
Справа № 309/1834/17
Провадження № 2/309/265/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2018 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області в особі
головуючого судді Савицький С.А.
за участю секретаря судових засідань Данило І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хуст справу за позовом Ізянської сільської ради до ОСОБА_3, виконавчого комітету Хустської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Закарпатській області про визнання недійсним рішення та скасування державної реєстрації права власності,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3, виконавчого комітету Хустської міської ради, головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Закарпатській області про визнання недійсним витягу з рішення 13 сесії 22 скликання Ізянської сільської ради від 02.12.1999 року про надання земельної ділянки у приватну власність; скасування запису про реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки; скасування державної реєстрації права приватної власності на земельну ділянку.
Позовні вимоги позивачем мотивовано тим, що 13.04.2017 року відділом державної реєстрації виконавчого комітету Хустської міської ради було зареєстровано право приватної власності у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про право власності 20013558) ОСОБА_3, мешканці АДРЕСА_1 на земельну ділянку площею 0,6 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташовану на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства.
З технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) кадастровий номер НОМЕР_1, наданої відділом в Хустському районі Головного управління Держгеокадастру Закарпатської області вбачається, що підставою для державної реєстрації земельної ділянки в ОСОБА_3 став витяг з рішення 13 сесії 22 скликання Ізянської сільської ради від 02.12.1999 року про надання їй у приватну власність цієї земельної ділянки.
Згідно акту приймання-передавання документів на постійне користування документів фонду № 47 Ізянська сільська рада передала всі рішення сесій за період з 1991 по 2003 року в архівний відділ Хустської районної державної адміністрації.
Згідно довідки архівного відділу Хустської райдержадміністрації від 30.05.2017 за № 973 року відомості про рішення 13 сесії 22 скликання Ізянської сільської ради від 02.12.1999 року про надання земельної ділянки у власність ОСОБА_3 - відсутні.
Заявою від 07.12.2018 року позивач відмовився від частини позовних вимог, а саме від вимоги про скасування запису про реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 0,6 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства.
Інші позовні вимоги підтримує та просить суд ухвалити рішення про їх задоволення.
В судове засідання представник позивача не з'явився. Подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує і просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилися з невідомих суду причин. Про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Відзив чи заперечення проти позову від відповідача не надходили.
Представник відповідача - виконавчого комітету Хустської міської ради в судове засідання не з'явився, подав суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за відсутності його представника згідно поданих до справи матеріалів.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог - головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області в судове засідання не з'явився. Представник Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області Беля Л.В. подав до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу без участі їх представника за наявними у справі матеріалами, в поданих письмових запереченнях в задоволенні позову просили відмовити.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України суд ухвалює рішення про заочний розгляд даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає, що справу можливо вирішити у відсутності сторін без фіксування судового процесу.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Під час розгляду справи в судовому засіданні встановлено, що на підставі витягу рішення 13 сесії 22 скликання Ізянської сільської ради від 2 грудня 1999 року (а.с. 16) ТОВ «Хуст-Земля Карпат» виготовило відповідачу ОСОБА_3, мешканці АДРЕСА_1 технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) кадастровий номер НОМЕР_1 (а.с. 19-24, 62-79, 93-104).
Згідно частини 10 статті 55 закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:
а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;
б) пояснювальну записку;
в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом);
г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем;
ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території);
д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані);
ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт;
з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів);
и) кадастровий план земельної ділянки;
і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;
ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) підписана стажером та директором ТОВ «Хуст - Земля Карпат», погоджена відповідачем ОСОБА_3
В пояснювальній записці, як складовій технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) зазначено, що місцезнаходження кутів повороту зовнішніх меж земельної ділянки детально досліджено і встановлено в натурі по фактичному їх положенню на місцевості в присутності гр. ОСОБА_3 та узгоджено із суміжними землекористувачами та землевласниками, про що складені відповідні акти. При узгодженні зовнішніх меж земельної ділянки претензій суміжних землевласників та землекористувачів не встановлено (а.с. 20, 63, 94).
Суд критично ставиться до наведеного твердження, оскільки акт встановлення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки, складений 07.03.2017 року стажером ТОВ «Хуст-Земля Карпат» за участі відповідача ОСОБА_3 та без присутності представника суміжного землевласника (землекористувача) позивача Ізянської сільської ради, про що свідчить відсутність підпису останнього на акті (а.с. 24, 79, 99).
На підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на (місцевості) державний кадастровий реєстратор відділу у Хустському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області вніс 06.04.2017 року відомості до Державного земельного кадастру.
13.04.2017 року відділ державної реєстрації виконавчого комітету Хустської міської ради зареєстрував у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право приватної власності відповідача ОСОБА_3, мешканки АДРЕСА_1 на земельну ділянку площею 0,6 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташовану на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства.
Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальної громадою як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Умови, підстави та процедура проведення відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедура взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 .
Згідно п. 6 Порядку державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або до нотаріуса.
Згідно п. 9 Порядку разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
У разі коли оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.
Згідно п. 40 Порядку державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно п. 47 Порядку для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, заявником подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.
У позовній заяві Ізянська сільська рада зазначила, що нею не приймалося 02.12.1999 року рішення про надання ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,6 га, розташованої на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до вимог ч.1 ст.81 ЦПК України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивачем доведено, що рішення про передачу ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,6 га, розташованої на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства ним не приймалося (а.с. 25-27).
Відповідачами ОСОБА_3, виконавчим комітетом Хустської міської ради та третьою особою, що не заявляє самостійних вимог головним управлінням Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Закарпатській області даного факту не спростовано.
Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в Закарпатській області у відзиві на позов зазначило, що після скасування права власності не земельну ділянку органами реєстру прав, державний кадастровий реєстратор отримає в порядку інформаційного обміну інформацію про скасування права, відповідно до чого внесе зміни до Поземельної книги та Державного земельного кадастру.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу;
Заявою про відмову від частини позовних вимог, позивач відмовився від вимоги про скасування запису про реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 0,6 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства.
За обставини відсутності волевиявлення позивача Ізянської сільської ради для розпорядження відповідачем ОСОБА_3 земельною ділянкою, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 247 ч.2, 258-259, 263-265, 268, 273, 281-282, 284, 287-289, 354-355 ЦПК України, ст.393 ЦК України, ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», суд
У Х В А Л И В:
Позов Ізянської сільської ради Хустського району задовольнити.
Визнати недійсним витяг з рішення 13 сесії 22 скликання Ізянської сільської ради від 02 грудня 1999 року про надання у приватну власність громадянці ОСОБА_3, мешканці АДРЕСА_1 земельної ділянки площею 0,6 га. в урочищі «Драшник» для ведення особистого підсобного господарства.
Скасувати державну реєстрацію права приватної власності громадянки ОСОБА_3 на земельну ділянку на земельну ділянку площею 0,6 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташовану на території Ізянської сільської ради за межами населеного пункту с. Іза, в урочищі «Драшник» для ведення особистого селянського господарства, номер запису про право власності 20013558, вчинений 13.04.2017 року відділом державної реєстрації виконавчого комітету Хустської міської ради (не знаю, чи потрібно).
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Ізянської сільської ради судовий збір в розмірі 4578 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Хустського
районного суду: Савицький С.А.
З оригіналом вірно:
Суддя Хустського
районного суду: Савицький С.А.