Рішення № 79012901, 02.01.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.01.2019
Номер справи
400/2758/18
Номер документу
79012901
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 січня 2019 р. № 400/2758/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54038

до відповідача:Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018

про:зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) вернувся до адміністративного суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі-відповідач) про зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи на ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» з 01.11.2007 р. по 30.04.2008 р., з 01.07.2010р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р. та здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1, з дати призначення пенсії - 06.06.2016 р., з урахуванням доходів та страхового стажу за період роботи на ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» з 01.11.2007 р. по 30.04.2018 р., з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що до його страхового стажу не увійшли наступні періоди роботи з 01.11.2007 р. по 30.04.2008 р., з 01.07.2010р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р. на ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод». Підставою неврахування даного періоду роботи до страхового стажу стала відсутність у відповідача інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод». Однак, враховуючи, що сплата таких внесків є обов'язком роботодавців, та саме роботодавець несе відповідальність за неперерахування таких внесків, вважає, що до його стажу відповідач зобов'язаний зарахувати зазначені періоди роботи.

Ухвалою від 13 листопада 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві відповідач позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за спірні періоди позивач не може вважатись застрахованою особою, яка має страховий стаж та сплачувала страхові внески, або за яку страхові внески сплачував страхувальник (роботодавець), оскільки за даними персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату внесків за спірні періоди.

Позивач надіслав відповідь на відзив, в якому наголосив на тому, що аргументи відповідача, викладені ним у відзиві, не спростовують порушення останнім норм чинного законодавства України.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 02.01.2019 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївській області та з 06.06.2016 отримує пенсію за віком.

02.10.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про включення для розрахунку його страхового стажу періоди роботи в публічному акціонерному товаристві «Чорноморський суднобудівний завод» з 01.11.2007 р. по 30.04.2008 р., з 01.07.2010р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р., та про перерахунок пенсії з 06.06.2016 року з урахуванням вказаних періодів.

Однак, листом від 16.10.20168 р. відповідачем в перерахунку пенсії відмовлено.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Як вбачається з індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5), що дійсно за зазначені періоди страхові внески до Пенсійного фонду України від ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» не надходили.

Відповідно до довідки публічного акціонерного товариства «Чорноморський суднобудівний завод» від 12.09.2018 року №600/527, із заробітної плати ОСОБА_1 утримані та перераховані суми внесків за загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та єдиний соціальний внесок до управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Миколаєва за періоди з 01.11.2007 р. по 30.04.2008 р., з 01.07.2010р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 та частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058-ІV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1 статті 20 Закону №1058-ІV, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, у ч.10 ст. 20 Закону №1058-ІV, вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до положень ст.106 Закону № 1058-XV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що підприємством із заробітної плати позивача утримувались суми страхових внесків.

Сам факт несвоєчасної сплати підприємством страхових внесків до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи у період з 01.11.2007 р. по 30.04.2008 р., з 01.07.2010р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.

На підставі вище викладеного суд дійшов висновку про те, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) періоди роботи з 01.11.2007 р. по 30.04.2008 р., з 01.07.2010р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р. в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» та здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1), з дати призначення пенсії - 06.06.2016 р., з урахуванням доходів та страхового стажу за період роботи в ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» з 01.11.2007 р. по 30.04.2018 р., з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р., з 01.09.2013 р. по 31.01.2014 р.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення може бути подане протягом десяти днів з дня його проголошення, через Миколаївський окружний адміністративний суд, відповідно до пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А. П. Фульга