
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2018 Справа № 917/744/18
Господарський суд Полтавської області
в складі головуючого судді Кульбако М.М.,
при секретарі Михатило А.В.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1,
від відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою Акціонерного товариства "Укртрансгаз",
вул. Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз", вул. Л.Толстого, 87, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37503
про стягнення 2 712 143,80 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулось до господарського суду Полтавської області з позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Лубнигаз" про стягнення 2 162 537,49 грн. заборгованості за послуги балансування обсягів природного газу, 297 821,50 грн. пені, 50 665,15 грн. 3% річних та 201 119,66 грн. інфляційних втрат.
Ухвалою від 13.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду і відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 08.08.2018. Визначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
03.08.2018 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №7227).
В судовому засіданні 08.08.2018 оголошено перерву у підготовчому засіданні на 23.08.2018 для надання можливості подати позивачу відповідь на відзив.
17.08.2018 позивачем надано відповідь на відзив (вх. №7678).
23.08.2018 підготовче засідання по справі №917/744/18 не відбулося в зв'язку з перебуванням судді Кульбако М.М. у нарадчій кімнаті по іншій справі.
Ухвалою від 27.08.2018 підготовче засідання призначено на 10.09.2018.
07.09.2018 до господарського суду Полтавської області від Акціонерного товариства "Укртрансгаз" надійшло клопотання про проведення судових засідань по справі №917/744/18 в режимі відеоконференції .
Від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. № 38395 від 10.09.2018).
Ухвалою суду від 10.09.2018 задоволено клопотання позивача про проведення судових засідань по справі в режимі відеоконференції, закрито підготовче провадження та призначено до розгляду по суті на 02.10.2018.
02.10.2018 представник позивача виклав зміст та підстави позовних вимог.
Представник відповідача виклав свої заперечення проти позову.
Головуючий дослідив матеріали справи 917/744/18 у судовому засіданні.
Розгляд справи відкладено на 24.10.2018.
В судовому засіданні 24.10.2018 представники сторін виступили з промовами.
Судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
Правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України встановлені Кодексом газотранспортної системи (надалі Кодекс ГТС), затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493, зареєстрований в Міністерстві юстиції України за № 1378/27823 06.11.2015.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу VIII Кодексу ГТС оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі надає суб'єктам ринку природного газу :
- право користування газотранспортною системою на використання газотранспортної системи в межах розподілу потужностей на точках входу та виходу;
- послуги транспортування природного газу газотранспортною системою через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій;
- послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.
Частиною 1 статті 20 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII передбачено, що оператор газотранспортної системи (позивач) на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги з транспортування природного газу. При цьому, з огляду на приписи пункту 4 частини 2статті 22 вказаного Закону, саме на оператора газотранспортної системи покладено обов'язок здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб.
17.12.2015 між ПАТ «УКРТРАНСГАЗ» (позивач) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Лубнигаз» (відповідач) укладено договір транспортування природного газу № НОМЕР_1 (Договір), який відповідає типовій формі договору транспортування природного газу, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2497.
Сторони погодили, що приймання - передача газу, документальне оформлення та подання звітності позивачу здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГТС (п. 2.5 Договору). Порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання - передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи, визначення та перевірки параметрів якості в цих точках здійснюється сторонами відповідно до вимог Кодексу ГТС та з урахуванням цього договору (п. 5.1 Договору).
Позивач згідно п.п. 2.7., 3.1. договору має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, зокрема, своєчасно надавати Послуги належної якості відповідно до умов, встановлених Кодексом; забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; виконувати інші обов'язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України.
Відповідач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі. Відповідач має право, зокрема, вчасно врегульовувати небаланси, замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям. (п.п. 2.6, 4.1. Договору).
Згідно вимог пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу наведено визначення термінів, зокрема:
алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (обєму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу ХІІ цього Кодексу;
небаланс це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації;
місячна номінація - заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом місяця в розрізі кожної доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);
підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності);
несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період, тощо.
Виходячи з умов розділу ІХ договору «Визначення вартості послуг балансування та порядок розрахунків за них», у разі виникнення у відповідача негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, відповідач зобов'язаний сплатити позивачу за послуги балансування. Негативний місячний небаланс визначається відповідно до Кодексу ГТС. Вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про місячний небаланс відповідача за формулою: В балансування = БЦГ х К х QБГ, де БЦГ - базова ціна газу; QБГ - обсяг негативного місячного небалансу відповідача; К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1. При цьому, базова ціна газу визначається позивачем відповідно до Кодексу ГТС. Позивач визначає базову ціну газу щомісяця в строк до 10 числа місяця, наступного за газовим місяцем, та розміщує її на своєму веб - сайті.
Пунктом 9.4 Договору, передбачено, що позивач до 14 числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає відповідачу на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок - фактуру. Відповідач зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує 5-ти банківських днів.
У відповідності до умов пункту 11.4 Договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом позивача на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого відповідачем відповідно до Кодексу та розділу ІХ цього договору.
Так, позивач здійснив алокацію обсягів природного газу, відібраних відповідачем з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до суміжної системи - газорозподільної системи, оператором якої є відповідач, за результатами чого у Відповідача були виявлені обсяги негативних місячних небалансів за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року.
Позивач вказує, що викладені обсяги небалансів підтверджуються відповідними довідками «ОСОБА_3 про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених Оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року, в яких вказані обсяги природного газу, що були подані відповідачем через точки входу до газотранспортної системи та відібрані відповідачем з точок виходу з газотранспортної системи у відповідні періоди, різниця між такими поданими та відібраними обсягами природного газу, а також відсоткове вираження небалансу від загального обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, що використовується для визначення коефіцієнту компенсації для вирахування вартості послуг балансування згідно з п. 9.2 Договору (К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1, 2, при розмірі небалансу до 5 % від обсягу природного газу, відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.).
Обсяги негативних небалансів відповідача були визначені позивачем за процедурою алокації, визначеною Кодексом ГТС.
У довідках позивача ОСОБА_3 про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених Оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року вказані обсяги природного газу, які відповідач безпідставно відібрав для власних витрат (ВТВ, нормативні втрати газорозподільного підприємства, тощо) без постачання таких обсягів природного газу відповідачу газу будь-яким постачальником.
Таким чином, як вказує позивач, останній при здійсненні алокації обсягів природного газу, відібраних відповідачем як замовником послуг транспортування з точки виходу з газотранспортної системи до точки входу до газорозподільної системи відповідача, керувався інформацією про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об’єкти якого підключені до газорозподільної системи відповідача, наданої останнім як Оператором ГРС у порядку, визначеному наведеними положеннями Кодексу ГТС.
Відповідач як Оператор ГРС на виконання приписів глав 1, 3 Розділу XII Кодексу ГТС надавав позивачу інформацію про фактичний обсяг споживання природного газу кожним споживачем, об'єкти якого підключені до газорозподільної системи відповідача.
Така інформація відображена відповідачем як Оператором ГРС у щомісячних звітах ПАТ «Лубнигаз» про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року та Алокаціях (звітах) ПАТ «Лубнигаз» про поділ фактичного обсягу (об’єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Лубнигаз» між замовниками послуг транспортування (постачальниками) за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року, які були надані позивачу відповідно до вимог п. 1 глави 3 Розділу XII Кодексу.
У таких алокаціях (звітах) відповідача вказані фактичні обсяги споживання газу споживачами, що отримують природний газ з газорозподільної системи відповідача, за попередній газовий місяць, а також вказані постачальники таких обсягів природного газу для споживачів з інформацією про підтверджений та фактично спожитий обсяг природного газу.
Така інформація відповідача є даними, згідно з якими в силу приписів п. 2 глави 1 Розділу XII Кодексу TTC позивач здійснює алокацію по точці виходу з газотранспортної системи.
Позивач стверджує, що відповідач у спірних періодах здійснював відбір з точки виходу з газотранспортної системи природного газу для власних виробничих потреб в обсягах, вказаних в алокаціях (звітах) по рядку «ВТВ, нормативні втрати газорозподільного підприємства», однак при цьому такі обсяги повністю або частково не подавались через точку входу до газотранспортної системи відповідачем чи його постачальниками.
Повний перелік таких випадків наведено у довідках «ОСОБА_3 про надходження на точках входу, та розподіл по точках виходу обсягів природного газу віднесених Оператором газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2016 та 2017 роки, в яких у графі «Контрагент» по рядку «TTC» вказані безпосередні обсяги відбору Відповідачем природного газу як витрат Оператора ГРС без їх фактичного подання до газотранспортної системи будь - якими постачальниками.
Як зазначає позивач, викладене підтверджує обсяги місячних негативних небалансів відповідача за спірні періоди та свідчить про наявність обов’язку відповідача щодо їх врегулювання у порядку, встановленому Кодексом ГТС.
У зв’язку з нездійсненням відповідачем заходів щодо самостійного врегулювання негативного місячного небалансу за вказані періоди в порядку, встановленому Кодексом ГТС, позивач як оператор газотранспортної системи надав відповідачу послуги балансування для врегулювання небалансів за вказані періоди на загальну суму 14 416 084,90 гривень.
Згідно з п. 11.4 Договору послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом позивача на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого відповідачем відповідно до Кодексу ГТС та розділу IX цього Договору.
Так, позивач для оформлення наданих послуг склав односторонні акти про надання послуг балансування з додатками до таких актів, де вказано розрахунок вартості послуг балансування, та рахунки на оплату послуг: акт від 31.01.2017 №01-17-1512000726-БАЛАНС, акт від 27.02.2017 №01-17-1512000726-БАЛАНС/КОР, акт від 27.02.2017 №01-17-1512000726-БАЛАНС/КОР/1, акт від 31.03.2017 №02-17-16-1512000726 БАЛАНС, акт від 29.05.2017 №04-16-1512000726-БАЛАНС, акт від 27.07.2017 №01-17-1512000726-БАЛАНС/КОР/2.
Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу (п. 3 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017).
Позивач зазначає, що у встановленому порядку повідомив відповідача про надання йому послуг балансування з наданням актів про надання послуг балансування та рахунків.
Крім того, на виконання приписів п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017 позивач також надав відповідачу звіти по точкам входу/виходу.
Позивач вказує, що з моменту отримання відповідачем актів про надання послуг балансування, рахунків на їх оплату та звітів по точкам входу/виходу відповідача (з 28.04.2017) у останнього відповідно до п. 9.4 Договору та п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС виникли зобов’язання здійснити оплату таких послуг у строк, що не перевищує п'яти банківських днів з дня отримання зазначених документів.
Однак, в порушення вимог законодавства та умов Договору, відповідач заборгованість за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року на загальну суму 2 162 537,49 грн. не сплатив.
Відповідно до п. 13.1 Договору встановлено, що у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов’язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.
Згідно з п. 13.5 Договору в разі порушення відповідачем строків оплати, передбачених цим Договором, відповідач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до статті 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов’язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами, розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства, а згідно ч. 2 ст. 625 цього Кодексу ГТС боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Аналогічне положення містить ч. 3 статті 198 ГК України.
На підставі вказаного позивач нарахував відповідачу пеню за прострочення зобов’язань у розмірі 297 821,50 грн., 3 % річних від простроченої суми в розмірі 50 665,15 грн. та інфляційні втрати в сумі 201 119,66 грн. (розрахунок в матеріалах справи).
Відповідач в свою чергу стверджує, що відповідно до умов Договору ПАТ «Укртрансгаз» як оператор газотранспортної системи зобов’язаний виключно в строки та в порядку, встановленому Договором, та згідно з нормами Кодексу ГТС визначити негативний місячний небаланс ПАТ «Лубнигаз» як замовника послуги транспортування (у разі його наявності), та вчинити дії, передбачені Договором та Кодексом ГТС, для врегулювання цього небалансу, у тому числі надати Замовнику документи щодо наданих Оператором послуг балансування. Здійснення позивачем корегування (перерахунку) місячних небалансів попередніх газових місяців (в тому числі через рік після виникнення таких небалансів) є односторонньою зміною ПАТ «Укртрансгаз» умов Договору та норм Кодексу ГТС, що є порушенням законодавства.
ПАТ «Лубнигаз» за надані позивачем послуги балансування обсягів природного газу згідно акту 01-17-1512000726-БАЛАНС/КОР/1 від 27.02.2017 на суму 10 803 508,75 грн. розрахувалося в повному обсязі шляхом підписання спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу № 1354/у за рахунок коштів загального державного бюджету України від 21.02.2018. Кошти в сумі 10 803 508,75 грн. перераховані позивачу платіжним дорученням № 4 від 22.02.2017.
ПАТ «Лубнигаз» вважає, що ПАТ «Укртрансгаз» у липні 2017 безпідставно здійснив перерахунок вартості послуг з балансування, наданих відповідачу у січні 2017 року, враховуючи що ані Кодексом газотранспортної системи, ані будь - яким іншим нормативно-правовим актом не передбачено право оператора газотранспортної системи корегувати попередні періоди після закінчення відповідних газових місяців.
Відповідно до роз’яснення НКРЕ, ПАТ «Укртрансгаз» безпідставно, в порушення норм Кодексу ГТС, застосував до ПАТ «Лубнигаз» коефіцієнт 1, 2 при визначені вартості послуг балансування за січень 2017 року, оскільки негативний небаланс у цей період не перевищував 5% від всього обсягу газу, відібраного відповідачем з газотранспортної системи у точках фізичного виходу для подальшого його розподілу.
04.10.2017 спільним протокольним рішенням про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу № 3631/у за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України від 21.02.2018 відповідач повністю розрахувався за надану послугу у лютому 2017 року (платіжне доручення № 13 від 05.10.2017 на суму 1 450 038,66 грн.).
Зазначені спільні протокольні рішення є багатосторонніми правочинами (договорами), якими змінені порядок і строк проведення розрахунків за послуги балансування природного газу у січні 2017 року та лютому 2017 року.
Судом прийнято до уваги наступне.
За своєю правовою природою між позивачем та відповідачем укладено договір, в якому містяться елементи договору поставки та договору про надання послуг. Сторони досягли всіх суттєвих умов відносно вказаних видів договорів, а тому відповідно до вимог ст. ст. 627, 628, 638, 712, 901, 903 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та ст. ст. 179, 180, 265 Господарського кодексу України (далі - ГК України), а також з урахуванням положень Закону України "Про ринок природного газу" він вважається укладеним.
За приписами частини 1 статті 32 ЗУ «Про ринок природного газу», транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. Проаналізувавши умови договору транспортування природного газу, суд встановив, що укладений сторонами правочин відповідає типовому договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за № 2497, зареєстрованого в МЮУ 06.11.2015 за № 1383/27828.
Однією із складових послуги транспортування природного газу, що надається позивачем відповідачу в рамках укладеного договору, є послуга балансування обсягів природного газу, який подається відповідачем до газотранспортної системи та відбирається ним з газотранспортної системи (пункт 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС).
Виходячи з приписів пункту 2 розділу ХІІІ Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій. З метою забезпечення безпечності функціонування та цілісності газотранспортної системи, у тому числі балансування газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи управляє потоками природного газу, які закачуються та відбираються до/з газосховища, що є в управлінні оператора газотранспортної системи, а також частиною газосховищ відповідно до пункту 3 цього розділу (п. 9 розділу ХІІІ Кодексу ГТС).
Главою 1 розділу ХІV Кодексу ГТС «Комерційне балансування» встановлено, що при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів)(п.2).Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом (п. 3).
Частиною 3 статті 35 ЗУ «Про ринок природного газу» передбачено, що оператор газотранспортної системи (позивач) повинен забезпечити замовників безкоштовною, достатньою, своєчасною та достовірною інформацією про статус балансування в межах інформації, що знаходиться у розпорядженні оператора газотранспортної системи у відповідний момент часу. Така інформація має надаватися відповідному замовнику в електронному форматі. З огляду на умови пункту 4 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.
Виходячи з вимог пунктів 1 - 2 глави 2 розділу ХІV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи розраховує добовий небаланс щодо кожного замовника послуг транспортування для кожної газової доби як різницю між обсягом природного газу, яку замовник послуг транспортування передав у точках входу, і обсягом природного газу, який відібрав з газотранспортної системи у точках виходу за цю газову добу. Оператор щодоби до 15.00 години UTC (17:00 за київським часом) для зимового періоду та 14:00 години UTC (17:00 за київським часом) для літнього періоду наступної газової доби інформує замовника послуг транспортування про добовий небаланс на підставі розрахункових даних, одержаних у процесі алокації, відповідно до положень розділу XII цього Кодексу. Рівень інформації, що надсилається замовнику послуг транспортування, буде відповідати тому рівню, яким володіє оператор газотранспортної системи на час надання.
Відповідно до пунктів 1 - 2 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС (в редакції діючій з 28.04.2017), оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи.
Згідно пунктів 4, 7 глави 3 розділу ХІV Кодексу ГТС, у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання небалансу за цей газовий місяць. Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи при негативному місячному небалансі - за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.
Главою 4 розділу ХІV Кодексу ГТС встановлено, що розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу (п. 1).Оператор газотранспортної системи визначає базову ціну газу щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті (п.2). Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу (п.3). Оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів.
Таким чином, Кодексом ГТС чітко встановлені строки, в межах яких оператор газотранспортної системи має визначити небаланс замовника послуги, як добовий так і місячний, та вчинити відповідні дії по його усуненню. При цьому, оператор газотранспортної системи не наділений правом корегувати, тобто перераховувати, місячні небаланси попередніх газових місяців, по яким ним вже було надано послуги з балансування обсягів природного газу.
Аналогічних висновків дійшов Регулятор Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у листі від 27.06.2017 за № 7044/16.3.2/7-17. Згідно вказаного листа Регулятор роз'яснив операторам газорозподільних систем, що чинними нормативно - правовими актами не передбачено здійснення операторами газотранспортної системи (ГТС) коригування небалансу замовників послуг транспортування попередніх періодів, по яким оператор ГТС вже здійснив балансування. Надання оператором ГТС замовникам послуг транспортування коригуючих актів суперечить положенням розділу ХІV Кодексу ГТС.
Суд приймає до уваги листи - роз'яснення НКРЕКП, оскільки саме даний орган відповідно до покладених на нього завдань розглядає звернення споживачів та надає роз'яснення з питань застосування нормативно-правових актів НКРЕКП, в тому числі норм Кодексу ГТС (підпункт 25 пункту 4 Положення про НКРЕКП).
Позивач листами повідомив відповідача про надання йому послуг балансування для врегулювання наявних у нього негативних місячних небалансів за квітень 2016 року та січень, лютий 2017 року з наданням відповідних актів про надання послуг балансування обсягів природного газу з розрахунками вартості до таких актів та рахунками на загальну суму 14 416 084,90 грн.
Акти надання послуг балансування обсягів природного газу складено позивачем після спливу встановленого законодавством та умовами Договору строку для самостійного врегулювання відповідачем небалансу.
З огляду на п. 4 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС в редакції після 28.04.2017 (оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів, враховуючи визначені позивачем місяці (квітень 2016 року) та дату повідомлення відповідача про надання йому послуг балансування для врегулювання наявних у нього негативних місячних небалансів, суд дійшов висновку, що позивач безпідставно у травні 2017 року провів перерахунок місячного небалансу відповідача за минулий рік.
Кошти в сумі 10 803 508,75 грн. перераховані позивачу платіжним дорученням № 4 від 22.02.2017 на підставі спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу № 1354/у за рахунок коштів загального державного бюджету України від 21.02.2018.
04.10.2017 спільним протокольним рішенням про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу № 3631/у за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України від 21.02.2018 відповідач повністю розрахувався за надану послугу у лютому 2017 року (платіжне доручення № 13 від 05.10.2017 на суму 1 450 038,66 грн.).
Отже, стверджуючи про наявність у відповідача негативного місячного небалансу за спірний період, позивач одночасно позбавив відповідача можливості самостійно врегулювати такий небаланс у встановлені законодавством строки, а, отже, позивачем не дотримано встановленого законодавством та умовами Договору порядку врегулювання небалансу.
За таких обставин, враховуючи, що позивачем не дотримано встановленого законодавством порядку визначення небалансу, про наявність якого стверджує позивач, його вимоги про стягнення з відповідача витрат на балансування у розмірах, заявлених позивачем, задоволенню не підлягають.
Відсутність порушення зобов'язання з оплати наданих послуг балансування природного газу з боку відповідача також виключає можливість стягнення з нього пені, інфляційних втрат та 3% річних.
У відповідності до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно ч. 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість , достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Позивачем не доведено суду обґрунтованість заявлених позовних вимог належними та допустимими доказами у справі, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову у позові повністю.
Одночасно, суд звертає увагу позивача, що відповідно до ч. 1 статті 35 Закону України "Про ринок природного газу" правила балансування повинні бути справедливими, недискримінаційними, прозорими та обумовленими об'єктивними чинниками. Такі правила мають відображати реальні потреби газотранспортної системи з урахуванням ресурсів у розпорядженні оператора газотранспортної системи.
У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Відмовити в задоволенні позову.
2. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду протягом 20 днів з моменту складання повного тексту рішення.
Повне рішення складено 30.10.2018.
Суддя М.М. Кульбако