
Справа № 675/103/19
Провадження № 3/675/49/2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2019 року м. Ізяслав
Суддя Ізяславського районного суду Хмельницької області Столковський В. І., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, не працюючого,
за ст. 183-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в :
До суду з Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області надійшли адміністративні матеріали про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 ч. 1 КУпАП.
Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення № 30 від 12 грудня 2018 року, складений старшим державним виконавцем Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_2
У вказаному протоколу фабула правопорушення викладена наступним чином: «починаючи з ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі по 50 грн. щомісячно до повноліття дитини, що призвело до утворення заборгованості по аліментах, що станом на 12 грудня 2018 року в загальній сумі становить 6 231, 50 грн., та за період останніх 6 місяців з дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» з 06 лютого 2018 року по 12 грудня 2018 року становить 4279, 50 грн., що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців».
Так, ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Разом з тим, у складеному щодо ОСОБА_1 протоколі про адміністративне правопорушення № 30 від 12 грудня 2018 року об'єктивну сторону інкримінованого йому правопорушення викладено не зрозуміло.
Крім того, за змістом ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Однак, протокол № 30 від 12 грудня 2018 року не містить пояснень особи, щодо якої його складено, або даних про відмову від дачі пояснень, протокол не підписаний ОСОБА_1 та у ньому відсутній запис про відмову останнього від його підписання.
Зазначені недоліки позбавляють суддю можливості належним чином встановити та перевірити обставини справи та прийняти законне та обґрунтоване рішення у справі.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11 норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Статтею 278 КУпАП встановлено, що посадова особа, яка розглядає справи про адміністративне правопорушення, вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За наведених обставин, враховуючи, що вказані недоліки не можуть бути усунуті в ході судового розгляду справи, адміністративні матеріали для усунення виявлених недоліків слід повернути до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
п о с т а н о в и в:
Адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до Ізяславського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: В. І. Столковський