
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 грудня 2018 р. Справа № 480/4008/18
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Охтирської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
29.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Охтирської міської ради щодо неприйняття рішення на пленарному засіданні Охтирської міської ради за заявою ОСОБА_1 від 23.04.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва індивідуальних гаражів за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована за адресою: м. Охтирка, вул. Батюка, 36-б, та зобов'язати Охтирську міську раду розглянути вказану заяву на найближчому пленарному засіданні Охтирської міської ради. Разом з позовом подав заяву про забезпечення позову.
Свої вимоги мотивує тим, що маючи намір отримати вказану земельну ділянку в оренду, звернувся до Охтирської міської ради 12.10.2015 з запитом про існуючі комунікаційні мережі на території земельної ділянки, розробив схему розміщення земельної ділянки та 23.04.2018 звернувся до відповідача з заявою про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва індивідуальних гаражів за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Батюка, 36-б. Під час збирання позивачем документів відповідач умисно присвоїв іншу адресу земельній ділянці та розглянув заяву іншого громадянина про відведення земельної ділянки у власність. Позивач звернувся до відповідача до прийняття рішення Охтирської міської ради, але відповідач надав перевагу іншій особі, яка звернулась про отримання земельної ділянки у власність. Вважає, що відповідач допустив грубе порушення законодавства та не розглянув на пленарному засіданні Охтирської міської ради заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
30.10.2018 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено та заборонено Охтирській міській раді Сумської області вчиняти будь-які дії по затвердженню проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва індивідуальних гаражів площею 0,36 га з кадастровим номером 5910200000:11:014:0081, яка розташована за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Батюка, 36-б, та передачі цієї земельної ділянки у власність.
31.10.2018 ухвалою суду відкрито провадження та ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
04.12.2018 представник відповідача надіслав до суду відзив на позов (а.с. 62), у якому зазначив, що листом від 02.05.2018 № 01-13/1262 Охтирська міська рада надала відповідь, якою відмовлено в задоволенні вимог у зв’язку з наданням дозволу на виготовлення документації із землеустрою на вказану земельну ділянку іншій особі. Надання Охтирською міською радою відповіді не може розцінюватися як бездіяльність, оскільки на заяву позивача була правомірно надана відповідь з відповідними роз’ясненнями через прийняття кінцевого рішення на користь іншої особи про остаточне вирішення порушеного у заяві позивачем питання.
05.12.2018 ухвалою суду закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судове засідання позивач та представник відповідача не з’явилися. Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі в судовому засіданні, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі (а.с. 100).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 23.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до Охтирської міської ради з заявою про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва індивідуальних гаражів за рахунок земель житлової та громадської забудови, яка розташована за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Батюка, 36-б (а.с. 13). До заяви були додані: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копія документа, що посвідчує особу; копія документа про присвоєння ідентифікаційного номера фізичній особі; витяг з рішення виконавчого комітету про присвоєння поштової адреси.
Листом від 02.05.2018 № 01-13/1262 (а.с. 14) Охтирська міська рада повідомила позивача про те, що рішенням сорок п’ятої сесії сьомого скликання Охтирської міської ради від 24.04.2018 № 1129-МР "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів за адресою: вул. Батюка, 36-б, іншій особі, яка звернулася з заявою раніше.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суб'єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Відповідно до ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначений ст. 124 ЗК України.
За приписами ч.ч. 1, 3 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 134 ЗК України визначено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу.
Згідно з п. "д" ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
Тобто, проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. У даному випадку таким органом є Охтирська міська рада. Порядок отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва індивідуальних гаражів за рахунок земель комунальної власності визначається статтею 123 ЗК України.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 123 ЗК України надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з положеннями пунктів 8 та 9 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин;
Відповідно до ч. 16 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи 23.04.2018 позивач подав заяву до Охтирської міської ради про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва індивідуальних гаражів, а 24.04.2018 Охтирська міська рада прийняла рішення від 24.04.2018 № 1129-МР "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою" (а.с. 18-21). Відповідно до п. 1.20 вказаного рішення надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність ОСОБА_3 спірної земельної ділянки орієнтованою площею 0,01 га для будівництва індивідуальних гаражів за рахунок земель житлової та громадської забудови по вул. Батюка, 36-б.
Відповідно до ст. 30 Регламенту роботи Охтирської міської ради VIІ скликання, затвердженого рішенням другої (позачергової) сесії Охтирської міської ради сьомого скликання від 20.11.2015 № 9-МР, проекти рішень з планових питань, підготовлені і оформлені належним чином, у друкованому вигляді, в кількості не менше 5 примірників, та в електронному вигляді не пізніш як за десять днів подаються до відділу з організації діяльності ради, який організовує попередній їх розгляд в постійних комісіях. Членам постійних комісій не пізніше ніж за два дні до дня проведення засідання постійної комісії надаються матеріали з питань винесених на розгляд комісії.
Для попереднього вивчення питань, розробки проектів рішень ради розпорядженням міського голови або рішенням ради можуть утворюватись підготовчі комісії і робочі групи.
Постійні комісії попередньо розглядають проекти рішень на своїх засіданнях і за підсумками розгляду готують висновки у формі рішень, які додаються до проектів рішень за підписом голови постійної комісії. До проектів рішень можуть додаватись пропозиції депутатів, витяги з протоколів постійних комісій за підписом спеціаліста відділу з організації діяльності ради, який відповідає за ці питання, фахівців інших структурних підрозділів ради. Після внесення змін і доповнень до проектів рішень не пізніш ніж за 5 днів до пленарного засідання проекти рішень в кількості 34 примірників подаються до відділу з організації діяльності ради.
Отже, на підставі вищевикладеного суд зазначає, що позивач подав заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою за один день до пленарного засідання Охтирської міської ради, а тому вказане питання не могло бути розглянуто на пленарному засіданні 24.04.2018.
Крім того, суд зазначає, що відповідь Охтирської міської ради, викладена в листі від 02.05.2018 № 01-13/1262, не можна вважати бездіяльністю, оскільки бездіяльність - це пасивна поведінка суб’єкта владних повноважень, тобто не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити. Тому це є дія, що полягає у фактичній відмові позивачу в задоволенні його заяви. Недотримання форми відповіді при розгляді звернення не може розцінюватись як бездіяльність.
Суд зазначає, що питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відноситься до компетенції органу місцевого самоврядування і стосується внутрішньої діяльності Охтирської міської ради з реалізації своїх повноважень відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Охтирської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал