Рішення № 79087101, 10.01.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2019
Номер справи
500/2328/18
Номер документу
79087101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2328/18

10 січня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1.) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач), в якому просила визнати протиправним рішення Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 20.09.2018 року №11/02 про відмову у призначенні надбавки до пенсії як одинокій пенсіонерці, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду у розмірі соціальної пенсії передбаченої п. б ст.94 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язати відповідача призначити позивачці надбавку до пенсії як одинокій пенсіонерці, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду у розмірі соціальної пенсії передбаченої п.б ст.94 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В обґрунтування позову позивач зазначає, що має право на надбавку як одинока пенсіонерка, яка потребує постійного догляду, проте відповідач погоджується виплачувати надбавку у розмірі лише 50,00 грн., що суперечить вимогам ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення". позивач вважає, що має право на надбавку до пенсії у розмірі соціальної пенсії - 50 % мінімального розміру пенсії за віком.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.11.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 05.12.2018 року о 10:00 год.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відмовою позивачки від отримання надбавки одиноким одержувачам пенсій за віком та за вислугу років, які потребують постійного стороннього догляду, та які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в розмірі 50,00 грн. Таким чином, відповідач вважає, що надбавка на догляд одиноким одержувачам пенсій в розмірі 50,00 грн. призначається на підставі заяви та документів, які підтверджують право на надбавку (інформація про відсутність працездатних родичів) (незалежно від місця їх проживання), зобов'язаних за законом їх утримувати, яка зазначається у поданій заяві, довідка про склад сім'ї, видана уповноваженим органом за місцем проживання, у тому числі органом місцевого самоврядування та висновок ЛКК). Таким чином, вважають, що рішення відповідача є правомірним, а у задоволенні позову слід відмовити.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.12.2018 року розгляд справи відкладено до 10.01.2019 року о 10:00 год.

10.01.2019 року позивач та представник позивача у судове засідання не прибули, представник позивача подав до суду письмову заяву, в якій просив справу розглянути без їх участі, позов підтримують у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав до суду письмову заяву, в якій просив суд розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги не визнають з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.

Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком, що підтверджується Пенсійним посвідченням НОМЕР_2.

Позивач звернулася до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою від 14.09.2018 року, в якій просила призначити надбавку до пенсії як одинокій пенсіонерці, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду у розмірі соціальної пенсії (п. "б" ст.94 Закону України "Про пенсійне забезпечення").

Рішенням №11/02 від 20.09.2018 року Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, жительці с.Гончарівка, Монастириського району Тернопільської області.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

При цьому, статтею 92 Конституції України встановлено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

У відповідності до пункту б частини першої ст.21 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до пенсії за віком, у тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки: одиноким пенсіонерам, які за висновком медичних закладів потребують постійного стороннього догляду, - на догляд за ними в розмірі соціальної пенсії (пункт "б" статті 94).

Згідно пункту "б" ст.94 Закону України "Про пенсійне забезпечення", соціальні пенсії призначаються в таких розмірах: 50 процентів мінімального розміру пенсії за віком: особам, які досягли віку: чоловіки - 60 років, жінки - 55 років і не набули права на трудову пенсію з поважних причин; інвалідам III групи.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є одинокою, та не має за кордоном членів сім'ї, які б могли її утримувати. Вказана інформація підтверджується Довідкою №423 від 05.06.18 року, виданою виконкомом Гончарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області.

Позивач проживає разом з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є її матір'ю, на підтвердження чого до матеріалів справи долучено довідку від 22.06.2018 року №471 про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб.

У відповідності до довідки від 12.09.2018 року №608 виданої виконкомом Гончарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, за позивачем не числиться земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, з якого вона отримувала б дохід , а також будівлі та житлові будинки.

Зазначені документи були подані разом із заявою до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області. Крім того, позивачем також було подано заключення ЛКК Монастириського районного територіального медичного об'єднання №995 від 12.09.2018 року про те, що ОСОБА_1 потребує постійного стороннього догляду, про що не заперечується стороною відповідача у відзиві.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позивачем подано до органу Пенсійного фонду всі необхідні документи, які, на думку суду, дають позивачу право на отримання надбавки до пенсії як одинокій пенсіонерці.

В той же час, суд зазначає, що відповідач, виносячи рішення про відмову у призначенні надбавки до пенсії позивачу, підтвердив той факт, що позивач має право на надбавку як одинока пенсіонерка, яка потребує постійного догляду.

Разом з тим, у відповідності до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, суд не приймає до уваги твердження сторони відповідача щодо призначення позивачу надбавки до пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 "Про підвищення рівня пенсії забезпечення громадян", оскільки спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "По пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Приймаючи рішення по суті, суд зазначає, що статтею 22 Конституції України закріплені права і свободи, які не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

Суд вважає, що зміст та обсяг соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством України для певних категорій осіб не може бути звужено.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому в силу положень частини другої статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У контексті наведеного та відповідності до ст.2 КАС України, суд вважає, що рішення про відмову у призначенні позивачу надбавки до пенсії як одинокій пенсіонерці є таким. що прийняте не у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення повністю.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Бучацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 20.09.2018 року №11/02 про відмову у в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

3.Зобов'язати Бучацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (Тернопільська область, м.Бучач, вул.Г.Шухевича, 1, код ЄДРПОУ 40377488) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ід.№ НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.) надбавку до пенсії як одинокій пенсіонерці, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду у розмірі, передбаченому пунктом "б" статті 94 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10 січня 2019 року.

Копію рішення надіслати сторонам у справі.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.