Рішення № 79269011, 14.01.2019, Роменський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
585/557/17
Номер документу
79269011
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 585/557/17

Номер провадження 2-а/585/3/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2019 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої судді Машини І.М.,

з участю секретаря - Рибіної Н.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ромни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, треті особи: Державна установа «Територіальне медичне об'єднання» МВС України в Сумській області, Сумський обласний центр медико-соціальної експертизи про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог, мотивує свої вимоги тим, що з 31 серпня 2005 року він перебував на службі в органах внутрішніх справ України. З 07 травня 2014 року по 29 травня 2014 року та з 02 серпня 2014 року та по 31 серпня 2014 року позивач перебував у відрядженні в ГУМВС в Донецькій області з подальшою дислокацією у містах Ізюм Харківської області, Слов'янськ та Красний Лиман Донецької області, де безпосередньо виконував завдання у забезпеченні державної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької області під час проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. 02 червня 2015 року позивач був направлений на військово-лікарняну комісію в зв'язку з погіршенням стану здоров'я та звільнення з ОВС. З 11 червня по 23 червня 2015 року він пройшов медичний огляд, перебуваючи на стаціонарному обстеженні в терапевтичному відділенні лікарні УМВС. Військово-лікарська комісія 23 червня 2015 року видала позивачу Свідоцтво про хворобу №205, в пункті 12 якого зазначені наявні в нього діагнози і постанови ВЛК про причинний зв'язок цих захворювань:«…Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини…Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в ОВС». Крім того, пунктом 13 Свідоцтва про хворобу № 205 ВЛК постановила, що позивач є непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.

Наказом № 293 о/с від 28 серпня 2015 року позивача було звільнено з органів МВС України згідно з п. 65 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого Постановою №114 від 29.07.1991 Кабінету міністрів України, у відставку (зі зняттям з військового обліку) через хворобу з 31 серпня 2015 року. У вересні 2015 року Сумською обласною МСЕК позивачу була встановлена ІІІ (третя) група інвалідності, в зв'язку із захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини, що підтверджується Довідкою Сумської обласної МСЕК серії 10 ААА № 121236 від 18.09.2015, Довідкою Сумської обласної МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією серії 10 ААВ № 933563 від 18.09.2015, та довідкою Сумської обласної МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією серії 12 ААА № 488229 від 04.09.2016, де також зазначається, що ступінь втрати позивачем професійної працездатності складає 50%. За час розгляду судом вказаної справи 01 жовтня 2018 року ОСОБА_1 встановлено інвалідність 2 групи, що підтверджується довідкою Сумської обласної МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією (серія 12 ААА №943814 від 01.10.2018), в якій зазначено, що захворювання пов'язане із захистом Батьківщини. Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» наприкінці вересня-початку жовтня 2015 року позивач звернувся до Управління внутрішніх справ України в Сумській області з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу в зв'язку з отриманням групи інвалідності працівником міліції. Позивач отримав відповідь від 19 жовтня 2015 року, в якому зазначено, що на даний час законодавством України не врегульований порядок організації проведення виплати одноразової грошової допомоги в ОВС. 30 жовтня 2015 року позивач знову звернувся до начальника УМВС України в Сумській області із заявою про вирішення питання щодо нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги в зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ (третьої) групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби. Проте, відповідач - УМВС України у Сумській області, зареєстрував заяви позивача як звернення і надав 12 листопада 2015 року відповідь згідно ЗУ «Про звернення громадян», та запропоновано для вирішення питання можливості виплати такої допомоги з'явитися до Голови ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Сумській області» Кислякова С.В. 18 листопада 2015 року за № 11/1502/д-78 позивач отримав відповідь від УМВС України в Сумській області, що «грошова допомога призначається і виплачується в разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення, отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, aлe внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ. Згідно свідоцтва про хворобу від 23.06.2015 № 205 встановлений діагноз про причинний зв'язок захворювання, яке пов'язано із захистом Батьківщини, що не відповідає вимогам Порядку чинного законодавства. У разі приведення у відповідність до чинного законодавства документів від BJIK сектору медичного забезпечення УМВС України в Сумськіїі області та обласною МСЕК щодо причинного зв'язку захворювання, буде розглянуто рішення щодо призначення позивачу одноразової допомоги». Відповідач вважає, що в медичній документації повинно фігурувати формулювання «Захворювання, пов'язане з проходженням служби в ОВС», а не «захворювання, пов'язане з захистом Батьківщини».

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 02.08.2016 зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання» МВС України в Сумській області привести у відповідність до чинного законодавства документи від Військово -лікарської комісії, а саме свідоцтво про хворобу, змінивши в ньому формулювання про причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 на: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період проходження служби в органах внутрішніх справ», бо це є встановленим фактом. Зобов'язано Сумський обласний Центр медико-социальної експертизи привести у відповідність до чинного законодавства Довідку про результати визначення у застрахованої особи ОСОБА_1 ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, зазначивши причину втрати працездатності, як: «Захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини в період проходження служби в органах внутрішніх справ». Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області нарахувати та виплатити позивачу передбачену законодавством одноразову грошову допомогу в зв'язку з встановленням інвалідності III групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме у розмірі 206 700 гривен 00 копійок. Проте, ухвалою Сумського апеляційного суду від 29.09.2016 рішення Зарічного районного суду м. Суми від 02.08.2016 скасовано, провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідачів закрито, в зв'язку з тим, що справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Про необхідність звернення до суду в порядку КАС України ОСОБА_1 дізнався з ухвали Сумського Апеляційного суду від 29.09.2016. З часу прийняття вказаної ухвали і до дня подання позову 8.02.2017 шести місячний строк не пройшов. В зв'язку з викладеним строк звернення до адміністративного суду позивачем пропущений з поважних причин, тому позивач просить його поновити. Заходи щодо врегулювання досудового спору вживались, але виявились безрезультативними.

Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, і такими, що порушують права та законні інтереси ОСОБА_1, які призвели до навмисного затягування нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в результаті встановлення інвалідності. Позивач відноситься до категорії осіб, яким передбачена виплата одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію», тому у зв'язку з викладеним просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області по не проведенню з 01 вересня 2015 року та з 16 травня 2017 року протягом 1 місяця службового розслідування згідно Наказу МВС № 1346 від 27 грудня 2002 року «Про порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України».

- визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в навмисному не складенню акту - розслідування професійного захворювання та акту, що свідчить про причини та обставини професійного захворювання (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС і ненадання їх ОСОБА_1.

- визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області по реєстрації 29 жовтня 2015 року заяви ОСОБА_1 і доданих до неї документів про виплату одноразової допомоги у порядку Закону України «Про звернення громадян».

- визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області по нереєстрації заяви ОСОБА_1 від 29 жовтня 2015 року згідно «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою КМ України № 850 від 21 жовтня 2015 року.

- зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області прийняти і зареєструвати від ОСОБА_1 чи його представника заяву про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності та наступних документів, згідно з додатком до «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою КМ України №850 від 21 жовтня 2015року, а саме: довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) від 01 жовтня 2018 року та копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісії від 01 жовтня 2018 року; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку - поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

- зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області скласти висновок про нарахування та виплату передбаченої законодавством одноразової грошової допомоги в зв'язку з отриманням 2 групи інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення 01 жовтня 2018 року інвалідності, а саме у розмірі 368 200 гривень 00 копійок, надіслати висновок і всі необхідні документи в МВС України протягом 15 днів після отримання заяви від ОСОБА_1 чи його представника.

- стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на користь ОСОБА_1 1500 гривень витрат на правову допомогу та 15000 гривень на відшкодування моральної шкоди, всього: 16500 гривень.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просили суд позов задоволити посилаючись на підстави викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області Давиденко О.В. в судове засідання не з'явилася, проте належним чином повідомлялась про розгляд справи у режимі відеоконференцзв'язку, відзиву на позов, який розглядається в новому складі суду, суду не направляла, в минулому судовому засіданні проти позову заперечувала у зв'язку з відсутністю підстав для проведення нарахування і виплат позивачу.

Представник третьої особи - Державна Установа «Територіальне медичне об'єднання» МВС України в Сумській області в судове засідання не з'явився, проте належним чином повідомлений про розгляд, будь яких клопотань чи заяв суду в новому складі суду, не направляв.

Представник третьої особи - Центр медико-соціальної експертизи в судове засідання не з'явився, в заяві до суду зазначає, що громадянин ОСОБА_1 18.09.2015 був оглянутий Сумською обласною медико-соціальною експертною комісією №1 та визнаний інвалідом третьої групи з 09.09.2015 терміном на один рік, причина інвалідності - захворювання пов'язане з захистом Батьківщини, та встановлено 50% втрати професійної працездатності по захворюванню пов'язаному з захистом Батьківщини. Видані довідки серії 10 ААА № 121236 та серії 10 ААВ № 933563. При переогляді спеціалізованою фтизіатричною МСЕК 28.09.2016 громадянину ОСОБА_1 третя група інвалідності по захворюванню пов'язаному з захистом Батьківщини підтверджена терміном на два роки, про що видана довідка серії 12 ААА№ 488229. Черговий переогляд спеціалізованою фтизіатричною МСЕК ОСОБА_1 відбувся 06.09.2018 та встановлено другу групу інвалідності по захворюванню пов'язаному з захистом Батьківщини терміном на три роки, про що видана довідка серії 12 ААА № 943814. Група інвалідності та відсотки втрати професійної працездатності встановлені обґрунтовано відповідно до свідоцтва про хворобу від 23.06.2015 № 205 виданого військово-лікарською комісією ГУМВС в Сумській області. На сьогодні, повторного направлення на МСЕК (форми 088/о) щодо зміни причини інвалідності громадянину ОСОБА_1 не надходило. Враховуючи вищевикладене, головний лікар-експерт Сумського обласного центру медико-соціальної експертизи П’янтківська В. просить суд проводити розгляд даної справи без участі представника третьої особи Сумського обласного Центру медико-соціальної експертизи на підставі наданих письмових пояснень, та повідомити про результат розгляду справи.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, вивчивши матеріали даної адміністративної справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 наказом № 293 о/с від 28.08.2015 був звільнений з органів МВС України. Після звільнення позивач пройшов обстеження у лікарні УМВС в Сумській області. За результатами обстеження отримав Свідоцтво про хворобу та Довідку Сумської обласної МСЕК серії 10 ААА № 121236 від 18.09.2015, Довідку Сумської обласної МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією серії 10 ААВ № 933563 від 18.09.2015, та довідку Сумської обласної МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією серії 12 ААА № 488229 від 04.09.2016, де також зазначається, що ступінь втрати позивачем професійної працездатності складає 50%, захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.

18 вересня 2015 року позивача було обстежено Сумською обласною МСЕК та встановлено ІІІ групу інвалідності та видано довідку серії 10 ААА № 121236, згідно якої встановлено захворювання так, пов'язане з захистом Батьківщини.

Так як з 09.09.2015 у позивача виникло право на отримання грошової допомоги в зв'язку з встановленням йому як працівнику міліції третьої групи інвалідності, пов'язаної із захистом Батьківщини, то він наприкінці вересня-початку жовтня 2015 року звернувся до УМВС України в Сумській області з проханням провести йому виплату одноразової грошової допомоги.

19 жовтня 2015 року (вих. № 11/1325/Д-78) Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області направило позивачу відповідь, в якій зазначено, що на даний час законодавством України не врегульований порядок організації проведення виплати одноразової грошової допомоги в ОВС.

30 жовтня 2015 року позивач знову звернувся до начальника УМВС України в Сумській області із заявою про вирішення питання щодо нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги в зв'язку з встановленням інвалідності ІІІ (третьої) групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби.

Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області області направило 12 листопада 2015 року відповідь на ім'я позивача, в якій йому знову було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги та запропоновано позивачу для вирішення питання можливості виплати такої допомоги з'явитися до Голови ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Сумській області» Кислякова С.В.

Відмова позивачу від 18 листопада 2015 року ґрунтується на тому, що оскільки згідно Свідоцтва про хворобу від 23.06.2015 № 205 позивачу був встановлений діагноз про причинний зв'язок захворювання, яке пов'язано із захистом Батьківщини, це не відповідає вимогам порядку чинного законодавства.

Позивач не погоджуючись з діями відповідача звернувся з позовом до Зарічного районного суду м. Суми.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 02.08.2016 зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання» МВС України в Сумській області привести у відповідність до чинного законодавства документи від Військово -лікарської комісії, а саме свідоцтво про хворобу, змінивши в ньому формулювання про причинний зв'язок захворювання ОСОБА_1 на: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини в період проходження служби в органах внутрішніх справ», бо це є встановленим фактом. Зобов'язано Сумський обласний Центр медико-социальної експертизи привести у відповідність до чинного законодавства Довідку про результати визначення у застрахованої особи ОСОБА_1 ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, зазначивши причину втрати працездатності, як: «Захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини в період проходження служби в органах внутрішніх справ». Зобов'язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області нарахувати та виплатити позивачу передбачену законодавством одноразову грошову допомогу в зв'язку з встановленням інвалідності III групи, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме у розмірі 206 700 гривен 00 копійок.

Ухвалою Сумського апеляційного суду від 29.09.2016 рішення Зарічного районного суду м. Суми від 02.08.2016 скасовано, провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідачів закрито, в зв'язку з тим, що справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

У зв'язку з викладеним, 08 лютого 2017 року позивач звернувся до Роменського міськрайонного суду Сумської області з вказаним позовом.

05 квітня 2017 року за №19/25 відповідач направив позивачу листа надати згідно п.7 «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 850 від 21 жовтня 2015 року перелік документів, які зазначені в листі.

15 квітня 2017 року відповідачу був направлений адвокатський запит в інтересах позивача про видачу акта розслідування нещасного випадку та акта, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС чи їх копій так як у ОСОБА_1 вони відсутні і складати їх повинен відповідач.

24 квітня 2017 року за вих.№19/28 відповідач направив відповідь, що такі документи не складались, так як ОСОБА_1 не звертався із заявою-рапортом згідно вимог «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України», затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 № 1346.

10 травня 2017 року в інтересах ОСОБА_1 адвокатом замовним листом направлено заяву відповідачу з проханням провести розслідування нещасного випадку (профессійного захворювання) з ОСОБА_1 відповідно до «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України», затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 №1346, та направити на адресу представника: акт розслідування нещасного випадку (професійного захворювання) та акт, що свідчить про причини та обставини професійного захворювання (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, шо воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС.

Проте, відповідач відповіді на вказану заяву в інтересах позивача не надав, розслідування нещасного випадку не провів, а необхідні акти не склав.

Професійне захворювання ОСОБА_1 виявлено заступиком ВКПС УКЗ УМВС України в Сумській області Лагуткіним Ю.Л., який видав позивачу направлення на Сумську МСЕК. Однак у порушення пункту 3 підпунтку 3.1. Порядку розслідування, про необхідність проведення службового розслідування не повідомив.Також це захворювання виявлено ВЛК «Державна Установа Територіальне медичне об'єднання» МВС України у Сумській області про що зазначено у довідкі про хворобу та постанові ВЛК.

Таким чином, вказані розслідування із складенням актів повинні були бути проведені відповідачем до 16.06.2017, так як відповідач отримав заяву від представника позивача про проведення розслідування 15.05.2017.

Довідкою Сумської обласної МСЕК до акта огляду медико-соціальною комісією (серія 12 ААА №943814 від 01 жовтня 2018 року) ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності, та зазначено, що захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» №565-XII від 20.12.1990 встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов»язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб,-у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію», Кабінет Міністрів України постановою № 850 від 21.10.2015 затвердив «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», далі Порядок.

Згідно пункту 1 Порядку №850 від 21.10.2015 ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Згідно підпункту 2 пункту 2 Порядку №850 від 21.10.2015, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку№850 від 21.10.2015, «одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності - у разі встановлення інвалідності III групи».

Відповідно до п. 7 Порядку №850 від 21.10.2015, працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Відповідно до п. 8 Порядку №850 від 21.10.2015, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Відповідно до п. 9 Порядку №850 від 21.10.2015, МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Наказом MB від 06.02.2001 № 85 затверджено «Порядок проведення військово- лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України».

Згідно пункту 1.53 вказного Порядку, постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва) у колишніх осіб рядового й начальницького складу і колишніх військовослужбовців, пов'язаного із захистом Батьківщини, проходженням служби в органах внутрішніх справ (проходженням військової служби), виноситься на основі цього Порядку та Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України інших нормативно-правових актів МВСщодо цього питання.

Відповідно до п.1.77 цього ж Порядку, у всіх випадках при медичному огляді осіб рядового й начальницького складу, військовослужбовців, коли їм встановлено діагноз, ВЛК визначає причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, травми, каліцтва). Постанова ВЛК про причинний зв'язок поранення (контузії, травми, каліцтва) виноситься на підставі достовірних даних про обставини, за яких воно отримано. Усім особам рядового й начальницького складу і військовослужбовцям, які отримали поранення (контузію, травму, каліцтво), підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справоформляють акт про нещасний випадок (поранення), на підставі матеріалів службової перевірки, дізнання, слідства або кримінальної справи, атестації, службової характеристики, довідки лікувальної установи, історії хвороби або витягу з неї, свідоцтва про хворобу, запису лікаря лікувальної установи в картці амбулаторного хворого, довідки архівної установи з викладенням обставин, при яких воно отримано. Акт про нещасний випадок затверджується начальником відповідного органу внутрішніх справ (командиром військової частини) і долучається до особової справи особи рядового й начальницького складу або військовослужбовця.

Відповідно до п.1.78 цього Порядку, постанови ВЛК про причинний зв'язок виносяться в таких формулюваннях: "Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо поранення, травма, контузія або каліцтво одержано при захисті Батьківщини.

Відповідно до пункту 2 підпункту 2.1 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України», затвердженого наказом МВС від 27.12.2002 №1346, розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки). До гострих професійних захворювань і гострих професійних отруєнь належать випадки, що сталися після одноразового (протягом не більше однієї робочої зміни) впливу небезпечних факторів, шкідливих речовин. Гострі професійні захворювання спричиняються дією хімічних речовин, неіонізуючих та іонізуючих випромінювань, значним фізичним навантаженням та перенапруженням окремих органів і систем людини. До них належать також інфекційні, паразитарні, алергічні захворювання тощо. Гострі професійні отруєння спричиняються в основномушкідливими речовинами гостроспрямованої дії.

Згідно пункту 2 підпункту 2.2 цього Порядку, за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* і беруться на облік нещасні випадки (у тому числіпоранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.

Згідно пунтку 3 підпункту 3.1 цього Порядку, про кожний нещасний випадок працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.

Згідно пункту 3 підпунтку 3.19 цього Порядку, нещасний випадок (у тому числі поранення), про який безпосереднього керівника потерпілого чи керівника підрозділу своєчасно не повідомили, або якщо втрата працездатності від нещасного випадку настала не одразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з цим Порядком протягом місяця після одержання заяви потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси. Питання про складання акта за формою Н-1* (НТ*) вирішується комісією з розслідування, а в разі незгоди потерпілого чи особи, яка представляє його інтереси, з рішенням комісії - впорядку, передбаченому чинним законодавством.

Враховуючи надані позивачем та його представником достовірні, належні та допустимі докази, а також, аналізуючи вищевикладені норми законодавства, суд приходить до висновку, що доводи позивача та його представника щодо визнання дій відповідача протиправними є обґрунтованими. Протиправні дії відповідача порушують права та законні інтереси ОСОБА_1 та призвели до затягування нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в результаті встановлення інвалідності останньому. Захворювання, які потягли настання і встановлення групи інвалідності, отримані позивачем під час захисту Батьківщини. Він проходив службу в ОВС. Участь в антитерористичній операції ОСОБА_1 приймав як працівник органів ОВС, що ніким не оспорюється, тому суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги в зв'язку з отриманням 2 групи інвалідності, яка настала під час захисту Батьківщини, забезпечення державної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України, саме тоді, коли він брав участь в антитерористичній операції в період проходження служби в органах внутрішніх справ.

Щодо заявленої вимоги позивачем з приводу стягнення з відповідача моральної шкоди, суд зазначає наступне.

У зв'язку з протиправною діяльністю відповідача, позивачу спричинено моральну шкоду, яка виразилась в душевних стражданнях останнього. При перебуванні на службі в ОВС він здійснював захист Батьківщини. Під час цього отримав захворювання, що спричиняє позивачу фізичний біль та страждання, пов'язані з ушкодженням здоров'я. Протягом більше трьох років внаслідок протиправної бездіяльності та протиправних дій відповідача ОСОБА_1 не може отримати передбачену Законом грошову допомогу. Це грубо порушує його права на соціальний захист, передбачені ст.17 ч.3, ст.41, 46 Конституції України, ст.22 абзац 1, ст. 23 ч.6 ЗУ «Про міліцію», п. 15, абзац 3 Розділу XI Закону України «Про національну поліцію», а отже завдає моральної шкоди, яку він оцінює в 15 000 гривень, і яка судом визнається такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 122 ч.2 КАС України, строк звернення до адміністративного суду становлений протягом 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. Станом на 29 вересня 2016 року (дата прийняття ухвали Сумським Апеляційним судом, якою повідомлено про необхідність звертатись до суду в порядку КАСУ) 6 місячний строк звернення до суду в порядку адміністративного судочинства пройшов. Однак він пропущений позивачем з поважних причин, в зв'язку з чим підлягає поновленню.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що з 09.09.2015 у ОСОБА_1 виникло право на отримання грошової допомоги в зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності у розмірі 150 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а з 01.10.2018 у розмірі 200 прожиткових мінімумів в зв'язку з установленням 2 групи інвалідності пов'язаної із захистом Батьківщини під час проходження служби в ОВС, проте відповідач - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області вчинив протиправні дії, незаконно відмовив позивачу у прийнятті заяви і документів, складенні висновку щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у 15 денний строк і направленні цих документів до МВС України, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до вимог п.13 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, у зв'язку з чим вказані витрати підлягають стягненню на користь держави з відповідача.

Позивачем здійснено витрати на правничу допомогу адвокату у розмірі 1500 гривень, що підтверджується квитанціями про сплату послуг, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, та положень Закону України «Про міліцію», Постанови КМ України №850 від 21.10.2015, якою затверджено «Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», ст.ст. 2,4,5, 9, 77,90, 139, 242,244,245,246,250 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1), представника позивача ОСОБА_2 (місце знаходження: АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_2) до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (місце знаходження: 40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ 08592299), треті особи:Державна установа «Територіальне медичне об'єднання» МВС України в Сумській області (місце знаходження: 40000, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 23, код ЄДРПОУ: 08733899), Сумський обласний центр медико-соціальної експертизи (місце знаходження: 40022, м. Суми, вул. Леваневського, 28, код ЄДРПОУ 03326423) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області по не проведенню з 01 вересня 2015 року та з 16 травня 2017 року протягом 1 місяця службового розслідування згідно Наказу МВС № 1346 від 27 грудня 2002 року «Про порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України».

Визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області в навмисному не складенню акту - розслідування професійного захворювання та акту, що свідчить про причини та обставини професійного захворювання (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС і ненадання їх ОСОБА_1.

Визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області по реєстрації 29 жовтня 2015 року заяви ОСОБА_1 і доданих до неї документів про виплату одноразової допомоги у порядку Закону України «Про звернення громадян».

Визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області по нереєстрації заяви ОСОБА_1 від 29 жовтня 2015 року згідно «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою КМ України № 850 від 21 жовтня 2015 року.

Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області прийняти і зареєструвати від ОСОБА_1 чи його представника заяву про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності та наступних документів, згідно з додатком до «Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції», затвердженого постановою КМ України №850 від 21 жовтня 2015року, а саме:

- довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) від 01 жовтня 2018 року.

Копії:

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісії від 01 жовтня 2018 року;

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку - поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області скласти висновок про нарахування та виплату передбаченої законодавством одноразової грошової допомоги в зв'язку з отриманням 2 групи інвалідності, яка настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення 01 жовтня 2018 року інвалідності, а саме у розмірі 368 200 (триста шістдесят вісім тисяч двісті) гривень 00 копійок, надіслати висновок і всі необхідні документи в МВС України протягом 15 днів після отримання заяви від ОСОБА_1 чи його представника.

Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на користь ОСОБА_1 1500 (одна тисяса п'ятсот) гривень витрат на правову допомогу та 15000 (п'ятнадцять тисяч) гривень на відшкодування моральної шкоди, всього 16500 (шістнадцять тисяч п'ятсот) гривень.

Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на користь держави судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи в порядку письмового провадження - в той же строк з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду виготовлено 18 січня 2019 року.

Суддя підпис:

Копія вірна…

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ І. М. Машина