Рішення № 79222339, 16.01.2019, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.01.2019
Номер справи
132/3968/18
Номер документу
79222339
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 132/3968/18

РІШЕННЯ

Іменем України

16 січня 2019 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Бондаренко О.І.

секретаря судового засідання Нагірняк Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Калинівської міської ради Вінницької області, виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Калинівський районний суд Вінницької області про зобов'язання виділити службове житло, -

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького районного суду Вінницької області з Апеляційного суду Вінницької області 09.11.2018 року, за підсудністю, надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Калинівської міської ради Вінницької області, виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Калинівський районний суд Вінницької області про зобов'язання виділити службове житло, яка після автоматичного розподілу справ між суддями передана судді Вінницького районного суду Вінницької області Бондаренко О.І.

Ухвалою судді від 21.11.2018 року відкрито провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Калинівської міської ради Вінницької області, виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - Калинівський районний суд Вінницької області, про зобов'язання виділити службове житло та призначено підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи.

Ухвалою судді від 10.12.2018 року закрито підготовче засідання у даній справі, справа призначена до судового розгляду по суті.

Позовна заява мотивована тим, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України, який в передбаченому законом порядку з 02.09.1999 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.

Указом Президента України від 20.08.2018 року № 228/2018 «Про переведення суддів», позивача, як суддю Докучаєвського міського суду Донецької області переведено на посаду судді Калинівського районного суду Вінницької області.

Наказом голови Калинівського районного суду Вінницької області Аліменка Ю.О. від 27.08.2018 року № 83-С, позивач зарахований до штату суддів Калинівського районного суду Вінницької області, шляхом переведення, з 03.09.2018 року, та з цього часу почав виконувати свої посадові обов'язки.

Згідно довідки від 27.04.2017 року № 0000192168, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, позивач має спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи.

Власного житла на підконтрольній Україні території, зокрема, у Вінницькій області, позивач не має; тимчасово, без реєстрації проживає у житловому будинку найближчої родини за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Зокрема, як передбачено в частині першій статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа має право на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання, та інші права, визначені Конституцією та законами України.

З метою реалізації свого законного права на забезпечення службовим житлом, позивач в передбаченому законом порядку звернувся до голови Калинівського районного суду Вінницької області із відповідною заявою на одержання службового житла, за наслідком розгляду якої його, рішенням житлово-побутової комісії було включено до контрольного списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, за черговістю під № 1.

Відповідно до протоколу зборів суддів Калинівського районного суду Вінницької області від 19.10.2018 року, було прийняте рішення про надання позивачу службового житла відповідно до Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової

адміністрації України. Вирішено звернутись до Калинівської міської ради Вінницької області з листом стосовно можливості надання службового житла із фонду комунальної або державної власності, які перебувають на балансі міської ради.

На виконання рішення зборів суддів, відповідно до вимог Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, головою Калинівського районного суду Вінницької області Аліменком Ю.О. був направлений до Калинівської міської ради відповідний лист, одночасно із списком суддів, які потребують поліпшення житлових умов (для забезпечення службовими житловими приміщеннями), де суд просив надати позивачу відповідне службове житло. Але, згідно відповіді на цей лист, Калинівська міська рада відмовила у вирішенні вказаного питання, посилаючись на численність сімей, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті.

Таким чином, грубо порушено законне право позивача на отримання службового житлового приміщення на час виконання ним службових обов'язків судді місцевого суду.

Так, згідно статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, якщо інший порядок забезпечення службовим житлом не передбачено законом.

Відповідно до цієї норми, законодавець не передбачив будь-яких строків для забезпечення органами місцевого самоврядування судді службовим житлом після призначення останнього на посаду судді, тому це означає обов'язок органу місцевого самоврядування негайно забезпечити такого суддю службовим житлом.

Згідно пункту 5 розділу XII Прикінцеві та перехідні положення цього Закону, на Кабінет Міністрів України покладено: протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити розміщення Верховного Суду у приміщеннях, що вивільняються у зв'язку з ліквідацією Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України; у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; передбачити у проектах законів України про Державний бюджет України на 2017 та наступні роки видатки, пов'язані з реалізацією положень цього Закону; у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом затвердити вичерпний перелік судів, органів та установ системи правосуддя, охорона яких здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України.

Таким чином, оскільки місцем розміщення приміщення Калинівського районного суду Вінницької області є місто Калинівка, органами місцевого самоврядування, на які даним законом покладено обов'язки забезпечення судді цього суду, виступають відповідно до статей 5, 10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - Калинівська міська рада Вінницької області, що представляє відповідну територіальну громаду міста Калинівка, як власника житлового фонду комунальної власності та виконавчий комітет, на якого відповідно до підпункту 1 пункту «а» статті 29, підпунктів 1, 2 пункту «а», підпункту 5 пункту «б» статті 30 цього Закону, покладено власні (делеговані) повноваження - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; управління об'єктами житлово-комунального господарства; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; управління об'єктами житлово-комунального господарства, облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.

Постановою Кабінету міністрів України від 02.09.2015 року № 767 «Про внесення змін до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов'язків.

Отже, пунктом 56 цього Переліку визначено, що судді місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов'язків забезпечуються службовим приміщенням.

Таким чином, посада судді місцевого суду внесена до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення відповідно до діючого порядку надання службових жилих приміщень і користування ними, затвердженою постановою Радою Міністрів Української РСР від 4.02.1988 року № 37.

Даною постановою затверджено Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, яким визначено порядок надання службових жилих приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду і користування ними. Це положення не містить обмежень його застосування при забезпеченні службовими приміщеннями категорій працівників, зазначених у Переліку.

На виконання вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Житлового Кодексу Української РСР, Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ним в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів Української РСР від 4.02.1988 року № 37, розроблене та затверджене Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України від 22.12.2017 року, за яким після призначення на посаду суддя, працівник апарату, працівник адміністрації, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду, територіального управління ДСА України відповідно. Надання службових жилих приміщень безпосередньо не пов'язане з перебуванням судді, працівника апарату, працівника адміністрації на квартирному обліку та здійснюється без додержання черговості та врахування пільг, установлених для забезпечення громадян житлом.

Відповідно до положень статей 126, 130 Конституції України, незалежність і недоторканість суддів гарантуються Конституцією і законами України. Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Згідно зі статтею 48 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», незалежність судді забезпечуються, зокрема, належним матеріальним та соціальним забезпеченням суддів.

Вказаній нормі кореспондує пункт 1 Основних принципів незалежності суддів, затверджених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН № 40/32 від 29.11.1985 року та № 40/146 від 13.12.1985 року, яким встановлено вимогу, відповідно до якої незалежність суддів повинна бути гарантована державою і закріплена в її Конституції та законах; уряд й інші установи зобов'язані поважати і дотримуватися принципу

незалежності суддів. Рекомендація № К (94) 12 «Незалежність, дієвість та роль суддів», ухвалена Комітетом міністрів Ради Європи на 518 засіданнізаступниківміністрів13.10.1994 року, містить положення про те, що виконавча і законодавча влади повинні гарантувати незалежність суддів та утримуватися від кроків, які б могли поставити її під загрозу.

Гарантії незалежності суддів встановлено розділом IX Закону України «Про судоустрій і статус суддів», де у статті 138 визначено забезпечення житлових умов судді, що є однією із гарантій незалежності суддів, а саме їх належне матеріальне та соціальне забезпечення, зокрема надання суддям, які потребують поліпшення житлових умов, службового житла.

У рішенні Конституційного Суду України від 8.06.2016 року № 4-рп/2016, Конституційний Суд України наголосив, що конституційний статус суддів, які здійснюють правосуддя, передбачає їх належне матеріальне забезпечення, яке повинне гарантувати здійснення справедливого, незалежного, неупередженого правосуддя. Таке матеріальне забезпечення включає в себе і особливий порядок забезпечення службовим житлом суддів, які цього потребують.

Отже, забезпечення житлових умов судді відповідно до статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», є не правом органу місцевого самоврядування, а обов'язком, оскільки вказана норма Закону має імперативний характер та не передбачає умов для такого забезпечення, як фактична наявність такого житла.

Наявність великої кількості сімей, які перебувають на обліку в Калинівській міській раді, що потребують поліпшення житлових умов, а також відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті, не є підставою невиконання вимог статті 138.

Закону України «Про судоустрій і статус суддів», оскільки по-перше, судді згідно пункту 2 розділу ІІ Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, забезпечуються службовим житлом без додержання черговості та врахування пільг, установлених для забезпечення громадян житлом, а по-друге, у разі відсутності вільних жилих приміщень у виконавчому комітету чи відсутності фінансових ресурсів на їх придбання, орган місцевого самоврядування зобов'язаний реалізувати власні або делеговані йому повноваження та самостійно усунути дану обставину.

Відповідно до пункту другого частини 1 статті 152 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», забезпечення належних умов діяльності судів покладено на Державну судову адміністрацію України.

Згідно пунктів 1, 3 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України 22.10.2010 року № 12 (у редакції рішення Ради суддів України 04.06.2015 року № 50), ДСА України здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, представляє суди у відносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування в межах повноважень, установлених законом.

Основними завданнями ДСА України є: організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, визначених законом; забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування в межах повноважень, визначених законом.

За статтею 148 Закону України «Про судоустрій і статус судді», фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: Верховний Суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності; вищий спеціалізований суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності; Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України. Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.

Отже, дії Державної судової адміністрації України та її територіальних управлінь із забезпечення суддів житлом є додатковими (допоміжними) уразі не вирішення цього питання органом місцевої виконавчої влади.

Калинівський районний суд Вінницької області не є розпорядником бюджетних коштів та ніколи не був замовником будівництва відповідного службового житла, а тому вільне службове житлове приміщення, яке міг би зайняти суддя цього суду, відсутнє на балансі судової установи.

Таким чином, бездіяльність Калинівської міської ради щодо незабезпечення позивача службовим житлом, грубо порушує гарантії незалежності суддів, чітко закріплених Конституцією і законами України, в частині житлових прав позивача, які передбачені статтею 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», що негативно впливає на матеріальне та соціальне забезпечення позивача.

За наведених обставин позивач змушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просить зобов'язати Калинівську міську раду Вінницької області, виконавчий комітет Калинівської міської ради Вінницької області виділити йому, судді Калинівського районного суду Вінницької області, благоустроєне службове житлове приміщення за місцезнаходженням суду в місті Калинівка Вінницької області, в межах норм житлової площі, визначеної законодавством України.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позов підтримує, змін та доповнень не має, просить його задоволити, врахувавши правові висновки Верховного Суду України, викладених у відповідних постановах, наведених в описовій частині заяви, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Представник відповідача Калинівської міської ради Вінницької області в судове засідання не з'явився, суду надіслано відзив на позовну заяву позивача за підписом міського голови м. Калинівка Вінницької області - А. Шамалюка, в якому зазначено, що Калинівська міська рада Вінницької області позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні; справу розглянути без присутності представника Калинівської міської ради Вінницької області.

Згідно наданого відзиву, Калинівська міська рада Вінницької області не погоджується із доводами позивача стосовно зобов'язання Калинівської міської ради Вінницької області та виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, як органу місцевого самоврядування, забезпечити громадян житлом за будь-яких обставин, вважає вимоги позивача, зазначені в позовній заяві безпідставними, необгрунтовними та такими, що підлягають відхиленню з наступних підстав.

Так, згідно пп. 1, 2 п. «а», пп. 5, 7, 12 п. «б» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» в сфері повноважень в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, крім інших, належать власні повноваження, а саме: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності; а також делеговані повноваження, а саме облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням, здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності, здійснення заходів щодо ведення в установленому порядку єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Облік громадян здійснюється виконавчим комітетом Калинівської міської ради у відповідності до Житлового кодексу Української РСР та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року №470. Проте, згідно листа № 02-1-1697 від 01.11.2018 року виконавчого комітету Калинівської міської ради, позивача було повідомлено про відсутність у комунальній власності об'єднаної територіальної громади службового чи соціального житла, тому відповідно реалізація Калинівською міською радою повноважень щодо розподілу та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності неможлива у зв'язку з відсутністю на даний час у комунальній власності житлових будинків чи приміщень. Крім того, Калинівська міська рада Вінницької області та виконавчий комітет Калинівської міської ради Вінницької області додатково повідомляють про те, що питання щодо здійснення будівництва житла чи його придбання органами місцевого самоврядування потребує фінансування, створення відповідних цільових програм, які безпосередньо затверджуються сесійно депутатами міської ради. На сьогоднішній день Калинівська міська рада Вінницької області, виконавчий комітет Калинівської міської ради Вінницької області не приймали будь-яких рішень з даного питання.

Представник відповідача виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, заяви та клопотання відсутні.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Калинівського районного суду Вінницької області - голова суду Аліменко Ю.О. в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, позов визнає та не заперечує щодо його задоволення.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши відзив на позовну заяву позивача, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянином України, який в передбаченому законом порядку з 02.09.1999 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

Указом Президента України від 20.08.2018 року № 228/2018 «Про переведення суддів», позивача, як суддю Докучаєвського міського суду Донецької області переведено на посаду судді Калинівського районного суду Вінницької області (а.с. 10 - 12).

Наказом голови Калинівського районного суду Вінницької області Аліменка Ю.О. від 27.08.2018 року № 83-С, позивач зарахований до штату суддів Калинівського районного суду Вінницької області, шляхом переведення, з 03.09.2018 року, та з цього часу почав виконувати свої посадові обов'язки (а.с. 13).

Згідно довідки від 27.04.2017 року № 0000192168, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, позивач має спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи. Власного житла на підконтрольній Україні території, зокрема, у Вінницькій області, позивач не має; тимчасово, без реєстрації проживає у житловому будинку найближчої родини за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 9).

З метою реалізації свого законного права на забезпечення службовим житлом, позивач в передбаченому законом порядку звернувся до голови Калинівського районного суду Вінницької області із відповідною заявою на одержання службового житла, за наслідком розгляду якої його, рішенням житлово-побутової комісії було включено до контрольного списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, за черговістю під № 1. Відповідно до протоколу зборів суддів Калинівського районного суду Вінницької області від 19.10.2018 року, було прийняте рішення про надання позивачу службового житла відповідно до Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України. Вирішено звернутись до Калинівської міської ради Вінницької області з листом стосовно можливості надання службового житла із фонду комунальної або державної власності, які перебувають на балансі міської ради. На виконання рішення зборів суддів, відповідно до вимог Положення про порядок надання службового житла й користування ним суддями, працівниками апаратів судів, працівниками Державної судової адміністрації України та територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, головою Калинівського районного суду Вінницької області Аліменком Ю.О. був направлений до Калинівської міської ради відповідний лист, одночасно із списком суддів, які потребують поліпшення житлових умов (для забезпечення службовими житловими приміщеннями), де суд просив надати позивачу відповідне службове житло (а.с. 14 - 17).

Отже, позивачем доведено про порушення його права на отримання службового житлового приміщення на час виконання ним службових обов'язків судді районного суду.

Згідно повідомлення виконавчого комітету Калинівської міської ради № 02-1-1697 від 01.11.2018 року, в зв'язку з відсутністю у комунальній власності об'єднаної територіальної громади службового чи соціального житла, надати позивачу службову квартиру немає можливості (а.с. 18).

Відповідно до приписів ст. 138 діючого Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII ( далі Закон №1402), який набрав чинності з 30 вересня 2016 року, забезпечення житлових умов судді відбувається у порядку, а саме: після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.45 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону №1402 на Кабінет Міністрів України покладено: протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити розміщення Верховного Суду у приміщеннях, що вивільняються у зв'язку з ліквідацією Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України; у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; передбачати у проектах законів України про Державний бюджет України на 2017 та наступні роки видатки, пов'язані з реалізацією положень цього Закону; у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом затвердити вичерпний перелік судів, органів та установ системи правосуддя, охорона яких здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України.

Таким чином, оскільки місцем розміщення приміщення Калинівського районного суду Вінницької області є м. Калинівка, органами місцевого самоврядування, на які даним законом покладено обов'язки забезпечення судді цього суду, виступають відповідно до статей 5, 10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Калинівська міська рада, що представляє відповідну територіальну громаду м. Калинівка, як власника житлового фонду комунальної власності та виконавчий комітет, на якого відповідно до п.п.1 п. «а» ст.29, п.п.1, 2 п. «а», п.п. 5 п.«б» ст. 30 цього Закону покладено власні ( делеговані) повноваження - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; управління об'єктами житлово-комунального господарства; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; управління об'єктами житлово-комунального господарства, облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.

Постановою КМУ від 02.09.2015 року №767 «Про внесення зміни до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» ( далі Перелік) внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов'язків.

Отже, пунктом 56 цього Переліку визначено, що судді місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов'язків забезпечуються службовим приміщенням.

Таким чином, посада судді місцевого суду внесена до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення відповідно до діючого порядку надання службових жилих приміщень і користування ними, затвердженою постановою Радою Міністрів Української РСР від 4.02.1988 року № 37.

Даною постановою затверджено Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР (далі Положення) визначено порядок надання службових жилих приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду і користування ними. Це положення не містить обмежень його застосування при забезпеченні службовими приміщеннями категорій працівників, зазначених у Переліку.

Як визначено у п.8 цього Положення службові жилі приміщення надаються включеним до Переліку працівникам, які постійно проживають за місцем розташування відповідної установи, і надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом.

Отже, відсутність до цього часу окремої постанови Кабінету Міністрів України щодо визначення порядку забезпечення службовим житловим приміщенням суддів, не звільняє відповідачів від вирішення питання виділення позивачу благоустроєного службового житлового приміщення в межах норми житлової площі, визначеної пунктами 11,12 Положення та статей 47,48, 49 ЖК України.

Гарантії незалежності суддів встановлено розділом 1Х Закону №1402, де у статті 138 визначено забезпечення житлових умов судді, що є однією із гарантій незалежності суддів, а саме їх належне матеріальне та соціальне забезпечення, зокрема надання суддям, які потребують поліпшення житлових умов, службового житла.

У рішенні Конституційного Суду України від 8 червня 2016 року №4-рп/2016 Конституційний Суд України наголосив, що конституційний статус суддів, які здійснюють правосуддя, передбачає їх належне матеріальне забезпечення, яке повинне гарантувати здійснення справедливого, незалежного, неупередженого правосуддя.

Таке матеріальне забезпечення включає в себе і особливий порядок забезпечення службовим житлом суддів, які цього потребують.

На підставі викладеного, суд не бере до уваги заперечення представника відповідачів щодо наявності великої кількості сімей, які перебувають на обліку в Калинівській міській раді, що потребують поліпшення житлових умов, а також відсутність вільних жилих приміщень у виконавчому комітеті.

Також судом враховано, що позивач ОСОБА_1 є особою, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Калинівську міську раду Вінницької області, виконавчий комітет Калинівської міської ради Вінницької області виділити ОСОБА_1 благоустроєне службове житлове приміщення в межах норм житлової площі визначених законодавством України.

Згідно ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп., що підтверджено документально (а.с. 37).

Враховуючи повне задоволення вимог позивача, у відповідності до ч.1 ст. 141 ЦПК України, з відповідачів на користь позивача слід стягнути, в рівних частках, судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. 138 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2.06.2016 року №1402-VIII, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 47,48, 49 ЖК України ст. ст. 4, 10, 76, 133, 141, 212, 247, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 - задоволити.

Зобов'язати Калинівську міську раду Вінницької області, виконавчий комітет Калинівської міської ради Вінницької області виділити ОСОБА_1, судді Калинівського районного суду Вінницької області, благоустроєне службове житлове приміщення за місцезнаходженням суду в місті Калинівка Вінницької області, в межах норм житлової площі, визначеної законодавством України.

Стягнути з Калинівської міської ради Вінницької області, виконавчого комітету Калинівської міської ради Вінницької області, в рівних частках, на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 704 грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом направлення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя О.І. Бондаренко