
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/5762/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
представника позивача Штибель Х.Й.,
представників відповідача Десятника Т.П., Тартачина Т.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - ГУ Держпраці у Львівській області, позивач) до Державного підприємства "Львіввугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Степова" (далі - відповідач) про застосування заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» державного підприємства «Львіввугілля», а саме: заборонити роботи з експлуатації породного перекидача горизонту 508 м та проведення відкатки у виробках горизонту 508 м до усунення зазначених у позовній заяві порушень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в результаті проведеної перевірки Державного підприємства "Львіввугілля" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта "Степова" щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача.
Ухвалою від 30.11.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
10.01.2019 року протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. Сторони не заперечили щодо продовження розгляду справи в судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів, зазначених у позові, просила позов задоволити повністю.
Представник відповідачів проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що 16.10.2018 року відповідачем видано наказ про заборону експлуатації породного перекидача горизонту 508 м та проведення відкатки у виробках горизонту 508 м. Копію наказу надано головному державному інспектору відділу нагляду у вугільній промисловості управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Львівській області. Наказ на відновлення робіт не видавався. Стверджує, що роботи не будуть відновлюватись на протязі 2019 року, а відтак, просить закрити провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Уповноваженою посадовою особою Головного управління Держпраці у Львівській області головним державним інспектором відділу нагляду у вугільній промисловості Розалюком В.Т. відповідно до наказу головного управління Держпраці у Львівській області від 10.10.2018 року №2376-П та направлення про проведення перевірки від 10.10.2018 року №2181 у присутності уповноважених осіб відповідача - заступника директора з охорони праці ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» Десятника Т.П., начальника дільниці шахтного транспорту ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» Ващука О.В. проведено позапланову перевірку Відокремленого підрозділу "Шахта "Степова" державного підприємства "Львіввугілля" щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки.
В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі і порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників відповідача, а саме:
1.Не огороджені рухомі частини обладнання на породному перекидачі гор. 508 метрів, що є порушенням п.6, гл.2, розд.IV Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 22.03.2010р. №62 (далі-Правила), абзац 1 п.6 гл.2 розд. IV Правил містить наступну вимогу - рухомі частини обладнання, що є джерелом небезпеки для працівників, мають бути відгороджені. Загорожі мають поставлятися підприємством-виробником комплектно з технічним пристроєм або передбачатися технологічною проектною документацією (далі - ТПД). Дане порушення може призвести до травмування або загибелі працівників, як перебувають у небезпечній зоні дії рухомих частин породного перекидача.
2.Відсутній передпусковий застережливий сигнал, який використовується при запуску породного перекидача гор. 508 метрів, що є порушенням п.6. гл.2. розд. IV Правил, абзаци 2 та 3 п.6 гл.2 розд. IV Правил містить наступну вимогу - під час запуску в роботу обладнання, що має рухомі частини, огородження яких неможливечерез їх функціональне призначення (робочі органи вибійних машин, конвеєрі стрічки, ролики), а також запуску в роботу машин, що пересуваються, має включатися попереджувальна сигналізація. Підприємство-виробник зобов'язане обладнати зазначені машини сигналізацією, а також засобами зупинки й відключення їх від джерел енергії. Передпусковий застережний сигнал має бути звуковим тривалістю і менше 6 с. Дане порушення може призвести до травмування або загибелі працівників, які перебувають у небезпечній зоні дії рухомих частин породного перекидача.
3.Експлуатація рейкової колії у виробці обгінної гілки породного перекидача гор. 508м. здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - 10 стиків рейок закріплені на два, а не на чотири болтові з'єднання, що є порушенням п.1 гл.3 розд. VII «ПБ» Правил, абзац 1 п.1 гл. З розд. VII Правил містить наступну вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. Дане порушення може призвести до сходження з рейок состава поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
4.Експлуатація рейкової колії у виробці Північного відкотного штреку гор.508 з пікету 1 по пікет 15 здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - 18 стиків рейок закріплені на два а не на чотири болтові з'єднання, що є порушенням призначення п.1 гл.3 розд. VII Правил містить наступну вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. Дане порушення може призвести до сходження з рейок вагонів поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
5.Експлуатація рейкової колії на пікеті 10 у виробці 1-го Північного вентиляційного штреку здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - два стики колії закріплені із стиковим проміжком понад 5 мм, що є порушенням п.1 гл.З розд. VII «ПБ» Правил, абзац 1 п.1 гл. З розд. VII Правил містить наступну вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. Дане порушення може призвести до сходження з рейок вагонів поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
6.Експлуатація стрілочних переводів №11, №15 рейкової колії у виробках приствольного двору гор. 508м здійснюється при відсутності фіксації положення стрілочних переводів, що є порушенням п.4 (г) гл.З розд.VII Правил, що містить наступну вимогу - експлуатація стрілочних переводів допускається у разі: г) наявності фіксації положення стрілочних переводів за допомогою фіксаторів. Дане порушення може призвести до сходження з рейок вагонів поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
7.Експлуатація рейкової колії у виробці Північного відкотного штреку гор.508 з пікету 1 по пікет 15 здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - пошкоджено 60% шпал, що є порушенням п.1 гл.З розд. VII «ПБ» Правил, абзац 1 п.1 гл. З розд. VII Правил містить наступну вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. Дане порушення може призвести до сходження з рейок вагонів поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
8.Експлуатація рейкової колії у виробці Північного відкотного штреку гор.508 з пікету 1 по пікет 15 здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - пошкоджено 60% шпал, що є порушенням п.1 гл.З розд. VII «ПБ» Правил, абзац 1 п.1 гл. З розд. VII Правил містить наступну вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. Дане порушення може призвести до сходження з рейок вагонів поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
9.Експлуатація рейкової колії у виробці вантажної гілки гор. 508м. здійснюється не відповідно до вимог чинного законодавства - пошкоджено 50% шпал, що є порушенням п.1 гл.З розд. VII «ПБ» Правил, абзац 1 п.1 гл. З розд. VII Правил містить наступну вимогу - експлуатація рейкових колій повинна здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства. Дане порушення може призвести до сходження з рейок состава поїзду під час відкатки і до загибелі або травмування людей, які перебувають в небезпечній зоні.
10.Не заземлений двигун породного перекидача гор. 508м., що є порушенням п.1 гл.10 розд. VIII Правил, абзац 1 п.1 гл.10 розд. VIII Правил містить наступну вимогу - заземленню підлягають металеві частини електротехнічних пристроїв, що не перебувають під напругою, але які можуть опинитися під напругою у випадку пошкодження ізоляції, а також трубопроводи, сигнальні троси, вентиляційні труби, розміщені у виробках, у яких є електричні установки та проводки. Дане порушення може призвести до загибелі або травмування людей від ураження електричним струмом.
11.Відсутні вогнегасники біля породного перекидача гор. 508м., що є порушенням п.2гл.1 розд. IX Правил, абзац 1 п.1 гл.10 розд. VIII Правил містить наступну вимогу - кількість і вид технічних засобів протипожежного захисту7, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009- 2004 «Правила пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України» та відповідними вимогами чинного законодавства. Небезпека даного порушення в тому, що в разі виникнення пожежі, це не дасть змогу своєчасно її ліквідувати і може призвести до загибелі людей, які перебувають в небезпечній зоні.
12.Пожежно-зрошувальний трубопровід виробок гор. 508м не забезпечений на 50% справними пожежними кранами, що є порушенням п.2 гл.1 розд. IX Правил, абзац 1 п.1 гл.10 розд. VIII Правил містить наступну вимогу - кількість і вид технічних засобів протипожежного захисту, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009-2004 «Правила пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України» та відповідними вимогами чинного законодавства. Небезпека даного порушення в тому, що в разі виникнення пожежі, це не дасть змогу своєчасно її ліквідувати і може призвести до загибелі людей, які перебувають в небезпечній зоні.
Відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року, за результатами проведеної перевірки та у зв'язку з виявленими порушеннями, посадовою особою структурного підрозділу Управління Держпраці було складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 22 травня 2018 року за №13/09/132/0513, в якому задокументовано зазначені вище факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників ВП «Шахта «Степова».
Два примірники акта підписані посадовою особою органу державного нагляду, що здійснювала захід державного нагляду та заступником директора з охорони праці ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» Десятником Т.П., начальником дільниці шахтного транспорту ВП «Шахта «Степова» ДП «Львіввугілля» Ващуком О.В. Один примірник акта 12.10.2018 року вручено в.о. директора ВП «Шахта «Степова» ДП «Львівугілля» Клюкою М.І. та підписано останнім без жодних зауважень та заперечень.
Відповідачем виявлені порушення не усунуті, що зумовило звернення позивача до суду із даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V.
Приписами статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п.7 даного Положення Держпраці, здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до приписів Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Частиною 5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачене повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
У відповідності до п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників
-виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Згідно із пунктом 2.26 Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
-порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
-порушень вимог Кодексу України про надра;
-відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
-не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
-виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно матеріалів справи, в результаті позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки від 12.10.2018 року №13/25/222/0996 порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників ВП «Шахта «Степова» ДП «Львівугілля».
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідачем не надано до суду доказів, що спростовують виявлені порушення та доказів щодо усунення у повному обсязі таких. Прийнятий ВП «Шахта «Степова» ДП «Львівугілля» наказ про заборону експлуатації породного перекидача горизонту 508 м та проведення відкатки у виробках горизонту 508 м. від 16.10.2018 року лише вказує на визнання відповідачем порушень вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці.
З огляду на вищевикладене, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на таке.
Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про: 1)присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2)присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3)поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4)припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5)уточнення списку виборців; 6)усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7)накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає негайному виконанню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати, понесені позивачем з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.14, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» державного підприємства «Львіввугілля», а саме: заборонити роботи з експлуатації породного перекидача горизонту 508 м та проведення відкатки у виробках горизонту 508 м до усунення зазначених у позовній заяві порушень.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 січня 2019 року.
Суддя Крутько О.В.