
11.01.2019 227/60/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2019 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Мацишин Л.С.,
за участю
секретаря судового засідання: Овчиннікової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи – ОСОБА_1 Рафаіль Барієвич, Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
09 січня 2019 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з заявою про встановлення факту народження 26 липня 2016 року у м. Євпаторія Автономної Республіки Крим дитини жіночої статі в матері – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_1 Рафаіля Барієвича, ІНФОРМАЦІЯ_2.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що вона перебуває в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 Рафаілем Барієвичем. 26 липня 2016 року в Євпаторійському пологовому будинку Республіки Крим у них народилася дитина жіночої статі, вагою 3190,0 грамів. Доньку назвали ОСОБА_2. Заявник звернулася до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, проте їй було відмовлено у видачі свідоцтва про народження, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження. Встановлення факту народження дитини необхідне заявнику для реєстрації народження дитини.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилася, проте надала суду заяву про розгляд заяви про встановлення факту народження дитини у її відсутності. Заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився. Однак, надав суду заяву про розгляд справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження їх дитини у його відсутності. Просив заявлені вимоги задовольнити.
Представник заінтересованої особи – Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи була письмово належним чином повідомлена. Від останньої надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. Письмові заперечення (пояснення) стосовно заяви з посиланням на докази, якими вони обґрунтовуються, від представника заінтересованої особи до суду не надходили.
Суд вважає можливим розглянути справу без участі відсутніх учасників процесу, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_3 України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно приписів п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії ВК 835264, виданого 31 серпня 2011 року Добропільським МВ ГУМВС України в Донецькій області (а.с.5)
Як встановлено судом ОСОБА_1 Рафаіль Барієвич, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином ОСОБА_4 Федерації, що підтверджується копією паспорта громадянина ОСОБА_4 Федерації № 65 07 150763, виданого 27 червня 2007 року Відділом УФМС Росії по Свердловській області у Дзержинському р-ні міста Нижнього Тагілу, та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 АР Крим. (а.с.6).
ОСОБА_3 та ОСОБА_1 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копіює свідоцтва про укладення шлюбу серії ІІ-АИ № 603377, виданого 29 липня 2011 року Відділом запису актів цивільного стану Ленінського району міста Нижній Тагіл Свердловської області ОСОБА_4 Федерації. (а.с.8)
Згідно приписів ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства за народженням, є громадянином з моменту народження.
Відповідно до ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ОСОБА_3 України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім’я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов’язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
На підтвердження факту народження дитини заявником надано:
- виписаний епікриз (з акушерського стаціонару), який підтверджує факт народження громадянкою ОСОБА_5 26 липня 2016 року о 06 год. 10 хв. дитини жіночої статі вагою 3250 грамів (а.с.11);
- свідоцтво про народження серії І-АЯ № 681626, виданого 09 серпня 2016 року Євпаторійським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, відповідно до якого в ОСОБА_5 Рафаіля Барієвича та ОСОБА_1 26 липня 2016 року народилася дитина ОСОБА_2 у м. Євпаторія Республіки Крим. (а.с.9)
Також, надано копію сертифікату про профілактичні щеплення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, який підтверджує проведення щеплень за період з 28 липня 2016 року по червень 2018 року. (а.с.12-13)
Крім того, факт народження дитини підтверджується наданими фотографіями новонародженої дитини з батьками ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с.14-17)
Як вбачається з відмови у проведенні державної реєстрації народження від 08 січня 2019 року Добропільський міський відділ ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області відмовив ОСОБА_1 у проведені державної реєстрації народженої 26 липня 2016 року дитини, мотивуючи тим, що їм надано медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024. (а.с.10)
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, надані заявником виписаний епікриз (з акушерського стаціонару) та медичне свідоцтво про народження є незаконними і не створюють правових наслідків.
Як роз’яснено у п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно ч. 4 ст. 10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов’язковість яких надано Верховною ОСОБА_3 України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справі проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з’ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_3 України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_3 України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
З урахуванням викладеного та того, що заінтересованими особами заперечення (пояснення) стосовно заяви не надавались, оцінивши усі зібрані по справі докази, які у їх сукупності підтверджують факт народження, приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження та з метою захисту прав і свобод заявника, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб отримати свідоцтво про народження, виданого державним органом України.
Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, а рішення суду є підставою для реєстрації факту народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
На підставі ст. 317 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.
Керуючись ст.ст. 10, 81, 83, 223, 264-265, 273, 315-319, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3), заінтересовані особи – ОСОБА_1 Рафаіль Барієвич (РНОКПП НОМЕР_2; адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_6 Крим Україна), Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ЄДРПОУ 25336362, адреса місцезнаходження: пров. Європейський, буд. 6, м. Добропілля Донецької області), про встановлення факту народження дитини – задовольнити.
Встановити факт народження 26 липня 2016 року дитини жіночої статі у місті Євпаторія Автономної Республіки Крим України від батьків: громадянки України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та громадянина ОСОБА_4 Федерації ОСОБА_1 Рафаіля Барієвича, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною ОСОБА_3 України, може бути оскаржено в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для державної реєстрації факту народження особи.
Суддя Добропільського міськрайонного суду
Донецької області ОСОБА_6
11.01.2019