
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/3612/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,
представника позивача - Твердохліб І.Ю.,
представника відповідача - Бондаренко В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Ойл Групп" до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
12 жовтня 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант Ойл Групп" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання нечинним та скасування податкове повідомлення-рішення від 22 червня 2018 року №0039571212.
В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що перевірку було проведено із порушенням встановлених чинним податковим законодавством строків, оскільки тільки з 01 січня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні від 21 грудня 2016 року, яким до Податкового кодексу України внесено зміни, зокрема щодо контроль-перевірочної роботи. Наполягав на тому, що своєчасність реєстрації саме податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних може бути предметом камеральної перевірки лише з 01 січня 2017 року, тому проведення 10 квітня 2018 року перевірку дотримання платником податків своєчасності реєстрації податкових накладних за жовтень 2015 року, грудень 2016 року є незаконним. Таким чином відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, накладену за результатами проведення камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, наступає з 01 січня 2017 року, оскільки відповідне право на проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в межах камеральної перевірки було надано контролюючим органам лише з 01 січня 2017 року.
02 листопада 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДФС у Полтавській області, у якому відповідач проти позовних вимог заперечував. Зазначив, що камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності визначених статтею 102 Податкового кодексу України. Оскільки дана перевірка проводилася з питань порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних застосовуються терміни зазначені в статті 102 Податкового кодексу України.
05 листопада 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника ТОВ "Гарант Ойл Групп" про відкладення розгляду справи (т.1 а.с. 80).
За результатами розгляду вказаного клопотання розгляд справи відкладено до 22 листопада 2018 року.
06 листопада 2018 року на електронну адресу Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ТОВ "Гарант Ойл Групп" про збільшення розміру позовних вимог (т.1 а.с. 92-105).
12 листопада 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ТОВ "Гарант Ойл Групп" про збільшення розміру позовних вимог (т.1 а.с. 171-184).
22 листопада 2018 року від ТОВ "Гарант Ойл Групп" до Полтавського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення по справі (т.2 а.с. 7-11).
22 листопада 2018 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ТОВ "Гарант Ойл Групп" про збільшення розміру позовних вимог (т.2 а.с. 32-45).
Згідно вказаної заяви позивач просив подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням наступних позовних вимог: визнати нечинним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0039571212 та визнати нечинним і скасувати податкове повідомлення-рішення №0002884003 від 31 серпня 2017 року.
Так, позивач в обгрунтування протиправності податкового повідомлення-рішення від 31 серпня 2017 року №0002884003 зазначив, що при складанні Акту перевірки від 05 липня 2017 року та виставленні на підставі його висновків оскаржуваного рішення контролюючим органом не було враховано наявності постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року по справі №816/20/17, яка набрала законної сили та якою встановлено, що через неправомірні дії ГУ ДФС у м.Києві, які полягали у не включенні до ЄРАН залишків пального за даними Акту інвентаризації пального станом на початок дня 01 березня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" було незаконно позбавлено права на реєстрацію акцизних накладних. Відтак нарахування податковим повідомленням-рішенням №0002884003 від 31 серпня 2017 року штрафних санкцій на суму 194044,07 грн. за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних є неправомірним.
22 листопада 2018 року від представника ТОВ "Гарант Ойл Групп" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, за результатами розгляду якого судом відкладено розгляд справи на 29 листопада 2018 року (т.2 а.с. 90).
У судовому засіданні, яке відбулося 29 листопада 2018 року оголошено перерву до 13 грудня 2018 року, через неознайомлення відповідача із заявами ТОВ "Гарант Ойл Групп" про збільшення розміру позовних вимог.
У зв'язку із необхідністю отримання додаткових доказів по справі у судовому розгляді призначеному на 13 грудня 2018 року оголошено перерву до 08 січня 2019 року.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарант Ойл Групп" (код ЄДРПОУ 25392923) зареєстровано, як юридична особа 03 лютого 1998 року, номер запису 1 073 120 0000 001082 (т.1 а.с. 52-58).
05 липня 2017 року Головним управління ДФС у Полтавській області проведено камеральну перевірку щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
За результатами перевірки 05 липня 2017 року складено Акт про результати камеральної перевірки №3202/16-16-31-40-03-08/2539292 (т.2 а.с. 46-49).
За висновками Акту №3202/16-16-31-40-03-08/2539292 встановлено порушення ТОВ "Гарант Ойл Групп" граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунку коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 1202 .1 статті 120 розділу II Податкового кодексу України.
Не погоджуючись із висновками Акту №3202/16-16-31-40-03-08/2539292 ТОВ "Гарант Ойл Групп" 15 серпня 2017 року подано на нього заперечення (т.2 а.с. 50-56).
За результатами розгляду вищевказаних заперечень Головне управління ДФС у Полтавській області листом від 31 серпня 2017 року за вих. №14233/10/16-31-40-03-19 повідомило позивача, що: "За результатами перевірки встановлено порушення ведення податкового обліку в частині абзацу 3, абзацу 4, абзацу 5, абзацу 6, абзацу 7 статті 1202 .1, статті 1202 Податкового кодексу України порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних протягом грудня 2016 року, лютого 2017 року, березня 2017 року, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі 194044,07 грн., про що складено акт про результати камеральної перевірки від 05 липня 2017 року №3202/16-31-40-03-08/25392923, згідно вимог пункту 86.2 статті 86 розділу II Податкового кодексу України. Акт перевірки складено за формою встановленою згідно Рекомендацій щодо проведення камеральної перевірки декларації акцизного податку, доведеної згідно листа ДФС України від 22 листопада 2016 року №37477/7/99-99-12-03-03-17. В акті перевірки зазначено період, який перевірявся, а саме: грудень 2016 року, лютий 2017 року, березень 2017 року. Як зазначено в акті, перевірка проводилася згідно даних системи електронного адміністрування реалізації пального та даних Єдиного реєстру акцизних накладних, а не податкової декларації з акцизного податку, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України. Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів наступних за датою їх складання, як це передбачено пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України. Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно разрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального. Щодо наданого підприємством до заперечення до акту копії постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року по справі №816/20/17 про розгляд позову ТОВ "Гарант Ойл Груп" до ГУ ДФС у м.Києві про визнання протиправною бездіяльність податкового органу щодо невключення до Єдиного реєстру акцизних накладних залишків пального, які зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, поданого до ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві 20 березня 2016 року та копії ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2017 року по справі №816/20/17. Постановою Полтавського окружного адміністративного суду зобов'язано ГУ ДФС у м.Києві включити до ЄРАН залишки пального, зазначені в акті інвентаризації. На дату проведення перевірки та дату розгляду заперечень до акту перевірки залишки пального, зазначені в акті інвентаризації в ЄРАН не значаться" (т.2 а.с. 57-58).
31 серпня 2017 року Головним управлінням ДФС у Полтавській області, на підставі Акту №3202/16-16-31-40-03-08/2539292 складено податкове повідомлення-рішення, яким до ТОВ "Гарант Ойл Групп" застосовано штрафні санкції в розмірі 194044,07 грн. (т.2 а.с. 60).
У подальшому Головним управління ДФС у Полтавській області проведено перевірку ТОВ "Гарант Ойл Групп" з питань порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами перевірки Головним управлінням ДФС у Полтавській області 10 квітня 2018 року складено Акт №3352/16-3112-12-28/2539292 (т.1 а.с. 16-18).
Згідно висновків Акту №3352/16-3112-12-28/2539292 встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 1201 .1 статті 1201 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями).
16 травня 2018 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" подано до Головного управління ДФС у Полтавській області заперечення на Акт №3352/16-3112-12-28/2539292 (т.1 а.с. 19-22).
За результатами розгляду вищевказаних заперечень Головне управління ДФС у Полтавській області листом від 04 червня 2018 року №12242/10/16-31-12-01-34 повідомило позивача, що: "У 2017 році реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для подання накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. В ході перевірки встановлено, що ТОВ "Гарант Ойл Групп" складено податкові накладні, які зареєстровані у ЄРПН з порушенням граничного терміну визначеного пунктом 201.10 статті 2017 Податкового кодексу України, а саме: податкова накладна №20 виписана 06 жовтня 2015 року, а зареєстрована 18 листопада 2015 року, податкова накладна №4 виписана 02 жовтня 2015 року, а зареєстрована 20 листопада 2015 року, податкова накладна №45 виписана 09 жовтня 2015 року, а зареєстрована 18 листопада 2015 року, податкова накладна №14 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 18 листопада 2015 року, податкова накладна №30 виписана 13 жовтня 2015 року, а зареєстрована 20 листопада 2015 року, податкова накладна №16 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 18 листопада 2015 року, податкова накладна №44 виписана 19 жовтня 2015 року, а зареєстрована 18 листопада 2015 року, податкова накладна №43 виписана 19 жовтня 2015 року, а зареєстрована 20 листопада 2015 року, податкова накладна №39 виписана 16 жовтня 2015 року, а зареєстрована 13 листопада 2015 року, податкова накладна №37 виписана 15 жовтня 2015 року, а зареєстрована 13 листопада 2015 року, податкова накладна №49 виписана 20 жовтня 2015 року, а зареєстрована 11 листопада 2015 року, податкова накладна №15 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 11 листопада 2015 року, податкова накладна №42 виписана 19 жовтня 2015 року, а зареєстрована 06 листопада 2015 року, податкова накладна №26 виписана 09 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №9 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №23 виписана 09 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №1 виписана 01 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №22 виписана 09 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №25 виписана 09 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №32 виписана 13 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №6 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №24 виписана 09 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №33 виписана 13 жовтня 2015 року, а зареєстрована 05 листопада 2015 року, податкова накладна №12 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №10 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №11 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №8 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №19 виписана 06 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №13 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №7 виписана 05 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №18 виписана 06 жовтня 2015 року, а зареєстрована 30 жовтня 2015 року, податкова накладна №33 виписана 20 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №37 виписана 21 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №34 виписана 20 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №46 виписана 31 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №48 виписана 31 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №49 виписана 31 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №52 виписана 20 грудня 2016 року, а зареєстрована 16 січня 2017 року, податкова накладна №39 виписана 22 грудня 2016 року, а зареєстрована 20 січня 2017 року, податкова накладна №19 виписана 21 грудня 2016 року, а зареєстрована 21 лютого 2017 року, податкова накладна №17 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 21 лютого 2017 року, податкова накладна №22 виписана 14 грудня 2016 року, а зареєстрована 21 лютого 2017 року, податкова накладна №14 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 01 лютого 2017 року, податкова накладна №15 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 01 лютого 2017 року, податкова накладна №16 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 01 лютого 2017 року, податкова накладна №26 виписана 14 грудня 2016 року, а зареєстрована 01 лютого 2017 року, податкова накладна №20 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 01 лютого 2017 року, податкова накладна №24 виписана 14 грудня 2016 року, а зареєстрована 01 лютого 2017 року, податкова накладна №18 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 31 січня 2017 року, податкова накладна №13 виписана 12 грудня 2016 року, а зареєстрована 31 січня 2017 року, податкова накладна №35 виписана 20 грудня 2016 року, а зареєстрована 31 січня 2017 року, податкова накладна №40 виписана 22 грудня 2016 року, а зареєстрована 31 січня 2017 року, податкова накладна №118 виписана 06 квітня 2017 року, а зареєстрована 05 травня 2017 року. Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Податковим кодексом України термін (т.1 а.с. 23-25).
На підставі висновків Акту №3352/16-3112-12-28/2539292 Головним управлінням ДФС у Полтавській області 22 червня 2018 року складено податкове повідомлення-рішення №0039571212, яким до ТОВ "Гарант Ойл Групп" застосовано штрафні санкції в розмірі 276250,78 грн. (т.1 а.с. 26).
Позивач, не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями Головного управління ДФС у Полтавській області від 31 серпня 2017 року №0002884003 про застосування штрафу в розмірі 194044,07 грн. та від 22 червня 2018 року №0039571212 про застосування штрафу в розмірі 276250,78 грн., звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню від 31 серпня 2017 року №0002884003, судом встановлено наступне.
Регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 рок №2755-VI (тут і надалі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно пункту 231.1. статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального. В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер акцизної накладної; б) дата складання акцизної накладної; в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, що реалізує пальне; г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, що реалізує пальне, та отримувача пального; ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податків, - отримувача пального; д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД; е) опис пального; є) обсяг пального в літрах, приведених до t 15° C.
Згідно пункту 231.3. статті 231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального. У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне. Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються. У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця. Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця. Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.
Пунктом 231.4. статті 231 Податкового кодексу України встановлено, що право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 231.5. статті 231 Податкового кодексу України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Згідно пункту 231.6. статті 231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання акцизної накладної / розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну / розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального. З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне. Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу. Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Судом встановлено, що:
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 26 січня 2017 року (т. 2 а.с. 188);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано розрахунок №429 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 10 лютого 2017 року (т.2 а.с. 189);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №431 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 13 лютого 2017 року (т.2 а.с. 190);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано розрахунок №432 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 13 лютого 2017 року (т.2 а.с. 191);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №436 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 24 лютого 2017 року (т.2 а.с. 192);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №437 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 24 лютого 2017 року (т.2 а.с. 193);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №438 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 28 лютого 2017 року (т.2 а.с. 194);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №440 до акцизної накладної №424, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 28 лютого 2017 року (т.2 а.с. 195);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №439, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 28 лютого 2017 року (т.2 а.с. 197);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №441 до акцизної накладної №439, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 01 березня 2017 року (т.2 а.с. 198);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №442 до акцизної накладної №439, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 07 березня 2017 року (т.2 а.с. 199);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №443 до акцизної накладної №439, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 10 березня 2017 року (т.2 а.с. 200);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №446 до акцизної накладної №439, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 13 березня 2017 року (т.2 а.с. 201);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №447 до акцизної накладної №439, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 10 квітня 2017 року (т.2 а.с. 202);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №421, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 26 січня 2017 року (т.2 а.с. 206);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №422, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 26 січня 2017 року (т.2 а.с. 208);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №423 до акцизної накладної №422, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 26 січня 2017 року (т.2 а.с. 209);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №418, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 20 січня 2017 року (т.2 а.с. 212);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №419 до акцизної накладної №418, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 23 січня 2017 року (т.2 а.с. 213);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано розрахунок №425 до акцизної накладної №418, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 26 січня 2017 року (т.2 а.с. 214);
- 20 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано акцизну накладну №417, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 20 січня 2017 року (т.2 а.с. 218);
- 20 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано розрахунок №420 до акцизної накладної №417, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 26 січня 2017 року (т.2 а.с. 219);
- 20 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано акцизну накладну №426, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 27 січня 2017 року (т.2 а.с. 222);
- 20 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано розрахунок №428 до акцизної накладної №426, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 03 лютого 2017 року (т.2 а.с. 223);
- 20 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано розрахунок №430 до акцизної накладної №426, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 10 лютого 2017 року (т.2 а.с.224);
- 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А." (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №414, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 19 січня 2017 року (т.2 а.с. 225);
- 12 лютого 2017 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано акцизну накладну №31, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 28 лютого 2017 року (т.2 а.с. 226);
- 09 березня 2017 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано акцизну накладну №54, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 27 березня 2017 року (т.2 а.с. 227);
- 11 березня 2017 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано акцизну накладну №55, згідно квитанції №1 та №2 документ збережено та прийнято 27 березня 2017 року (т.2 а.с. 228).
При цьому судом встановлено, що 12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А" (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №367 на обсяг реалізованого пального 45921,43 л. та направлено до центрального рівня ДФС 27 грудня 2016 року без порушення терміну реєстрації акцизної накладної, при цьому згідно квитанції №2 у реєстрації такої накладної було відмовлено з тих підстав, що в порушення вимог пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України обсяг пального не може перевищувати залишок продавця (т.2 а.с. 185).
12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А" (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №368 на обсяг реалізованого пального 42877,18 л. та направлено до центрального рівня ДФС 27 грудня 2016 року без порушення терміну реєстрації акцизної накладної, при цьому згідно квитанції №2 у реєстрації такої накладної було відмовлено з тих підстав, що в порушення вимог пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України обсяг пального не може перевищувати залишок продавця (т.2 а.с. 196).
12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А" (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №369 на обсяг реалізованого пального 4133,55 л. та направлено до центрального рівня ДФС 27 грудня 2016 року без порушення терміну реєстрації акцизної накладної, при цьому згідно квитанції №2 у реєстрації такої накладної було відмовлено з тих підстав, що в порушення вимог пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України обсяг пального не може перевищувати залишок продавця (т.2 а.с. 205).
12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А" (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №370 на обсяг реалізованого пального 5957,63 л. та направлено до центрального рівня ДФС 27 грудня 2016 року без порушення терміну реєстрації акцизної накладної, при цьому згідно квитанції №2 у реєстрації такої накладної було відмовлено з тих підстав, що в порушення вимог пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України обсяг пального не може перевищувати залишок продавця (т.2 а.с. 207).
12 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А" (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №373 на обсяг реалізованого пального 28791,76 л. та направлено до центрального рівня ДФС 27 грудня 2016 року без порушення терміну реєстрації акцизної накладної (т.2 а.с. 210).
20 грудня 2016 року ТОВ "Ю.С.А" (нині - ТОВ "Гарант Ойл Групп") виписано акцизну накладну №415 на обсяг реалізованого пального 23043,76 л. та направлено до центрального рівня ДФС 20 січня 2017 року, при цьому згідно квитанції №2 у реєстрації такої накладної було відмовлено з тих підстав, що в порушення вимог пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України обсяг пального не може перевищувати залишок продавця (т.2 а.с. 215).
20 грудня 2016 року ТОВ "Гарант Ойл Групп" виписано акцизну накладну №398 на обсяг реалізованого пального 30062,69 л. та направлено до центрального рівня ДФС 27 грудня 2016 року без порушення терміну реєстрації акцизної накладної, при цьому згідно квитанції №2 у реєстрації такої накладної було відмовлено з тих підстав, що в порушення вимог пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України обсяг пального не може перевищувати залишок продавця (т.2 а.с. 220).
Згідно Витягу щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН №27338027 від 27 грудня 2016 року, залишок по коду УКТ ЗЕД 2710124512 складав 29,53 л., залишок по коду УКТ ЗЕД 2710194300 складав 47140,88 (т.2 а.с. 186).
Однак, як випливає із Акту інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року поданого 20 березня 2016 року до ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві, залишок пального за кодом УКТ ЗЕД 2710124512 складав 110367,84 л., залишок по коду УКТ ЗЕД 2710194300 складав 81519,67 л., а по коду УКТ ЗЕД 2710124194 312911,56 л. (т.2 а.с. 182).
Пунктом 9 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України (у редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-VIII від 24 грудня 2015 року) визначено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3. статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.
При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
Аналіз цієї норми свідчить про її імперативний характер, як щодо обов'язку платника податку подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, так і обов'язку контролюючого органу врахувати обсяги залишку пального, зазначені в акті інвентаризації, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Дана правова позиція викладена Верховним Судом при розгляді справи 808/1348/17, адміністративне провадження №К/9901/51198/18.
У зв'язку із не включенням ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві до Єдиного реєстру акцизних накладних залишки пального, які зазначені в Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року ТОВ "Гаран Ойл Групп" звернулося із позовом до Полтавського окружного адміністративного суду.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 травня 2017 року по справі №816/20/17 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Ойл Групп" до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві щодо невключення до Єдиного реєстру акцизних накладних залишків пального, які зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, що поданий 20 березня 2016 року платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю "Ю.С.А." (код ЄДРПОУ 25392923). Зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві включити до Єдиного реєстру акцизних накладних залишки пального, які зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01 березня 2016 року, що поданий 20 березня 2016 року платником податків - Товариством з обмеженою відповідальністю "Ю.С.А." (т.2 а.с. 233-235).
08 листопада 2017 року Полтавським окружним адміністративним судом видано ТОВ "Гарант Ойл Групп" виконавчий лист №816/20/17, а 11 грудня 2017 року, на підставі вказаного виконавчого листа, головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м.Києві винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №55341370 (т.2 а.с. 76, 78).
Згідно пункту 232.1. статті 232 Податкового кодексу України облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до пункту 232.3. статті 232 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.
Констатуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що не включення залишків пального за даними Акту інвентаризації пального станом на початок дня 01 березня 2016 року прямо вплинуло на право ТОВ "Гарант Ойл Групп" зареєструвати у строки встановлені Податковим кодексом України спірні акцизні накладні.
Крім того, суд звертає увагу відповідача, що згідно Оборотно-сальдової відомості по рахунку №281, станом на 12 грудня 2016 року у ТОВ "Гарант Ойл Груп" у достатній кількості було пального (т.2 а.с. 186 зворотній бік).
Відповідно до пункту 109.1. статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Враховуючи, що реєстрація акцизних накладних з порушенням встановлених Податковим кодексом України строків відбувалась виключно з причин неврахування обсягу залишків пального, зазначених в акті інвентаризації, вина позивача у вказаний період часу у несвоєчасній реєстрації таких накладних у Єдиному реєстрі відсутня, що виключає здійснення позивачем податкового правопорушення в розумінні статті 109 Податкового кодексу України.
Констатуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що несвоєчасна реєстрація акцизних накладних в ЄРАН відбулася не з вини ТОВ "Гарант Ойл Груп", а тому ГУ ДФС у Полтавській області протиправно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 194044,07 грн.
Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню від 22 червня 2018 року №0039571212, судом встановлено наступне.
За змістом статей 54, 58 Податкового кодексу України підставою для винесення податкового повідомлення-рішення є акти перевірок податкового органу, у яких зафіксовані порушення податкового законодавства.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Як слідує з Акту перевірки ТОВ "Гарант Ойл Групп" з питань порушення термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №3352/16-21-12-12-28/2539292 від 10 квітня 2018 року, перевірку проведено відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 Розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (т.1 а.с. 16).
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 01 січня 2017 року), камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Порядок проведення камеральної перевірки встановлений статтею 76 Податкового кодексу України.
В редакції Податкового кодексу України від 01 серпня 2016 року, яка діяла щодо статті 76 до 01 січня 2017 року, порядок проведення камеральної перевірки був наступним. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
21 грудня 2016 року Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від № 1797-VIII (далі - Закон № 1797-VIII) змінено редакцію підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України та розширено предмет камеральної перевірки.
Підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 1797-VIII, викладено, в наступній редакції: предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах".
Отже, своєчасність реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних може бути предметом камеральної перевірки лише з 01 січня 2017 року.
Також Законом України №1797-VIII викладено в новій редакції статтю 1201 Податкового кодексу, а саме: порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Виходячи з аналізу вищенаведених норм податкового законодавства, відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, накладену за результатами проведення камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, наступає з 01 січня 2017 року, оскільки відповідне право на проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в межах камеральної перевірки було надано контролюючим органам лише з 01 січня 2017 року. В іншому випадку відповідач має можливість провести позапланову перевірку, скласти акт та прийняти відповідне рішення на підставі висновків цього акта перевірки в межах строків, передбачених Податковим кодексом України.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відтак оскаржене податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, суд враховує правову позицію Верховного Суду України, викладену в постанові від 27 січня 2015 року по справі №21-425а14, відповідно до якої, невиконання контролюючим органом вимог закону щодо порядку призначення та проведення перевірок призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Також, суд зауважує, що термін реєстрації податкових накладних не є об'єктом, який підлягає вивченню податковим органом шляхом проведення камеральної перевірки, оскільки не є даними податкової звітності, що відповідає припису абзацу 2 пункту 76.1 статті 76 Податкового кодексу України.
Зазначений висновок суду підтверджується і тим, що внесеними змінами з 01 січня 2017 року підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, яка передбачає, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Отже, право проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних в межах камеральної перевірки надано контролюючому органу з 01 січня 2017 року.
При цьому, у відповідності до внесених змін до пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
За пунктом 200.10 статті 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
При цьому, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 203.1 статті 203 Податкового кодексу України).
Проте, в порушення наведених положень Податкового кодексу України, відповідачем проведено оскаржувану перевірку за період жовтень 2015 року, грудень 2016 року та квітень 2017 року лише у квітні 2018 року, тобто поза межами встановленого податковим законодавством строку.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що ГУ ДФС у Полтавській області протиправно застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 276250,78 грн.
У відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, обов'язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття спірного повідомлення-рішення покладено на контролюючий орган.
Однак, відповідачем суду таких доказів не надано.
Згідно пункту 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приймаючи до уваги встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовано спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позову ТОВ "Гарант Ойл Групп" повністюта як наслідок визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Полтавській області від 31 серпня 2017 року №0002884003 та від 22 червня 2018 року №0039571212.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Ойл Групп" (код ЄДРПОУ 25392923, юридична адреса: Шлях Київ-Харків, корпус 134 км, Пирятинський район, Полтавська область, 37043) до Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, юридична адреса: вул. Європейська, 4, м.Полтава, 36000) про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, юридична адреса: вул. Європейська, 4, м.Полтава, 36000) від 31 серпня 2017 року №0002884003 та від 22 червня 2018 року №0039571212.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639, юридична адреса: вул. Європейська, 4, м.Полтава, 36000) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гарант Ойл Групп" (код ЄДРПОУ 25392923, юридична адреса: Шлях Київ-Харків, корпус 134 км, Пирятинський район, Полтавська область, 37043) судові витрати понесені у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 7054 (сім тисяч п'ятдесят чотири) гривні 42 (сорок дві) копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Повне рішення складено 14 січня 2019 року.
Суддя С.О. Удовіченко