Рішення № 79164939, 11.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
0540/9604/18-а
Номер документу
79164939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2019 р. Справа№0540/9604/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% та премії -137, 36%;

- зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області нову довідку про розмір грошового забезпеченні із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад-2500, 00грн., оклад за військовим (спеціальним званням) - 2200, 00грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2350, 00грн., надбавка за виконаня особливо важливих завдань 50%, премія 137, 36%;

- визнати протиправною бездіяльнісь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині нездійснення своєчасного перерахунку та невиплаті в повному обсязі пенсії позивачу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що була дійсною станом на 01.01.2016 року з урахуванням 90% грошового забезпечення (вислуга років - 43) починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, також здійснити виплату нарахованої але не отриманої внаслідок протиправних дій та бездіяльності відповідача 2 пенсії, починаючи з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 року про дату прийняття рішення судом за цим позовом

- зобов'язати відповідача 2 здійснити виплату нарахованої та неотриманої позивачем з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з нарахуванням конпенсації втрати частини доходів.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримає пенсію за вислугу років. З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016. Втім позивач зазначає, що до теперішнього часу позивач не здійснив виплату нарахованої пенсії за період з 01.01.2016 року по 01.01.2018 року, що є, згідно позиції ОСОБА_1, безпідставним та незаконним.

Також, з Листа ГУ ПФУ в Донецькій області № 18902-У-01 позивачу стало відомо, що розмір грошового забезпечення для розрахунку його пенсії становить 7194, 53 грн. та складається з посадового окладу - 2500, 00грн., окладу за військове звання - 2200, 00грн., процентної надбавки за стаж служби 50% - 2355,00грн., премії - 2, 05% -144, 53грн., а розмір пенсії станосить лише 70% від вказаного вище розміру грошового забезпечення; в перерахованій пенсії не враховано надбавку за особливо важливі завдання 50%, премія враховується лише в розмірі 2, 05% замість 137, 36%.

Аналізуючи положення діючого законодавства та посилаючись на рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 року № 1- рп/99, № 06.07.1999 року № 8-рп/99, № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року, рішення ЄСПЛ у справах «Сук проти України», «Кечко проти України» тощо, положення Порядку № 45 від 13.02.2008 року, Закону України № 2262 від 09.04.1992 року (в різних редакціях), позивач просить задовольнити позовні вимоги, допустити негайне виконання рішення суду та встановити судовий контроль за виконанням рішення.

В матеріалах справи наявний відзив відповідача 1 на позовну заяву, вмотивований тим, що Постановою Кабінету Міністрів України № 988, вже чинною на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто на січень 2016 року, такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань вже не були передбачені та враховуючи вимоги Порядку № 45, відповідачем правомірно не включено ці надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, як такі, що не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Також ГУМВС України в Донецькій області зазначає, що до довідок про розмір грошового забезпечення було включено відомості про розмір щомісячної премії у середньому розмірі відповідно до вимог чинного законодавства і відповідно зазначити інший розмір премії не має підстав. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У відповідь на відзив відповідача 1, позивач зазначив, що на момент виникнення правових підстав для для здійснення перерахунку пенсії, а саме на 01.01.2016 року ця надбавка скасована не була та повинна враховуватися у відповідній довідці.

Згідно змісту відзиву на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, установа зазначила, що в березні 2018 року отримала довідку нового зразка № 6678лк від 13.03.2018 року, на підставі якої пенсія позивачу була перерахована та виплачена 14.04.2018 року, про що свідчить відповідний розрахунок. Також відповідач 2 зазначив, що відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яке складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення змінився процент відповідних сум грошового забезпечення та на даний час складає 70% від грошового забезпечення. Відповідач 2 підкреслює, що такі зміни в законодавстві призвели до збільшення пенсії, що унеможливлює порушення прав позивача. ЩОДО компенсації

Ухвалою суду від 05.10.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії і відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено засідання по справі на 23.10.2018 року.

Ухвалою суду від 17.10.2018 року в задоволені клопотання представника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.

23.10.2018 року розгляд справи було відкладено до 20.11.2018 року.

Ухвалою суду від 01.11.2018 року в задоволені клопотання представника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовлено.

Ухвалою суду від 20.11.2018 року клопотання ГУ МВС України в Донецькій області про зупинення розгляду справи до набрання законної сили рішення Верховного суду по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) задоволено, провадження у адміністративній справі №0540/9604/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а.

Ухвалою суду від 28.12.2018 року поновлено провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії та призначити справу до розгляду на 11.01.2019 року.

Розгляд справи проведено за правилами ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1.

Відповідачі в даних правовідносинах є суб'єктами владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно повідомлення ГУ ПФУ в Донецькій області про призначення пенсії від 10.09.2009 року № 8281/05, при обчисленні пенсії позивачу було враховано грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад 750, 00грн., оклад за військове звання 130,00грн., процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 2526, 70грн., у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 137, 36%, основний розмір пенсії - 90% грошового забезпечення (вислуга 43 роки) у розмірі 3382, 83грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: соціальний захист непрацюючих (з 01 по 31) 14, 20грн, підсумок пенсії (з надбавками) 3397, 03грн.

Згідно Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) від 13.03.2018 року № 6678лк вбачається, що пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена з 07.11.2015 із суми грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військове звання - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2350, 00грн. та премія (2,05%) - 144, 53грн.

З розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, дата розрахунку 14.04.2018 року. Підстава здійснення розрахунку Грошове забезпечення згідно ПКМУ № 103 від від 21.02.2018 року, пункт 3 перерахунок.

Листом ГУ МВС України в Донецькій області від 29.05.2018 року № У-196лк повідомлено позивача, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії встановлено в розмірі 7194, 53грн. та складається з посадового окладу - 2500, 00грн., окладу за спеціальним званням - 2200грн., надбавки за стаж служби (50%) - 2350, 00грн.; премії (2, 05%) - 144, 53грн. Розмір премії встановлений згідно з Інформацією про середні розміри премій, що фактично виплачені за відповідними посадами поліцейських за січень 2016 року; відомості щодо виплати поліцейським надбавок у січні 2016 року в зазначеній Інформації відсутні. Аналогічне вбачається з витягу електронної пенсійної справи.

Згідно Листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 08.06.2018 року № 1890-4-01, на підставі п.3 Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» розмір доплати після проведеного перерахунку пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачується в певному порядку.

Спірними правовідносинами у даній адміністративній справі є розбіжності між сторонами щодо обчислення грошового забезпечення по перерахунку пенсії та порядок сплати перерахованої суми пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% та премії -137, 36% та зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області нову довідку про розмір грошового забезпеченні із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500, 00грн., оклад за військовим (спеціальним званням) - 2200, 00грн., надбавка за стаж служби (50%) - 2350, 00грн., надбавка за виконаня особливо важливих завдань 50%, премія 137, 36% суд зазначає наступне.

07.11.2015 року набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015, а Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 у №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, яким внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 року пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Статтю 63 зазначеного Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015 року, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 02.03.2018 № 2941/03-01 щодо надання списків для перерахунку пенсії до Голови Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Донецькій області направлено списки осіб, які мають право на проведення перерахунку пенсії.

На виконання норм Закону № 2262-ХІІ Головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Донецькій області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Донецькій області довідку від 13.03.2018 року № 6678лк згідно змісту якої пенсія за вислугу років ОСОБА_1 призначена з 07.11.2015 із суми грошового забезпечення визначені в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військове звання - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) - 2350, 00грн. та премія (2,05%) - 144, 53грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 ст. 51 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон - № 2262-ХІІ) передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, після надання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області списків для перерахунку пенсії, Головою Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, було виготовлено довідку від 13.03.2018 року № 6678лк про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

З вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військове звання підполковник міліції, надбавка за стаж служби та премія (2, 05%).

Суд зазначає, що всі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З частини 2 пункту 5 Порядку № 45 вбачається, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45, на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 15.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Після надання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області списків для перерахунку пенсії, Головою Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 було виготовлено нову довідку № 6678лк від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Отже, відповідачем 1 було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абз. 7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до наявних в матеріалах справи відомостей, виданих Міністерством внутрішніх справ України, виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у грудні 2015 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції України не здійснювалась.

Таким чином, з урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2, 05 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 137, 36 %, яку отримував позивач, немає.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у рішенні від 12.03.2018 у зразковій справі № 802/2196/17-а, яке, у відповідності до постанови Великої Палати Верховного Суду, набрало законної сили 12.12.2018.

У відповідності до приписів ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Отже, оскільки дана адміністративна справа є типовою, суд, при ухваленні рішення враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищевказаному рішенні за результатами розгляду зазначеної зразкової справи.

Відповідно суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині нездійснення своєчасного перерахунку та невиплаті в повному обсязі пенсії позивачу; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що була дійсною станом на 01.01.2016 року з урахуванням 90% грошового забезпечення (вислуга років - 43) починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, також здійснити виплату нарахованої але не отриманої внаслідок протиправних дій та бездіяльності відповідача 2 пенсії, починаючи з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 року про дату прийняття рішення судом за цим позовом; зобов'язання відповідача 2 здійснити виплату нарахованої та неотриманої позивачем з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з нарахуванням конпенсації втрати частини доходів.

Як вже було зазначено вище, з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, дата розрахунку 14.04.2018 року. Підстава здійснення розрахунку - Грошове забезпечення згідно ПКМУ № 103 від 21.02.2018 року, пункт 3 перерахунок. Розмір пенсії позивача з 01.01.2016р. становить 5036, 17 грн. (у тому числі доплата - 1328, 85грн.).

Суд зазначає, що згідно з пунктом 3 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, обов'язок відповідача виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 01.01.2018. Обов'язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виникає у відповідача лише з 01.01.2019.

За довідкою від 13.03.2018 року № 6678лк та як вбачається з Протоколу відповідачем 2 здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії позивача.

Цей перерахунок проведено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»№ 103 від 21.02.2018.

Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103.

Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі.

Вимоги позивача щодо виплати перерахованої пенсії будуть виконані з дотриманням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103.

Відповідно суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в даній частині.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 241-246, 250-251, 255, 257-263, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ЄДРПОУ 08592158, м. Маріуполь, вул. Італійська, 32), Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ13486010) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Стойка В.В.