/0/37-18 про відмову в наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту).

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області повторно розглянути клопотання від 06.11.2018 (вх.№К-8276/0-5360/0/37-18) ОСОБА_1 та прийняти рішення про надання дозволу або умотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель згідно з КВЦПЗ сільськогосподарського призначення державної власності, яка розташована за адресою: Львівська область, Жовківський район, Дублянська міська рада (за межами населеного пункту).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (місцезнаходження: 79019, м.Львів, пр. В.Чорновола, 4, код ЄДРПОУ 39769942) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704(сімсот чотири) грн.80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.