
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
14 січня 2019 року м. Ужгород№ 807/440/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Копосович Е.О.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 , представник ОСОБА_2
відповідача: Тячівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області , представник Жупан А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, яким просить:
1. Відкрити провадження у адміністративній справі.
2. Ухвалити рішення суду, яким визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області, оформлене протоколом №29 від 21.08.2015р.. про відмову в призначенні позивачці ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. мешканці АДРЕСА_1, пенсії за віком на пільгових умовах.
3. Зобов'язати Тячівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці АДРЕСА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, на підставі п. «а» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення з заявою про призначення пенсії.
4.Стягнути з відповідача Тячівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_1 704,80 грн. сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 18 травня 2018 відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.
Ухвалою суду від 10 липня 2018 року, здійснено перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження.
1. Позиції сторін
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що у квітні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, згідно рішення комісії управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, оформленого протоколом №29 від 21.08.2015р., гр. ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із-за відсутності необхідного пільгового стажу роботи 7 років 06 місяців на зазначеній роботі.
У листопаді 2017 року позивачка в особі представника ОСОБА_2 повторно звернулася до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перегляд рішення комісії управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, оформленого протоколом №29 від 21.08.2015р., про відмову гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з врахуванням довідки ДП «Солотвинський солерудник» №114 від 23.06.2017р., якою підтверджено наявність у ОСОБА_1 трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - 7 років 10 місяців 28 днів. Листом №50/Р-17 від 15.11.2017р. Тячівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області у призначенні позивачці ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відмовлено. Позивач вважає, що рішення відповідача про відмову у призначенні позивачці пенсії за віком на пільгових умовах, є незаконним, а тому таке підлягає скасуванню.
07 червня 2018 року на адресу суду надійшов відзив представника відповідача про заперечення щодо позову, де зокрема, зазначає що Тячівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області заперечує проти позовних вимог. Так, зазначає, що Управлінням проведено зустрічні перевірки правильності надання довідки про пільговий стаж роботи, який дає право на пенсію по віку за списком № 1, за результатами яких складено Акт № 79 від 11.07.2014 року та додаток до акту перевірки №79 від 11.07.2014 року, Акт № 169 від 05.11.2014 року. Для перевірки правильності визначення права на призначення пільгової пенсії, відповідачем було направлено сформований пакет пенсійної справи до головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Головним управлінням проведено перевірку правильності надання довідки про пільговий стаж роботи та заробітну плату для призначення пенсії на пільгових умовах, за результатом якої складено Акт від 28.05.2015 року. Згідно листа ГУПФУ в Закарпатській області зазначено - стосовно роботи за професіями, передбаченими Списком № 1 , розділ 1, підрозділ 1.позиція 1.1г , право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік ( в обліковому періоді). Якщо зазначені працівники зайняті на підземних роботах менше половини робочого часу на рік ( в обліковому періоді ), пенсія призначається за Списком №2. Таким чином станом на час звернення за призначенням пенсії до управління пільговий стаж роботи, що підтверджений відповідно до норм чинного законодавства гр. ОСОБА_1 становив за Списком № 1 - 7 років 0 місяців 10 днів. А отже, гр. ОСОБА_1 Протоколом № 29 від 04.08.2015 року було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - із-за відсутності необхідного пільгового стажу 7 років 6 місяців. Отже, на підставі вищевикладеного просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги підтримали та просили суд даний адміністративний позов задовольнити повністю з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача щодо задоволення даного адміністративного позову заперечив з підстав наведених вище.
Заслухавши представників сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, оглянувши пенсійну справу позивачки, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, мешканка АДРЕСА_1, працювала у державному підприємстві «Солотвинський солерудник» з повним робочим днем під землею, за професіями, що передбачені Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, а саме: з 06.07.2001р. по 31.10.2004р. - газомірником шахти №9, з 01.11.2004р. по 30.09.2007р. - роздавальником вибухових матеріалів шахти №9, з 01.10.2007р. по 03.12.2007р. - стовбуровою головного стовбуру шахти №9. з 04.12.2007р. по 31.05.2008р. - стовбуровою вентиляційного ствола шахти №9, з 01.06.2008р. по 31.05.2009р. - стовбуровою шахти №8.Зазначені роботи виконувалися позивачем з повним робочим днем під землею. Факт зайнятості позивача на підземних роботах стверджується записами у її трудовій книжці. (а.с.9-13).
У квітні 2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».(а.с.36).
Управлінням проведено зустрічні перевірки правильності надання довідки про пільговий стаж роботи, який дає право на пенсію по віку за списком № 1, за результатами яких складено Акт № 79 від 11.07.2014 року та додаток до акту перевірки №79 від 11.07.2014 року, Акт№ 169 від 05.11.2014 року. (а.с.37-40).
Головним управлінням проведено перевірку правильності надання довідки про пільговий стаж роботи та заробітну плату для призначення пенсії на пільгових умовах, за результатом якої складено Акт від 28.05.2015 року.(а.с.41-42).
Згідно листа ГУПФУ в Закарпатській області зазначено - стосовно роботи за професіями, передбаченими Списком № 1 , розділ 1, підрозділ 1.позиція 1.1г , право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік ( в обліковому періоді).
Якщо зазначені працівники зайняті на підземних роботах менше половини робочого часу на рік ( в обліковому періоді ), пенсія призначається за Списком №2.
Таким чином станом на час звернення за призначенням пенсії до управління пільговий стаж роботи, що підтверджений відповідно до норм чинного законодавства гр. ОСОБА_1 становив за Списком № 1 - 7 років 0 місяців 10 днів.
Згідно рішення комісії управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, оформленого протоколом №29 від 21.08.2015р., гр. ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із-за відсутності необхідного пільгового стажу роботи 7 років 06 місяців на зазначеній роботі(наявний пільговий стаж за віком сп. №1 - 7 р. 00 місяців 10 дн.).(а.с.16).
У листопаді 2017 року позивачка в особі представника ОСОБА_2 повторно звернулася до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перегляд рішення комісії управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, оформленого протоколом №29 від 21.08.2015р., про відмову гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з врахуванням довідки ДП «Солотвинський солерудник» №114 від 23.06.2017р., якою підтверджено наявність у ОСОБА_1 трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - 7 років 10 місяців 28 днів.
Листом №50/Р-17 від 15.11.2017р. Тячівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області вищевказане звернення позивача було розглянуто в порядку ЗУ «Про звернення громадян» та роз'яснено, що згідно наданих документів, а саме - трудової книжки, довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ДП "Солотвинський солерудник" №67/пк від 07.05.2014р., довідка про фактично відпрацьований заявником час №83/пк від 04.08.2015 року та довідки про навчання в Хустському середньому міському професійно-технічному училищі №10 загальний стаж роботи складає 26 р. 05 м. 27 днів, в тому числі за сп. №1 07р.00 місяців 10 днів. Комісією по призначенню пенсій управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії по віку за списком №1 із-за відсутності пільгового стажу 7р. 06 місяців (Протокол № 29 від 04.08.2015 р.).
Згідно вищевказаної довідки про фактично відпрацьований заявником час №83/пк від 04.08.2015 року позивачка в травні 2003 року не працювала, а згідно аналогічної довідки № 114 від 23.06.2017 року, яка була подана відповідачу у листопаді 2017 року - позивачка працювала в травні 22 дні.
Отже , рішення за повторною заявою позивача, відповідачем не виносилося, а така заява була розглянута та роз'яснено листом №50/Р-17 від 15.11.2017р у порядку ЗУ «Про звернення громадян».
Суд констатує, що рішення комісії управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, оформленого протоколом №29 від 21.08.2015р., яким гр. ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах базувалося на основі довідки ДП «Солотвинський солерудник» №83/пк від 04.08.2015 року про наявність у позивачки ОСОБА_1 трудового стажу.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ( у редакції чинній на момент звернення) - на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами, праці, - за списком N 1 ( 36-2003-п ) виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ):
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Робітники, професії і посади яких передбачені в Списках № 1 і 2, користуються правом на пенсію за віком на пільгових умовах при умові, якщо їх праця в періоди роботи після введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідає умовам (показникам), зазначеним у Списках, що повинно підтверджуватися результатами атестації робочих місць на підприємствах, установах, організаціях.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою за формою згідно Додатку 2.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку 22-1).
Суд констатує, що позивач у листопаді 2017 року не зверталасядо відповідача із зазначеноюзаявою і не подавала документи до вищевказаного переліку, а зверталася із заявою про перегляд рішення, яким вже вирішувалося питання щодо призначення їй пенсії на пільгових умовах., і звернення за призначення пенсії із заявою про перегляд вже винесеного рішення вищевказаними правилами не передачена.
Окремо слід вказати, що процедура застосування Списків №1 і №2 визначена, Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за N 1451/11731 (далі - Порядок №383) передбачено, що цей Порядок регулює застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників ( 36-2003-п ) (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно п. 2 Порядку, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками ( 36-2003-п ), не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 р.
П. 7. Порядку передбачено: у разі не ритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах зі шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 при шестиденному робочому тижні і на 21,2- при п'ятиденному робочому тижні).
Згідно актів зустрічних перевірок встановлено, що гр. ОСОБА_1 працювала неповний робочий час, тому розрахунок стажу було проведено відповідно до п.7 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383, у якому зазначено, що у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку; загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.
Таким чином, відповідно до п. 7 Порядку та довідки про фактично відпрацьований час в шкідливих умовах праці №85/лк від 04.08.2015 р пільговий стаж роботи заявниці було зараховано наступним чином:
з 06.07.2001 р. по 31.12.2001 р. - (5 місяців 26 днів);
з 01.02.2002 р. по 12.09.2002 р. - (7 місяців 12 днів);
з 01.10.2002 р. по 31.12.2002 р. - (3 місяці 0 днів);
з 01.01.2003 р. по 30.04.2003 р. - (4 місяці 0 днів);
з 01.06.2003 р. по 31.12.2003 р. (7 місяців 0 днів);
з 01.01.2004 р. по 31.12.2004 р. (1 рік 0 місяців 0 днів);
з 01.01.2005 р. по 31.01.2005 р. (1 місяць 0 днів);
з 01.02.2005 р. по 21.11.2005 р. (9 місяців 21 день);
з 01.01.2006 р. по 18.10.2006 р. (9 місяців 18 днів);
з 01.01.2007 р. по 07.12.2007 р. (11 місяців 7 днів);
з 01.01.2008 р. по 03.11.2008 р. (10 місяців 3 дні);
з 01.01.2009 р. по 13.04.2009 р. (З місяці 13 днів).
Враховуючи викладене, загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить 26 років 5 місяців 27 днів та 7 років 10 днів пільгового стажу за сп.№1.
Відповідно до Наказу № 62-В/1 від 20.08.2008 року по ДП «Солотвинський солерудник» підприємство з лютого 2007 року по день прийняття наказу не здійснювало виробничої діяльності з видобутку солі, а проводило роботи з ліквідації наслідків затоплення шахти № 9 та аварійного ствола шахти № 8.(а.с.43).
Відповідно до п. 10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 ( 637-93-п ).
Як зазначалась вище, разом із заявою про призначення пенсії подаються документи про підтвердження стажу, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р № 637 (далі - Порядок №637).
Пунктами 1,3 Порядку №637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Із положень пункту 20, 23, 24 Порядку №637 випливає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.
Як було зазначено вище судом, Головним управлінням проведено перевірку правильності надання довідки про пільговий стаж роботи та заробітну плату для призначення пенсії на пільгових умовах, за результатом якої складено Акт від 28.05.2015 року.
Згідно листа ГУПФУ в Закарпатській області зазначено - стосовно роботи за професіями, передбаченими Списком № 1, розділ 1, підрозділ 1.позиція 1.1г , право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік ( в обліковому періоді).
Якщо зазначені працівники зайняті на підземних роботах менше половини робочого часу на рік ( в обліковому періоді ), пенсія призначається за Списком №2.
Таким чином станом на час звернення за призначенням пенсії до управління пільговий стаж роботи, що підтверджений відповідно до норм чинного законодавства гр. ОСОБА_1 становив за Списком № 1 - 7 років 0 місяців 10 днів.
Виходячи з наведеного суд доходить висновку про наявність обґрунтованих підстав у відповідача для відмови у призначенні пенсії згідно рішення комісії управління Пенсійного фонду України у Тячівському районі, оформленого протоколом №29 від 21.08.2015р., про відмову гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Визначаючись щодо позовної вимоги в частині зобов'язання призначити та виплачувати пільгову пенсію, суд зазначає, що така вимога є похідною від першої та, за відсутності правових підстав для задоволення позову в частині визнання протиправною відмови у призначені пільгової пенсії, - відсутні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти відповідні дії щодо призначення такої та виплати.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної відповіді та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, у відповідності до ст..139 КАС України, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову - судовий збір не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 242-246 КАСУ, суд,-
В И Р І Ш И В:
1.В позові ОСОБА_1 до Тячівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії-відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адміністративного суду .
СуддяЗ.Б. Плеханова Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 січня 2019 року.