ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.02.10Справа №2а-12396/09/9/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С., при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим
до Відділу освіти Сакської міської ради АР Крим
про стягнення 332498,42 грн. заборгованості
за участю представників:
від позивача – Конопльов В.М., довіреність № 17 від 04.01.2010 року;
від відповідача – Шамраєва О.М., довіреність № 07/01-22 від 11.01.2010 року;
Козлова С.П., довіреність № 101/01-22 від 01.02.2010 року;
Суть спору: Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Відділу освіти Сакської міської ради АР Крим 332498,42 грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
У судовому засіданні, яке відбулося 02.02.2010 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
У судовому засіданні представники відповідача погодились з позовними вимогами частково, а саме в частині стягнення 12447,88 грн. страхових внесків та 874,00 грн. пені. В іншій частині позовних вимог представники відповідача просили суд відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Відділ освіти Сакської міської ради АР Крим зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Сакської міської ради АР Крим 14.04.1999 року, про що свідчить довідка Головного управління статистики в АР Крим № 09/2-5/1805 від 19.09.2001 року (а.с.7).
Відповідач зареєстрований як страхувальник у Сакській районній виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим відповідно до повідомлення про взяття на облік страхувальника від 12.11.2001 року (а.с.21).
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 р.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 2 цього Закону страхувальниками є:
а) роботодавець - для осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону;
б) особи, зазначені у частинах другій та третій статті 6 цього Закону.
Частиною 1 ст. 6 Закону України №2240-ІІІ передбачено, що загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлений обов'язок страхувальників нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26 червня 2001 р. N 16, перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. У разі виплати заробітної плати за першу половину або іншу частину місяця нараховані страхові внески повинні бути перераховані до Фонду не пізніше дня, встановленого для виплати заробітної плати за другу половину місяця. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.
Ч. 1 ст. 30 Закону України №2240-ІІІ та п. 5.1 Інструкції №339 передбачено, що страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.
Судом встановлено, що в період з 20.11.2006 року по 24.11.2006 року позивачем була проведена ревізія коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності в Відділу освіти Сакської міської ради АР Крим.
За результатами перевірки відповідачу було донараховано внесків на загальну суму 22686,82 грн., також була донарахована пеня на суму 918,00 грн. Крім того, перевіркою було встановлено суму не прийнятих до заліку витрат у розмірі 1234,47 грн., що відображено в Акті № 06-4/1-603 від 24.11.2006 року (а.с.16-17).
Від підписання акту перевірки посадові особи Відділу освіти Сакської міської ради АР Крим відмовились, про що складено акт № 06-4/1-603 від 24.11.2006 року (а.с.19).
На підставі акту перевірки позивачем було прийнято рішення № 06-4/1-1026 від 12.12.2006 року про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування від тимчасової втрати працездатності, відображенні у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування ( а.с.20).
Відповідно до зазначеного рішення до відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі 582330,24 грн., з них 581713,00 грн. штраф за неповну сплату страхових внесків (в розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати) та 617,24 грн. штраф (50% суми страхових внесків, що підлягають сплаті).
У звіті форми Ф4-ФСС з ТВП за 2006 рік відповідачем відображена зарахована і сплачена сума у розмірі 1895,71 грн., у тому числі не прийняті до зарахування витрати в сумі 1234,47 грн., штраф в сумі 617,24 грн. та частково пеня у розмірі 44,00 грн.
Позивачем 03.09.2009 року було проведено позапланову перевірку відповідача з питань правильності розрахунку додатково нарахованих страхових внесків реструктуризованої заборгованості, передбаченою ст. 57 Закону України «Про освіту».
За результатами перевірки було складено акт № 06-4/1-584 від 03.09.2009 року, в якому зазначено про заниження позивачем фонду оплати праці для нарахування страхових внесків на суму 319176,54 грн. В акті також зазначено про те, що сума додатково нарахованих та несплачених страхових внесків становить 12447,88 грн.
Таким чином, за даними Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом становить 332498,42 грн., з них 12447,88 грн. – донараховані страхові внески, штрафні санкції - 319176,54 грн. та пеня – 874,00 грн.
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Однак, суд звертає увагу на те, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь – якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване судове рішення.
Принцип пропорційності, зокрема, передбачає, що:
1) здійснення повноважень, як правило, не має спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, яких заплановано досягти;
2) якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження мають бути виправдані необхідністю досягнення важливіших цілей;
3) несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;
4) для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш "шкідливі" засоби.
Таким чином, принцип пропорційності має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересом особи, а також між цілями та засобами їх досягнення.
Суд зазначає, що Відділ освіти Сакської міської ради АР Крим є виконавчим органом Сакської міської ради АР Крим та, відповідно, органом місцевого самоврядування.
Згідно до ч. 1 ст. 102 Бюджетного кодексу України № 2542-ІІІ від 21.06.2001 року фінансування видатків місцевого бюджету здійснюється за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, тобто міжбюджетних трансфертів для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.
В Положенні про районні (міжрайонні), міські виконавчі дирекції відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Розпорядженням Голови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.10.2001 року № 71, одним з видів фінансування Фонду є бюджетні асигнування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача 319176,54 грн. штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків призведе до порушення принципу пропорційності судового рішення, та порушення балансу між несприятливими наслідками для відповідача та метою, з якою звернувся до суду позивач. За таких обставин суд вважає, що у разі стягнення вказаного штрафу, значна сума бюджетних коштів з однієї строки Державного бюджету повинна бути перерахована до іншої, що призведе до незбалансованості та неефективності бюджетної політики.
За таких обставин позовні вимоги Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим підлягають задоволенню в частині стягнення з Відділу освіти Сакської міської ради АР Крим 13321,88 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 12447,88 грн. та 874,00 грн. пені.
Відповідно до вимог ст.. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 08.02.2009 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Відділу освіти Сакської міської ради АР Крим (96500, АР Крим, м.Саки, вул. Інтернаціональна, 37; р/р 35417003001389 в Головному управлінні Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 04544607) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим (95006, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург, 17а; р/р 37170200900001 в Головному управлінні Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 22325042) 13321,88 грн. заборгованості, у тому числі зі сплати додатково нарахованих страхових внесків в сумі 12447,88 грн. та 874,00 грн. пені.
3. В іншій частині позовних вимог – у позові відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі – з дня отримання нею копії постанови).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Цикуренко А.С.