Рішення № 79258383, 15.01.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
280/5262/18
Номер документу
79258383
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 січня 2019 року Справа № 280/5262/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сіпаки А.В., при секретарі судового засідання Гопки Л.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1)

до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14, код ЄДРПОУ 37573796)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу щорічної разової допомоги до 05 травня за 2018 рік у розмірі 500,00 грн. протиправною;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2018 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, тобто в розмірі 6365,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що як учасник бойових дій, відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, згідно з статтею 28 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, після звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок разової грошової допомоги до 5 травня отримав повідомлення, згідно якого позивачу за 2018 рік виплачена, як учаснику бойових дій щорічна разова грошова допомога в розмірі 500,00 грн. Позивач не погоджується з таким висновком відповідача та вважає його таким, що суперечить діючому законодавству України, а саме Конституції України та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Вважаючи, що його право на отримання разової грошової допомоги порушено, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Ухвалою судді від 17.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у судовому засіданні 15.01.2019.

09.01.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№93), в якому послався на те, що позивач знаходиться на обліку в управлінні як учасник бойових дій на сході України з 18.05.2016 року. За період з 2016 року по теперішній час позивач отримував щороку допомогу до Дня захисника Відчизни по обласній програмі соціальної підтримки ветеранів війни «На зустріч людям». За вказаний період позивачу щорічну грошову допомогу до Дня перемоги, як учасник бойових дій не отримував з причин відсутності його у списках силових структур. Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" такий перелік осіб, маючих право на отримання вищезазначеної грошової допомоги, надають відповідні силові структури, які надали особі статусу учасника бойових дій.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2.

29.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2018 рік, як учаснику бойових дій у розмірі: п'яти мінімальних пенсій за віком, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та наданням роз'яснень щодо порядку нарахування, щорічної допомоги до 5 травня разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .

Листом від 08.11.2018 вих.№01-35/8009 Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району повідомила позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивачу була виплачена щорічна грошова допомога як учаснику бойових дій, у жовтні 2018 року в розмірі 500 грн.

Не погоджуючись з таким висновком відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо позовних вимог в частині визнання бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 05 травня за 2018 рік у розмірі 500,00 грн. протиправною, суд зазначає наступне.

29.10.2018 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з заявою, в якій просив провести перерахунок щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2018 рік, як учаснику бойових дій та надати відповідь з роз'ясненнями Порядку нарахування, щорічної допомоги до 5 травня разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій.

Як встановлено з матеріалів справи, на заяву позивача, відповідач надав інформацію про отримані позивачем соціальні виплати.

Отже, лист Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району №01-35/8009 від 08.11.2018 року не є відмовою у нарахуванні та перерахунку ОСОБА_1, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018 рік, а несе лише інформаційний характер.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Позивачем не надано до суду доказів про те, що Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району відмовило у нарахуванні та перерахунку, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018 рік.

Таким чином, права позивача в даній частині спірних правовідносин не були порушені.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині визнання бездіяльність Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 05 травня за 2018 рік у розмірі 500,00 грн. протиправною.

Щодо позовних вимоги в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2018 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплачених сум, тобто в розмірі 6365,00 грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Пунктом 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №107-VI) частину 5 зазначеної статті було викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, пункт 20 розділу II Закону №107-VI.

Частиною 1 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Відповідно до абз. 1 п.п. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"" у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення).

Центром проводиться нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня виключно за переліками осіб (списками), які мають право на виплат), та які надходять від вищевказаних у постанові Уряду органів та установ (військових формувань, організацій, підприємств).

Згідно з п. 2 вищевказаної постанови:

"Забезпечити подання до 23 березня 2018 р. районним органам соціального захисту населення переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:

Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною фіскальною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Генеральною прокуратурою України, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;

Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах."

Тобто, враховуючи вищенаведене, відповідач проводить нарахування та виплату грошової допомоги до 5 травня 2018 року на підставі переліку осіб, які йому надають вказані в постанові КМУ від 14 березня 2018 р. № 170 суб'єкти владних повноважень, в даному випадку Запорізький об'єднаний міський військовий комісаріат Міністерства оборони України, де позивач перебуває на військовому обліку.

Як стверджує відповідач у відзиві на позовні заяву, за інформацією Запорізького об'єднаного міського військового комісаріату Міністерства оборони України від 03.01.2019 №3180, позивач був знятий з військового обліку військовозобов'язаних запасу Запорізького об'єднаного міського військового комісаріату Міністерства оборони України, так як був призваний по частковій мобілізації. На теперішній час на військовий облік не встав. Відомостей щодо проходження позивачем військової служби Запорізького об'єднаного міського військового комісаріату Міністерства оборони України не має. Списків на отримання позивачем щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги у 2018 році управління не отримувало.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Оскільки, позивач відповідно до положень ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (69096, м. Запоріжжя, бул. Вінтера, 14, код ЄДРПОУ 37573796) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 18.01.2019.

Суддя А.В. Сіпака