
Справа № 522/19758/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко O.A.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача - Короля Я.В. (за довіреністю),
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській про визнання протиправними та скасування постанов,-
ВСТАНОВИВ:
08 листопада 2018 року до Приморського районного суду м.Одеси звернулось Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка Василя Олександровича ВП №57233385 від 19.10.2018 р. про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.
Вказаний адміністративний позов надісланий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до суду засобами поштового зв'язку 05.11.2018 року.
Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 09.11.2018 року адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов - направлено за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Супровідним листом від 26.11.2018 року №вих1256 Приморським районним судом м.Одеси направлено справу №522/19758/18 до Одеського окружного адміністративного суду.
12 грудня 2018 року за вх. №6712/18 адміністративна справа №522/19758/18 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу №522/19758/18 передано на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2018 року судом даний позов залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
02 січня 2019 року ухвалою Одеського окружного адміністративного суду судом заяву позивача задоволено та поновлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області строк звернення до суду. Прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вх.№40815/18) та відкрито провадження у даній адміністративній справі. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця. Витребувано в управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області належним чином засвідчену копію матеріалів виконавчого провадження №57233385.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає наступне.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області отримано з відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області постанову ВП № 57233385 від 19.10.2018 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та постанову ВП № 57233385 від 18.09.2018 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892 грн. Головне управління вважає вищевказані постанови неправомірними. Посилаючись на ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» вказує, що постановою Приморського районного суду м. Одеси від 14.12.2017, яка змінена постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 та якою зобов'язано головне управління здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно із Закону України від 23.12.2015 №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», набрала законної сили відповідно до вищезазначеної постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018, яка надійшла до головного управління 11.06.2018. Зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 згідно статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» головним управлінням був проведений 22.02.2018, 29.03.2018 і 23.04.2018 відповідно до постанови Приморського районного суду від 14.12.2017 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки №20066 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними за січень 2016 року, обчисленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зазначає, що доплата за період з 15.03.2017 по 28.02.2018 в сумі 14089,46 грн. виплачена ОСОБА_3 разом з пенсією за березень поточного року, за період з 15.03.2017 по 31.03.2018 в сумі 2422,14 грн. виплачена разом з пенсією за квітень 2018 року, а доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 239,48 грн. зарахована на його картковий рахунок 25.04.2018. Доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 22084,96 грн. буде виплачено після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту з зазначеної постанови та місячним розміром отриманої ОСОБА_3 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Вказує, що в подальшому, 21.09.2018 до головного управління надійшла постанова відділу примусового виконання рішень ВП № 57233385 від 18.09.2018 про відкриття виконавчого провадження. У відповідь на даний лист головним управлінням 01.10.2018 направлено лист № 16072/03 про виконання рішення до відділу примусового виконання рішень.
10 січня 2019 року до суду від відповідача за вх.№ЕП/152/19 надійшов відзив, у якому зазначено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області перебуває виконавчий лист № 522/17344/17, виданий Приморським районним судом м. Одеси від 14.08.2018 року про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захист колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 p., ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 р. Вказує, що 18.09.2018 року державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для виконання, та стягувачу до відома (ВП №57233385). Зазначає, що державним виконавцем відповідно до вимог статей 26, 27 Закону, в постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 14892 грн. та 18.09.2018 відповідно до вимог статті 27 Закону, одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження винесено постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн. (чотири мінімальних розміри заробітної плати). 04.10.2018 до відділу за вихідним №16072/03 від 01.10.2018 надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Вказує, що станом на 19.10.2018 та на теперішній час рішення суду не виконано у повному обсязі, а саме не проведено виплату заборгованості, як того вимагає рішення. 19.10.2018 року державним виконавцем відповідно до вимог статей 63, 75 Закону винесено постанову про накладення штрафу, копію якої направлено боржнику. Зазначає, що підставою для накладення штрафу є невиконання боржником рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконанні лише боржником, у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин. Головним управлінням Пенсійного фонду України не було подано доказів про відсутність коштів для виплати пенсії стягувачу. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області свідомо не скористалось своїм правом про відстрочення виконання рішення, як передбачено статтею 33 Закону України «Про виконавче провадження», що є умисним невиконанням рішення суду та беззаперечною підставою вірності застосування до боржника штрафу. Посилання відповідача на те, що виплата пенсії позивачу за період 01.01.2016 року по 31.12.2017 року буде здійснена пенсійним органом з 01.01.2019 року після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в порядку, визначеному Постановою №103 є неприйнятними.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.
Дослідивши подані до суду документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року (тут і в подальшому у редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
У відповідності до ч.6 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Згідно з ч.1 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
При цьому, приписами ч.2 вказаної статті визначено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Згідно ч.5 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
В той же час, на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) (ч.4 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження»).
Суд зазначає, що 14 грудня 2017 року Приморським районним судом м.Одеси винесено постанову по справі №522/17344/17 (а.с.9-12), якою позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії задоволено частково. Залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії з 01.01.2016 року по 14.03.2017 року. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії з 15 березня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015р., протиправною. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 від 11.11.2015 р., починаючи з 15.03.2017 року. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на користь ОСОБА_3, витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 14 грудня 2017 року скасовано в частинах: застосування строку звернення ОСОБА_3 до суду та залишення без розгляду позовних вимог за період з 01.01.2016 р. по 14.03.2017 р.; стягнення витрат на правову допомогу. Прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_3 відшкодування витрат на правову допомогу у сумі 20 (двадцять) грн. В іншій частині постанову залишено без змін.
14 серпня 2018 року Приморським районним судом м. Одеси видано виконавчий лист №522/17344/17 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р.
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 18 вересня 2018 року за виконавчим листом Приморського районного суду м. Одеси №522/17344/17 від 14.08.2018 року відкрито виконавче провадження за №57233385 (а.с.26-27), яким, зокрема, постановлено стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн.
Вказана постанова направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області 18.09.2018 року та отримана позивачем 21.09.2018 року (а.с.22).
Окрім цього, 18 вересня 2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області прийнято постанову ВП №57233385 (а.с.23-24, 51-52) про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконавчого збору у розмірі 14892 грн.
Вказана постанова направлена Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області 18.09.2018 року та отримана позивачем 21.09.2018 року (а.с.25, 50).
01 жовтня 2018 року позивачем до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області направлено лист за вих.№16072/03 (а.с.27-28), отриманий відділом 04.10.2018 року, яким повідомив наступне: «… Постанова Приморського районного суду від 14.12.2017, яка змінена постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 та якою зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», набрала законної сили відповідно до вищезазначеної постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018, яка надійшла до головного управління 11.06.2018. Перерахунки пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» головним Управлінням були проведені 22.02.2018, 29.03.2018 і 23.04.2018 відповідно постанови Приморського районного суду від 14.12.2017 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідки № 20066 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними за січень 2016 року, обчисленого згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Копії перерахунків пенсії з 01.03.2018, з 01.04.2018 та з 01.05.2018 додаються. Доплата за період з 15.03.2017 по 28.02.2018 в сумі 14089,46 грн. виплачена ОСОБА_3 разом з пенсією за березень поточного року, за період з 15.03.2017 по 31.03.2018 в сумі 2422,14 грн. виплачена разом з пенсією за квітень 2018 року, а доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 239,48 грн. зарахована на його картковий рахунок 25.04.2018. Доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 22084,96 грн. буде виплачено після виділення коштів на фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а саме з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 зазначеної Постанови та місячним розміром отриманої ОСОБА_3 пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 до забезпечення повної виплати розрахованої суми. …».
19 жовтня 2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області винесено постанову ВП №57233385 про накладення штрафу (а.с.7), якою за невиконання в повному обсязі рішення суду накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області штраф у сумі 5100 грн.
Вказана постанова надіслана позивачу 19.10.2018 року та отримана ним 25.10.2018 року (а.с.6).
На підтвердження здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно вищевказаних рішень по справі №522/17344/17 позивач подав до суду копії перерахунків: від 22 лютого 2018 року, згідно якого перерахунок здійснено на підставі рішення суду (ГЗ ПКМУ №988 з 15.03.2017) (а.с.17); від 29 березня 2018 року, згідно якого перерахунок здійснено на підставі рішення суду (ГЗ ПКМУ №988 з 15.03.2017) (а.с.18); від 23 квітня 2018 року, згідно якого перерахунок здійснено на підставі ПКМУ №103 від 21.02.2018 року (а.с. 19).
Суд зазначає, що постанова Приморського районного суду м. Одеси від 14 грудня 2017 року (зі змінами, внесеними постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 року) набрала згідно вищевказаного виконавчого листа законної сили 23 травня 2018 року, однак позивачем до суду не надано доказів здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку пенсії ОСОБА_3 на її виконання, а саме в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 р.
Суд не приймає до уваги наданий позивачем перерахунок пенсії від 23 квітня 2018 року як доказ виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси (зі змінами, внесеними постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 року), оскільки такий здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а не на виконання рішення суду по справі №522/17344/18.
Суд вважає безпідставними посилання відповідача на постанову КМУ «Про перерахунок пенсії особам, язі звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» за №103 від 21.02.2018 року як на підставу для невиплати перерахованої пенсії особі, так як така постанова регулює порядок перерахунку та виплати пенсій, що призначені згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», а не порядок виконання судових рішень.
Також суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань для виплати перерахованої пенсії, як на обставину, що звільняє його від відповідальності за невиконання судового рішення, так як такі посилання не підтверджені жодним належним доказом, яким можливо встановити обсяги відповідних фінансувань.
Суд зазначає, що частиною 9 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Доказів закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» позивачем до суду не надано.
Згідно ч.2 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частиною 1 статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невиконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області постанови Приморського районного суду м. Одеси від 14 грудня 2017 року зі змінами, внесеними постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2018 року, та відповідно про правомірність винесення відповідачем постанови про стягнення виконавчого збору ВП №5723385 від 18.09.2018 року та постанови про накладення штрафу ВП №57233385 від 19.10.2018 року.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч.2 ст.2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне відмовити у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Керуючись ст.ст.205, 241-246, 250, 255, 287, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка Василя Олександровича ВП №57233385 від 19.10.2018 р. про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (площа Бориса Дерев’янко, 1, м.Одеса, 65072, код ЄДРПОУ 34929741).
Суддя О.А. Вовченко
.