Рішення № 79197066, 28.12.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2018
Номер справи
400/2586/18
Номер документу
79197066
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2018 р. № 400/2586/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача:Первомайського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївський області Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, вул. Чкалова, 12, Первомайськ, Миколаївська область, 55200

про:визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі - позивач), в інтересах якої за довіреністю діє ОСОБА_2 звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Первомайського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївській області Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (надалі - відповідач, Відділ) про: - визнання протиправною бездіяльності відповідача, щодо відмови у внесені змін до актового запису № 47 від 21 грудня 1963 року про народження ОСОБА_3 та зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису № 47 від 21 грудня 1963 року про реєстрацію народження ОСОБА_3, а саме вказати дату народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 21.12.1963 року в Тарасівській сільській раді Первомайського району Миколаївської області при проведені реєстрації її народження в актовому записі № 47 від 21.12.1963 року не вірно вказана дата народження ІНФОРМАЦІЯ_5 року замість вірної ІНФОРМАЦІЯ_4 року. Однак все своє життя датою свого народження вона вважає ІНФОРМАЦІЯ_4 року і у всіх документах, вказана саме ця дата народження. На даний час ОСОБА_1 перебуває за межами України, самостійно не може звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису про її народження. У зв'язку із цим, брат позивача звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису № 47 від 21.12.1963 року про зміну дати народження. Однак, відповідач повідомив, що відповідно до абзацу 5 пункту 2.1 розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» громадяни України, а також іноземці і особи без громадянства, які проживають за кордоном, подають аналогічну заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до дипломатичного представництва або консульської установи України. Вважає, що вказаними обставинами, відповідачем порушено права та інтереси позивача, тому просить в судовому порядку зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису № 47 від 21 грудня 1963 року про реєстарацію народження, складеного Тарасівською сільською радою Первомайського району Миколаївської області.

Відповідач направив відзив на позов, в якому зазначив, що представнику позивача не було відмовлено у здійснені внесення змін до актового запису № 47 від 21 грудня 1963 року про реєстрацію народження ОСОБА_3, а саме шляхом вказання дати народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року. Ними лише було надано роз'яснення про порядок вирішення питання внесення змін в актовий запис про народження ОСОБА_4, в якому звернута увага, як на перелік осіб які мають право звернутися з такою заявою, так і на форму за якою має бути подана заява про внесення змін, а також роз'яснено до якого органу державної реєстрації актів цивільного стану її можливо подати. Тобто висновку про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану для його оскарження в судовому порядку відповідачем не приймалось.

Ухвалою від 23.10.2018 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі та ухвалив слухати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до статті 262 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, зазначає, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 року в с. Лиса Гора Первомайського району Миколаївської області.

21 грудня 1963 року в Тарасівській сільській раді Первомайського району Миколаївської області було проведено реєстрацію народження по актовому запису № 47.

ОСОБА_1, в інтересах якої за довіреністю діє ОСОБА_2 в позовній заяві зазначає, що на даний час вона проживає в США і нещодавно отримала лист з Державної міграційної служби США штат Каліфорнія, з повідомленням про те, що в її паспорті дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_4 року, а в свідоцтві про народження ІНФОРМАЦІЯ_5 року.

Брат позивача з цього приводу звернувся до Первомайського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Миколаївської області з заявою про внесення змін до актового запису про народження, виправивши дату народження з ІНФОРМАЦІЯ_5 року на ІНФОРМАЦІЯ_4 року та вказавши прізвище «ОСОБА_4» та прізвище матері «ОСОБА_4».

Первомайський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Миколаївської області направив листа за № 3183/15.25/04-07 від 19.09.2018 року про надання роз'яснення, що відповідно до абзацу 5 пункту 2.1 розділу ІІ «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» громадяни України, а також іноземці і особи без громадянства, які проживають за кордоном, подають аналогічну заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до дипломатичного представництва або консульської установи України. Крім того, відповідно до пункту 2.5 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану особою, щодо якої складено актовий запис.

Вважаючи лист відповідача № 3183/15.25/04-07 від 19.09.2018 року відмовою щодо внесення змін до актового запису, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 49 Цивільного кодексу України встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.

Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.

Таким законом є Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-ІV (далі - Закон №2398-ІV), який регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Частинами першою-третьою статті 9 Закону №2398-VI передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону №2398-VI Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Згідно зі ст. 22 Закону 2398-ІV внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Відповідно до частини 5 статті 9 зазначеного Закону Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Згідно з пунктом 2.5 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України за №96/5 від 12.01.2011 заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідно до даних архівного фонду Первомайського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Миколаївській області, у відділі не обліковується актовий запис про народження уроженки села Лиса Гора Первомайського району Миколаївської області ОСОБА_3, а ні ІНФОРМАЦІЯ_2, а ні ІНФОРМАЦІЯ_3. За даними наведеними позивачем відносно актового запису № 47 від 21.12.1963 року складеним виконавчим комітетом Тарасівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, обліковується актовий запис про народження ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3, уроженки села Лиса Гора Первомайського району Миколаївської області. Батьком якої вказано ОСОБА_6. Вказаний актовий запис не містить відміток, щодо внесення виправлень, змін та доповнень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у даному випадку позивачу слід звертатись до суду не в порядку адміністративного судочинства, оскільки йому не було відмовлено у вчинені дій щодо державної реєстрації актів цивільного стану (внесення змін в актовий запис цивільного стану), а ще й тому що в даному випадку йде мова про необхідність встановлення факту народження особи в певний час та визначення прізвища дитині, та внесення у зв'язку з цим змін до актового запису про народження, оскільки у відповідача нема достатніх підстав для визначення дати народження особи та її прізвища, оскільки батьки під час реєстрації народження вже використали своє право на визначення прізвища дитині.

Пунктом 1.15 Правил передбачено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Як свідчать матеріали адміністративної справи, відповідачем не приймалося рішення про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану, а лише було надано роз'яснення про порядок вирішення питання внесення змін в актовий запис. Крім того, зазначено перелік осіб які мають право звернутися з такою заявою, форму за якою має бути подана заява про внесення змін, а також роз'яснено до якого органу державної реєстрації актів цивільного стану вказану заяву необхідно подати.

Тобто, заява позивача не відповідала такій формі та розглянута відповідачем за Законом України "Про звернення громадян" та листом № 3183/15.25/04-07 від 19.09.2018 року надано відповідь - роз'яснення. Висновки про відмову у внесенні змін до актових записів цивільного стану, які б могли бути оскаржені до суду, відповідачем не складалися.

Вирішуючи заявлені вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до актових записів цивільного стану, суд виходив з того, що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 пункту 2.13 Правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є зокрема: рішення суду про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Стаття 2 КАС України визначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент прийняття відповідного рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Позивач звернувся до суду з даним позовом, стверджуючи про порушення його права на внесення змін до актового запису.

У зв'язку з цим суд наголошує, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не спір про наявність в особи особистого немайнового права. При цьому суд перевіряє, чи відповідні рішення прийняті, дії чи бездіяльність вчинені, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії. Для встановлення останньої характеристики (обґрунтованості) прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною першою статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".

Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору. Водночас суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи.

У листі № 3183/15.25/04-07 від 19.09.2018 року відповідач надав позивачу обґрунтовані та мотивовані роз'яснення про відсутність на момент звернення підстав для внесення змін до актового запису саме відповідачем.

Оскільки за наслідками розгляду спору не встановлено факту протиправної відмови з боку відповідача у внесенні змін до актових записів цивільного стану, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Первомайського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївський області Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (вул. Чкалова, 12, Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 33201223) - відмовити.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В. С. Брагар