
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2018 року м. Київ №826/3562/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській обл.) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У березні 2018р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з розрахунку 85% від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.06.2017 на підставі довідки від 13.11.2017 №2.2.1-39-357 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій", виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позову позивач зазначив про те, що з 01.06.2017 у Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, відповідно до наказу від 30.06.2017 №228 "Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовців, відряджених до Украероруху", що, на його думку, свідчить про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної йому пенсії.
Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, у якому зазначено про відсутність підстав для задоволення позову з тих підстав, що рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Разом з відзивом відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, у задоволенні якого судом відмовлено з огляду на його безпідставність та невмотивованість.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову і наявність підстав для його задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України - першого заступника Міністра оборони України від 20.10.1999 №10/пм ОСОБА_1 відряджено до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій службі у Збройних Силах України.
На підставі наказу першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 06.06.2005 №7/ПМ про звільнення з військової служби у відставку, ОСОБА_1 звільнений з підприємства 20.06.2005 наказом Украероруху від 15.06.2005 №265/о.
З липня 2015р. позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській обл. та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звіль-нених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.11.2017 №2.2.1-39-357, виданої позивачу, який обіймав посаду диспетчера на повітряних трасах та місцевих повітряних лініях групи попереднього планування викорис-тання повітряного простору відділу управління використання повітряного простору Украеро-центру Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, розмір грошо-ого забезпечення за прирівняною посадою техніка з планування Украероцентру, згідно з наказом Украероруху від 30.06.2017 №228 "Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Укаероруху", становить усього 8611 грн, з яких:
- посадовий оклад - 5680 грн.;
- оклад за військовим званням - 65 грн.;
- надбавка за вислугу років у розмірі 40% - 2298 грн.;
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% - 568 грн.
Відповідно до наданого до суду перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.05.2017 основний розмір пенсії позивача становить 85% грошового забезпечення у розмірі 1906,98 грн., враховано при цьому наступні суми грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1435 грн.;
- оклад за військове звання - 65 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 600 грн.;
- надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% - 143 грн.;
всього - 2243,50 грн.
Листом від 05.12.2017 №1707/Ш-01 відповідач відмовив позивачеві у здійснення пере-рахунку пенсії, посилаючись на те, що Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомі-сячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військово-службовців (а.с. 14).
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, спір стосується правомірності відмови відповідача у перерахунку і виплаті позивачу пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 13.11.2017 №2.2.1-39-357.
Відповідно ч. 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Приписи ч. 4 ст. 63 Закону визначають, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, прове-дена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 №1281 "Про ство-рення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України" перед-бачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ" військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, особового складу органів внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби.
При цьому грошове забезпечення виплачується виходячи з окладів за посадами, зай-маними зазначеними особами в державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб нача-льницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби.
Відповідно до п. 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (в редакції, чинній станом на 05.12.2017) (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призна-чених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військо-вої служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового за-безпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з абз. 7 п. 3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упоряд-кування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в чинній на час спірних правовідносин редакції) передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що ви-діляються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослуж-бовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і началь-ницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених зат-вердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 №7408/0/14-10/039 Украерорух згідно із ст.ст. 14 та 15 Закону України "Про оплату праці" та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого Постановою КМУ від 19.07.1999 №1281, керівник підприємства самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників. Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено постано-вою КМУ від 07.02.2001 №105 "Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами".
За таких обставин вбачається, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ від 30.06.2017 №228 "Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовців, відрядженим до Украероруху", яким з 01.06.2017 року були підвищені розміри грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постановах від 10.05.2016 у справі №21-278а16, від 05.07.2016 у справі №461/2167/14-а, від 06.07.2016 у справі №2-а/638/70/15, від 13.07.2016 у справі №638/2700/14-а, а також у постановах Київсь-кого апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 у справі №754/11995/17, від 22.03.2018 у справі №758/14061/17.
Оскільки факт зміни з 01.06.2017 розміру грошового забезпечення військовослуж-бовців, відряджених до Украероруху, підтверджується виданою позивачу цим Державним підприємством довідкою від 13.11.2017 №2.2.1-39-357, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону.
Таким чином, погоджуючись з правильністю і обґрунтованістю доводів позивача про наявність підстав для перерахунку пенсії і неправомірністю відмови відповідача у прове-денні такого перерахунку, чим порушено право позивача на належне пенсійне забезпечення, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову і його задоволення.
Згідно з квитанцією від 16.02.2018 №3586041 позивачем при звернення з позовом у справі сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн., вказану суму слід присудити на його користь з відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.
2. Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки від 13.11.2017 №2.2.1-39-357 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій", виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
3. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 85% від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.06.2017 на підставі довідки від 13.11.2017 №2.2.1-39-357 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій", виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Позивач: ОСОБА_1;
08298, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Головне Управління Пенсійного фонду України у Київській області;
04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-298 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Костенко