Рішення № 79120559, 29.12.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2018
Номер справи
810/4550/18
Номер документу
79120559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2018 року № 810/4550/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДСНС України у Київській області до Сквирського районного споживчого товариства про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області з позовом до Сквирського районного споживчого товариства, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації (роботи) будівлі та приміщень за адресою: Київська обл., м. Сквира, вул. Соборна, 16, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкту до повного усунення порушень, зазначених в акті від 16.08.2018 № 95.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача надав суду заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

На підставі ст.ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагування на них, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, а також повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності врегульовуються Кодексом цивільного захисту України, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого останній набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 01 липня 2014 року.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, відповідно до Положення про ДСНС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є:

1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;

2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;

3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;

4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності. областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок до закону.

Головне управління ДСНС України у Київській області у відповідності до Кодексу цивільного захисту України та Положення про Головне управління ДСНС України у Київській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС 21.09.2017 № 507) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно - рятувальних служб.

Відповідно до ст. ст. 47, 64, 65, 66, 67 Кодексу цивільного захисту України, ст. ст. 4, 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та доповідних начальника юридичного сектору ГУ ДСНС України у Київській області лейтенанта служби цивільного захисту Кіорчева Д.Є. від 07.08.2018, які зареєстровані в Головному управлінні 07.08.2018 № 84/3549 та №84/3550, а також наказу Головного управління ДСНС України у Київській області від 13.08.2018 № 839 проведено позапланову перевірку щодо виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Сквирським районним споживчим товариством.

За результатами позапланової перевірки 16 серпня 2018 року складено акт № 95 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та припис № 79 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.

Голові правління Сквирського районного споживчого товариства Писаренко В.Г. 22.06.2018 вручено припис № 79 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Головним інспектором Сквирського РС ГУ ДСНС України у Київській області лейтенантом служби цивільного захисту Ніколенко Л.В. 16.08.2018 складено протоколи про адміністративне правопорушення КХ № 008929 та № 008930 відповідно до статті 188-8 КУпАП та постанова КХ 008922 про накладення адміністративного стягнення.

Перевіркою встановлено ряд порушень, які зазначені в акті перевірки від 16.08.2018 № 95, всі вони створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, які працюють, перебувають на об'єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

З метою застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) позивач звернувся до суду з даним позовом.

З матеріалів справи слідує, що посадовими особами Головного управління ДСНС України у Київській області здійснено позапланову перевірку щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної небезпеки, за результатами якої складено акт від 16.08.2018 № 95.

Під час позапланової перевірки виявлено 21 порушення, із них небезпечними та які можуть створити загрозу життю і здоров'ю людей, які працюють, перебувають на об'єкті, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі є:

- п.2.31 глава 2 розділ ІІІ НАПБ А.01.001-2014. Сходові клітки, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;

- пп.10 п.2.1 глава 2 розділ V НАПБ А. 01.001-2014. Відсутні нормативні покажчики пожежного гідранта;

- п.2.5 глава 2 розділ ІІІ НАПБ А. 01.001-2014. Дерев'яні конструкції будівлі не піддано вогнезахисному оброблянню;

- п.1.1 глава 1 розділ V НАПБ А.01.001-2014. Автоматична пожежна сигналізація приміщень будівлі знаходиться у несправному стані;

- п.1.2, глава 1, розділу V НАПБ А.01.001-2014. Приміщення не обладнані системою оповіщення про пожежу;

- п.1.21 глава1 розділ ІV НАПБ А.01.001-2014. Відсутній захист будівлі від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів.

- п.1.6 глава 1 розділ ІV НАПБ А.01.001-2014. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів будівлі виконано вскрутку;

- п.3.11. глава 3 розділ V НАПБ А. 01.001-2014. Пожежний щит неукомплектований згідно норм, а саме: - вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2х 2 м. - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.;

- п. 3.6 розділу V НАПБ А. 01.001-2014, НАПБ Б.01.008-2004, НАПБ Б.03.001-2004. Приміщення не укомплектовані згідно норм належності первинними засобами пожежогасіння;

- п. 21, глава 2, розділ І, п.2.17 глава 2 розділ ІІІ НАПБ А. 01.001-2014. В приміщенні самочинно влаштовані перегородки з вищою пожежною небезпекою;

- п. 1.8 розділу IV НАПБ А.01.001-2014. У приміщеннях влаштовані тимчасові електричні мережі;

- п. 2.37 розділу III НАПБ А.01.001-2014. На шляху евакуації І-го поверху допускається розміщення матеріальних цінностей

- п.2.22 глава 2 розділ ІІІ НАПБ А.01.001-2014. На фасаді будівлі відсутній адресний вказівник, освітлювальний у темний час доби;

- п.2.23 глава 2 розділ ІІІ НАПБ А.01.001-2014. Двері, які ведуть на сходові клітки не обладнані пристроями для самозачинення та ущільнення в притулах;

- п 2.37. глава 2 Розділ ІІІ. НАПБ А. 01.001-2014. У дверях шляхів евакуації встановлено скло, яке дає скалки при руйнуванні;

- п.1.7, глава1 розділ IV НАПБ А. 01.001-2014. Відгалужувальні та з'єднувальні коробки електропроводки в приміщеннях не закриті кришками з негорючих матеріалів;

- п.5 розділ ІІ НАПБ А. 01.001-2014. До схематичних планів евакуації не розроблено та не затверджено інструкцію, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей за якою не рідше одного разу на півроку проводити практичні тренування всіх задіяних працівників;

- п. 1.16, глава 1,розділуІV НАПБ А.01.001-2014. Розподільчі електрощити не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами;

- п. 2.1 наказу МНС України від 15.08.2007р. №557 ПТБ. Не призначено посадову особу (відповідальну особу) за організацію вимог техногенної безпеки у сфері цивільного захисту;

- п.4.10.1, 4.3.5. ПТБ Постанова КМУ від 19.08.2002 р. №1200. Працюючий персонал не забезпечено відповідними промисловими засобами захисту органів дихання;

Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Як встановлено судом, всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в акті від 16.08.2018 № 95, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють, перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до п.п. 1,4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Отже, у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Оскільки під час проведення перевірки виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в акті від 16.08.2018 № 95, у зв'язку з чим експлуатація будівлі Сквирського районного споживчого товариства за адресою: Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Соборна, 16 здійснюється з недотриманням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ГУ ДСНС України у Київській області.

При прийнятті рішення у даній справі судом враховується, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) вказаного об'єкту є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо застосування до Сквирського районного споживчого товариства заходів реагування у вигляді зупинення подальшої експлуатації (роботи) адміністративної будівлі та приміщень, які знаходяться за адресою: Київська область, Сквирський район, м. Сквира, вул. Соборна, 16, до усунення порушень, вказаних в акті перевірки від 16.08.2018 № 95 .

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації (роботи) Сквирського районного споживчого товариства за адресою: Київська обл., м. Сквира, вул. Соборна, 16 шляхом зобов'язання Сквирського районного споживчого товариства зупинити експлуатацію будівлі та приміщень, які знаходяться за адресою Київська обл., м. Сквира, вул. Соборна, 16 - до усунення порушень, вказаних в акті перевірки від 16.08.2018 № 95.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.