Рішення № 79233424, 08.01.2019, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
08.01.2019
Номер справи
366/1929/18
Номер документу
79233424
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 366/1929/18

Провадження № 2/366/34/19

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08 січня 2019 року Іванківський районний суд Київської області в складі:

головуючої-судді Тетервак Н.А.,

при секретарі - Німченко Н.Ю.,

за участю сторін:

позивач - не з»явився (заява),

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків Київської області справу за позовом ОСОБА_3 до Державного підприємства «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» про стягнення упущеної вигоди,

В С Т А Н О В И В:

24 липня 2018 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про стягнення упущеної вигоди.

Позивач мотивує свої позовн6і вимоги тим,що з 27.01. 2014 року по 16.08.2016 року працювала на Державному підприємстві «Центр організац3ійео-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження»(далі-ДП»ЦОТІЗ») та згідно наказу № 37-ос від 16 серпня 2016 року була звільнена на підставі п.6 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

З квітня 2010 року вона перебуває на пенсійному обліку в Костопільському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком по Списку №1,відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

25 серпня 2016 року вона звернулася до ДП»ЦОТІЗ» із заявою видати їй довідку про підтвердження роботи в особливо шкідливих умовах(далі-ОШУП) за період з 27.01.2014 року по 16.08.2016 року,для проведення перерахунку її пенсії,однак, 20.10. 2016 року отримала від ДП»ЦОТІЗ» довідку №11 від 12 жовтня 2016 року про підтвердження її роботи на ДП»ЦОТІЗ»з зоні відчуження в ОШУП.

Управління Пенсійного фонду України в Березнівському районі Рівненської області листом від 17.01. 2017 року №199/04 відмовило їй у зарахуванні стажу в полуторному розмірі за період з 27.01.2014 року по 16.08.2016 року,оскільки відсутні належні записи в трудовій книжці та відсутні уточнюючі довідки.

Форма довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджена Постановою Кабінету міністрів України від 12.08.1993 року №637,із змінами, внесеними постановою КМУ від 05.07. 2006 р.№920(Додаток№5).

Форма уточнюючої довідки про безпосередню зайнятість на роботах у зоні відчуження затверджена постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 09.03. 1988 року №122.

При видачі її трудової книжки після звільнення відповідачем грубо порушено вимоги Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників,затвердженої наказом Мінпраці,Мінюсту,Мінсоцзахисту від 29.07.1993 №58,згідно якого,якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах,запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу,виданого за результатами атестації робочих місць. До трудової книжки додається засвідчений в установленому порядку витяг із наказу,яким затверджено перелік робочих місць,виробництв,робіт,професій, для працівників яких передбачено пільгове забезпечення.

Якщо працівника прийнято на роботу після проведення атестації робочих місць та видання НАКАЗУ про результати атестації,першим до трудової книжки вносять запис про прийняття на роботу,а другим - про підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах.

Оскільки саме трудова книжки є основним документом,що підтверджує стаж роботи і яка була оформлена відповідачем з порушенням наведеної вище Інструкції.

Для отримання вказаних уточнюючих довідок Костопільським управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області було направлено запит №963/04 від 15.03.2017 року,на який ДП»ЦОТІЗ» повідомило,що відсутні правові підстави для видачі уточнюючих довідок у зв»язку з відсутністю професій підприємства у Списках виробництв,робіт,професій,посад і показників,зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Вона звернулася до Березнівського суду з адміністративним позовом на дії Костопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (далі-ОУПФУ). На вимогу суду ДП»ЦОТІЗ» надало довідку №1 від 19 березня 2018 року про безпосередню її(ОСОБА_3.) зайнятість на роботах у зоні відчуження за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03. 1988 №122 та довідку №1 від 19 березня 2018 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за формою,затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 05.07.2006 року №920.

Копії вказаних довідок вона отримала в суді та надала ОУПФ,де її повідомили,що з 1 жовтня 2017 року проведено перерахунок її пенсії з урахуванням набутого страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії. З 1 квітня 2018 року проведено перерахунок її пенсії та зараховано до стажу роботи за Списком №1 період роботи в зоні відчуження з 27.01.2014 року по 16.08. 2016 року. Після перерахунку загальний розмір пенсії становить 4222,37 грн.,в тому числі -основний розмір -3990,05грн.;доплата за понаднормовий стаж роботи- 232,32грн.

Згідно із ч.1 ст.1166 ЦПК України,шкода,завдана неправомірними рішеннями,діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи,а також шкода,завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст.22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права,має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв»язку із знищенням або пошкодженням речі,а також витрати,які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права(реальні збитки),доходи,які особа могла б реально одержати за звичайних обставин,якби її право не було порушене(упущена вигода).

Позивач просить стягнути з відповідача на її користь збитки (упущену вигоду) в розмірі 11 818,25 грн. (одинадцять тисяч вісімсот вісімнадцять гривень двадцять п»ять копійок) та судові витрати по справі.

В судове засідання позивач не з»явився. Надіслала заяву про розгляду справи у відсутності позивача. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача(за дорученням) - ОСОБА_2,- позов визнав частково,а саме: сам факт ненадання довідки за формою №122 та №920,- визнав, відшкодування втраченої вигоди-не визнав.

Представник відповідача пояснив,що Державне підприємство »Центр організаційно- технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження «(далі- ДП»ЦОТІЗ») створено наказом Державного агентства України з управління зоною відчуження №88 від 09.07. 2013 року з 01.01. 2014 року. Список ………. Атестація робочих місць проводиться згідно Постанови Кабінету Міністрів України,Положення,інших нормативн6их актів. Після створення ДП»ЦОТІЗ» в 2014 році -це підприємство не було включено у перелік підприємств з шкідливими умовами праці,і це «упущення» адміністрація мала вирішити в

Підприємство видало наказ про атестацію робочих місць,підготувало відповідні документи,але проведення підприємством атестації робочих місць не є кінцевим етапом,який дає право підприємству видавати довідки про роботу в шкідливих умовах праці,оскільки атестація робочих місць робиться не тиждень,а це триваючий процес. Наказ про проведення атестації робочих місць ДП»ЦОТІЗ» видало 26.12. 2014 року,а про його завершення - 02.02.2016 року. Атестація робочих місць має проводитися згідно Постанови Кабінету4 міністрів України №332 від 01.08.1992 року,згідно Методичним рекомендаціям. Має бути підготовлено ряд документів, проведена відповідна робота згідно з Положенням,у відповідній послідовності: штатний розклад,накази, карти робочого часу,фото робочого часу і ін.. Наказ перо завершення атестації робочих місць на ДП»ЦОТІЗ» видано 27.05.2015 року, однак,проведення атестації робочих місць було завершено на підприємстві, але це не кінцевий етап атестації, оскільки атестація робочих місць на підприємстві має бути узгоджена з експертами Міністерства праці. Фахівці УПФ також мають право перевірити наявність оригіналів документів, їх відповідність.

Лист Головного управління Держпраці у Київській області «Про результати проведення атестацій робочих місць» від 26.01. 2018 року підтвердив відповідність вимогам закону проведення атестації робочих місць на ДП»ЦОТІЗ»,а тому лише з цього часу відповідач мав змогу надавати працівникам довідки,зокрема і по формі №122, для призначення пільгової пенсії.

Крім того, позивач не зверталася до УПФ, щоб пенсію їй перерахували з 16.08.2016 року. Позивачу не відмовлено у перерахуванні пенсії згідно довідки від 19.03. 2018 року,але за минулий час-з 16.08.2016 року, а тому відповідач вважає,що втраченої вигоди немає.

Вислухавши представника відповідача,дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов наступного.

Згідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.09.1992 року слідує,що «Установити, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на

пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. N 461 а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахуноквласних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.1992 року № 442 ( із змінами №741 від 05.10.2016 (далі-Порядок №442 від 01.09.1992 р.) «атестація робочих місць за умовами праці (надалі -

атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно

від форм власності й господарювання, де технологічний процес,

використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними

джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть

несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх

нащадків як тепер, так і в майбутньому».

Атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними

рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами

праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ».

Відповідно до п.4 Порядку №442 від 01.09.1992р.,»атестація проводиться атестаційною комісією, склад повноваження якої визначаються наказом по підприємству,

організації, в строки, передбачені колективним договором, але не

рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається

уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа».

З наказу Державного агентства України з Управління зоною відчуження від 09.07. 2013 року №88 слідує,що ДАУ цим наказом постановило: «Створити Державне підприємство «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження. Виконуючим обов»язки директора підприємства «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» призначити ОСОБА_5,якому в тижневий строк розробити і подати Статут підприємства(а.с. 90).

Позивач та відповідач не надали копію Статуту та інформацію про його затвердження,однак,з відзиву на позов слідує,що ДП»ЦОТІЗ» утворено 01.01. 2014 року( а.с. 41 абз.7).

З копії Трудового договору від 27 січня 2014 року та копії трудової книжки ОСОБА_3 слідує,що в ДП»Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення зоною відчуження» ОСОБА_3 прийнято з 27 січня 2014 року,а звільнена 16.08. 2016 р.( а.с. 7-8),тобто,на час прийняття позивача на роботу у відповідача не було проведено атестацію робочих місць,а наказ про створення комісії з проведення атестації робочих місць прийнято 26.12. 2014р., а саме:

З наказу № 202 від 26.12. 2014 року «Про проведення атестації робочих місць» слідує: призначити постійно діючу комісію з атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві,поставлено завдання провести атестацію робочих місць працівників,зайнятих повний робочий день у зоні відчуження відповідно до «Порядку проведення атестації робочих місць» та «Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці», а саме:провести роботу по підготовці до атестації робочих місць за умовами праці.( а.с.50- 51).

Аналогічний наказ №178 прийнято на підприємстві «ЦОТІЗ» 24.12. 2015 року,де перед новим складом комісії поставлено завдання провести роботу по підготовці до атестації робочих місць за умовами праці(а.с. 52-53).

З Наказу директора ДП »ЦОТІЗ» №47 від 27.05.2015 року »Про результати атестації робочих місць за умовами праці» слідує,що роботу з проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві вважати завершеною,а саме: Затвердити перелік посад(робіт) на робочих місцях з особливо шкідливими умовами праці ДП»ЦОТІЗ»,зайнятість в яких повний робочий день у зоні відчуження дає право на гарантії,пільги та компенсації для працівників, визначені законодавством(додається)(а.с. 54).

Відповідно до п.4 Порядку №442 від 01.09.1992 проведення атестації робочих місць за умовами праці, »відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації

покладається на керівника підприємства, організації»,однак, в нормативних документах не вказано строки, в які підприємство повинно провести атестацію робочих місць.

З Порядку №442 від 01.09.1992 р. слідує,що атестація робочих місць за умовами праці передбачена законодавством,регулюється рядом документів, як постановами Кабінету Міністрів України,так і Методичними рекомендаціями та даними Умовами,і є довготриваючий процес, який вимагає проведення значної підготовчої роботи із залученням спеціалістів та експертів, зокрема,згідно п.5 Умов,»До проведення атестації можуть залучатися проектні та

науково-дослідні організації, технічні інспекції праці профспілок,

територіальні органи Держпраці».

Так,згідно п. 6 Умов, » Атестація робочих місць передбачає:

установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов

праці;

санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого

середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому

місці;

комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;

установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її

характеру за гігієнічною класифікацією;

обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із

шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими)

умовами праці;

визначення (підтвердження) права працівників на пільгове

пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах;

складання переліку робочих місць, виробництв, професій та

посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників;

аналіз реалізації технічних і організаційних заходів,

спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки

праці»,тобто, для проведення атестації робочих місць необхідна відповідна підготовча робота,залучення спеціалістів,консультантів.

Згідно п.7 Умов» гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться лабораторіями, атестованими

Держпраці і МОЗ в порядку визначеному Мінсоцполітики разом з МОЗ.

Оцінка умов праці під час атестації робочих місць проводиться

з метою встановлення класів (ступенів) шкідливих умов праці

відповідно до Державних санітарних норм та правил "Гігієнічна

класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності

факторів виробничого середовища, важкості та напруженості

трудового процесу" затверджених МОЗ».

з наданих відповідачем документів слідує,що атестація робочих місць довго триваючий,поетапний процес, що підтверджується,що відповідач завершення кожного етапу по підготовці відповідного документу, проводив наказом,затверджуючи кожний документ(а.с. 90-160).

Відповідно до п.10 Порядку №442 від 01.09.1992 р., » Пропозиції щодо внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, готуються Держпраці на підставі обґрунтованих та погоджених із МОЗ клопотань

заінтересованих міністерств та інших центральних органів

виконавчої влади, узгоджених із всеукраїнськими галузевими

профспілками та об'єднаннями роботодавців, і подаються

Мінсоцполітики до Кабінету Міністрів України»,отже строки проведення атестації робочих місць не в повній мірі залежать від роботодавця,оскільки списки підприємств, виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, готуються Держпраці на підставі обґрунтованих та погоджених із МОЗ клопотань заінтересованих міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, узгоджених із всеукраїнськими галузевими

профспілками та об'єднаннями роботодавців, і подаються

Мінсоцполітики до Кабінету Міністрів України «.

З пункту 11 Порядку №442 від 01.09.1992р.(із змінами) №741 від 05.10.2016 р. слідує,що «Контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці, правильністю застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, Переліку виробництв, цехів, професій і посаді з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, Переліків робіт із

особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими

умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці, та

інших нормативно-правових актів, відповідно до яких надаються

пільги та компенсації працівникам за роботу із шкідливими умовами

праці, покладається на Держпраці».

З листа ДП»Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» від 22.01. 2018 року( а.с. 88)слідує,що ДП»ЦОТІЗ» звернулося до Головного управління Держпраці у Київській області з листом,що ДП»ЦОТІЗ»,яке створено з 01.01.2014 року наказом Державного агентства України від 09.07.2013 р.№88 відповідно до вимог »Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці»,затвердженими постановою КМ України від 01.08.1992 р.№442 провело атестацію робочих місць за умовами праці та просить зарахувати результати атестації робочих місць за умовами праці щодо надання працівникам підприємства прав на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1.До листа додаються матеріали №№1-14(а.с. 88-89).

З листа Головного Управління Держпраці у Київській області від 26.01.2018 року слідує,що «Головне управління Держпраці у Київській області розглянуло звернення Державного підприємства «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» з проханням надати експертну оцінку Державної експертизи умов праці щодо якості проведення атестацій робочих місць і повідомляє.

Надані адміністрацією ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» матеріали атестацій робочих місць за умовами праці (наказ від 26.12.2014 № 202 «Про проведення атестації робочих місць»; наказ від 24.12.2015 № 178 «Про призначення комісії з атестації робочих місць»; протоколи атестаційної комісії ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження»; наказ від 27.05.2015 № 47 «Про результати атестації робочих місць за умовами/праці»; наказ від 02.02.2016 № 14 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці»; спостережні листи по визначенню фактичної зайнятості протягом робочого часу атестованих робочих місць; посадові інструкції атестованих працівників) - відповідають постановам Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці»; від 16.01.2003 № 36 і від 24.06.2016 № 461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі Список № 1, Список № 2); від 04.07.2017 № 479 «Про внесення змін до змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 p...N 461»; Методичним рекомендаціям для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених Мінпраці і МОЗ України 01.09.1992 №41.

Наказами від 27.05.2015 № 47 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» і від 02.02.2016 № 14 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» працівникам ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною) відчуження» встановлені (підтверджені) пільги та компенсації за роботу у важких, шкідливих умовах праці та за особливий характер праці:

- право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 - працівникам, які зайняті на роботах у зоні відчуження сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше.

Враховуючи вищезазначене, атестацію робочих місць за умовами праці, проведену ДП «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» вважати такою, що відповідає вимогам чинного законодавства та діючим нормативним документам (постанова Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442 та Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Мінпраці України від 01.09.1992 № 41)». (а.с. 58-59).

Отже, до 26.01. 2018 року відповідач ДП»ЦОТІЗ» не міг видати позивачу довідку форми №122 та №920.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування».

Позивач стверджує,що за період з вересня 2016 року по березень 2018 року позивачу завдано матеріальних збитків у вигляді упущеної вигоди в розмірі 11 818 грн. 25 коп.

Відповідно до ст.1166 ЦК України,»майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала».

Як слідує з матеріалів справи,а саме:заяви ОСОБА_3 від 22.10.2016 року на ім»я директора ДП»ЦОТІЗ»(а.с.15), заяви ОСОБА_3 до УПФ в Березнівському районі(а.с. 18)листа УПФ від 17.01. 2017 р.( а.с. 19),заяви ОСОБА_3 до директора ДП»ЦОТІЗ» від 30.01. 2017 р.(а.с. 20),листами Костопільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 13.05.2017 р. та 20.04.2017р.(а.с. 22-23), позивач неодноразово зверталася до ДП»ЦОТІЗ» про надання їй довідки форми №122 та №920 для перерахунку пенсії, і так як вказана довідка не була надана, та позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, і перераховано лише з 1 квітня 2018 року,після отримання довідки форми №122 та №920,що однозначно спричинило для позивача матеріальні втрати,однак,позивач не довела,що ДП»ЦОТІЗ» мало можливість видати позивачу вказані довідки,а завершення атестації робочих місць за умовами праці та отримання висновку Держпраці лише 26.01. 2018 року вчинено з вини відповідача -ДП»ЦОТІЗ»,оскільки судом встановлено,що відповідач провів значну роботу,якість якої підтверджено листом Головного управління Держпраці у Київській області від 26.01.2018р.(Висновок) а отже, позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 22,1166 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. ст.ст. 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд-

У Х В А Л И В:

ОСОБА_3 в позові до Державного підприємства «Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження» про стягнення упущеної вигоди,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Іванківський районний суд протягом 30 днів з часу його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи,зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 17 січня 2019 року.

Суддя: Н.А. Тетервак