Рішення № 79225266, 10.01.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
280/5235/18
Номер документу
79225266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2019 року Справа № 280/5235/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07 грудня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати неправомірними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з дати первинного призначення, тобто з 21.09.2017 з врахуванням коефіцієнта кратності стажу – 1,35;

зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії позивача з дати первинного призначення, з 21.09.2017 з врахуванням коефіцієнта кратності стажу – 1,35, який діяв до 01.10.2017, та забезпечити виплату різниці між перерахованою та фактично отриманою пенсією та провадити в подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі.

Ухвалою суду від 11.12.2018 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що у вересні 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також просив обчислити пенсію з заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000. Зазначає, що відповідачем з 21.09.2017 призначено позивачу пенсію за віком із середньомісячного заробітку, визначеного за період роботи з 01.07.2000 по 31.08.2017, а також об’єднаним управлінням вказано на те, що для призначення пенсії з заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000 необхідно здійснити перевірку наданих до заяви довідок про заробітну плату за вказаний період.

Позивач зазначає, що після проведеної перевірки наданих довідок про заробітну плату відповідачем з 01.01.2018 було здійснено перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000, проте, під час перерахунку було зменшено розмір належної позивачу пенсії, у зв’язку із зменшенням коефіцієнту стажу з 1,35 (діяв до 01.10.2017) на 1. Вказує, що несвоєчасна та тривала перевірка довідок про його заробітну плату за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000 була здійснена з вини працівників Пенсійного фонду, у зв’язку з чим позивач має право на розрахунок пенсії виходячи із коефіцієнту страхового стажу 1,35. Просить задовольнити позовні вимоги.

Від відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому позивач послався на те, що 21.09.2017 об’єднаним управлінням страховий стаж позивача був розрахований із застосуванням кратності 1,35, що підтверджується відповідним розпорядженням. Зазначає, що у зв’язку із тим, що позивачем до заяви про призначення пенсії було надано довідки про заробітну плату видані ВАТ «АТП 12327», з яких позивач просив обчислити середньомісячний заробіток, об’єднаним управлінням було направлено запит для перевірки обґрунтованості видачі довідок до контрольно-перевірочного відділу при ГУ ПФУ в Запорізькій області. Вказує, що за результатами проведеної перевірки встановлено, що суми заробітної плати, зазначені в довідках не відповідають сумам заробітної плати у особових рахунках по нарахуванню заробітної плати за період з 1995 року по 2000 рік, що зумовило видачу нової довідки від 22.12.2017.

Відповідач зазначає, що 10.01.2018 позивачем подано до об’єднаного управління заяву, в якій позивач просив провести перерахунок пенсії виходячи з 60 місяців за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000, у зв’язку з чим відповідачем з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача та застосовано при перерахунку пенсії коефіцієнт 1, оскільки саме такий коефіцієнт був передбачений Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» станом на січень 2018 року. Вважає дії об’єднаного управління правомірними та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 18.09.2017 позивач звернувся до Шевченківського об’єднаного УПФУ м. Запоріжжя з заявою про призначення пенсії за віком, в якій просив обчислити пенсію з заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000, у зв’язку з чим до об’єднаного управління подано довідки ВАТ «АТП 12327» від 18.06.2013 №047 (за період з 01.01.1991 по 31.12.1995) та №048 (за період з 01.01.1996 по 30.06.2000).

Відповідно до протоколу №99990 від 20.09.2017 позивачу призначено пенсію за віком з 21.09.2017, виходячи із середньомісячного заробітку за період з 01.07.2000 по 31.08.2017, а також застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35.

Оскільки первинних документів, підтверджуючих довідки про заробітну плату позивачем надано не було, на виконання вимог ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», об’єднаним управлінням було направлено запит на проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату до контрольно-перевірочного відділу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Відповідно до відзиву об’єднаного управління, Акт перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату, виданих ВАТ «АТП 12327» від 22.12.2017 року №7191/2 надійшов до об’єднаного управління 03.01.2018.

За результатами проведеної перевірки контрольно-перевірочним відділом встановлено, що суми заробітної плати, зазначені у довідках не відповідають сумам заробітної плати у особових рахунках по нарахуванню заробітної плати за період з 1995 року по 2000 рік. Встановлено відхилення у 1998 році, а саме: у липні врахована відпустка серпня у сумі 238,75 грн., також, встановлено відхилення у 1999 році, а саме: у липні врахована відпустка серпня у сумі 229,31 грн. Відхилення у розрахунках заробітної плати не вплинули на загальну річну суму заробітної плати, але впливають на розрахунок коефіцієнта заробітку в окремих місяцях (формула розрахунку коефіцієнту заробітної плати застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії визначено п.2 ст.40 Закону). На підставі зазначеного, посадовими особами ВАТ «АТП 12327» було видано нову довідку про заробітну плату за період з 01.01.1996 року по 30.06.2000 року від 22.12.2017 року №86.

За результатами проведеної перевірки та на підставі зазначеного, ОСОБА_1 запрошено до об’єднаного управління для подання заяви на перерахунок пенсії по заробітку.

Судом встановлено, що відповідний перерахунок пенсії було проведено відповідачем з 01.01.2018, на підставі наданої позивачем заяви від 10.01.2018 року, після чого розмір пенсії розраховано виходячи із загального стажу роботи 42 років 2 днів (станом на 31.08.2017 року), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,42000 та середньомісячного заробітку за періоди з 01.03.1995 року по 29.02.2000 року та з 01.07.2000 року по 31.08.2017 року, з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарству України за 2014-2016 рік (3764,40 грн.) - 7078,73 грн. (1,88044 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати х 3764,40 грн.).

Позивач, не погодився з правомірністю застосування коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1 замість 1,35, звернувся з даним позовом до суду.

За приписами статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений на розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі – Закон №1058).

Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Під час розгляду адміністративної справи судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що позивач з заявою про призначення пенсії за віком звернувся до об’єднаного управління 18.09.2017, а також просив обчислити пенсію з заробітної плати за 60 місяців за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 по з 01.01.1996 по 30.06.2000, для чого надав довідки ВАТ «АТП 12327» від 18.06.2013 №047 (за період з 01.01.1991 по 31.12.1995) та №048 (за період з 01.01.1996 по 30.06.2000).

Згідно ч.1 ст.40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону №1058 (в редакції чинній станом на момент призначення пенсії за віком – 21.09.2017), коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс= См х Вс / 100 х 12, де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

З протоколу №99990 від 20.09.2017 встановлено, що під час первинного призначення позивачу пенсії за віком об’єднаним управлінням обраховано пенсію з урахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності – 1,35, як то було передбачено ч.1 ст.25 Закону №1058.

В свою чергу, після проведення перевірки обґрунтованості видачі ВАТ «АПТ 12327» довідок про заробітну плату відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням коефіцієнту стажу з урахуванням кратності – 1.

Разом з тим, суд не може погодитись з правомірністю дій відповідача щодо зменшення коефіцієнту стажу, з огляду на наступне.

Постановою правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок

подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі – Порядок №22-1).

Відповідно до пп.3 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно п.4.3 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.1.7 Порядку №22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Суд зазначає, що після надходження 18.09.2017 до об’єднаного управління заяви позивача про призначення пенсії за віком, відповідачем прийнято рішення про призначення позивачу пенсії, що свідчить про відповідність поданих документів вимогам чинного законодавства України.

Також під час призначення позивачу пенсії за віком з 21.09.2017 відповідачем підтверджено право позивача на розрахунок пенсії за віком виходячи з коефіцієнту стажу з урахуванням кратності – 1,35.

Крім того, згідно п.1.7 Порядку №22-1, якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Разом з тим, положення абзацу 4 пункту 1.7 Порядку №22-1 не можуть бути поширені на спірні правовідносини, оскільки позивачем було надано всі документи необхідні для призначення пенсії за віком, а об’єднаним управлінням не повідомлялось позивача про необхідність подання протягом трьох місяців додаткових документів.

Навпаки, відповідач після надходження заяви про призначення пенсії за віком скористався, відповідно до п.4.2 Порядку №22-1, наданими повноваженнями щодо перевірки обґрунтованості видачі ВАТ «АТП 12327» довідок про заробітну плату за період з 01.01.1991 по 31.12.1995 та з 01.01.1996 по 30.06.2000, для чого направлено запит до контрольно-перевірочного відділу при ГУ ПФУ в Запорізькій області.

В свою чергу, перевірка обґрунтованості видачі довідок ВАТ «АТП 12327», з незалежних від позивача підстав, була проведена контрольно-перевірочним відділом при ГУ ПФУ в Запорізькій області з пропуском 3-х місячного строку з дня звернення позивача за призначенням пенсії.

За таких обставин, суд зазначає, що позивач не може нести відповідальність за несвоєчасне проведення органом Пенсійного фонду перевірки довідок про заробітну плату, а тому розмір пенсії повинен переглядається з дати призначення, тобто з 21.09.2017.

При цьому, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що перевірка довідок здійснювалась контрольно-перевірочним відділом при ГУ ПФУ в Запорізькій області, оскільки рішення про перерахунок пенсії приймалось саме відповідачем.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності здійснення перегляду розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.

Посилання представника відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду суд не приймає, оскільки рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії з дати призначення датовано 23.08.2018, а з позовною заявою до суду позивач звернувся 07.12.2018, що свідчить про дотримання позивачем 6-ти місячного строку звернення з позовом до суду.

В свою чергу, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню вимоги про зобов’язання відповідача провадити в подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі, оскільки завданням адміністративного судочинства України є захист порушених прав, а захист прав фізичних осіб від можливого порушення таких прав у майбутньому.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (69118, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка Карого, буд.25-А, код ЄДРПОУ 41248959) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо не перегляду розміру пенсії ОСОБА_1 з дати первинного призначення пенсії, а саме з 21.09.2017.

Зобов’язати Шевченківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з дати первинного призначення, а саме з 21.09.2017 із застосуванням коефіцієнта стажу з урахуванням кратності – 1,35, а також здійснити виплату різниці між перерахованою та фактично отриманою пенсією.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Новікова