Рішення № 79139096, 14.01.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2019
Номер справи
240/5700/18
Номер документу
79139096
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) КОРОСТЕНСЬКО ЛУГИНСЬКИЙ ОБ"ЕДНАННИЙ РАЙОННИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/5700/18

категорія 10.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного міського військового комісаріату про зобов'язання здійснити доплату одноразової грошової допомоги,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Коростенське ОМВК здійснити доплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі зміною групи інвалідності з ІІІ на ІІ з урахуванням раніше виплаченої суми.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідно до принципу верховенства права закони України мають вищу юридичну силу аніж Постанови КМУ, тому Коростенське ОМВК зобов'язане провести йому доплату одноразової грошової виплати у зв'язку зі зміною групи інвалідності з ІІІ на ІІ, з урахуванням раніше виплаченої суми.

Ухвалою від 10.12.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

Суддя Семенюк М.М. перебував у відпустці з 02 січня 2019 року по 11 січня 2019 року, а тому, відповідно до ч.6 ст.120, ч.2 ст.263 КАС України, останнім днем розгляду справи є 14.01.2019.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, в період з 03.11.1983 по 05.11.1985 позивач проходив військову службу в лавах Радянської армії, з них з 01.06.1984 по 08.10.1985 у в/ч 71176 (Кандагар ДРА) та приймав участь в бойових діях (а.с. 16-17).

З акту судово-медичного обстеження № 3043 від 11.12.2014 (а.с. 13) вбачається, що рани, на місці яких утворились рубці, виникли від дії уламків вогнепального пристрою в термін та за обставин, вказаних обстеженим, під час бойових подій в республіці Афганістан (1985).

Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 19.02.2015 № 551 (а.с. 15) встановлено, що отримані ОСОБА_1 поранення (контузія) та захворювання ТАК пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Також, архівною довідкою філіалу центрального архіву військово-медичних документів м. Санкт-Петербург від 28.04.2018 № 6/3/1-405 (а.с. 14) підтверджено, що рядовий ОСОБА_1 після множинних вогнепальних осколкових поранень знаходився на амбулаторному лікуванні в медроті в/ч пп 71176 з 03.07.1985.

Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА від 21.04.2015 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності з 10.03.2015, причина: поранення, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії (а.с. 11)

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА від 10.11.2017 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 29.08.2017, причина: поранення, контузія, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.12).

27.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до Коростенського ОМВК з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із отриманням ним інвалідності ІІ групи внаслідок поранення, контузії, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 18).

Листом від 16.05.2018 № СЗ 3498 (а.с. 20) Житомирський обласний військовий комісаріат повернув Коростенському ОМВК документи ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що внаслідок змін в законодавстві щодо зменшення розмірів одноразової грошової допомоги для військовослужбовців строкової служби та осіб, звільнених з такої служби, здійснення доплати одноразової грошової допомоги за таких умов є неможливим, оскільки розмір виплаченої допомоги у зв'язку з ІІІ групою інвалідності (150-кратний прожитковий мінімум) є більшим за розмір допомоги у зв'язку з установленням ІІ групи інвалідності (90 кратний прожитковий мінімум).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з позовом, в якому зобов'язати Коростенське ОМВК здійснити доплату одноразової грошової допомоги.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до частини 6, 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (п. 12 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975).

Згідно з п. 1, 8 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.

Завданням військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Тобто, наведені норми законодавства свідчать, що Коростенське ОМВК не є розпорядником бюджетних коштів та не має повноважень на призначення і виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Дані функції здійснює Міноборони, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та інші органи державної влади, військові формування та правоохоронні органи, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. АДРЕСА_1 номер НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного міського військового комісаріату (вул. Сосновського, 17, м. Коростень, Житомирська обл., 11500, код 09952044) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк