
Справа № 1540/3859/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
при секретарі судового засідання - Поварчук В.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Шандиби І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії відповідача при проведенні на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17 перерахунку пенсії щодо зменшення з 05.10.2016 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 80 процентів на 70 процентів грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача провести на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17 перерахунок та виплату з 05.10.2016 року позивачу пенсії з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 80 процентів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Ухвалою суду від 06.08.2018 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та у заяві про уточнення позовних вимог (а.с.4-9, 41-42), із посиланням на ст. 19, ч. 1 ст. 58, ст. 92 Конституції України, ст. 1, п. «а» ч. 1, ч. 2 ст. 13, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 23 розділу ІІ Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивачу, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з травня 2013 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було призначено пенсію за вислугу років в розмірі 80% грошового забезпечення, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.05.2017 за пенсійною справою № 1501011854;
- постановою Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2018 року було задоволено адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивача, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, премії (святкової в порядку заохочення) з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день фактичного проведення перерахунку. На виконання зазначеного рішення суду відповідачем в червні 2018 року було проведено перерахунок пенсії з 05.10.2016 року та здійснено виплату перерахованої пенсії за минулий час з 05.10.2016 року, що підтверджується перерахунком пенсії з 01.10.2016 року та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1501011854. Однак, з незрозумілих підстав при проведенні даного перерахунку відповідачем було протиправно зменшено основний розмір пенсії позивача з 80% на 70%;
- враховуючи те, що позивач був звільнений з військової служби і мав 35 років вислуги для призначення пенсії, та з урахуванням встановленого на день призначення пенсії частиною 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ обмеження максимального розміру пенсії 80 процентами відповідних сум грошового забезпечення, йому було призначено після звільнення пенсію за вислугу років у розмірі 80 процентів грошового забезпечення. В подальшому, п. 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно. Таким чином, законодавча зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 80% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії. Отже, зміна максимального розміру пенсії (з 80% до 70% сум грошового забезпечення), що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення позивачу пенсії, не розповсюджується на нього та не є підставою для зменшення розміру призначеної йому пенсії, в тому числі під час проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача на виконання відповідних судових рішень;
- будь-якими нормативно-правовими актами, що регулюють питання призначення та перерахунку пенсій військовослужбовців, в тому числі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, та іншими не передбачається зменшення розміру раніше призначеної в розмірі 80% грошового забезпечення пенсії позивача (в тому числі під час проведення перерахунків пенсії) у разі внесення змін до законодавства у майбутньому шляхом зменшення величини максимального розміру пенсії за вислугу років. Також судами при розгляді справи № 522/19697/17 оцінка основного розміру грошового забезпечення позивача не надавалася, а лише розглядались вимоги щодо включення до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, відповідних видів грошового забезпечення, відповідних видів грошового забезпечення, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку;
- тобто при перерахунку пенсії мала бути застосована норма, що визначає максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії, а саме 80% від розміру грошового забезпечення, яке визначено для врахування при обчисленні (перерахунку) пенсії позивача. Внесені Законом № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення, відповідно, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій;
- статтею 63 не передбачено зменшення розміру пенсії, обчисленого у відсотках грошового забезпечення в залежності від вислуги років військовослужбовця, під час проведення чергового перерахунку пенсії внаслідок законодавчого зменшення максимального розміру пенсій за вислугу років, яке відбулося після звільнення військовослужбовця зі служби та призначення і виплати йому пенсії;
- призначена та виплачувана до перерахунку за рішенням суду позивачу довічна пенсія за вислугу років у розмірі 80% грошового забезпечення не підлягає зменшенню під час проведення перерахунку його пенсії у випадку зміни видів чи розмірів грошових виплат відповідної категорії військовослужбовців, які відбулися після призначення пенсії, адже це не передбачено законом. Отже, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення та подальшої виплати пенсії.
В судовому засіданні представник відповідача не визнав позов повністю, просив суд відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.26-28), із посиланням на ч. 1 ст. 17, ст.ст. 21, 46, ч. 1 ст. 58, ст. 92 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 13 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», із зазначенням таких фактичних обставин:
- постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.12.2017 по справі № 522/19697/17, яка залишена без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2018 року, зобов'язано головне управління провести перерахунок призначеної позивачу пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошовою забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, премії (святкової в порядку заохочення) з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день фактичного проведення перерахунку. На підставі вищезазначеної постанови суду та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262, в редакції, що діяла на 05.10.2016 року, яким визначено, то максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, позивачу в червні поточного року проведено відповідний перерахунок пенсії, що підтверджується перерахунками від 01.06.2018 року;
- ст. 13 Закону № 2262 в редакції, що діяла до 01.10.2011, було визначено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен був перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, в редакції, що діяла з 01.10.2011 до 01.05.2014 - 80 процентів. Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України», який набрав чинності 01.04.2014 року, було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону, а саме: "У частині другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цифри « 80» замінено цифрами « 70». При цьому, раніше перерахунок пенсій не проводився, оскільки зменшення розміру пенсій законодавством не передбачено. Проте, після 01.05.2014 року при первинному призначенні пенсій, за вислугою років максимальний розмір встановлювався в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. На теперішній час Закон України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України» є діючим, та не був визнаний неконституційним. Таким чином, починаючи з 01.04.2014 перерахунок пенсії позивачу (в разі настання підстав для перерахунку) належить здійснювати в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.12.2017 року по справі № 522/19697/17, яка набрала законної сили 25.04.2018 року (а.с.72-74, 77-80), зокрема:
- позов ОСОБА_3 задоволено частково;
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, премії (святкової в порядку заохочення) які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, премії (святкової в порядку заохочення) з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день фактичного проведення перерахунку.
На підставі вищезазначеного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 05.10.2016 року, відповідно до якого основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35). (а.с.16, 61-64)
Не погоджуючись із діями відповідача при проведенні на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17 перерахунку пенсії в частині зменшення з 05.10.2016 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 80 процентів на 70 процентів грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
Судом також встановлено, що згідно матеріалів пенсійної справи позивача № 1501011854 (а.с.56-86), зокрема, згідно:
- протоколу за пенсійною справою позивача від 25.05.2013 року, пенсія позивачу призначена згідно з Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 з 25.05.2013 року довічно, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 35);
- перерахунків пенсії, якими пенсія позивача за вислугу років перерахована з 1 грудня 2013 року, з 1 червня 2014 року, з 1 вересня 2015 року, з 1 травня 2016 року, з 1 травня 2017 року, з 1 жовтня 2017 року, та відповідно до яких, зокрема, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 35).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами « 70».
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- згідно протоколу за пенсійною справою позивача № 1501011854 від 25.05.2013 року, пенсія позивачу призначена згідно з Законом України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 з 25.05.2013 року довічно, основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 35).
Тобто, пенсія позивачу за вислугу років призначена із основним розміром пенсії - 80%, який застосовувався відповідачем при здійсненні перерахунків пенсії позивача.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13.12.2017 року по справі № 522/19697/17, яка набрала законної сили 25.04.2018 року, зокрема: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, премії (святкової в порядку заохочення) з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день фактичного проведення перерахунку.
На підставі вищезазначеного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 05.10.2016 року, відповідно до якого основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 35).
Згідно вищенаведеного змісту заяв сторін по суті справи, встановлені судом обставини визнаються учасниками справи та суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Також згідно заяв по суті справи, позивач не погоджується зі здійсненим відповідачем перерахунком пенсії позивача, проведеним ним з 05.10.2016 року в частині зменшення основного розміру пенсії позивача з 80% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
Тобто, спірність у позиціях сторін полягає лише та виключно у виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі № 686/12623/17 (адміністративне провадження № К/9901/849/17), відповідно до яких, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, відповідно
суд дійшов висновків, що:
- на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги;
- правова позиція відповідача зі спірних питань - є помилковою та не відповідає нормам чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини;
- оскаржувані позивачем дії при проведенні на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17 перерахунку пенсії щодо зменшення з 05.10.2016 року основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 80 процентів на 70 процентів грошового забезпечення, вчинені відповідачем: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно
- адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).
Керуючись ст.ст. 9, 139, 194, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17 перерахунку пенсії щодо зменшення з 05.10.2016 року основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_3 з 80 відсотків на 70 відсотків грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 13.12.2017 року в адміністративній справі № 522/19697/17 перерахунок та виплату з 05.10.2016 року ОСОБА_3 пенсії з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 80 відсотків грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 9 жовтня 2018 року.
Суддя М.Г. Цховребова
.