Ухвала суду № 79120988, 11.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2019
Номер справи
815/2509/18
Номер документу
79120988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2509/18

УХВАЛА

11 січня 2019 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому позивач просить суд визнати дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у зменшені розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018 року протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_1 як людини; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р., здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р. однією сумою.

Ухвалою суду від 20.05.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху у зв’язку недодержанням вимог ст. 160, 161 КАС України, та встановлено 7-денний строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаній ухвалі визначено, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду документів доданих до позовної заяви у відповідності до ч.2 ст. 94 КАС України.

Ухвалою суду від 20.06.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії повернений позивачеві.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2018 року скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 20.06. 2018 року про повернення позову та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відповідно до протоколу передачі справи раніше визначеному складу суду справа №815/2509/18 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду 03.12.2018 року.

Ухвалою суду від 12.12.2018 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 263 КАС України.

08 січня 2019 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№ЕП/107/19), в якому посилаючись на положення пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсі особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 представник вказує на правомірність дій відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 26.04.2018 року на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату.

08 січня 2019 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вх.№668/19), в якій, вказуючи на протиправність дій пенсійного органу, представник зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не може розповсюджувати свою дію на ті правовідносини, які виникли до набрання нею законної сили та застосування її положень при перерахунку пенсії ОСОБА_1К порушує конституційні права позивача.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступного.

Предметом розгляду даної справи є встановлення правомірності дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у зменшені розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018 року протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_1 як людини.

Зі змісту позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що перерахунок пенсії позивачу від 26.04.2018 року здійснено відповідачем на підставі п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії, особам, які звільнені з військової служби, та деякими іншими категоріям осіб», а виплата проводиться згідно п.2 цієї Постанови.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги, зокрема тим, що зміни, внесені Постановою №103 до п. 5 Порядку № 45 порушують: вимоги ч. 2 преамбули Закону України «Про забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо його спрямованості на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення визначених абзацом 6 частини 1 статті 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/3783/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_2 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової.

У вказаній ухвалі Верховного Суду зокрема зазначено, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№ 0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.

Як вже встановлено судом, предметом розгляду даної справи є правомірність здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі нормативного акту, законність якого оскаржується в адміністративній справі №826/3783/18, що розглядається Окружним адміністративним судом м. Києва.

Таким чином, прийняття рішення в адміністративній справі №826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи № 815/2509/18 та зумовлює об’єктивну неможливість розгляду останньої

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об’єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об’єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Об’єктивна неможливість розгляду обумовлена тим, що в межах вирішення даного спору не може розглядатись питання законності пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103, за умови, що це питання є предметом спору в іншій адміністративній справі, що розглядається іншим судом.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі №826/3783/18.

Керуючись ст.ст. 205, 236 ч.1 п.3, 241-243, 248, 250, 256, 295 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Зупинити провадження у справі №815/2509/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва в адміністративній справі №826/3783/18.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя М.М. Аракелян