Рішення № 79228553, 16.01.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
826/11726/18
Номер документу
79228553
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 січня 2019 року № 826/11726/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі- позивач/ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач/ ГУ ПФУ у м. Києві), в якій просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві при проведені перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону №3668-VI від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статті 13 Закону України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення ociб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції чинної станом на дату призначення пенсії, a саме на жовтень 2008 року та виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року з 82 відсотків до 70 відсотків грошового забезпечення, протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону №3668-VI від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статті 13 Закону України № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинної станом на дату призначення пенсії, а саме на жовтень 2008 року, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 по відповідній посаді згідно довідки МВС України від 15 березня 2018 року № 22/6-70457 у розмірі 82 відсотки грошового забезпечення з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії;

- виплатити перераховану та несплачену частину пенсії з 01 січня 2016 року одним платежем.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.07.2018 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та витребувано від останнього докази та відповідні матеріали.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідач при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправно зменшив її основний розмір з 82% до 70 % суми грошового забезпечення.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав правомірності дій.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян органу Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб».

В квітні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до якого підсумок пенсії позивача (з надбавками) становить 13096,58 грн., з яких:

Посадовий оклад - 2900 грн.;

Оклад за військове звання - 2200 грн.;

Процентна надбавка за вислугу років 50% - 2550 грн.;

Премія 86,23% - 6596,60 грн.

Всього - 14246,60 грн.

Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі 9972,62 грн. з урахуванням доплати - 12465,78 грн., в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2493,16 грн.;

Підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи/ при виконанні обов'язків В/С інвалід війни 2 групи - 580,80 грн.; інваліди війни 2 групи/ при виконанні обов'язків в/с -50 грн.

ОСОБА_1 в травні 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в розмірі 82% грошового забезпечення відповідно до довідки МВС України 2018 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, яка виготовлена МВС України згідно «Додатку -3» Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та направлена до ГУ ПФУ у м. Києві для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2016.

Листом від 15.06.2018 №21659/03/В-1321 Головне управління Пенсійного фонду України повідомило позивача, що на виконання постанови КМУ №103 управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача, наданої до управління ліквідаційною комісією ГУ МВС України в м. Києві . Виплату буде проведено в порядку, визначеному вказаною постановою, доплату різниці пенсії за січень, лютий, березень 2018 року в сумі 20943,75 грн. виплачено в березні поточного року. Зазначено, що статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» визначено, що загальний (з 29.04.2006 - максимальний) розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати, зокрема, з 01.05.2014 - 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Вважаючи таке зменшення розміру відсотка суми грошового забезпечення позивача протиправним, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії Позивачу, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 08.07.2011 року, максимальний розмір пенсії згідно ч. 2 ст. 13 зменшено з 90 процентів на 80.

У подальшому Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01.04.2014 року, внесено зміни до статті 13 Закону, зокрема, у частині другій цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Таким чином, з 01.04.2014 року положення ч. 2 ст. 13 Закону щодо призначення військовослужбовцям пенсії від сум їх грошового забезпечення у розмірі не більше 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що підстави та порядок перерахунку раніше призначених пенсій регулює стаття 63 Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» змін не зазнавали.

Крім того, внесені вищезгаданим Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до стаття 13 Закону щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії військовослужбовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90, а потім 80 і згодом 70 процентів грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17.

Матеріалами справи підтверджується, що на момент призначення пенсії ОСОБА_1 (жовтень 2008 року) основний розмір пенсії становив 82% грошового забезпечення.

Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд дійшов висновку про необхідність перерахунку та виплати позивачу пенсії у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, а саме - 82% грошового забезпечення.

Крім того, судом враховується, що Верховний Суд у рішенні від 15.02.2018 року у зразковій справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018 року, зазначив, що право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з тим, пунктом 2 розділу 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.

Щодо виплати перерахованої пенсії, зокрема, виплати несплаченої пенсії з 01.01.2016 одним платежем, суд враховує наступне.

24.02.2018 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).

Зазначеною постановою було внесено зміни до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, абзацом першим пункту 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України фактично більш чітко врегульовано питання перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських, яке було предметом розгляду Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.

Суд приймає до уваги ту обставину, що постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01 січня 2018 року, а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року (включно) у зв'язку із таким перерахунком.

На цьому ж наголосив Верховний Суд в ухвалі від 02 травня 2018 року по справі №818/1076/18, зазначивши, що Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

За змістом частини першої статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 27 лютого 2014 року № 794-VII, акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Крім того, суд зазначає, що Кабінет Міністрів України у постанові № 103 не відмовився від взятого Державою зобов'язання перерахунку та виплати пенсії відповідним категоріям осіб, не позбавив їх права на отримання перерахованого відповідного розміру пенсії, а лише змінив порядок виплати заборгованості, що виникла у зв'язку із таким перерахунком, відстрочивши та розстрочивши її з 2019 року, а тому вважає, що порядок виплати пенсії, встановлений цією постановою Уряду, цілком відповідає вимогам чинного законодавства та положенням статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на таке.

Разом з тим, оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не скасовував, а навпаки, підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії, змінивши механізм реалізації цих прав (встановив особливий порядок виплати заборгованості перерахованої пенсії), то вказане рішення Уряду підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Отже, з огляду на встановлені судовим розглядом справи обставини суд визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, та як наслідок необхідності зобов'язати відновити попередній стан, що мав до такого порушення, а саме зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення та провести виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» без обмеження максимального розміру пенсії.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у в установлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, приписами наведеної статті суду надано право, а не обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За встановлених у даній справі обставин, судом не вбачається підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 159, 243-245, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку з 01 січня 2016 року пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення та провести виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» без обмеження максимального розміру пенсії.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.К. Каракашьян