Рішення № 79257934, 14.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
200/13469/18-а
Номер документу
79257934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2019 р. Справа№200/13469/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка О.М. при секретарі судового засідання Рудь Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. 23.08.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою № 2802 та відповідними документами про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В жовтні 2018 року позивачем було отримане рішення № 2802 від 02.10.2018 року про відмову в призначені пенсії. Відповідач зазначає, що відповідно до п. 2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 - не менше 27 років у чоловіків. Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Для призначення пенсії заявник надав довідки №7к від 01.03.2011 р. та №10к від 02.03.2011 р., видані Колективним Макіївським спеціалізованим управлінням «Укренергочормет» (м. Макіївка) про період роботи з 01.02.1985 по 31.10.1996 рр., з 19.04.2001 по 06.02.2006 рр. та з 03.11.2006 по 31.03.2008 рр. в якості електрозварника ручної зварки, на печатці та штампі яких зазначено місце знаходження - м. Макіївка. У зв'язку з тим, що відповідач не має можливості провести перевірку достовірності видачі довідки №7к від 01.03.2011 р., оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території до пільгового стажу за Списком №2 не зараховувати період роботи з 01.02.1985 по 31.10.1996 рр. в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет». Також, відповідач не зарахував позивачу до пільгового стажу за Списком №2 період роботи з 01.01.2011 по 30.06.2014 рр. в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа», оскільки в даних державного реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про проведення на підприємстві атестації робочих місць. За таких обставин, у зв'язку з відсутністю пільгового стажу за Списком №2, Позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач не погоджується з такими висновками відповідача та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02.10.2018 року № 2802 про відмову в призначені пенсії, зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа» та з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» до пільгового стажу роботи за списком № 2 та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву № 2802 від 23.08.2018 року ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням періодів роботи з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа» та з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» як пільгового стажу роботи за списком № 2.

Крім того, позивач просив суд звільнити його від сплати судового збору.

Ухвалою суду від 03 грудня 2018 року суд відкрив провадження по справі, призначивши до розгляду на 17 грудня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 03 грудня 2018 року суд відстрочив позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення по справі.

17 грудня 2018 року розгляд справи був відкладений на 14 січня 2019 року

21 грудня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.

Свою позицію відповідач вмотивовував наступним, 23.08.2018 року ОСОБА_1, звернувся до управління з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ч, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням в.о. начальника управління від 02.10.2018 року №2802 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. До пільгового стажу за п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не були зараховані періоди праці в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» з 01.02.1985 по 31.10.1996 рік в якості електрогазозварника ручного зварювання та в КП «Макіївтепломережа» з 01.01.2011 по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду, через неможливість перевірити достовірність наданих уточнюючих довідок, підтверджуючих пільговий характер роботи та через відсутність відомостей про проведення на підприємстві атестації робочих місць. Відповідно до наданих документів загальний страховий стаж позивача складає 33 роки 10 місяців 13 днів, у тому числі за Списком №2 - 5 років 28 днів. Відповідно до п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу па зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. Згідно статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Згідно пп.2.3 п.2 наказу, записи у трудовій книжні при звільнені або переведенні на іншу роботу повинні, проводитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю пункт закону. Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637. Пунктом 20 Порядку передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні, відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступника. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються, до спеціального стажу; професії або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатком №5 до «Порядку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затверджено довідку встановленого зразку. Оскільки, записи трудової книжки НОМЕР_3 № 19-21 не містять відомостей про проведення адміністрацією підприємства атестації робочих місць, а отже, трудова книжка не містить необхідних відомостей дня призначення пенсії, і в цьому випадку необхідно застосовувати Порядок № 637, а саме, подання, довідки підтверджуючої пільговий характер роботи згідно з Додатком №5 до Порядку. Також, управління зазначає, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1, наявні довідки від 01.03.2011 року № 7/к та від 02.03.2011 року № 10/к про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, за період роботи з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року, з 19.04.2001 року по 06.02.2006 року та з 03.11.2006 року по 31.03.2008 рік в якості електрозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» з 01.02.1985 по 31.10.1996 рік та довідка від 24.11.2017 № 02-8132 про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії та відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, за період роботи з 25.11.2008 по 03.05.2017 рік в якості електрогазозварника ручного зварювання в КП «Макіївтепломережа», які не можуть бути прийняті до увага управлінням, оскільки та печатці та штампі зазначено місто Макіївка. Указом Президента України № 405/2014 від 14.04,2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України». Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», дію якого зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р, м. Макіївка (Донецька міська рада) відноситься до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р, м. Донецьк відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252- VII та постанови Верховної Ради України під 17.03.2015 року № 254-VIІ, м. Макіївка визнана тимчасово окупованою територією. Відповідно до частини 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян, та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними якщо ні органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ) виданий органами та/або особами передбаченими, частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Таким чином, документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть, братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку. Управління зазначає, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вказані підприємства знаходяться на тимчасово окупованій території та не були перереєстровані на територію України. Отже, за наведених обставин записи у трудовій книжці позивача про його роботу у спірний період не підтверджують стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці і подання уточнюючої довідки в такому випадку є обов'язковим. У зв'язку з неможливістю проведення перевірки достовірності видачі наданих довідок, оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території до пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано періоди роботи з 01.02.1985 по 31.10.1996 в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» та з 01.01.2011 по 30.06.2014 року в КП «Макіївтепломережа» в якості електрогазозварника 5 розряду. Також, управління зазначає, що відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2, гри визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від даті їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 року. Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року та розробленими на виконання вказаної постанови КМУ Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41. До пільгового стажу за Списком № 2 не зараховано період роботи з 01.01.2011 по 30.06.2014 в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа», оскільки в даних державного реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відступі відомості про проведення на підприємстві атестації робочих місць.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_4, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1.

22 серпня 2018 року позивач взятий на облік внутрішньо переміщених осіб за адресою проживання: АДРЕСА_2, про що свідчить довідка № НОМЕР_2 від 22.08.2018 року. Довідка є чинною та на момент розгляду справи не скасована (доказів її скасування сторонами до суду не надано).

В рішенні № 2802 про відмову в призначені пенсії від 02 жовтня 2018 року відповідач, зазначає, що заявник претендує на призначення пенсії згідно п.2 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням стажу роботи за Списком № 2: з 01.02.1985 року - 31.10.1996 року, з 19.04.2001 року - 06.02.2006 року, з 13.02.2006 року - 02.11.2006 року, з 03.11.2006 року - 31.03.2008 року. з 25.11.2008 року - 30.06.2014 року. Для призначення пенсії заявник надав довідки №7к від 01.03.2011 р. та №10к від 02.03.2011 р., видані Колективним Макіївським спеціалізованим управлінням «Укренергочормет» (м. Макіївка) про період роботи з 01.02.1985 по 31.10.1996 рр., з 19.04.2001 по 06.02.2006 рр. та з 03.11.2006 по 31.03.2008 рр. в якості електрозварника ручної зварки, на печатці та штампі яких зазначено місце знаходження - м. Макіївка. Орган, що призначає пенсію має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Колективне Макіївське спеціалізоване управління «Укренергочормет» та КП «Макіївтепломережа» знаходяться в м. Макіївка Донецької області на не підконтрольній українській владі території. У зв'язку з неможливістю проведення перевірки достовірності видачі довідки №7к від 01.03.2011, оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній українській владі території до пільгового стажу за Списком №2 не зараховувати період роботи з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет». До пільгового стажу за Сп №2 також не зараховано період роботи з 01.01.2011 по 30.06.2014 в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа», оскільки в даних державного реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості про проведення на підприємстві атестації робочих місць. Згідно наданих документів загальний страховий стаж заявника складає 33 роки 10 місяців 13 днів, в т.ч. за Списком № 2 - 5 років 28 днів. За таких обставин ОСОБА_1, права для призначення пенсії згідно п.2 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» немає.

Відповідно до довідки № 7К від 01 березня 2011 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії з відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній яка видана ОСОБА_1, вказано, що зазначена особа працювала повний робочий день в Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» з 01.02.1985 року по 01.10.1998 року за професією, посадою електрогазозварник ручного зварювання за Списком № 2.

Відповідно до довідки № 10К від 02 березня 2011 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії з відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній яка видана ОСОБА_1, вказано, що зазначена особа працювала повний робочий день в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні Укренергочормет» з 19.04.2001 року по 06.02.2006 року та з 03.11.2006 року по 31.03.2008 року за професією, посадою електрогазозварник ручного зварювання за Списком № 2.

Крім того, позивачем було надано до матеріалів справи наказ КП «Макіївтепломережа» від 02.10.2004 року №627/1 про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці, згідно якого професія - електрогазозварник ручного зварювання, включена до переліку посад на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно положень ст. 3 Основного Закону людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Закон України "Про пенсійне забезпечення"№1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності не менше 15 років стажу.

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: зокрема з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Виходячи з паспортних даних, на день звернення до управління позивач досяг необхідного пенсійного віку (58 років 6 місяців), у відповідності до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Аналогічне положення закріплене пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) відповідно до якого, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Пункт 3 зазначеного Порядку також вказує, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, записи про прийняття на роботу та про звільнення провадяться з додержанням певних правил, а саме необхідним є вказівка порядкового номеру запису (графа 1), дата прийняття на роботу/звільнення (графа 2), факт прийняття на роботу із вказівкою посади, відділу, підрозділу тощо/причина звільнення (графа 3), підстава внесення запису - наказ (розпорядження), його дата і номер (графа 4).

Відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29 липня 1993 року № 58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.

Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

При цьому, приписи законодавства встановлюють, що записи у трудовій книжці підтверджують спеціальний стаж, а уточнюючі довідки підтверджують такий стаж тільки коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах.

Отже, трудовою книжкою позивача підтверджується відповідний пільговий стаж роботи на посадах, що передбачені Списком №2, із зайнятістю повний робочий день. Отже, позивачем надано усі передбачені законодавством документи щодо підтвердження пільгового стажу.

Стосовно посилання відповідача на те, що довідки видані підприємством, яке знаходиться на тимчасово окупованій території, а тому не можливо провести перевірку їх достовірності, суд зазначає наступне.

Довідки які видані установою розташованою в м. Макіївка, яке відноситься до населених пунктів, визначених розпорядженням КМУ від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення». Разом з цим, суд зазначає, що з наданих позивачем довідок, а саме печаток та штампів підприємства, вбачається, що воно створено у порядку, передбаченому законами України та доказів зворотного відповідачем не надано.

Отже, посилання Пенсійного фонду, на не можливість зарахування до спеціального стажу періоду роботи позивача в Колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» та КП «Макіївтепломережа» у зв'язку неможливістю перевірити достовірність наданих позивачем довідок № 7К від 01.03.2011 року та 10К від 02.03.2011 року, що уточнює особливий характер праці, які підтверджують пільговий характер роботи, оскільки підприємства знаходяться на тимчасово непідконтрольній території України, сприймається судом критично, оскільки зазначені обставини не можуть порушувати право позивача на отримання пенсії та порушувати гарантовані останньому статтею 46 Конституції України право на соціальний захист особи, зокрема права на пенсію, що є основним джерелом існування та має забезпечувати необхідний особі рівень життя.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому Законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті є недійсним та не створює правових наслідків.

При цьому, суд зауважує, що позивач не може бути позбавлений свого права, що стосується предмету позову через захоплення незаконними озброєними формуваннями території м. Макіївка.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 18 грудня 1996 року «Лоізіду проти Туреччини» дійшов такого висновку «Суд відмічає, що за наявності фактично існуючих незаконних утворень на території неконтрольованій законною Владою міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей та дій, наприклад, реєстрація народження, смерті або шлюбу, наслідки яких можуть бути проігноровані лише на шкоду жителям тієї чи іншої території».

Таким чином, з урахуванням практики Європейського суду, Пенсійний фонд повинен був взяти до уваги інформацію зазначену у довідках та накази про проведення атестації робочих місць, аби у повному обсязі захистити права позивача, який звернувся до Управління за призначенням пенсії на пільгових умовах.

Щодо посилання відповідача на неможливість проведення перевірки достовірності документів щодо підтвердження пільгового характеру роботи позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону України №1058 та п. 4.2 Порядку №22-1 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

При цьому суд зауважує, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження (зокрема у зв`язку з проведенням АТО та неможливістю проведенням перевірки періодів роботи, оскільки підприємства розташовані на тимчасово окупованій території України), а тому неможливість проведення перевірки правомірності видачі довідки не дає підстав для відмови у зарахуванні стажу роботи при його підтвердженні записами у трудовій книжці.

Крім того, частиною 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Суд зауважує про те, що посади, які займав позивач віднесенні до списків виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення затверджених Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, Постановою Кабінету СРСР від 26.01.1991 року № 10, Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, що відповідно діяли до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З врахуванням наведених обставин та норм чинного законодавства, судом було встановлено, що стаж роботи позивача (за спірний період часу) визначений в довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Таким чином, суд приходить до висновку, щодо визнання протиправним та скасування рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02.10.2018 року № 2802 про відмову в призначені пенсії, зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа» та з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» до пільгового стажу роботи за списком № 2 та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву № 2802 від 23.08.2018 року ОСОБА_1 про призначення пенсії з урахуванням періодів роботи з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа» та з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» як пільгового стажу роботи за списком № 2.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2018 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. до ухвалення судового рішення по справі.

Нормами частини другої статті 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір в розмірі 704,80 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 02.10.2018 року № 2802 про відмову в призначені пенсії.

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А, код ЄДРПОУ 37755477) зарахувати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_2) періоди роботи з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа» та з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» до пільгового стажу роботи за списком № 2.

Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А, код ЄДРПОУ 37755477) повторно розглянути заяву № 2802 від 23.08.2018 року ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_2) про призначення пенсії з урахуванням періодів роботи з 01.01.2011 року по 30.06.2014 року в якості електрогазозварника 5 розряду в КП «Макіївтепломережа» та з 01.02.1985 року по 31.10.1996 року в якості електрогазозварника ручного зварювання в колективному Макіївському спеціалізованому управлінні «Укренергочормет» як пільгового стажу роботи за списком № 2.

Стягнути з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А, код ЄДРПОУ 37755477) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 18 січня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної

сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.