Рішення № 79014708, 27.12.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.12.2018
Номер справи
826/15624/18
Номер документу
79014708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) КИЇВСЬКИЙ МТПЦК ТА СП
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 грудня 2018 року № 826/15624/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1доКиївського міського військового комісаріатупро визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київського міського військового комісаріату (надалі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, яке оформлене протоколом № 19 від 27.07.2018, в частині повернення на доопрацювання до Дніпровського районного у міст Києві військового комісаріату документів щодо надання статусу учасника бойових дій;

- зобов'язати комісію Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Роз'яснено сторонам, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до п. 4 резолютивної частини ухвали запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ч.ч 2-4 ст. 162 КАС України, або заяву про визнання позову.

Одночасно до відома відповідача доведено, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 03.10.2018, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення №01051 02758710.

Станом на дату вирішення спору по суті заявлених позовних вимог відповідач не скористався правом на надання відзиву, про поважність причин не надання відзиву суд не повідомляв.

За таких обставин Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за правильне вирішити спір на підставі наявних у справі доказів, що надані позивачем.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, 03.04.2017 ОСОБА_1 звернувся до Київського міського військового комісаріату з заявою, в якій просив розглянути надані ним документи та направити їх на розгляд косімії КМВК для надання статусу учасника бойових дій.

До заяви позивачем було додано: копію паспорта громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, згоду на збирання та обробку даних, копію посвідчення офіцера, копію військового квитка, копію витягу з наказу від 03.10.2017 №92 про звільнення з військової служби у запас, довідку про безпосередню участь в АТО, витяг з наказу №37 від 27.06.2014, архівний витяг, лист Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, лист Антитерористичного центру при Службі безпеки України, копію постанови прокурора про закриття кримінального провадження, копію довідки про несудимість.

Зазначений пакет документів також долучено позивачем до матеріалів справи.

Рішенням комісії КМВК (протокол №13 від 27.04.2018р.) було повернуто документи ОСОБА_1 до РВК на доопрацювання.

Підставою для повернення документів стала відсутність в наданому позивачем пакеті документів витягів з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення громадянина ОСОБА_1 до проведення антитерористичної операції, про що позивача повідомлено листом від 06.06.2018 №вп/4093, копія якого наявна в матеріалах справи.

26 червня 2018 року позивач звернувся до військового комісара Київського міського військового комісаріату з заявою, в якій просив повторно розглянути документи, що подані 03.04.2017 щодо надання статусу учасника бойових дій.

До заяви позивачем було долучено копію листа Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 12.06.2018 вих. №226/3027.

При цьому, в заяві від 26.06.2018 позивач зазначив, що 12.06.2018р. Департаментом кадрової політики МО (вих. № 226/3027) було скеровано до КМВК лист разом з додатками, які підтверджують факт залучення військовослужбовця ОСОБА_1 до проведення АТО в складі в/ч В1603.

Також в заяві позивач довів до відома відповідача, що в травні 2014р. АТЦ при СБУ було залучено військову частину В1603 наказами №33/177т від 23.05.2014р. та №33/1158т від 27.10.2014 знеособлено.

В подальшому, поіменний список військовослужбовців в/ч В1603, які брали участь в АТО затверджено, як печаткою та підписом в/ч В1603, так і печаткою та підписом АТЦ при СБУ. В цьому списку під номером 10 значиться ОСОБА_1 Список направлено Департаментом кадрової політики МО на адресу КМВК листом вих. №226/3027 від 12.06.2018р.

Таким чином, позивач зазначив, що окремий наказ та/або витяг з наказу АТЦ при СБУ отримати неможливо, бо такого наказу персонально щодо ОСОБА_1 не існує, як і щодо інших військовослужбовців в/ч В1603 (39-й батальйон територіальної оборони, м. Дніпро), які на той час брали участь в АТО.

Враховуючи лист Департаменту кадрової політики МО вих. №226/3027 від 12.06.2018р., позивач просив відповідача витребувати документи ОСОБА_1 з додатками (заява від 03.04.2018р.) у районного військового комісаріату та повторно розглянути їх на комісії КМВК, прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу УБД.

Оскаржуваним рішенням, оформленим витягом з протоколу №19 від 27.07.2018 Комісією КМВК вирішено повторно повернути документи лейтенанта запасу ОСОБА_1 до районного у м. Києві військового комісаріату на доопрацювання.

Оскільки відповідачем, як зазначалось в описовій частині даного рішення, не було надано відзиву на позовну заяву, у суду відсутня позиція суб'єкта владних повноважень з обґрунтуванням підстав повторного повернення документів позивача.

В той же час, як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою для повернення документів повторно стала відсутність в наданому позивачем пакеті документів витягу з наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення громадянина ОСОБА_1 до проведення антитерористичної операції.

Не погоджуючись з правомірністю й обґрунтованістю рішення відповідача про повернення документів, позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року N 413 (далі - Порядок).

Згідно із пунктом 2 Порядку статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 4 Порядку визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення:

для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Так, пунктом 5 Порядку визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:

комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісія);

Відповідно з абз. 1 та 3 пункту 6 Порядку для надання статусу учасника бойових дій:

особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Згідно з пунктом 8 Порядку, у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.

Проаналізувавши викладене вище, суд відзначає, що Порядком передбачено, обов'язок командирів (начальників) військових частин (органів, підрозділів) або інших керівників установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення подати на розгляд комісії довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій, так і передбачено право позивача на самостійне подання відповідних документів.

При цьому, Порядком передбачено можливість повернення поданих документів на доопрацювання до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій.

Як вбачається з матеріалів справи, документи командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії чи керівником підприємства, установи, організації до міжвідомчої комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій не подавалися, а тому позивач скористався своїм правом на звернення до відповідної комісії самостійно, що передбачено п. 8 Порядку.

Втім, як вже зазначалось, оскаржуваним рішенням, оформленим витягом з протоколу №19 від 27.07.2018 Комісією КМВК вирішено повернути документи лейтенанта запасу ОСОБА_1 до районного у м. Києві військового комісаріату на доопрацювання.

В даному випадку, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд вважає за необхідне звернути увагу на Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, затверджене Наказом Міністерства оборони України від 07 травня 2015 року № 200.

Відповідно до пункту 10 даного Положення, на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби (роботи) у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), колишніх партизанів та підпільників, - за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).

Згідно з пунктом 11 Положення Комісії зобов'язані, в тому числі, розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання.

Засідання Комісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів).

Таким чином, Положенням також передбачено право відповідача, у разі відсутності підстав для надання статусу учасника бойових дій, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.

Дійсно, відповідно до пп.4 п.12 Порядку, для військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних Сил, Державної спеціальної служби транспорту, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції не менше ніж 30 календарних днів, одним з документів, що підтверджує статус учасника бойових дій є:

витяг із наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (далі - Антитерористичний центр при СБУ) або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

Водночас, цим же пп.4 п.12 Порядку, визначено, статус учасника бойових дій можуть підтверджувати й інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Враховуючи те, що відповідачу з заяви позивача від 26.06.2018 було відомо про те, що окремий наказ та/або витяг з наказу АТЦ при СБУ отримати фізично неможливо, адже такого наказу персонально щодо ОСОБА_1 не існує, як і щодо інших військовослужбовців в/ч В1603 (39-й батальйон територіальної оборони, м. Дніпро), які на той час брали участь в АТО, враховуючи доданий до заяви лист Департаменту кадрової політики МО вих. №226/3027 від 12.06.2018р., Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість рішення відповідача, яке оформлене протоколом № 19 від 27.07.2018, в частині повернення на доопрацювання до Дніпровського районного у міст Києві військового комісаріату документів щодо надання статусу учасника бойових дій.

За таких обставин, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

В той же час, суд, в даному випадку, вважає позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій передчасними, адже суб'єктом владних повноважень не приймалось вмотивованого рішення про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій, а було прийнято рішення про повернення документів на доопрацювання.

Разом з цим, оскільки порушене право позивача нерозривно пов'язано з рішенням суб'єкта владних повноважень про повернення документів позивача на доопрацювання, яке (рішення) визнано судом протиправним, Окружний адміністративний суд міста Києва, керуючись ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Київський міський військовий комісаріат прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, яке оформлене протоколом № 19 від 27.07.2018, в частині повернення на доопрацювання до Дніпровського районного у міст Києві військового комісаріату документів ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій.

3. В решті позову - відмовити

4. Вийти за межі позовних вимог та зобов'язати комісію Київського міського військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби, прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Київського міського військового комісаріату.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 02206, АДРЕСА_1).

Київський міський військовий комісаріат (код 07774420, адреса: 04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя П.О. Григорович