
Справа № 684/879/18
провадження № 2/684/258/2018
РІШЕННЯ
іменем України
28 грудня 2018 року смт.Стара Синява
Старосинявський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Галиш І.Б.
за участі секретаря с/з ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2 відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у смт. Стара Синява цивільну справу за позовом Хмельницького обласного центру зайнятості в особі Старосинявської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю,-
встановив:
Хмельницький обласний центр зайнятості в особі Старосинявської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 2345 грн.60 коп.
В обґрунтування вимог посилається на те, що відповідач ОСОБА_3 перебував на обліку в Старосинявській районній філії Хмельницького обласного центру зайнятості як безробітня особа з 13.03.2018 року по 16.04.2018 року та отримував допомогу по безробіттю. 17.04.2018 року ОСОБА_3 було припинено виплату допомоги по безробіттю за невідвідування центру зайнятості більше 30 робочих днів без поважних причин. 25.06.2018 року після отримання обміну з базою даних Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування та Пенсійного фонду України було встановлено, що під час перебування на обліку в якості безробітного в Старосинявській районній філії Хмельницького обласного центру зайнятості ОСОБА_3 приховав факт працевлаштування в Агропромислове науково- виробниче підприємство «Візит» з 02.04.2018 року. Тобто перебуваючи в трудових відносинах з вказаним підприємством, ОСОБА_3 не мав права на отримання допомоги по безробіттю, а тому незаконно отримана допомога підлягає поверненню. Однак за надісланою претензією він добровільно кошти не повернув. В зв'язку з цим Хмельницький обласний центр зайнятості в особі Старосинявської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості просить стягнути з відповідача вказану суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Ухвалою суду від 11 грудня 2018 року призначено розгляд справи у порядку спрощеного провадження із викликом сторін.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав.
Суд, заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані по справі докази, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_3 13 березня 2018 року звернувся із заявою до Старосинявської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості про надання йому статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю. При реєстрації в центрі зайнятості відповідач був ознайомлений з правами та обов'язками безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, про що зазначено в заяві про надання (поновлення) статусу безробітного. Також в даній заяві відповідач зазначив про те, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно та засвідчив даний факт власним підписом.
З витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_3 ПК №221518031300002, вбачається, що згідно наказу №НТ180313 від 13.03.2018 року ОСОБА_3 надано статус безробітного з 13.03.2018 року та, відповідно до наказу №НТ180320 від 20.03.2018 року, йому призначена допомога по безробіттю - з 20.03.2018 року по 02.01.2020 року. Виплати розпочато з 20.03.2018 року.
17.04.2018 року ОСОБА_3 було припинено виплату допомоги по безробіттю за невідвідування центру зайнятості більше 30 робочих днів без поважних причин.
Пунктом 2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 року №60/62, передбачено проведення розслідування, яке здійснюється шляхом проведення перевірки даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
25.06.2018 року після отримання обміну з базою даних Державного реєстру загальнообов’язкового соціального страхування та Пенсійного фонду України було встановлено, що під час перебування на обліку в якості безробітного в Старосинявській районній філії Хмельницького обласного центру зайнятості ОСОБА_3 приховав факт працевлаштування в Агропромислове науково- виробниче підприємство «Візит» з 02.04.2018 року.
Матеріалами справи підтверджується той факт, що в результаті проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, Старосинявською районною філією Хмельницького обласного центру зайнятості складено акт від 26.07.2018 року №6, з якого вбачається приховування відповідачем перед Старосинявською районною філією Хмельницького обласного центру зайнятостіфакту про самостійне працевлаштування в Агропромисловому науково- виробничому підприємстві «Візит», з 02.04.2018 року.
Старосинявською районною філією Хмельницького обласного центру зайнятості 27.06.2018 року №15-02/23 керівнику АНВП «Візит» направлено повідомлення №11, про необхідність підтвердження відомостей про перебування у трудових відносинах ОСОБА_3 з підприємством.
АНВП «Візит» підтвердило факт трудових відносин з ОСОБА_3, що підтверджується листом від 18 липня 2018 року №354, в якому зазначено, що він принятий на роботу з 02.04.2018 року на посаду водія в структурнй підрозділ бригаду №7 (с.Адампіль).
Перебування ОСОБА_3 в трудових відносинах з АНВП «Візит» підтверджується також наказом керівника АНВП «Візит» №АА0000074/4-000001636 від 30.03.2018 року про прийняття його на роботу з 02.04.2018 року в автопарк №7 на посаду водія, з умовами роботи: основна робота з тривалістю 40 годинний робочий тиждень, про що свідчить його підпис від 30 березня 2018 року.
З витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_3 ПК №221518031300002, вбачається, що згідно наказу №НТ180601 від 01.06.2018 року ОСОБА_3 з 17.04.208 року припинено виплату допомоги по безробіттю, в зв’язку з невідвідуванням безробітним ДСЗ без поважних причин 30 к.д. і більше.
Відповідно до проведеного розрахунку за період з 02.04.2018 року по 16.04.2018 року ОСОБА_3 отримав безпідставно допомогу по безробіттю в сумі 2345,60 грн., оскільки в цей період він був працевлаштований, а тому Хмельницький обласний центр зайнятості в листі від 12.10.2018 року №22-08/24722 просить Старосинявську районну філію Хмельницького обласного центру зайнятості повідомити ОСОБА_3 щодо повернення ним отриманої допомоги.
З витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_3 ПК №221518031300002, вбачається, що згідно наказу №НТ181016 від 16.10.2018 року щодо ОСОБА_3 затверджено рішення про повернення виплат.
17.10.2018 року Старосинявською районною філією Хмельницького обласного центру зайнятості видано наказ №29 про відшкодування коштів ОСОБА_3 відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Сума допомоги по безробіттю за вказаний період з 02.04.2018 року по 16.04.2018 року складає 2345,60 грн.
05.11.2018 року відповідач особисто отримав повідомлення Старосинявської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості№15-02/335 від 19.10.2018 року про необхідність добровільно відшкодувати незаконно отримані кошти в розмірі 2345,60 грн., проте останнє залишилось без задоволення.
Враховуючи, що відповідач кошти в добровільному порядку не відшкодував, позивач звернувся із відповідним позовом до суду.
Відповідно п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», встановлено, що зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно.
Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного (ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення»).
Пунктом 8 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг. Вказані положення визначені також в п.п. 1 п. 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
На підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1 і зареєстрованого і Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за №232/16248 (далі - Порядок), у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Згідно п.7 вказаного Порядку Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Отже, неповідомлення особою обставини, яка не дає право їй для визнання її безробітною, свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
Таким чином, оскільки ОСОБА_3 не повідомив Старосинявську районну філію Хмельницького обласного центру зайнятості про те, що працював в Агропромислове науково- виробниче підприємство «Візит», де отримував заробітну плату, він не мав правових підстав для отримання допомоги по безробіттю, що є підставою для стягнення з нього незаконно отриманої допомоги в сумі 2345,60 грн.
Відповідно до ст. 81 ЦПК кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. За наведених обставин вимоги позивача доведені належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим підлягають до задоволення.
Судові витрати, сплачені позивачем при зверненні до суду, суд вважає за необхідне в силу вимог ст.141 ЦПК України стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 81, 141, 263 - 265, 280 - 289 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов Хмельницького обласного центру зайнятості в особі Старосинявської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттюзадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Хмельницького обласного центру зайнятості, ( місце знаходження: провулок Шевченка,10, м.Хмельницькиий, 29000, код ЄДРПОУ 03491381, рах. № 37173300901001 в ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО № 815013) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 2345,60 грн. та судові витрати в сумі 1762 грн., а всього 4107,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду або через Старосинявський районний суд. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи ( вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущенного строку на апеляційне оскарження.
Позивач: Хмельницький обласний центр зайнятості (місце знаходження, провулок Шевченка,10, м.Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 03491381).
Відповідач: ОСОБА_3, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_2, серія та номер паспорта НВ 450772, виданий Старосинявським РВ УМВС України в Хмельницькій області 02.08.2007 року.
Повне судове рішення складено 02 січня 2019 року.
Головуюча суддя Галиш І.Б.