Рішення № 79120957, 10.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
1340/5467/18
Номер документу
79120957
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1340/5467/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якій просить:

-визнати протиправними дії ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

-зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відповідно до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здійснити з 01.10.2017 перерахунок ОСОБА_1 пенсії з інвалідності, обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати в подальшому.

Позов мотивований безпідставною, на думку позивача, відмовою ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема, в оскаржуваному рішенні відповідача йдеться про те, що право на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають лише особи, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби, а оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час дійсної строкової служби, а як військовослужбовець офіцерського складу, який командирований на спеціальні збори, то права на отримання пенсії, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, не набув. В обгрунтування протиправності оскаржуваної відмови відповідача позивач покликається на те, що громадяни з числа військовозобов’язаних в період проходження військових зборів вважаються такими, що проходять військову службу та користуються гарантіями держави на рівні з іншими військовослужбовцями. Відтак, вважає, що має всі підстави вимагати від відповідача перерахунку його пенсії з інвалідності з 01.10.2017 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчисленої з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Ухвалою суду від 19.11.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

07.12.2018 за вх.№ 39605 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи позовні вимоги відповідач покликається на таке. Зазначає, що ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Тому враховуючи те, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час спеціальних зборів, які відбувалися поза межами проходження ним дійсної строкової служби, позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.59 згаданого Закону.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, просила у задоволенні позову відмови повністю.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заяви по суті справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до довідки до Акту огляду МСЕК серія 10АА № 487142 (а.с. 11а), ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з матеріалами пенсійної справи, а саме дублікату військового квитка серія ГУ № 033666 (а.с. 17) позивач проходив службу в Збройних Силах з 24.01.1964 по 31.12.1964 та з 29.10.1968 по 07.07.1991.

Згідно з довідкою від 02.08.1991 № 16/131 виданою Військовою частиною № 33138 майору (а.с. 13), в період з 18.06.1986 по 27.06.1986 та з 17.05.1987 по 02.07.1987, з 05.07.1987 по 12.07.1987 ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідно до ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.07.1986 № 665-195 вказаний період служби підлягає зарахуванню на пенсію на пільгових умовах - 1 місяць за 3 місяці.

11.10.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою щодо перерахунку йому пенсії як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження ним дійсної строкової служби (а.с. 21).

Як вбачається з листа Залізничного відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 2683/02.10-10 від 02.11.2018 (а.с. 22-23) позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Відмова мотивована тим, що право на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають лише особи, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби. Натомість, інформація щодо проходження дійсної строкової служби ОСОБА_1 під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї відсутня.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії протиправними, у зв’язку з чим звернуся до суду з позовом.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991, встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв’язання пов’язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв’язання пов’язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: Чорнобильської катастрофи; інших ядерних аварій та випробувань; військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Стаття 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях: законів України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V (діяла до 01 жовтня 2017 року) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.

Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05 жовтня 2006 року № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

При вирішенні справи суд враховує аналогічну правову позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 08.05.2018 у справі № 820/1148/18 (Пз/9901/33/18).

При цьому, Верховний Суд у цій ухвалі від 08.05.2018 зауважив, що частина 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, набув інвалідність внаслідок участі у ліквідації наслідків цієї аварії, однак, така участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС здійснювалась не під час проходження ним дійсної строкової служби.

Так, у матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 інформація щодо проходження ним дійсної строкової служби під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї відсутня.

З огляду на викладене, у ОСОБА_1 право для отримання пенсії за частиною 3 статті 59 Закону № 796-XII не виникло, оскільки судом не встановлено усіх трьох вищевказаних умов в сукупності.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінюючи наведене у сукупності, відповідач, надаючи відповідь позивачу від 02.11.2018, діяв у спосіб та у порядку, що визначені чинним законодавством.

З огляду на викладене, вимоги позивача є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач станом на час звернення до суду з даним позовом був звільнений від їх сплати в установленому порядку, а ст.139 КАС України не передбачено їх стягнення в цьому випадку.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

У задоволенні позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11.01.2019.

Суддя В.М. Сакалош