
Справа № 1540/4477/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2018 року о 12 год. 48 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача: Паламарчук С.М. - за рішенням
М'ясківська М.Г., за довіреністю
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379835, місцезнаходження: 66350, Одеська обл., Подільський район, с. Куяльник, вул. Куяльницька, 26 а) до Подільської районної ради Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про передачу в комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області адміністративну будівлю за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 03 вересня 2018 року надійшла позовна заява Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379835, місцезнаходження: 66350, Одеська обл., Подільський район, с. Куяльник, вул. Куяльницька, 26 а) до Подільської районної ради Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про передачу в комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області адміністративну будівлю за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21 листопада 2017 року на сесії Куяльницької сільської ради було прийнято рішення №9-VII «Про початок реорганізації Борщівської, Бочманівської, Великофонтанської, Гоноратської, Качурівської, Климентівської, Косівської, Липецької, Любомирської, Мардарівської, Нестоїтської, Новоселівської, Олексіївської, Петрівської, Станіславської, Старокульнянської, Ставківської сільських рад шляхом приєднання до Куяльницької сільської ради» та відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Куяльницька сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися з дня набуття повноважень сільською селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою, тобто з 21 листопада 2017 року, а тому Подільська районна рада зобов'язана була передати все майно Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області, у зв'язку з чим на адресу Подільської районної ради було направлено 14 грудня 2017 року лист з проханням передачі всього майна, що знаходиться у спільній власності територіальних громад Подільського району.
Також, позивач зазначив, що на сесії Куяльницької сільської ради було прийнято рішення від 22 грудня 2017 року №31-VII «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності Куяльницької об'єднаної територіальної громади майна із спільної власності територіальних громад Подільського району».
Однак, 22 грудня 2017 року на сесії Подільської районної ради було прийнято рішення № 319-УІІ «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», до переліку якого увійшло все майно, що належить спільної власності територіальних громад Подільського району, крім адміністративної будівлі за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105.
Позивач зазначив, що у зв'язку з цим, 23 лютого 2018 року на сесії Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області будо прийнято рішення №180-VII «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області», та 17 квітня 2018 року №438/2.17 направлено лист для внесення на розгляд депутатського корпусу Подільської районної ради цього питання.
Однак, 05 травня 2018 року на адресу Куяльницької сільської ради надійшов лист від Подільської районної ради, в якому було зазначено, що рішення з цього питання вже приймалось.
На думку позивача, Подільська районна рада ухиляється від здійснення передачі нерухомого майна, чим порушує пункт 39 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, абзац третій пункту 10 розділу V «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та право комунальної власності об'єднаної територіальної громади.
Позивач вважає, що перебування нерухомого майна у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району позбавляє об'єднану територіальну громаду можливості ефективно управляти ним в інтересах членів громади та гарантувати рівень надання послуг, як то передбачено пунктом 5 частини 1 статті 4 Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», в зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.
Ухвалою від 07 вересня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрите загальне позовне провадження.
У встановленій судом строк, відповідач надав відзив на позовну заяву (вхід. №28838/18 від 01.10.2018 року), відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що з аналізу приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту ради вбачається, що питання надання згоди про передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності може бути розглянуто виключно на пленарному засіданні відповідної сесії ради у тому випадку, якщо це питання включене до порядку денного сесії ради, яке належить голові ради, його заступнику, постійним комісіям, депутатам, голові районної державної адміністрації.
Так, відповідач зазначив, що питання передачі комплексу нежитлових будівель, який розташований за адресою: вул. Соборна, №105, м. Подільськ, Одеська обл. до комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області не включалося до порядку денного сесії Подільської районної ради особами, яким Регламентом надане право на внесення відповідної пропозиції і у зв'язку з не включенням цього питання до порядку денного, не було підстав для розгляду цього питання на пленарному засіданні ради і прийняття відповідного рішення, тому відповідачем в межах спірних правовідносин не було допущено протиправної бездіяльності щодо неприйняття рішення з приводу заяви позивача, оскільки таке питання не було включене до порядку денного сесії ради та, як наслідок, не могло бути розглянуте на пленарному засіданні ради.
Окрім того, відповідач зазначив, що комплекс нежитлових будівель, який розташований за аресою: Одеська обл, м. Подільск, вул. Cоборна, 105 є власністю Подільської районної ради, де розміщений апарат районної ради, проводяться засідання сесій та забезпечується функціонування депутатського корпусу та постійних комісій.
Позивач, в свою чергу, надав відповідь на відзив, в якому просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою від 30 жовтня 2018 року продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів.
До суду 19 листопада 2018 року (вхід. ЕП/6572/18) від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких він зазначив, що адміністративна будівля є майном, яке є матеріальною основою функціонування районної ради, необхідної для забезпечення виконання закріплених Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноважень районної ради та її депутатів та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 22 листопада 2018 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті на 20 грудня 2018 року.
На відкритому судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача на відкрите судове засідання не заявився, повідомлений належним чином та завчасно.
До суду 19 грудня 2018 року (вхід. №ЕП/7478/18) від голови Подільської районної ради Білоус Л.М. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, в якому голова просила відкласти розгляд справи на інший час, у зв'язку з її хворобою.
Представники позивача заперечували проти задоволення цього клопотання, посилаючись на те, що це вже третє клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, на їх думку, представник відповідача зловживає своїми процесуальними правами.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Таким чином, враховуючи те, що це не перша неявка відповідача по даній справі, суд вирішив продовжити розгляд справи за відсутності відповідача, враховуючи, що відповідачем надані відзив на позовну заяву та заперечення.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представників позивача, судом у справі встановлені такі факти та обставини.
Відповідно до рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №9-VII від 21 листопада 2017 року «Про початок реорганізації Борщіської, Бочманівської, Великофонтанської, Гоноратської, Кочурівської, Климентівської,Косівської, Липецької, Любомирської, Мардарівської, Нестоїтсьої, Новоселівської, Олексіївської, Перівської, Станіславської, Старокуяльницко, Ставківської сільских рад шляхом їх приєднання до Куяльницької сільської ради» розпочато реорганізацію зазначених сільських рад та затверджено план заходів з реорганізації зазначених рад (а.с.14-16).
Згідно з рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №2- VII від 21 листопада 2017 року «Про початок повноважень Куяльницького сільського голови», головою Куяльницької сільської ради обрано Паламарчука С.М. (а.с.11).
Так, суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що згідно з рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про припинення діяльності юридичних осіб сільських рад Подільського району в результаті реорганізації шляхом приєднання» №182-VII від 23 лютого 2018 року припинено юридичні особи сільських рад в результаті реорганізації шляхом приєднання до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області та встановлено, що Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області є правонаступником прав та обов'язків сільських рад, які припиняються (а.с.17-19).
Також, суд встановив, що рішенням Куяльницької сільської ради «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності Куяльницької об'єднаної територіальної громади майна із спільної власності територіальних громад Подільського району» №31-VII від 22 грудня 2017 року надано згоду на прийняття відповідних бюджетних установ та майна, що знаходяться на території об'єднаної громади зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району до комунальної власності Куяльницької об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, а також «Комунального підприємства з управління комунальним майном» разом з об'єктами нерухомості, які входять до його статутного фонду (а.с.21-22).
Листом від 14.12.2017 року вих. №53/2-17 Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області клопотала перед Головою Подільської районної ради Одеської області про передачу майна, що заходиться на території об'єднаної громади зі спільної власності територіальних громад Подільського району до комунальної власності Куяльницької об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.
Відповідно до п. 4 рішення Подільської районної ради Одеської області «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» №319-VII від 22 грудня 2017 року вирішено передати безоплатно з спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільского району у комунальну власність Куяльницкої об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комунальне підприємство «Комунальне підприємство з управління комунальним майном» Подільської районної ради, цілісні майнові комплекси та інше майно згідно з Додатком №4, за виключенням адміністративної будівлі Подільської районної ради за адресою: м. Поільськ, вул. Соборна, 105 на термін до визначення функціонування повноважень та роботи Подільської районної ради (а.с. 23-33).
Судом встановлено, що рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області» №180-VII від 23 лютого 2018 року вирішено ініціювати передачу комплексу нежитлових будівель, який розташований за адресою: вул. Соборна, 105, м. Подільск, Одеська обл. та перебуває у спільній власності територіальної громади сіл, селищ Подільського району Одеської області в особі Подільської районної ради у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (а.с.34).
Зазначене рішення надіслано голові Подільської районної ради Білоус Л.М. листом від 17.04.2018 року вих. №438/2.17, в якому позивач просив це рішення винести на розгляд депутатського корпусу Подільської районної ради та за результатами розгляду проінформувати Куяльницьку сільську раду (а.с.35).
На цей лист позивач отримав відповідь від 04.05.2018 року №02-19/43 за підписом голови Подільської районної ради про те, що Подільська районна рада Одеської області на 19 сесії районної ради прийняла рішення від 22 грудня 2017 року №319-VII «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», відповідно до якого районна рада передає все майно, за виключенням адміністративної будівлі Подільської районної ради за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105 на термін до визначення функціонування, повноважень, роботи Подільської районної ради (а.с.36).
Судом досліджено рішення Котовської районної ради «Про Регламент Котовської районної ради» від 25.11.2015 року № 8-УІІ (а.с. 50-86).
Також суд встановив, що адміністративна будівля, розташована за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105 є комунальною власністю територіальної громади сіл Подільського району в особі Подільської районної ради Одеської області, що підтверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с. 102).
Дослідивши матеріали справи, вислухавши вступне слово представників позивача, доповівши зміст відзиву на позовну заяву та заперечення відповідача, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який регулює відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад, а також Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» встановлено, що суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Відповідно до ч. 4 статті 8 цього Закону, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об'єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Найменування представницького органу місцевого самоврядування об'єднаної територіальної громади як юридичної особи складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного її адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).
Частиною 3 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» встановлено, що об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Так, у вступному слові голова Куяльницької сільської ради показав, що Куяльницька сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єднались з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою, тобто з 21 листопада 2017 року.
Позивач вважає, що відповідно до приписів ч. 3 ст. 8 Закону «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Подільська районна рада зобов'язана передати все майно Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області.
На сесії Куяльницької сільської ради прийнято рішення «Про надання згоди на прийняття до комунальної власності Куяльницької об'єднаної територіальної громади майна із спільної власності територіальних громад Подільського району» №31-VII від 22 грудня 2017 року, яким надано згоду на прийняття відповідних бюджетних установ та майна, що знаходяться на території об'єднаної громади зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району до комунальної власності Куяльницької об'єднаної територіальної громади в особі Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської обалсті, а також «Комунального підприємства з управління комунальним майном» разом з об'єктами нерухомості, які входять до його статутного фонду, цілісні майнові комплекси та інше майно згідно з додатком №4, за виключенням адміністративної будівлі Подільської районної ради за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105 на термін до визначення функціонування повноважень та роботи Подільської районної ради.
Позивач не оскаржував це рішення Подільської районної ради, а прийняв рішення «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області» №180-VII від 23 лютого 2018 року, яким було вирішено ініціювати передачу комплексу нежитлових будівель, який розташований за адресою: вул. Соборна, 105, м. Подільск, Одеська обл. та перебуває у спільній власності територіальної громади сіл, селищ Подільського району Одеської області в особі Подільської районної ради у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (а.с.34).
Зазначене рішення було надіслано позивачем голові Подільської районної ради Білоус Л.М. листом від 17.04.2018 року вих. №438/2.17, в якому позивач просив це рішення винести на розгляд депутатського корпусу Подільської районної ради та за результатами розгляду проінформувати Куяльницьку сільську раду.
Проте, на цей лист позивач отримав відповідь від 04.05.2018 року №02-19/43 за підписом голови Подільської районної ради про те, що Подільська районна рада Одеської області на 19 сесії районної ради прийняла рішення від 22 грудня 2017 року №319-VII «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади», відповідно до якого районна рада передає все майно, за виключенням адміністративної будівлі Подільської районної ради за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105 на термін до визначення функціонування, повноважень, роботи Подільської районної ради (а.с.36).
Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку, що спір між сторонами виник з питання передачі у комунальну власність Куяльницької об'єднаної територіальної громади» адміністративної будівлі Подільської районної ради за адресою: м. Подільськ, вул. Соборна, 105, та залишення без відгуку рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року з цього питання, що є змістом спірних правовідносин.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що рішенням Котовської районної ради від 25 листопада 2015 року №8 затверджений регламент районної ради та з аналізу регламенту вбачається, що питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні об'єктів державної власності може бути розглянуто виключено на пленарному засіданні відповідної сесії ради у тому випадку, якщо це питання включене до порядку денного сесії та, в свою чергу, внесення пропозицій до порядку денного сесії належить голові ради, його заступнику, постійним комісіям, депутатам, голові районної державної адміністрації. З огляду на те, що такі пропозиції не були включені до порядку денного, вони не були розглянуті на пленарній сесії Подільської районної ради.
Оцінивши викладені обставини, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що не заперечується відповідачем у відзиві на позовну заяву, що рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року не було включено до порядку денного сесії Подільської районної ради.
В той час, матеріалами справи підтверджено, що на сесії Подільської районної ради Одеської області було прийнято рішення «Про передачу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ Подільського району у комунальну власність Куяльнцької об'єднаної територіальної громади» №319-VII від 22 грудня 2017 року.
Тому, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Подільської районної ради не належать задоволенню.
Між тим, матеріалами справи встановлено, що рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року було надіслано позивачем голові Подільської районної ради Білоус Л.М. листом від 17.04.2018 року вих. №438/2.17, в якому позивач просив це рішення винести на розгляд депутатського корпусу Подільської районної ради та за результатами розгляду проінформувати Куяльницьку сільську раду.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», голова районної ради представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства.
Пунктом 16.1. Регламенту Котовської районної ради, затвердженого рішенням Котовської районної ради від 25.11.2015 року № 8-УІІ (а.с. 50-86) передбачено, що пропозиції до проекту порядку денного сесії Ради вносяться головою Ради, депутатами, постійними комісіями та головою районної адміністрації.
Враховуючи, що рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року було надіслано голові Подільської районної ради, як представнику Подільської районної ради та ініціатору щодо внесення питань до порядку денного сесії, Подільська районна рада не навела суду, з яких обґрунтованих та переконливих підстав це рішення не було включено до порядку денного сесії Подільської районної ради.
Посилання відповідача, що з цього питання вже було прийнято на пленарному засіданні ради рішення, відхиляються судом, оскільки позивач прийняв нове рішення про ініціювання питання та просив його розглянути на сесії ради.
В той час, оцінюючи обставини по цій справі, суд враховує та виходить із таких норм матеріального права.
Так, відповідно до п. 39 Розділу VI «Прикінцеві та Перехідні положення» Бюджетного кодексу України, районні ради здійснюють передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст у власність об'єднаних територіальних громад, відповідних бюджетних установ, розташованих на їхній території, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного цим Кодексом.
Згідно з п.п.1,2 ч. 9 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищні ради мають право вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад; на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад.
Згідно з абзацом 3 пункту 10 розділу V Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «По місцеве самоврядування в Україні», за пропозицією сільських, селищних, міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.
Відповідно до п. 32 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Частинами 1,2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Тому, з огляду на вищевикладене, враховуючи вище перелічені норми матеріального права, які зумовлюють відповідача розглянути порушене позивачем питання на пленарній сесії, користуючись правом щодо виходу за межі позовних вимог, передбаченого ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою встановлення ефективного способу захисту прав позивача, суд дійшов висновку щодо необхідності вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Подільську районну раду Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) розглянути рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року».
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання прийняти рішення про передачу в комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області адміністративну будівлю за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна105, суд зазначає, що ця вимога не належить задоволенню, з огляду на таке.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з ч. 4 цієї статті кодексу, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на дискрецію повноважень відповідача, суд вважає, що належним способом відновлення прав та інтересів позивача є висновок суду про зобов'язання Подільську районну раду Одеської області розглянути рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року».
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладені встановлені та з'ясовані обставини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог частково.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, судові витрати підлягають стягненню пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379835, місцезнаходження: 66350, Одеська обл., Подільський район, с. Куяльник, вул. Куяльницька, 26 а) до Подільської районної ради Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення про передачу в комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області адміністративну будівлю за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна105, - задовольнити частково.
Зобов'язати Подільську районну раду Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) розглянути рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про ініціювання передачі у комунальну власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області комплексу нежитлових будівель, що перебуває у власності сіл, селищ Подільського району Одеської області №180-VII від 23 лютого 2018 року».
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Подільської районної ради Одеської області (місцезнаходження: 66300, Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна,105) на користь Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379835, місцезнаходження: 66350, Одеська обл., Подільський район, с. Куяльник, вул. Куяльницька, 26 а) судовий збір в розмірі 704, 80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 26» грудня 2018 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко
.