
5.6.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення ії недоліків та відкриття провадження у справі
15 січня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/4460/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» (місцезнаходження: 91021, м. Луганськ, кв. Гайового, буд. 35 А, адреса для листування: 92702, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Горького, буд. 123) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19) про визнання протиправною бездіяльності,-
ВСТАНОВИВ:
28 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття постанови про врахування позивачу суми дотаційних сертифікатів при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію згідно з установленим законодавством для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, за період листопад-грудень 2014 року та січень-березень 2015 року;
- зобов'язати відповідача прийняти постанову про врахування позивачу суми дотаційних сертифікатів у сумі 557138900,00 грн. при розрахунку оптової ринкової ціни на електроенергію згідно з установленим законодавством порядком для компенсації втрат від для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, за період листопад-грудень 2014 року та січень-березень 2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач», постачальник електричної енергії за регульованим тарифом на території Луганської області, не отримав у листопаді - грудні 2014 року, січні - березні 2015 року сум дотацій для компенсації втрат від постачання електроенергії пільговим категоріям споживачів, у зв'язку з тим, що відповідач виключає з розрахунків суми, що повинні компенсувати втрати від поставки електроенергії споживачам, що сплачують за спожиту електроенергію за пільговими тарифами та знаходяться на території проведення антитерористичної операції. Сума недоодержаних сум дотацій у листопаді - грудні 2014 року, січні - березні 2015 року загалом становить 557138900,00 гривень.
В обґрунтування позову позивач посилається на норми Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року N 15/1 «Про затвердження Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом», Постанови НКРЕ від 26.02.2001 року № 184 «Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам», Постанови НКРЕ України від 16.11.2006 року № 1487 «Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії споживачам за тарифами, диференційованими за періодами часу», Постанови НКРЕ України від 26.07.2007 року № 996 «Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії міському електричному транспорту за тарифами, встановленими на рівні, як для населення», Постанови НКРЕ України від 18.01.2007 р. № 27 «Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат при здійсненні постачання електроенергії побутовим споживачам, які розраховуються за тарифами, диференційованими за періодами часу», Постанови НКРЕ України від 21.02.2008 № 198 «Про затвердження Порядку надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електричної енергії, яка використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів», що закріплюють право ліцензіата на одержання дотаційних сертифікатів від НКРЕКП, які повинні дорівнювати сумі дотацій, наданих ліцензіатом споживачам, що мають право на користування пільговими тарифами або на отримання інших дотацій, згідно з дотаційними програмами, якщо ці дотації не покриваються іншими джерелами фінансування.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02 січня 2019 року Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльності залишено без руху; запропоновано позивачу протягом п'яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 1762,00 грн та обґрунтування щодо залучення ДП «Енергоринок» як третьої особи у справі
10 січня 2019 року до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків з додатками, яким до суду надано обґрунтування щодо залучення третьої особи та документ про сплату судового збору.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне витребувати від сторін докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Частинами першою, третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з приписами пункту десятого, частини шостої статті 12 КАС України, з урахуванням зазначених у частині третьої статті 257 КАС України критеріїв, які суд враховує при прийнятті питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження.
У позовній заяві позивачем вказано третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державне підприємство «Енергоринок». В заяві про усунення недоліків позовної заяви зазначено, що порядок надання дотаційних сертифікатів передбачено в постанові НКРЕ від 26.02.2001р. №184 «Про затвердження Положення про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам».
Положенням про порядок надання ліцензіатам з постачання електричної енергії за регульованим тарифом компенсації втрат від здійснення постачання електроенергії побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕ від 26.02.2001р. №184 (чинна на час виникнення спірних правовідносин) (надалі - Постанова №184) передбачено, що сума компенсації втрат розраховується виходячи з обсягів споживання електроенергії та прогнозованої середньої закупівельної ціни (п.2).
Відповідно до пункту 4 Постанови №184, розрахунок прогнозованої середньої закупівельної ціни, підписаний уповноваженою особою, надсилається поштою і надається факсом або в електронному вигляді в термін не пізніше 3 днів з дати затвердження НКРЕ рівня прогнозованої оптової ринкової ціни на розрахунковий місяць. У разі ненадання ліцензіатом НКРЕ необхідних для розрахунку даних у зазначений термін, НКРЕ не розраховує ліцензіату суму компенсації втрат у поточному місяці.
Пунктом 5 Постанови №184 передбачено, що компенсація втрат надається щомісяця ліцензіатам, які здійснюють постачання електричної енергії населенню, населеним пунктам та на побутові потреби релігійних організацій за затвердженими НКРЕ тарифами.
Відповідно до пункту 6 постанови №184 рішення НКРЕ щодо надання компенсації втрат оформлюється постановою та надсилається ліцензіатам, ДП "Енергоринок". територіальним представництвам НКРЕ.
Згідно пункту 7 Постанови №184, при визначенні оптової ціни в наступному розрахунковому місяці розпорядник системи розрахунків (ДП "Енергоринок") враховує розмір суми компенсації втрат. У разі надходження до розпорядника системи розрахунків постанови НКРЕ, якою встановлюється розмір суми компенсації втрат, після початку розрахункового місяця, сума цієї компенсації розподіляється на відповідну кількість днів розрахункового місяця.
Таким чином, постанова НКРЕ щодо надання компенсації втрат ТОВ «ЛЕО» за відповідний період надсилається зокрема ДП "Енергоринок" задля врахування розпорядником системи розрахунків ДП "Енергоринок") розміру суми компенсації втрат при визначенні оптової ціни в наступному розрахунковому місяці.
Отже прийняття постанови НКРЕ щодо надання компенсації втрат ТОВ «ЛЕО» за відповідний період впливає на обов'язок ДП «Енергоринок» врахувати такий розмір суми компенсації втрат при визначенні оптової ціни для ТОВ «ЛЕО» в наступному розрахунковому місяці.
За приписами частини другої статті 49 КАС України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на предмет спору в даній адміністративній справі, суд дійшов висновку, що судове рішення в цій адміністративній справі може вплинути на права і обов'язки Державне підприємство «Енергоринок» щодо відповідача у справі, що, у свою чергу, свідчить про необхідність залучення такої особи до участі у справі.
Керуючись статтями 5, 12, 49, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльності.
Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 04 лютого 2019 року на 09 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Клопотання позивача про залучення до участі у справі третьої особи задовольнити.
Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство «Енергоринок» (код ЄДРПОУ 21515381, 01032, м. Київ, вул. Комінтерну, буд. 27).
Запропонувати позивачу надати оригінали документів, які додані до позовної заяви в копіях, - для огляду в підготовчому засіданні.
Зобов'язати відповідача - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду:
- відзив на позовну заяву, який повинен відповідати статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи;
- письмові пояснення з документальним підтвердженням та нормативним обґрунтуванням щодо прийняття рішення НКРЕ про надання компенсації втрат у листопаді - грудні 2014 року, січні - березні 2015 року та докази його надсилання ліцензіату - позивачу у справі та ДП "Енергоринок".
Запропонувати:
- третій особі подати до суду пояснення щодо позову або відзиву протягом п'ятиденного строку з моменту отримання позову або відзиву.
Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву.
Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяІ.В. Тихонов