Рішення № 79013443, 26.12.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.12.2018
Номер справи
1840/3588/18
Номер документу
79013443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2018 р. Справа № 1840/3588/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2М.) звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі – відповідач, ГУ Держгеокадастр у Сумській області), в якій просила зобов'язати відповідача надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту.

Свої вимоги мотивувала тим, що відмова відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою суперечить нормам Земельного кодексу України. Відмічає, що підставою для відмови в наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Однак, в даному випадку, відповідач жодної з них у відповіді не навів.

24.09.2018 ухвалою суду було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представником відповідача було подано відзив на позовну заяву (а.с.17-19) в якому, з урахуванням поданих доказів, представник просила відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області на звернення позивача повідомило про неможливість задоволення заяв, оскільки на виконання розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 №333-р та від 22.09.16 №688-р, керуючись рішенням колегії Держземагентства України від 14.10.2014 №2/1, Головним управлінням був направлений запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Згідно листа від 05.03.2018 №15 Юр’ївська сільська рада Путивльського району Сумської області висловила свою позицію щодо непогодження відведення земельної ділянки ОСОБА_2

Крім цього, відповідач зазначив, що Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області прийнято наказ від 27.09.18 №18-7573/16-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» та за актом приймання - передачі передано Новослобідській сільській раді Путивльського району Сумської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3285,0888 га, розташованих за межами населених пунктів на території Юр’ївській сільській раді Путивльського району Сумської області Новослобідської сільської ради Путивльського району Сумської області згідно з додатком до наказу та додатком до акту приймання - передачі земельних ділянок. В даному додатку за №236 зазначено кадастровий номер земельної ділянки 5923888200:06:001:0213 (загальною площею 28,1524), площа, цільове призначення земельної ділянки, з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області, на яку звернулась позивач.

Юр’ївська сільська рада Путивльського району Сумської області входить до складу Новослобідської ОТГ Путивльського району Сумської області.

Таким чином, Головне управління на даний час не є розпорядником вищезазначеної земельної ділянки у зв’язку з передачею її у комунальну власність Новослобідській ОТГ Путивльського району Сумської області, в складі якої знаходиться Юр’ївська сільська рада Путивльського району Сумської області.

Ухвалою суду від 19.10.2018 вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 20.11.2018.

Судове засідання неодноразово відкладалось, у зв’язку з неявкою позивача.

В судове засідання 26.12.2018 позивачка, повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи (а.с.52), не з’явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити (а.с.48).

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши доводи представника відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 22.12.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області (а.с.10). До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, копія паспорту та копія документа про присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі.

Листом від 30.01.2018 №Е--55-574/21-18 (а.с.11) відповідачем було відмовлено у задоволенні поданої заяви, у зв’язку з тим, що Головне управління під час прийняття рішення щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності повинно приймати до уваги позицію органів місцевого самоврядування. Також було зазначено, що відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 №333-р та від 22.09.16 №688-р, керуючись рішенням рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 №2/1 Головним управлінням був направлений запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. На даний запит колегіальної та обґрунтованої відповіді щодо погодження та непогодження зазначеного землевідведення Юр’ївська сільська рада не надала.

07.02.2018 позивач повторно звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області (а.с.12). До заяви було додано графічні матеріали, на яких зазначене бажане розташування та розмір земельної ділянки, копія паспорту та копія документа про присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі.

Листом від 14.03.2018 №Е--1396-1626/21-18 (а.с.13) відповідач повідомив позивача, що відповідно до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 №333-р та від 22.09.16 №688-р, керуючись рішенням рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 №2/1, Головні управлінням повинні забезпечити обов’язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Згідно листа Юр’ївської сільської ради Путивльського району Сумської області від 05.03.2018 р. №15, сільська рада висловила позицію щодо непогодження відведення ОСОБА_2 земельної ділянки.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. «а» ч.3 ст. 22 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі – Земельний кодекс України) землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства. Згідно ч.4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Порядок передачі земельних ділянок у власність громадян врегульовано ст.118 Земельного кодексу України відповідно до частин 6-7 якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, серед іншого, особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Як вбачається з наведених норм, стаття 118 Земельного кодексу України містить виключний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Відповідач, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків, зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви. Однак, жодної з наведених у частині 7 статті 118 Земельного кодексу України підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідачем ні у відзиві, ні в листі від 14.03.2018 не наведено.

Відповідач, розглядаючи заяви позивача, повинен був прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому, у випадку надання відмови, ГУ Держгеокадастру у Сумській області повинно було керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст.118 Земельного кодексу України.

Таким чином відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, зокрема, в березні 2018р., відповідач діяв не у відповідності до вимог Земельного кодексу України.

Разом з тим, під час розгляду справи судом встановлено, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області прийнято наказ від 27.09.2018 №18-7573/16-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» (а.с.30) та за актом приймання-передачі (а.с.31-34) передано Юр’ївській сільській раді Путивльського району Сумської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3285,0888 га, розташованих за межами населених пунктів на території Новослобідської об’єднаної територіальної громади Путивльського району Сумської області згідно з додатком до наказу та додатком до акта приймання-передачі земельних ділянок. У даному додатку зазначено кадастровий номер земельної ділянки 5923888200:06:001:0213, місце розташування, площа, цільове призначення земельної ділянки, з проектом про затвердження якої звернулась позивач.

Статтею 117 Земельного кодексу України визначено передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Згідно наданого суду Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на дану земельну ділянку від 03.10.2018 реєстрація відбулась 03.10.2018, рішення про державну реєстрацію - 03.10.2018. Тобто, на час вирішення справи у суді форма власності переданої Новослобідській об’єднаній територіальній громаді згідно наказу від 27.09.2018 №18-7573/16-18-СГ земельної ділянки вже є комунальною.

Статтею 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. За приписами ч.4 вказаної статті центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають у власність або у користування для всіх потреб земельні ділянки сільськогосподарського призначення саме державної власності. Розпорядниками земель комунальної власності є відповідні ради (ч.1 ст.122).

Таким чином, у зв’язку з передачею спірної земельної ділянки у комунальну власність Новослобідській об’єднаній територіальній громаді, Головне управління на даний час, не є розпорядником даної земельної ділянки. Відтак, у зв'язку із передачею земельної ділянки (кадастровий номер 5923888200:06:001:0213) до комунальної власності у відповідача, який є розпорядником земель державної власності, відсутні повноваження щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель, що перебувають у комунальній власності.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги ОСОБА_2 до відповідача про зобов'язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Юр'ївської сільської ради Путивльського району Сумської області за межами населеного пункту задоволенню не підлягають.

Враховуючи, що в задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, згідно вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_2 (41545, Сумська область, Путивльський район, с.Зінове, вул.40 років Перемоги, буд.11, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, Сумська область, м.Суми, вул.Петропавлівська, буд.108, код ЄДРПОУ 39765885) про зобов'язання вчинити дії – відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 02.01.2019.

Суддя І.Г. Шевченко