Рішення № 79141784, 14.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
1140/3057/18
Номер документу
79141784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3057/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та отримує пенсію за віком. У жовтні 2018 року він звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про перерахунок його пенсії із застосуванням статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", прохаючи збільшити понаднормативний трудовий стаж і відповідну доплату. Оскільки позивач такий перерахунок не провів, позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Кіровоградській області у донарахуванні та виплаті йому, згідно поданої ним заяви від 22.10.2018 року, доплати до пенсії за віком за понаднормативний трудовий стаж 19 років 4 місяці 19 днів з урахуванням положення п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області донараховувати та виплачувати щомісячні збільшення до його пенсії за віком за понаднормативний трудовий стаж 19 років 4 місяці 19 днів з врахуванням права на повну пенсію при наявності 20 років трудового стажу, починаючи з 01.11.2018 року і довічно до зміни законодавства.

Ухвалою судді від 16.11.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у порядку статті 263 КАС України.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що позивач з 01.10.2017 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому розмір пенсії обрахований відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 цього Закону. Заперечуючи бездіяльність у спірних правовідносинах, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, як особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. (а.с. 14, 41, 42)

Органами Пенсійного фонду позивачу з 24.12.2001 року призначена державна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до статей 49, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (а.с. 29)

За заявою позивача з 12.04.2007 року розпорядженням УПФУ в м. Кіровограді №154191 від 14.05.2007 року йому призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 5 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шифр пенсії 150). (а.с. 58, 60)

Згодом на виконання постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.01.2010 року в адміністративній справі №2а-1027/09/1111, якою зобов'язано УПФУ в м. Кіровограді призначити ОСОБА_1 державну пенсію і додаткову пенсію у відповідності до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 1 січня 2009 року, розпорядженням №154191 від 16.04.2010 року позивача переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (шифр пенсії 325). Виплату пенсії по шифру 150 припинено. (а.с. 82, 82 зв.)

За заявою позивача розпорядженням Кропивницького об'єднаного УПФУ Кіровоградської області №169537 від 20.11.2017 року позивача з 01.10.2017 року переведено на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (шифр пенсії 101). Виплату пенсії по шифру 325 припинено. (а.с. 97, 100)

Позивач 22.10.2018 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з урахуванням пільги, передбаченої статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема перерахувати (збільшити) його понаднормовий стаж, що перевищує 20 років, та відповідну доплату. (а.с. 24)

Листом №688/П-09 від 06.11.2018 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило позивача, що оскільки він отримує пенсію за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому підстав для застосування статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає. (а.с. 12)

Позивач, не погодившись з такою відповіддю, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції Закону України №2148-VII від 03.10.2017 року) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер, що прямо обумовлений в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким визначено особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (до 1 жовтня 2011 року - 25 (20) років) пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Між тим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд України у постановах від 07.07.2015 року (справа №21-727а15), від 20.09.2016 року (справа №21-1255а16).

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Статтею 98 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Як вбачається з пенсійної справи позивача, після переведення позивача з 01.10.2017 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, його загальний стаж склав 39 років 4 місяці 19 днів. Відповідач, визначаючи розмір пенсії, установив, що позивач має понаднормовий страховий стаж 14 років, що перевищує 25 років страхового стажу, установленого абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком у 2007 році). Виходячи з цього, відповідач збільшив розмір пенсії на 1% за кожний з цих 14 років понаднормового стажу.

Між тим, суд вважає, що для позивача, який має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер, визначений пунктом 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а позивач у зв'язку з призначенням пенсії за віком має право на збільшення розміру пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлених цією нормою 20 років, тобто за 19 років.

Не застосувавши при переведенні пенсії позивача та її перерахунку норми пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо пільгового обчислення стажу роботи, відповідач допустив протиправну бездіяльність, що призвело до порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення. Відтак порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років.

Згідно зі статтею 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.

Суд вважає, що у цьому позові, поданому до суду 12.11.2018 року, в межах шестимісячного строку звернення, встановленого ч.2 ст.122 КАС України, пред'явлено позовні вимоги, які стосуються бездіяльності відповідача, що мала місце станом на 12.05.2018 року, а тому спірними є правовідносини, які виникли з цього часу. Отже, судовому розгляду підлягають позовні вимоги в межах шестимісячного строку звернення до суду, а судовому захисту підлягають порушені права позивача з цього часу.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо незастосування при здійсненні перерахунку пенсії за віком, призначеної ОСОБА_1, пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, починаючи з 12.05.2018 року та виплатити недоотриманий розмір пенсії починаючи з вказаної дати.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш