Ухвала суду № 78949356, 21.12.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
21.12.2018
Номер справи
766/21869/17
Номер документу
78949356
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 766/21869/17

н/п 6-а/766/19/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

при секретарі Красновського В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні заяву ОСОБА_1 про застосування санкцій щодо керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за результатами розгляду звіту про виконання рішення суду від 11.01.2018 року у справі №766/21869/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити дії та надання додаткового строку для подачі звіту,

встановив:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, в якому просить суд за результами розгляду звіту про виконання рішення суду від 11.01.2018 року у справі №766/21869/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити дії, накласти на начальника Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Лазарєву Зінаїду Тимофіївну штраф у максимальній сумі, половину якого стягнути на користь ОСОБА_1, та встановити новий строк подачі звіту.

Заявник в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заяву підтримав та просив її задовольнити.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області надав до суду доповнення до звіту про виконання рішення суду, в якому зазначив, що пунктом 3 Постанови №103 передбачено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується після виділення додаткових коштів на їх фінансування з державного бюджету. Крім того, вказана Постанова №103 визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Вважає, що ПФУ вчинив всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій, просив відмовити у задоволенні заяви.

В судове засідання 21.12.2018 року представник Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області не з'явився, надав заяву про відкладення розгляду справи.

Згідно вимог ч.4 ст.382 КАС України неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Дослідивши та вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Рішенням Херсонського міського суду Херсонської області від 11.01.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити дії задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (ЄДРПОУ 21295057) провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС в Херсонській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №129/19/01-2017 від 03.05.2017 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 640,00 гривень у відшкодування витрат по сплаті судового збору. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФ України в Херсонській області подати в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не погодилось із таким рішенням суду та подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просили рішення скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні заяви відмовити.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21.03.2018 року апеляційну скаргу повернути скаржнику у зв'язку з не усуненням недоліків скарги.

Рішення Херсонського міського суду Херсонської області набуло чинності 21.03.2018 року.

17 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подало до суду звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено, що різницю між розміром пенсії, нарахованої за рішенням суду, та розміром пенсії, що фактично виплачений загальною сумою 7448,48 гривень за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року нараховано на додаткову відомість виплати пенсії у квітні 2018 року. Станом на 01.04.2018 року загальний розмір пенсії складає 4151,92 гривень.

ОСОБА_1 не погодився із невиплатою йому пенсії з врахуванням перерахунку у вказаному вище розмірі у строк, встановлений судом, та подав заяву, в якій просив накласти штраф на керівника ГУ ПФУ в Херсонській області за невиконання судового рішення у справі №766/21869/17.

Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зазначила, що головне управління вчинило всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій в повному обсязі.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

В силу положень ч.4 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно з ч.ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Статтею 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Крім того, рішенням Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін.

Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, надавши звіт та додаткові пояснення до нього, зазначає, що перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268", починаючи з 01.01.2016 року відповідачем проведено, розмір пенсії складає 4151,92 гривень, однак, виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів на їх фінансування з Державного бюджету України. Різницю між розміром пенсії за період з 01.01.2018 року по момент набрання рішенням законної сили загальною сумою 7448,48 грн. нараховано на додаткову відомість від 10.04.2018 року та виплачено. Станом на 01.04.2018 року загальний розмір пенсії ОСОБА_1 складає 4155,94 грн. Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб. Сума 45707,12 гривень перерахованої пенсії для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, а саме: 952,23 грн.

- з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми, а саме: 1904,46 гривень.

Отже, рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 11.01.2018 не виконано в частині проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з підстав відсутності бюджетних коштів.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Органи Пенсійного фонду України фінансують вказані види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету, реалізуючи бюджетну програму КПКВК 2506020 "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсії за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань.

При цьому, Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Пенсійний фонд України, у свою чергу, сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та направив її до Міністерства соціальної політики України як до основного розпорядника бюджетних коштів.

Окрім того, листом від 16.07.2018 року Пенсійний фонд України повідомив Головні управління Пенсійного фонду України в областях та місті Києві, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах та проінформовано Міністерство соціальної політики України про застосування до органів Пенсійного фонду України штрафних санкцій, та зазначено, що питання виконання судових рішень залишається на контролі Пенсійного фонду України. Вказано, що визначення умов, порядку та розміру пенсії згідно умов Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідно до ч. 4 ст. 63 цього ж Закону є компетенцією Кабінету Міністрів України, яким на виконання вищезазначеної норми прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям громадян". Пунктом 3 постанови № 103 встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем вжито конкретні заходи з метою виконання рішення Херсонського районного суду Херсонської області від 11 січня 2018 року по справі №766/21869/17, а виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Аналіз наведеного дає підстави для висновку про відсутність в діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ознак вини та умислу щодо невиконання у повному обсязі судового рішення як умови притягнення особи до відповідальності та накладення, у даному випадку, штрафу.

Враховуючи, що заходи судового контролю підлягають до застосування у разі не подання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо зазначені в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення будуть визнані неповажними, а зазначених обставин судом не встановлено, суд не погоджується з доводами заявника щодо наявності підстав для накладення на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу.

Не вбачає суд і підстав для встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області нового строку для подачі звіту , оскільки такі заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень підлягають застосуванню у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

З матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було надано звіт щодо виконання судового рішення. Тому в частині встановлення нового строку для надання звіту суд вважає за необхідне відмовити.

Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та встановлення додаткового строку для подачі звіту про виконання рішення у справі №766/21869/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зобов'язання вчинити дії відмовити.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених частиною другою статті 299 КАС України.

Суддя С.І.Майдан