Рішення № 79139585, 09.01.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2019
Номер справи
0940/2037/18
Номер документу
79139585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" січня 2019 р. №0940/2037/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - Гундяка В.Д.

секретар судового засідання Бунич Т.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування окремих положень індивідуального акту та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02.11.2018 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Яремчанської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування окремих положень індивідуального акту та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства прийнято рішення №368-24/2018 від 26.09.2018 року про відмову у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1, яке підлягає до скасування.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.07.2017 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 06.08.2018 року заяву ОСОБА_2 про забезпечення адміністративного позову задоволено повністю та заборонено Яремчанській міській раді Івано-Франківської області приймати будь-які рішення щодо питань, що стосуються затвердження технічної документації та/або передачі у власність земельної ділянки будь-якої площі в м. Яремча по вул. Підскельна, яка використовується або може використовуватись для обслуговування житлового будинку за адресою АДРЕСА_1.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Суду пояснила, що ОСОБА_2 з долученям усіх передбачених законом документів звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, яка використовується нею з метою обслуговування своєї квартири АДРЕСА_1, однак рішенням від 26.09.2018 року у наданні такого дозволу було відмовлено. Вважає таке рішення Яремчанської міської ради протиправним, оскільки, відмовивши у наданні вищезазначеного дозволу з підстав, які не передбачені Земельним кодексом України, відповідач на думку позивача вийшов за межі свої повноважень. Просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву та запереченні. Зазначив, що рішенням №368-24/2018 від 26.09.2018 року відповідачем правомірно відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0867 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, так як дана ділянка включає дорогу загального користування та землі суміжних користувачів. Крім цього вказав, що будинок, у якому проживає позивач, є багатоквартирним та надання вищезгаданого дозволу порушить права співмешканців будинку №19 по вул. Підскельна у м. Яремче, а земельна ділянка багатоквартирних житлових будинків може передаватись у власність або надаватись у користування лише об'єднанню власників у разі приватизації співвласниками житлового будинку. Вважає, що позов до задоволення не підлягає.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в адміністративній справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником ? частини однокімнатної квартири №1 за адресою: АДРЕСА_1, м. Яремче, Івано-Франківської області, що підтверджується дослідженим в якості письмового доказу витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за №2298308 від 15.12.2003 року.

13.08.2018 року позивач звернулася до Яремчанської міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, м. Яремче площею 0,086 га.

Рішенням сьомого скликання двадцять четвертої сесії Яремчанської міської ради №368-24/2018 від 26.09.2018 року ОСОБА_2 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0867 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 в м. Яремче, так як дана земельна ділянка включає дорогу загального користування та землі суміжних користувачів.

Дані обставини згідно частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України доказуванню не підлягають, як такі, що визнаються учасниками справи і у суду немає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначається статтею 118 Земельного кодексу України.

Так частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

З аналізу вищевказаних норм слідує, що Земельним кодексом України встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Так, оцінюючи у відповідності до критеріїв, визначених ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), відмову в наданні дозволу, як рішення суб'єкта владних повноважень, суд не погоджується з доводами відповідача про обгрунтованість та правомірність відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою та не вважає дане рішення законним, оскільки згідно чинного законодавства України невідповідність місця розташування земельної ділянки обов'язково повинна бути пояснена вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць. Одночасно відповідачем неправомірно мотивовано вищезгадану відмову і іншими причинами, що наведені у оскарженому рішенні Яремчанської міської ради №368-24/2018 від 26.09.2018 року, які не могли бути законними підставами для такої відмови відповідно до положень Земельного Кодексу України.

За таких обставин вказане рішення є протиправним, як таке, що прийняте з порушенням норм Земельного кодексу України.

Разом з цим суд зазначає, що згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, відповідно до системного аналізу приписів, встановлених КАС України, адміністративні суди не вправі здійснювати жодні наглядові функції в сфері управлінської діяльності та невповноважені на вжиття заходів щодо відновлення законності при прийнятті управлінських рішень органами держави чи місцевого самоврядування.

Таким чином задоволення позовної вимоги щодо визнання протиправним і скасування індивідуального акту можливе лише за умови необхідності захисту порушених прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів фізичних чи юридичних осіб.

З досліджених в судовому засіданні матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивач немає у власності будь-якого об'єкта будівництва, житлового будинку (будівлі) за адресою: АДРЕСА_1 у м. Яремче, а відповідно до графічних матеріалів (земельно-кадастровий план), що додана до заяви від 13.08.2018 року, бажане місце розташування земельної ділянки комунальної власності для обслуговування житлового будинку знаходиться саме за вищезгаданою адресою.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до Яремчанської міської ради для виділення земельної ділянки для обслуговування своє квартири АДРЕСА_1, про що свідчать як пояснення представника позивача, так і інші матеріали справи.

Однак нормами чинного законодавства України не передбачено надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або передачу безоплатно у власність земельної ділянки державної чи комунальної власності для обслуговування квартири.

Окрім цього позивачем також невірно зазначено цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, оскільки фактично, відповідно до матеріалів позовної заяви та наданих пояснень в судовому засіданні представником позивача, вказана земельна ділянка необхідна для обслуговування квартири позивача.

Відповідно до норм статті 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.

Так згідно поданих відзиву на позовну заяву та заперечення з доданими матеріалами земельна ділянка площею 0,0867 га, на яку позивач має намір виготовити дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є прибудинковою територію багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 у м. Яремче, який є спільною сумісною власністю власників квартир вказаного будинку.

Відтак, у разі приватизації громадянами житлового будинку земельна ділянка багатоквартирного житлового будинку може передаватись у власність або надаватись у користування виключно об'єднанню власників такого будинку.

За таких обставин у позивача відсутнє право на приватизацію вищезгаданої земельної ділянки, а відтак і на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки, а відтак оскаржене рішення в даному випадку не може бути скасоване в порядку адміністративного судочинства.

Позовна вимога про зобов'язання Яремчанської міської ради надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки до задоволення також не підлягає, оскільки вона є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Яремчанської міської ради №368-24/2018 від 26.09.2018 року про відмову у наданні вищезгаданого дозволу, тому прийняття рішення по ній залежить від задоволення чи відмови у задоволенні такої позовної вимоги.

З огляду на викладене у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати віднести за рахунок позивача.

На підставі ст.118 Земельного кодексу України, керуючись статтями 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_2, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1

відповідач: Яремчанська міська рада Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 33309833, вул. Свободи, 266, м. Івано-Франківськ, 78500;

Рішення складене в повному обсязі 14.01.2019 року.

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.