Рішення № 79015798, 27.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
826/163/16
Номер документу
79015798
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 грудня 2018 року № 826/163/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Чудак О.М., суддів Пащенка К.С., Шейко Т.І., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування припису і постанови,

встановив:

19.05.2016 Підприємство з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" (ПІІ "АМІК УКРАЇНА") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування припису Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (Управління ДАБІ у Миколаївській області) про усунення порушень у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.01.2016 відкрито провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2016, занесеною до протоколу судового засідання, замінено відповідача Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на належного - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (ДАБІ України).

15.03.2016 до суду надійшло клопотання ПІІ "АМІК УКРАЇНА" про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовими рішеннями у справах №814/2323/15 та №826/15620/15. Судом не встановлено підстав для задоволення такого клопотання, адже станом на час розгляду даної справи набрали законної сили судові рішення у справах №814/2323/15 та №826/15620/15.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2016 об'єднано до спільного розгляду і вирішення адміністративні справи №826/163/16 та №826/192/16. Присвоєно об'єднаним справам загальний №826/163/16.

У справі №826/192/16 ПІІ "АМІК УКРАЇНА" оскаржує постанову Управління ДАБІ у Миколаївській області про накладення на ПІІ "АМІК УКРАЇНА" штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.12.2015 №39-1014-7371-15, винесену на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015.

На підставі рішення зборів суддів Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017 та згідно з розпорядженням керівника апарату Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.10.2017, об'єднану адміністративну справу передано на автоматичний розподіл справ між суддями.

15.12.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 №2147-VIII, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), шляхом його викладення в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Тобто, розгляд даної справи після 15.12.2017 здійснено відповідно до приписів нової редакції КАС України.

Так, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2018 справу прийнято до провадження суддею Чудак О.М. і призначено до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

В ході підготовчого судового засідання встановлено, що заявлені підприємством вимоги обґрунтувані тим, що на підставі акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 відповідачем видано ПІІ "АМІК УКРАЇНА" припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79, у якому вимагається усунути допущені порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та зупинити експлуатацію реконструйованої АЗС за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в, до прийняття в експлуатацію згідно вимог чинного законодавства.

За результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності Управлінням ДАБІ у Миколаївській області прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.12.2015 № 39-1014-7371-15 відповідно до якої ПІІ "АМІК УКРАЇНА" визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого пунктом першим частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф у сумі 13780 грн.

Позивач вважає протиправними вказані вище припис та постанову, мотивуючи це наступним: реконструкція АЗС не проводилась, а фактично здійснювались роботи щодо технічного дооснащення АЗС шляхом розміщення модульної АГЗП на території діючої АЗС; станом на момент встановлення правопорушення, Закон України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" від 14.10.1994 №208/94-ВР, в редакції Закону України від 22.12.2011 №4420-VI (чинний з 19.01.2012), не був прийнятий, відповідно порушень у сфері містобудівної діяльності з боку ПІІ "АМІК УКРАЇНА" не допущено.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов ПІІ "АМІК УКРАЇНА" в якому вказав на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зазначив, що висновки акта перевірки від 03.12.2015, на підставі яких видано припис від 03.12.2015 №79 та прийнято постанову від 18.12.2015 №39-1014-7371-15, є обґрунтованими, адже у позивача відсутні документи (сертифікат), які підтверджують та надають право експлуатувати реконструйовану у 2010 році АЗС за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в. Тому, АЗС за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в, після проведених реконструкцій у 2004 році та 2010 році, експлуатується ПІІ "АМІК УКРАЇНА" без дозвільних документів, які дають право експлуатувати реконструйовану АЗС, що є порушенням частини восьмої статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав та мотивів, викладених в позовній заяві, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представники відповідача в засідання не з'являлися, причини неявки не повідомляли, хоча про дату, час та місце їх проведення ДАБІ України повідомлялася належним чином.

Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні та потреби заслухати свідка чи експерта, суд за клопотанням представника позивача, на підставі частини третьої статті 194 КАС України та частини дев'ятої статті 205 цього ж Кодексу ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Отже, дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

04.06.2015 старшим слідчим в ОВС СУ УМВС України в Миколаївській області підполковником міліції Дем'яненко І.В., розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015150000000055 від 12.03.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 273 КК України, прийнято постанову, якою постановлено призначити перевірку дотримання містобудівного законодавства АЗС, які розташовані, зокрема, за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в.

15.06.2015 ДАБІ України прийнято наказ №583, яким наказано Управлінню ДАБІ у Миколаївській області провести позапланову перевірку ПІІ "АМІК УКРАЇНА" з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті будівництв АЗС, яка розташовані за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в.

10.07.2015 Управлінням ДАБІ у Миколаївській області за результатами перевірки складено Акт проведення позапланової перевірки ПІІ "АМІК УКРАЇНА" з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на автозаправній станції за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в.

За вказаним актом, органом державного архітектурно-будівельного контролю, з-поміж іншого, встановлено, що у 2003 році на автозаправній станції проводилась реконструкція (облаштування стаціонарного автомобільного газозаправного пункту на два резервуари для зрідженого газу, газозаправної колонки і навісу), яка, відповідно до наданої при проведенні перевірки документації, завершилася в 2004 році. З посиланням на ДБН.А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. Основні положення" контролюючим органом зазначено про те, що рішення державної технічної комісії про прийняття реконструйованої в 2003 році автозаправної станції, а також інші документи, які підтверджують та надають право експлуатувати реконструйовану автозаправну станцію (акт державної приймальної комісії, сертифікат) у підприємства відсутні. Відтак орган державного архітектурно-будівельного контролю констатував, що експлуатація автозаправної станції після проведеної в 2004 році реконструкції без документів, які дають право її експлуатувати (прийняття в експлуатацію) є порушенням частини восьмої статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

На підставі акта перевірки від 10.07.2015 Управлінням ДАБІ у Миколаївській області видано припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.07.2015 №13, за яким орган державного архітектурно-будівельного контролю вимагав:

- негайно зупинити експлуатацію реконструйованої автозаправної станції за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в до прийняття в експлуатацію згідно вимог чинного законодавства;

- усунути порушення містобудівного законодавства шляхом прийняття реконструйованої автозаправної станції на вул. Генерала Карпенка, 53-в, в м. Миколаїв, до експлуатації у порядку визначеному законодавством, в термін до 20.10.2015;

- у разі неприйняття реконструйованої автозаправної станції за вказаною вище адресою в експлуатацію згідно з вимогами чинного законодавства, підприємство зобов'язано привести об'єкт у стан, що відповідав стану на момент введення до експлуатації актом державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.09.1997, в термін до 20.10.2015.

27.11.2015 Управлінням ДАБІ у Миколаївській області проведено перевірку виконання ПІІ "АМІК УКРАЇНА" вимог приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.07.2015 №13 та №192.

За результатом перевірки складено Акт проведення позапланової перевірки ПІІ "АМІК УКРАЇНА" з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 в якому зафіксовано факт невиконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.07.2015 №13.

Так, згідно акту від 03.12.2015, на момент перевірки 27.11.2015 встановлено, що реконструйована АЗС за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в, експлуатується ПІІ "АМІК УКРАЇНА" без прийняття вказаного об'єкту до експлуатації, що є порушенням частини десятої статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". В акті від 03.12.2015 констатовано, що ПІІ "АМІК УКРАЇНА" не виконано законних вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.07.2015 №13.

На підставі акту від 03.12.2015 Управлінням ДАБІ у Миколаївській області видано припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79, згідно якого вимагається:

- негайно зупинити експлуатацію реконструйованої автозаправної станції за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в до прийняття в експлуатацію згідно вимог чинного законодавства;

- усунути порушення містобудівного законодавства шляхом прийняття реконструйованої автозаправної станції на вул. Генерала Карпенка, 53-в, в м. Миколаїв, до експлуатації у порядку визначеному законодавством, в термін до 01.03.2016;

- у разі неприйняття реконструйованої автозаправної станції за вказаною вище адресою в експлуатацію згідно з вимогами чинного законодавства, підприємство зобов'язано привести об'єкт у стан, що відповідав стану на момент введення до експлуатації актом державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.09.1997, в термін до 01.03.2016.

Також на підставі висновків акту від 03.12.2015 Управлінням ДАБІ у Миколаївській області прийнято постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.12.2015 №39-1014-7371-15 відповідно до якої ПІІ "АМІК УКРАЇНА" визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого пунктом першим частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф у сумі 13780 грн.

Позивач вважає протиправними припис від 03.12.2015 №79 та постанову від 18.12.2015 №39-1014-7371-15, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Суд, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини восьмої статті 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Згідно із пунктом першим частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

Встановлено, що спірні припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79

та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.12.2015 №39-1014-7371-15 прийняті у зв'язку з невиконанням ПІІ "АМІК УКРАЇНА" вимог припису від 10.07.2015 №13, який видано на підставі висновків перевірки про те, що на думку відповідача позивачем, проведено реконструкцію та експлуатується без прийняття в експлуатацію в установленому порядку об'єкт будівництва "Автозаправна станція" за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в.

Отже, для вирішенні даного спору суду належить встановити чи мав місце факт реконструкції ПІІ "АМІК УКРАЇНА" вказаного об'єкта та його експлуатації, а також необхідність прийняття такого об'єкта в експлуатацію.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд зазначає, що в постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.04.2016 у справі №826/15620/15 за позовом ПІІ "АМІК УКРАЇНА" до Управління ДАБІ у Миколаївській області, третя особа ДАБІ України, про визнання протиправними та скасування припису від 10.07.2015 №13 і постанови від 21.07.2015 №11/1014-3980-15, яка набрала законної сили 07.07.2016, встановлено, що відповідачем не доведено, а судом не встановлено, факту виконання ПІІ "АМІК УКРАЇНА" будівельних робіт з реконструкції об'єкта за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в. Тому, на думку суду, не повинно здійснюватись і приймання в експлуатацію такого об'єкта.

Крім того, судом встановлено, що ПІІ "ЛУКОЙЛ-УКРАЇНА" здійснено роботи щодо технічного дооснащення АЗС за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в, шляхом розміщення модульної АГЗП на території діючої АЗС у 2004 році.

Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 зазначив, що за закріпленим у наведеній статті Конституції України принципом дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Конституційний принцип незворотності дії законів, які погіршують становище особи, вказує на неможливість застосування санкцій за дії (бездіяльність), які на момент, коли вони мали місце, за попереднього правового регулювання не були правопорушенням.

Крім того, поняття "експлуатація не прийнятого в експлуатацію об'єкта" не може тлумачитися як триваюче правопорушення. Змістом цього правопорушення є невиконання обов'язку із введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта містобудування до початку його експлуатації. Суспільна небезпека такого правопорушення насамперед полягає не в недотриманні встановленого правопорядку, а в небезпеці, яка може мати місце в результаті відсутності контролю за безпечністю побудованого об'єкта містобудування з початку його використання.

Виходячи з вищенаведеного обов'язок введення об'єктів будівництва в експлуатацію, відповідальність за експлуатацію об'єктів, не введених в експлуатацію, можуть стосуватися лише тих суб'єктів, які після закінчення будівництва та початку використання, маючи відповідний обов'язок, не ввели об'єкти містобудування в експлуатацію, за що встановлена певна відповідальність.

Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема, у постанові від 04.03.2014 у справі №21-433а13.

Керуючись положеннями частини четвертої статті 78 КАС України, суд констатує, що в постанові Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.04.2016 у справі №826/15620/15, яка набрала законної сили 07.07.2016, спростовано факт вчинення ПІІ "АМІК УКРАЇНА" правопорушення у сфері містобудівної діяльності такого як експлуатація реконструйованої АЗС за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в, до прийняття такого об'єкта в експлуатацію.

Таким чином, суд вважає безпідставними вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79 щодо усунення порушення містобудівного законодавства шляхом прийняття реконструйованої автозаправної станції на вул. Генерала Карпенка, 53-в, в м. Миколаїв, до експлуатації у порядку визначеному законодавством, а також приведення вказаного об'єкта у стан, що відповідав стану на момент введення до експлуатації актом державної технічної комісії про готовність закінченого будівництвом об'єкта до експлуатації від 16.09.1997 у разі неприйняття реконструйованої автозаправної станції за вказаною вище адресою в експлуатацію згідно з вимогами чинного законодавства.

Щодо зазначеної у приписі від 03.12.2015 №79 вимоги негайно зупинити експлуатацію реконструйованої автозаправної станції за адресою: м. Миколаїв, вул. Генерала Карпенка, 53-в до прийняття в експлуатацію згідно вимог чинного законодавства, суд, окрім викладеного вище, зазначає наступне.

Пунктом дев'ятим частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.

Отже, заборона експлуатації закінчених будівництвом об'єктів можлива лише за вмотивованим рішенням керівника Інспекції. Чинним законодавством не передбачено заборону експлуатації об'єкта шляхом винесення припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Проте, в матеріалах справи таке рішення відсутнє, доказів його винесення відповідачем не надано.

За таких обставин, суд вважає, що припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79, є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд враховує, що згідно постанови від 18.12.2015 № 39-1014-7371-15 до ПІІ "АМІК УКРАЇНА" застосовано штрафні санкції за порушення пункту 1 частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" в частині невиконання вимог припису від 10.07.2015 №13.

Однак, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.04.2016 у справі №826/15620/15, яка набрала законної сили 07.07.2016, визнано протиправним та скасовано припис від 10.07.2015 №13, що також вказує на протиправність постанови від 18.12.2015 №39-1014-7371-15.

Пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, висловленої в пункті 53 рішення у справі "Федорченко та Лозенко проти України", суд при оцінці доказів керується критерієм доведення поза розумними сумнівом.

У даній справі відповідачем - суб'єктом владних повноважень не було наведено жодних доказів на підтвердження того, що його рішення відповідають нормам чинного законодавства України.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Частиною першою, сьомою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Оскільки даний позов сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, підлягає задоволенню повністю, а згідно наявних у матеріалах справи платіжних доручень від 09.12.2015 №31087273 та від 28.12.2015 №31088802 позивачем за його подання сплачено судовий збір у розмірі 2436 грн, то вказана сума підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

На підставі вище викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246 КАС України,

вирішив:

Адміністративний позов Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.12.2015 №79.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.12.2015 №39-1014-731-15.

Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України за рахунок бюджетних асигнувань на користь Підприємства з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" судові витрати в сумі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) гривень.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - Підприємство з іноземними інвестиціями "АМІК УКРАЇНА" (місцезнаходження юридичної особи: 04071, місто Київ, вулиця Верхній Вал, будинок 68; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 30603572).

Відповідач - Державна архітектурно-будівельна інспекція України (місцезнаходження: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37471912).

Головуючий суддя О.М. Чудак

Суддя К.С. Пащенко

Суддя Т.І. Шейко