
Дата документу 02.08.2018
Справа № 334/2733/16-ц
Провадження № 2/334/190/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2018 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Гнатюка О.М.,
при секретарі Алейніковій О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району до ОСОБА_1 про відшкодування надміру перерахованої державної допомоги, -
встановив:
УПСЗН Запорізької міської ради по Ленінському району звернулось до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування надміру перерахованої державної допомоги в розмірі 5786,76 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в УПСЗН Запорізької міської ради по Ленінському району на обліку знаходиться справа по призначенню державної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 29.12.2014 року та поданої декларації про доходи та майновий стан Управління, згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 30.12.2014 року призначило та виплачувало відповідачу державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім`ї з 01.12.2014 по 31.05.2015 року у розмірі 964,46 грн.
В результаті інвентаризації особових справ та висновків за результатами перевірки, яка була проведена відділом державних соціальних інспекторів та державною податковою інспекцією Ленінського району м. Запоріжжя були встановлені факти, які впливають на виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме відповідач не надав повну інформацію про доходи.
У заяві на призначення допомоги та розписці відповідач взяла на себе зобов’язання в триденний термін повідомити про всі обставини, що впливають на призначення допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім’ї, пов’язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Управління 23.09.2015 року повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.11.2015 року повернути надміру виплачені кошти за період з 01.12.2014 року по 31.05.2014 року в сумі 5786,76 грн., що підтверджується повідомленням.
Сума надміру виплаченої допомоги повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв’язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району надміру перераховану допомогу в розмірі 5786,76 грн. 76 коп., та покласти на неї судові витрати, пов`язані з розглядом справи.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просила задовольнити позов.
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечила в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов наступного висновку.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».
Згідно з п.п. 9 п. 1 Розділу ХІІ «Перехідні положення» ЦПК України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що в Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району перебуває на обліку ОСОБА_1 по призначенню державної допомоги малозабезпеченим сім’ям, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі заяви ОСОБА_1 від 29.12.2014 року та поданої декларації про доходи та майновий стан Управління, згідно рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 30.12.2014 року призначило та виплачувало відповідачу державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім`ї з 01.12.2014 по 31.05.2015 року у розмірі 964,46 грн.
Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району, код ЄДРПОУ 37573796, було перейменовано на Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, код ЄДРПОУ 37573796.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та п.2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім’ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» № 1768 від 01.06.2000 року заява для призначення зазначеної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети зазначеного Закону.
Під час проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем для призначення державної допомоги, проведеної відділом державних соціальних інспекторів та державною податковою інспекцією Ленінського району, при перевірці особової справи ОСОБА_1 було виявлено, приховування доходів за період з 01.12.2014 року по 31.05.2015 року, в декларації про доходи не відобразила нарахування пенсії в разі втрати годувальника.
Відповідно до ст. 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпечиним сім`ям», виплата допомоги припиняється у разі, якщо сім"єю приховано або навмисно не подано достовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Таким чином, відповідач не повідомила УПСЗН Запорізької міської ради по Ленінському району про нарахування пенсії в разі втрати годувальника.
Відповідно до п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що впливає на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення – Управління визначає обсяг надмірно виплачених коштів.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру повертається за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
Управлінням був здійсненний розрахунок надмірно виплаченої допомоги за період з 01.12.2014 року по 31.05.2015 року, що становить 5786,76 грн.
23.09.2015 року Управління повідомило відповідача про необхідність у термін до 20.11.2015 року повернути надміру виплачені кошти.
Втім, надміру виплачені кошти в добровільному порядку відповідач не сплатила.
Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути безпідставно отриману суму допомоги у розмірі 5786,76 грн.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати понесені по сплаті судового збору в розмірі 1378,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 12, 18, 76-79, 89, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 1212, 1213 ЦК України, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», суд -
вирішив:
позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування надміру перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН - НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 надмірно виплачену державну допомогу у сумі 5786 (п’ять тисяч сімсот вісімдесят шість) грн. 76 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН - НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, ЄДРПОУ 37573796 судовий збір в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.М.Гнатюк