
Справа № 466/1764/17
РІШЕННЯ
іменем України
«13» грудня 2018 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого – судді Кавацюка В.І.
при секретарі Павлишин К.І.
учасники справи: позивач ТДВ «Сяйво»
відповідач ОСОБА_1 міська рада
третя особа ОСОБА_2
представник позивача ОСОБА_3
представник відповідача ОСОБА_4
представники третьої особи ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові
справу за адміністративним позовом товариства з додатковою відповідальністю «Сяйво» до ОСОБА_1 міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_2 про скасування ухвали ОСОБА_1 міської ради,
у с т а н о в и в :
10 березня 2017 року товариств з додатковою відповідальністю «Сяйво» (далі – ТДВ «Сяйво», позивач) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_2 про скасування ухвали ОСОБА_1 міської ради.
Як на підставу своїх вимог позивач зазначав, що 07 лютого 2006 року між відкритим акціонерним товариством «Сяйво» (далі - ВАТ «Сяйво», орендар) та ОСОБА_1 міською радою було укладено договір оренди землі, який зареєстровано 07 липня 2006 року у Львівському міському відділі ОСОБА_1 регіональної філії Центру ДЗК, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис №Ш-562.
Відповідно до умов цього договору ВАТ «Сяйво» приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівель та споруд, загальною площею 1,4206 га, що розташована за адресою: м. Львів вул. Промислова, 25.
Згідно з п.8. вищевказаного договору він був укладений на 10 років до 09 лютого 2016 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до дня закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
У відповідності до положень ст.33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення оренди землі).
Відповідно до п. 40 цього договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи -орендаря є підставою зміни умов договору або розірвання.
В 2014 році ВАТ «Сяйво» було реорганізовано у ТДВ «Сяйво», що спричинило внесення змін до договору, а саме зміна найменування орендаря.
Протягом усього періоду дії договору оренди землі позивач належним чином виконував договірні зобов’язання, а саме: використовував земельну ділянку за цільовим призначення та сплачував орендні платежі, а відповідач, як орендодавець, не мав до нього жодних претензій.
09 листопада 2015 року ТДВ «Сяйво» звернулося до ОСОБА_1 міської ради із зверненням щодо наміру продовження терміну оренди земельної ділянки, яке зареєстроване у ОСОБА_1 міській раді 17 листопада 2015 року за №2-22061.
19 листопада 2015 року ним, позивачем, на вищевказане звернення отримано відповідь від управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради, з якої випливало, що для продовження терміну дії договору оренди землі відповідно до рішення виконавчого комітету від 08 серпня 2014 року №665 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає ОСОБА_1 міська рада» необхідно зібрати визначений у цій відповіді перелік документів.
Відповідно до ч.1 ст.12 та ст. ст. 122,123 Земельного кодексу України передача земель комунальної власності здійснюється органами місцевого самоврядування у власність або користування на підставі проектів землеустрою.
Повноваження на затвердження проектів землеустрою згідно ст. ст. 183-186, 186-1 Земельного кодексу України покладається на органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними Законом України «Про місцеве самоврядування України», Земельним кодексом України.
Процедура включення питань до розгляду на пленарні засідання та сесію ОСОБА_1 міської ради визначена Регламентом ОСОБА_1 міської ради 7 скликання, затвердженого ухвалою ОСОБА_1 міської № 260 від 17 березня 2016 року відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
ТДВ «Сяйво» подало заяву та визначений перелік документів до ОСОБА_1 міської ради для поновлення договору оренди землі через Центр надання адміністративних послуг.
Відповідно до ст.33 Регламенту ОСОБА_1 міської ради підготовку питань, що подаються на розгляд ради, організовує секретар ради. Проект ухвали, що містить всі передбачені погоджувальні візи та планується на розгляд ради, подається секретарю ради у друкованій та електронній формах.
Проект ухвали ОСОБА_1 міської ради на продовження договору оренди землі з ТДВ «Сяйво» отримав всі погоджувальні візи станом на 23 січня 2017 року. Даний проект ухвали було направлено на розгляд до постійних комісій ради, до сфери повноважень яких належать такі питання.
За результатами голосування на пленарному засіданні було прийнято ухвалу про надання ТДВ «Сяйво» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, площею 1,3595 га, на вул. Промислова, 25 в м. Львові, строком на 10 років.
09 грудня 2016 року ТДВ «Сяйво» отримало повідомлення від узгоджувальної комісії ОСОБА_1 міської ради з вирішення земельних спорів, в якому було зазначено про обов’язкову присутність на засіданні узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів щодо погодження межі між земельними ділянками на вул. Промисловій, 25 в м Львові з громадянкою (сусідом) ОСОБА_2.
Відповідно до п.2.1. «Положення про узгоджувальну комісію для вирішення земельних спорів» підставами для проведення засідання є наявність спору між сусідами. В повідомлені було зазначено, що ТДВ «Сяйво» відмовляється підписувати межі між земельними ділянками на вул. Промисловій, 25 в м. Львові.
Однак до ТДВ «Сяйво» ніяких документів не надходило та ніхто не звертався з даним питанням від гр. ОСОБА_2.
16 грудня 2016 року відбулося засідання узгоджувальної комісії ОСОБА_1 міської ради. При ознайомлені позивачем з документами були виявлено, що ОСОБА_2 отримала З (три) ухвали ОСОБА_1 міської ради, а саме:
- ухвалу №465 від 21 квітня 2016 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,0469 га на вул. Промислові, 25»;
- ухвалу №466 від 21 квітня 2016 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,1416 га на вул. Промисловій, 25»;
- ухвалу №585 від 26 травня 2016 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,0869 га на вул. Промисловій, 25».
Проаналізувавши дані ухвали, ТДВ «Сяйво» виявило, що ОСОБА_1 міська рада недотримується виконання умов договору оренди землі від 07 лютого 2006 року, зареєстрованого у Львівському міському відділі ОСОБА_1 регіональної філії Центру ДЗК, а саме п.8 цього договору, яким передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до дня закінчення строку дії договору повідомити письмово орендаря про намір продовжити його дію.
ТДВ «Сяйво» є добросовісним орендарем, який належно виконував вищезазначений договір оренди землі і який в зазначені в договорі строки звернувся з повідомленням до ОСОБА_1 міської ради про бажання продовжити даний договір оренди. Тим самим орендар мав намір реалізувати своє право, яке передбачено ст. 33 Закону України «Про оренду землі», а саме право щодо переважного права перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Договір оренди землі від 07 лютого 2006 року з ТДВ «Сяйво» закінчувався 09 лютого 2016 року, а гр. ОСОБА_2 звернулася з трьома заявами до ОСОБА_1 міської ради з метою отримати дозвіл на виготовлення проектів землеустрою земельних ділянок для обслуговування виробничих споруд, які були зареєстровані:
- 12 березня 2015 року за № 3-К-6421/АП;
- 12 березня 2015 року за № 3-К-6419/АП;
- 03 серпня 2015 року за № 3-К-23283/АП.
Однак ОСОБА_1 міська рада не зверталась до ТДВ «Сяйво» з інформацією про те, що громадянка ОСОБА_2 має намір отримати земельні ділянки в оренду для обслуговування виробничих споруд.
Про факт невиконання ОСОБА_1 міською радою, як орендодавцем, умов договору оренди землі ТДВ «Сяйво» стало відомо після участі в першому засіданні узгоджувальної комісії ОСОБА_1 міської ради з вирішення земельних спорів, яке відбулося 16 грудня 2016 року.
ОСОБА_1 міська рада мала інформацію про зареєстрований даний договір оренди землі і отримала письмове повідомлення від нього, позивача, про намір продовжити дію договору оренди, однак проігнорувала необхідність належного виконання своїх зобов’язань за договором оренди перед ТДВ «Сяйво» і дотримання законодавства України.
З огляду на такі обставини, просить ухвалити рішення, яким скасувати ухвалу ОСОБА_1 міської ради №585 від 26 травня 2016 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій,25».
В судовому засіданні представники ТДВ «Сяйво» ОСОБА_7 та ОСОБА_3 позов підтримали, зіславшись на обставини, які викладені в позовній заяві.
Представник ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнала, покликаючись на доводи, які викладені в долученому до справи письмовому запереченні від 26 жовтня 2017 року №2901/вих.- 856.
Зокрема, представник ОСОБА_4 пояснила, що положеннями ст. 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
За змістом п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Положеннями ч.ч 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Приписами ст. 123 Земельного кодексу України визначено порядок звернення для одержання в користування земельної ділянки, строки розгляду такого звернення органом місцевого самоврядування та підстави для прийняття рішення про надання ділянки в користування відповідному суб’єкту.
Нормами ч. ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків встановлених ч.ч.2, 3 ст. 134 цього Кодексу.
03 серпня 2015 року гр. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 міської ради з відповідною заявою про погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для виробничих потреб на вул. Промисловій, 25, яка була зареєстрована у ОСОБА_1 міській раді 03 серпня 2015 року за №3-К-23283/АП). До цієї заяви вона додала перелік документів, який передбачений рішенням від 08 серпня 2014 року №605 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає ОСОБА_1 міська рада», зокрема: план земельної ділянки; довідку з відділу Держземагентства у м. Львові Головного управління Держземагентства у Львівській області про правовий статус земельної ділянки від 14.11.2014 року № 40/01-14/6104; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, номер запису про право власності: 1900909 (право власності на об’єкт нерухомого майна, будівля під літ. «Х-1» набута гр. ОСОБА_2А.); технічний паспорт на приміщення їдальні 2Турист» літ. «Х-1» по вул. Промислова, 25; договір купівлі-продажу об’єкта нерухомого майна від 13 вересня 2012 року.
26 травня 2016 року прийнято оскаржувану позивачем ухвалу №585 «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій, 25». Вказана ухвала прийнята більшістю голосів від загального складу ОСОБА_1 міської ради (44 голоси) та підстав для її скасування немає.
Третя особа по справі - ОСОБА_2 та її представники ОСОБА_5, ОСОБА_6 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили, зіславшись на доводи та обставини, які викладені в долученому до справи письмовому запереченні від 29 листопада 2017 року.
Зокрема, зазначили, що ухвала №585 від 26 травня 2016 року прийнята ОСОБА_1 міською радою в межах своєї компетенції, які визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України, та вона є обгрунтованою, оскільки ОСОБА_1 міської радою при її прийняті було реалізовано свої дискреційні повноваження, як власника землі. Оспорювана ТДВ «Сяйво» ухвала ОСОБА_1 міської ради не порушує прав позивача, оскільки стосується лише погодження місця розташування земельної ділянки, надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та є індивідуальним актом застосування норм права, який за юридичними наслідками відноситься до правоконстатуючих актів, є виконаним в силу самого факту його прийняття, а тому є таким, що вичерпав свою дію одночасно з його прийняттям. ТДВ «Сяйво» намагається перешкодити їй, ОСОБА_2, у виготовленні та погодженні технічної документації із землеустрою на земельні ділянки, які межують з ділянками, що знаходяться в користуванні цього підприємства.
Заслухавши пояснення представників ТДВ «Сяйво» ОСОБА_7, ОСОБА_3, пояснення представника ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_4, третьої особи ОСОБА_2 та її представників ОСОБА_5, ОСОБА_6, з’ясувавши обставини справи, дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов ТДВ «Сяйво» підлягає до задоволення з наступних підстав.
У відповідності до приписів ч.1 та ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В судовому засіданні встановлено, що 09 лютого 2006 року ОСОБА_1 міською радою було прийнято ухвалу №3201 «Про користування ВАТ «Сяйво» земельною ділянкою на вул. Промисловій,25 в м. Львові». Згідно з п.1 вищевказаної ухвали, копія якої долучена до матеріалів справи, було передано ВАТ «Сяйво» земельну ділянку площею 1,4206 га на вул. Промисловій, 25 в м. Львові в оренду терміном на 10 років за рахунок земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення для обслуговування будівель та споруд, у тому числі в межах червоних ліній земельну ділянку площею 0,3636 га з обмеженнями (п.1). Відповідно до п.2 ухвали договір оренди земельної ділянки терміном на 10 років має були укладений в місячний термін та зареєстрований в установленому порядку.
На виконання вищевказаної ухвали 07 липня 2006 року між ОСОБА_1 міською радою в особі заступника голови з питань містобудування та землеустрою ОСОБА_8 та ВАТ «Сяйво» в особі голови правління ОСОБА_9 було укладено договір оренди землі, який зареєстровано 07 липня 2006 року, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Ш-2 вчинено запис №Ш-562.
Відповідно до умов цього договору ОСОБА_1 міська рада, як орендодавець, передала, а ВАТ «Сяйво», як орендар, прийняло у строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий №4610137500:04:003:0022, загальною площею 1,4206 га, у тому числі під забудовою – 0, 7154 га, під твердим покриттям – 0,5528 га, під озелененням – 0,1524 га (в т.ч в межах червоних ліній – 0,3636га), що розташована за адресою: м. Львів, вул. Промислова, 25. Як вбачається з п.8. вищевказаного договору, він був укладений строком на 10 років та після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до дня закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
В 2014 році ВАТ «Сяйво» було реорганізовано у ТДВ «Сяйво», що спричинило внесення змін до договору, а саме зміна найменування орендаря.
09 листопада 2015 року ТДВ «Сяйво» звернулося до ОСОБА_1 міської ради зі зверненням за №64 щодо наміру продовження терміну оренди вищезазначеної земельної ділянки, яке було зареєстроване у ОСОБА_1 міській раді 17 листопада 2015 року за №2-22061.
На вказане звернення від управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування ОСОБА_1 міської ради ТДВ «Сяйво» отримало відповідь за №2403-2 вих.1194 від 19 листопада 2015 року, в якій зазначалось, що для продовження терміну дії договору оренди землі відповідно до рішення виконавчого комітету від 08 серпня 2014 року №665 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає ОСОБА_1 міська рада» необхідно подати вказаний у цій відповіді перелік документів.
ТДВ «Сяйво» подало заяву та визначений перелік документів до ОСОБА_1 міської ради для поновлення договору оренди землі через Центр надання адміністративних послуг у м. Львові.
Процедура включення питань до розгляду на пленарні засідання та сесію ОСОБА_1 міської ради визначена Регламентом ОСОБА_1 міської ради, затвердженим ухвалою ОСОБА_1 міської № 260 від 17 березня 2016 року.
Відповідно до ст.33 Регламенту ОСОБА_1 міської ради підготовку питань, що подаються на розгляд ради, організовує секретар ради. Проект ухвали, що містить всі передбачені погоджувальні візи та планується на розгляд ради, подається секретарю ради у друкованій та електронній формах.
Проект ухвали ОСОБА_1 міської ради на продовження договору оренди землі з ТДВ «Сяйво» отримав всі погоджувальні візи станом на 23 січня 2017 року. Даний проект ухвали було направлено на розгляд до постійних комісій ради, до сфери повноважень яких належать такі питання.
За результатами голосування на пленарному засіданні 06 квітня 2017 року було прийнято ухвалу №1859 «Про надання товариству з додатковою відповідальністю «Сяйво» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій,25».
Вищевказаною ухвалою ОСОБА_1 міська рада надала ТДВ «Сяйво» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій,25 в м. Львові, загальною площею 1, 3095 га, для обслуговування виробничо-складських приміщень за рахунок земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а саме: ділянки 1 орієнтовною площею 0,8514 га; ділянки 2 орієнтовною площею 0,2911 га (у тому числі площею 0,2890 га у межах червоних ліній з обмеженнями без права капітального будівництва та посадки багаторічних насаджень); ділянки 3 орієнтовною площею 0,1673 га; ділянки 4 орієнтовною площею 0,0497 га у межах червоних ліній з обмеженнями без права капітального будівництва та посадки багаторічних насаджень.
Положеннями ст. ст. 1, 2 Закону України № 161-XIV від 6 жовтня 1998 року (з наступними змінами і доповненнями) «Про оренду землі» (далі Закон № 161-XIV) передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом ст. 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У відповідності до ст. 15 Закону № 161-XIV істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Приписами ст. 24 цього ж Закону передбачено права та обов’язки орендодавця, і зокрема, обов’язок не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
У відповідності до положень ст.33 Закону № 161-XIV передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення оренди землі).
Аналогічні положення містяться також в п. 8 договору оренди землі від 07 липня 2006 року, який був укладений між ОСОБА_1 міською радою та ВАТ «Сяйво», правонаступником якого є ТДВ «Сяйво».
В судовому засіданні встановлено, що протягом усього періоду дії вищевказаного договору оренди землі як ВАТ «Сяйво», так і утворено на його основі шляхом реорганізації ТВД «Сяйво», належним чином виконували свої договірні зобов’язання перед орендодавцем, а саме використовували земельну ділянку за цільовим призначення, сплачували орендні платежі та ОСОБА_1 міська рада не мала жодних претензій щодо умов виконання вищевказаного договору оренди землі.
Однак, ОСОБА_1 міська рада, маючи інформацію про зареєстрований вищезазначений договір оренди землі від 07 липня 2006 року та своєчасно отримавши письмове повідомлення від ТДВ «Сяйво» про намір продовжити дію договору оренди, всупереч вищевказаним положенням Закону України «Про оренду землі» та умовам укладеного договору оренди землі не вирішила в передбаченому законом порядку питання щодо поновлення з ТДВ «Сяйво» договору оренди, розташованої по вул. Промисловій,25 в м. Львові, на новий строк.
Відповідно до ч.1 ст.12 та ст. ст. 122,123 Земельного кодексу України передача земель комунальної власності здійснюється органами місцевого самоврядування у власність або користування на підставі проектів землеустрою.
Повноваження на затвердження проектів землеустрою згідно ст. ст. 183-186, 186-1 Земельного кодексу України покладається на органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними Законом України «Про місцеве самоврядування України», Земельним кодексом України.
Крім цього, в ході судового розгляду справи встановлено, що 09 грудня 2016 року ТДВ «Сяйво» отримало повідомлення від узгоджувальної комісії ОСОБА_1 міської ради з вирішення земельних спорів, в якому було зазначено про необхідність забезпечити присутність на засіданні узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів щодо погодження межі між земельними ділянками на вул. Промисловій, 25 в м Львові з громадянкою (сусідом) ОСОБА_2.
Відповідно до п.2.1. «Положення про узгоджувальну комісію для вирішення земельних спорів» підставами для проведення засідання є наявність спору між сусідами. В повідомлені було зазначено, що ТДВ «Сяйво» відмовляється підписувати межі між земельними ділянками на вул. Промисловій, 25 в м. Львові.
Як вбачається з пояснень представників позивача, і такі доводи не спростовано представниками відповідача та третьої особи, до ТДВ «Сяйво» звернень чи документів від ОСОБА_2 щодо наявності спору не надходило. Відповідач - ОСОБА_1 міська рада також не зверталась до ТДВ «Сяйво» з інформацією про те, що громадянка ОСОБА_2 має намір отримати земельні ділянки в оренду для обслуговування виробничих споруд.
16 грудня 2016 року під час першого засідання узгоджувальної комісії ОСОБА_1 міської ради представниками позивача були з’ясовано, що ОСОБА_1 міською радою 21 квітня 2016 року та 26 травня 2016 року було прийнято 3 (три) ухвали щодо надання гр. ОСОБА_2, яка є третьої особою по справі, дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій, 25 в м. Львові.
Судом встановлено, що 26 травня 2016 року ОСОБА_1 міською радою дійсно було прийнято ухвалу №585 «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій,25», яку оспорює позивач ТДВ «Сяйво».
Згідно з цією ухвалою гр. ОСОБА_2 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 0,0869 га на вул. Промисловій, 25 для обслуговування виробничих споруд за рахунок земель промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики оборони та іншого призначення, у тому числі: ділянки №1 площею 0,0415 га в оренду; ділянки №2 площею 0, 0454 га у межах червоних ліній без права капітального будівництва в оренду терміном на 3 роки.
Як вбачається з пояснень представника ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_4 03 серпня 2015 року гр. ОСОБА_2 звернулась до ОСОБА_1 міської ради з відповідною заявою про погодження місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для виробничих потреб на вул. Промисловій, 25, яка була зареєстрована у ОСОБА_1 міській раді 03 серпня 2015 року за №3-К-23283/АП). До цієї заяви вона додала необхідний перелік документів, який передбачений рішенням від 08 серпня 2014 року №605 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надає ОСОБА_1 міська рада» та 26 травня 2016 року прийнято оскаржувану позивачем ухвалу №585 «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій, 25». Вказана ухвала прийнята більшістю голосів від загального складу ОСОБА_1 міської ради.
З долученої до справи копії договору купівлі-продажу будівлі від 13 вересня 2012 року, який був укладений ОСОБА_10, як продавцем, та ОСОБА_2, як покупцем, та посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_11, видно, що ОСОБА_2 придбала у власність будівлю під літ. «Х-1», загальною площею 329,4 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Промислова, 25. Вказана будівля розташована на земельній ділянці площею 1,4206 кв.м, на вул. Промисловій,25 в м. Львові, кадастровий номер: 4610137500:04:003:0022.
З пояснень представників сторін та долучених до справи доказів випливає, що вищевказана земельна ділянка на вул. Промисловій,25 площею 1,4206 кв.м, кадастровий номер: 4610137500:04:003:0022, була передана ОСОБА_1 міською радою в оренду ВАТ «Сяйво», правонаступником якого є ТДВ «Сяйво» в липні 2006 року.
Як зазначалось вище і це підтверджується, зібраними у справі доказами, договір оренди землі між ОСОБА_1 міською радою та ВАТ «Сяйво» був фактично укладений 07 липня 2006 року терміном на 10 років, а тому, враховуючи положення ст. 638 ЦК України, строк його дії закінчувався відповідно 07 липня 2016 року, а не 09 лютого 2016 року, як вказано в тексті договору.
З наведеного випливає, що ОСОБА_1 міська рада прийняла оскаржувану позивачем ухвалу №585 від 26 травня 2016 року в період дії договору оренди землі від 07 липня 2006 року та без врахування передбаченого чинним законодавством та умовами укладеного договору переважного права ТДВ «Сяйво» на поновлення дії договору на новий строк.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позов ТДВ «Сяйво» є підставним та таким що підлягає до задоволення.
Доводи представника відповідача, третьої особи та її представників в заперечення позову суд вважає непереконливими, вони спростовуються зібраними у справі доказами та суперечать вимогам Закону України «Про оренду землі», а тому такі доводи суд не може покласти в основу свого рішення і відмовити у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 10, 72, 73, 74, 75, 77, 229, 242, 243, 244, 245, 246 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 186-1 Земельного кодексу України, ст. ст. 25, 26, 27 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 1, 2, 3, 6, 7, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 21, 24, 25, 30, 33, 35, 36 Закону України «Про оренду землі», суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Скасувати ухвалу ОСОБА_1 міської ради №585 від 26 травня 2016 року «Про надання гр. ОСОБА_2 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на вул. Промисловій,25».
Стягнути з ОСОБА_1 міської ради на користь товариства з додатковою відповідальністю «Сяйво» 1 600,00 грн. (одну тисячу шістсот гривень) витрат по оплаті судового збору.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21 грудня 2018 року.
Суддя ОСОБА_12